Sunteți pe pagina 1din 5

Schiță de lecție Sunetul d și literele d, D

Această schiță de lecție urmărește această planificare săptămânală, respectiv anuală.

Clasa: Pregătitoare Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe

Finalități: Obiective operaționale: Mijloace didactice*:

Comunicare în limba română: O1: să traseze literele d și D după • Totul despre litera D –
modelul cadrului didactic; Prezentare PowerPoint;
1.3. Identificarea sunetului • Degețica: Activitate de citire -
inițial și/ sau final O2: să recunoască elementele din
Prezentare PowerPoint;
dintr-un cuvânt, a silabelor și a care sunt formate literele d și D;
• Sunetul și litera D – Joc de
cuvintelor din propoziții rostite
O3: să numească, cu ajutorul sortare;
clar și rar
imaginilor, cel puțin cinci cuvinte • Degețica - Pagini de colorat.
4.1. Trasarea elementelor care încep, se termină sau conțin
*A fi alese în funcție de nivel și nevoi
grafice și a contururilor litera d;
literelor, folosind resurse
O4: să citească împreună cu cadrul
variate
didactic silabe, apoi cel puțin cinci
cuvinte simple.

Metode și procedee: Pregătiri necesare:

Conversația Este important ca elevii să fie


familiarizați cu conținutul poveștii
Observația Degețica.
Explicația Pornește laptopul/calculatorul,
Demonstrația descarcă și deschide prezentarea
PowerPoint despre literele d, D, cât
Exercițiul și prezentarea pentru activitatea de
citire.

Listează mai multe seturi din


materialele pentru jocul de sortare.
Împarte clasa în mai multe echipe
de câte 3/4 elevi, iar pentru fiecare
echipă pregătește câte un set.
Decupează cartonașele pentru
acest joc.

Listează pentru fiecare elev câte


o pagină de colorat.

Cuvinte-cheie: Sunetul d, literele d și D, simbol grafic, predare

Pagina 1 din 4 vizitează twinkl.ro


Etapele Forma de
Demersul didactic Durata
lecției organizare

Moment Asigură-te că toți elevii au la îndemână toate materialele


organizatoric necesare.

Captarea Propune-le elevilor să aleagă personajul preferat din povestea


atenției Degețica.

Să ridice o mână aceia care o aleg pe Degețica.

Să bată o dată din palme cei care îl aleg pe prințul zânelor.

Să își pună mâinile pe cap cei care aleg broasca.

Să se ridice de pe scaun cei care aleg cârtița.

Să ridice două mâini cei care aleg vrăjitoarea cea bună.

Anunțarea Spune-le elevilor că astăzi veți descoperi totul despre sunetul d


temei și a și literele d și D. Veți trasa literele, veți citi câteva silabe și apoi
obiectivelor
cuvinte.
operaționale

Dirijarea Parcurge împreună cu elevii prezentarea PowerPoint: Totul


învățării
despre literele d, D.

Diapozitivul 3: Împreună, trasați cu degetele în aer literele d și


D.

Diapozitivul 4: Rostește clar, de câteva ori sunetul d. Apoi,


încearcă să îl rostești în șoaptă. Puteți să îl rostiți și în cor.
Încercați să rostiți sunetul d asemenea unei furnici sau a unui
uriaș.

Diapozitivul 5: Priviți literele D și d, pe rând. Din ce elemente


sunt formate? Dirijează atenția elevilor să observe linia dreaptă
și cea curbată care împreună formează litera D. Priviți apoi litera
d. Din ce elemente este formată?

Diapozitivul 6: Le poți spune elevilor că literele pot fi scrise


diferit în diferite contexte. Unde ați putea întâlni acele litere?

Diapozitivul 7: Provoacă elevii să găsească mai multe obiecte


din jur și în perechi, să formeze literele d și D.

Diapozitivul 8: Poți numi elevi care să aleagă câte un cuvânt


care începe cu d.

Diapozitivul 9: Poți numi elevi care să aleagă câte un cuvânt


care se termină cu d.

Diapozitivul 10: Numărați împreună de câte ori apare litera D.

Diapozitivul 11: Numește câte un elev și învârte roata. Acel elev


va trebui să găsească un cuvânt care începe cu D/d.

Pagina 2 din 4 vizitează twinkl.ro


Diapozitivul 12: Împreună, încercați să creați un enunț cât mai
amuzant care să conțină cât mai multe cuvinte care încep cu d.

Diapozitivul 13: Împreună, citiți silabele, iar apoi cuvintele.


Puteți să încorporați și mișcări.

De exemplu, pentru cuvântul cadă: silaba ca stă în mâna


dreaptă, iar silaba dă stă în mâna stângă. Atunci când rostiți
silabele împreună, puteți bate din palme.

Împarte clasa în mai multe echipe a câte 3 / 4 elevi. Fiecare


echipă primește câte un set pentru jocul de sortare. Provocă
elevii să rezolve sarcina și să așeze în dreptul personajelor,
Fixarea doar acele cuvinte care se potrivesc. La final, fiecare elev își va
cunoștințelor alege câte două cuvinte care încep, două cuvinte care conțin și
două cuvinte care se termină cu litera d și le vor scrie în caietul
cu foi veline.

Asigurarea Întoarceți-vă către următoarea prezentare PowerPoint.


retenției și a Împreună, citiți silabele care apar, iar mai apoi cuvintele.
transferului

Împarte elevilor paginile de colorat și invită-i să se relaxeze.


Activități
recreative

Apreciază implicarea elevilor în cadrul activității, modul în care


Încheierea au rezolvat sarcinile, cum au interacționat și desenele pe care
lecției le-au colorat.

Continuarea învățării:

Degețica - Broșură cu activități integrate


Degețica - Fișe cu semne grafice
Degețica - Pachet cu resurse

Inspirația Twinkl

10 recomandări pentru activități de captarea atenției – Soluții pentru educație

Pagina 3 din 4 vizitează twinkl.ro


Notițe

Pagina 4 din 4 vizitează twinkl.ro


Legendă

Provocare/ Reflecție Nivel ușor Durată scurtă

Activitate frontală Nivel mediu Durată medie

Activitate individuală Nivel avansat Durată lungă

Activitate în perechi/
pe grupe

Declinarea răspunderii

Sperăm că vei găsi utile informațiile și sugestiile conținute de resursele publicate pe site-ul nostru. Pe
cât posibil, conținutul acestei resurse reflectă cercetările profesionale actuale. Cu toate acestea, te rugăm
să fii conștient de faptul că fiecare clasă/grupă este diferită și că informațiile pot deveni rapid depășite, iar
cerințele sunt diferite de la un județ la altul, precum și de la un profesor metodist la altul. Nu garantăm că felul
în care este concepută lecția/activitatea propusă este în conformitate cu cerințele pe care le-ai putea avea
în cadrul unei inspecții. Informațiile oferite aici sunt destinate doar pentru a servi drept îndrumare generală și
este posibil să nu se aplice situației tale specifice. Modelul oferit reprezintă o sugestie, pe care trebuie să îl
modifici/detaliezi/adaptezi în funcție de particularitățile de vârstă și de cerințele specifice ale clasei/grupei. În
funcție de schimbările făcute, verifică și adaptează obiectivele operaționale propuse, pentru ca acestea să fie
potrivite activităților alese de tine. Această schiță este doar un punct de pornire în realizarea propriului proiect
de lecție/activitate. Ea nu înlocuiește proiectul de lecție/activitate.

Pagina 1 din 1 vizitează twinkl.ro

S-ar putea să vă placă și