Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Educaţie fizică
Clasa: a IV-a
Locul desfăşurării: curte amenajată
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Mijloace didactice: mingi de handbal, cronometru, fluier;
Bibliografie: Metodica predării educaţiei fizice în ciclul primar
Obiectiv fundamental:- dezvoltarea deprinderilor motrice de bază şi sportive specifice atletismului şi jocului de handbal
- să manifeste interes faţă de activitatea sportivă
Tema 1: Alergare de viteză 25 m. cu start de sus – şcoala alergării Tema 2: Minihandbal – poziţii fundamentale. Prinderea şi pasarea mingii de pe loc.
Obiective de referinţă:1. să-şi însuşească mecanismul de bază al alergării Obiective de referinţă: 1.să-şi însuşească corect poziţile fundamentale de prindere şi
2. să execute corect elementele din şcoala alergării pasare a mingii, din jocul de handbal.
2. să-şi însuşească mecanismul de bazăal prinderii şi pasării
mingii de pe loc.

Nr. Situaţii de instruire durata Conţinuturi dozare Formaţii Obs.


crt. Indicaţii metodice
1. Organizarea colectivului de elevi 3’ -aşezarea colectivului în formaţia de adunare stabilită, - în linie pe un rând.
- verificarea prezenţei, a ţinutei, a stării de sănătate.
- captarea atenţiei.
- anunţarea obiectivelor operaţionale ale lecţiei.
- alinieri în linie şi în coloană.
- întoarceri de pe loc. 2-3
- poziţia drepţi şi pe loc repaus. repetări -în linie pe un rând.
- împrăştieri şi regrupări de formaţii. 3-4
repetări
2. Pregătirea organismului pentru efort 5' - mers pe vârfuri cu braţele sus. 15m - în coloană câte unul.
- mers pe călcâie cu palmele la ceafă. 15m
- mers ghemuit cu palmele pe genunchi. 10m
- alergare uşoară. 20m
- alergare cu pendularea gambelor înainte, înapoi. 20m
- alergare cu genunchii la piept. 20m
- alergare laterală cu încrucişarea braţelor. 20m
3. Influenţarea selectivă a aparatului 5' - complex de dezvoltare fizică armonioasă: - coloană de gimnastică
locomotor Ex. 1: din stând cu braţele pe lângă corp 4x4 timpi
T1- ducerea mâinilor la umeri.
T2- ducerea braţelor sus.
T3- revenire cu mâinile la umeri.
T4- revenire în stând. 4x4 timpi
Ex. 2: din stând depărtat cu braţele îndoite la piept
T1,2-flexia simultană a braţelor cu arcuire. 4x4 timpi
T3,4- extensia simultană a braţelor cu arcuire.
Ex. 3: din stând depărtat cu braţele pe şolduri 4x4 timpi
T1,2- îndoire laterală spre stânga, cu arcuire
T3,4- îndoire laterală spre dreapta, cu arcuire.
Ex.4: din stând depărtat cu braţele încrucişate la ceafă
T1,2- răsucirea trunchiului spre stânga, cu arcuire
T3,4- răsucirea trunchiului spre dreapta, cu arcuire. 4x4 timpi
Ex. 5:din stând depărtat cu braţele sus
T1,2- extensia trunchiului cu arcuire
T3,4- îndoirea trunchiului la 90 grade cu braţele leteral, cu 4x4 timpi
arcuire.
Ex.6: din stând depărtat, braţele pe şold 10 fete, 15
T1,2- fandare laterală spre stânga, cu arcuire băieţi
T3,4- fandare laterală spre dreapta, cu arcuire 4x4 timpi
Ex.7: din stînd apropiat, braţele în faţă.
- genoflexiuni
Ex.8: din stând cu braţele îndoite pe lângă corp.
- sărituri succesive pe ambele picioare, pe loc. - se insistă pe sprijinul pe
toată talpa
4. Predarea- învăţarea noilor conţinuturi 25' Tema 1: şcoala alergării 10' - frontal
- joc de gleznă cu sprijinul palmelor pe perete. 2x15" - în linie pe două rănduri,
- joc de gleznă cu deplasare. 2x15m alternativ,
- exersarea lucrului braţelor pe loc, din poziţia stând uşor 2x15"
depărtat, trunchiul îndoit înainte.
- alergare uşoară cu accent pe poziţia corectă a corpului şi 2x15m
lucrul corect al braţelor.
- alergare cu genunchii la piept, pe loc şi cu deplasare. 2x15m
- alergare cu pendularea gambelor înapoi.
Tema 2: Poziţii fundamentale. Prinderea şi pasarea mingii de 2x15m
pe loc şi cu deplasare. 15'
- poziţiile fundamentale ale braţelor, a trunchiului, a
picioarelor pentru prinderea şi pasarea mingii(explicaţii, 2' - frontal
demonstraţii, corectări).
- prinderea mingii cu două mâini la piept şi pasarea cu două
mâini de deasupra capului de pe loc. 4' - în linie pe două rânduri,
- joc: Mingea la căpitan faţă în faţă.
- prinderea şi pasarea mingii de pe loc, cu partener, cu 3' - în cerc
deplasare la şirul propriu( suveica simplă) 4' - în coloană câte unul, faţă
- joc: Cercul campionilor în faţă.
2' - în 4 cercuri

5. Dezvoltarea calităţilor motrice 3' - rezistenţă 3' - în coloană câte unul


- alergare în tempo uniform alternată cu mers uşor, 3x45"
cu3x15"
mers
6. Revenirea organismului după efort 2' - mers cu exerciţii de respiraţie. 15m - în coloană câte unul
- joc: Bucheţelele 8 repetări
7. Încheierea organizată a lecţiei 2' - captarea atenţiei 2' - în linie pe un rând
- aprecieri cu evidenţierea aspectelor pozitive
- recomandări privind activitatea independentă
- deplasarea organizată spre sala de clasă.

S-ar putea să vă placă și