Sunteți pe pagina 1din 9

Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Deva

DATA: 12.03.2024
CLASA: CP C
PROF. ÎNV. PRIMAR: Urs Anne Liz
PROF. METODIST: Anca Claudia
PROF. COORDONATOR: Gîfu Denisa
ELEV PRACTICANT: Bordea Noemi
CLASA: a XI-a A

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Aria curriculară: Limbă și comunicare


Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: În grădină
Subiectul lecției: Sunetul g și literele G și g de tipar
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul lecției: Familiarizara cu literele „G” şi „g” de tipar ca semne scrise ale sunetului [g] și exersarea capacităţilor de receptare și exprimare a
mesajelor orale/ scrise folosind litera nou învățată.
Domenii integrate:
 Arte vizuale și activități practice (AVAP)
Competențe specifice vizate:
Comunicare în limba română
1.3. Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite rar și clar;
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor folosind resurse variate.

Arte vizuale și activități practice


1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în ipostaze familiare, în spaţiul înconjurător.

Obiective operaționale:
 COGNITIVE
O1 – Să pronunțe clar sunetul g;
O2 – Să numească două cuvinte care încep cu sunetul g;
O3 – Să numească cel puțin două cuvinte care conțin sunetul g;
O4 – Să numească cel puțin două cuvinte care se termină cu sunetul g;
O5 – Să recunoască cuvinte uzuale scrise cu litera g și G de tipar;
O6 – Să citească conștient silabe, cuvinte și enunțuri simple care conțin litera nouă;
O6 – Să scrie corect cuvinte date care conțin sunetul g.
 PSIHO-MOTORII
O1 – Să traseze corect, pe contur, litera G de tipar;
O2 – Să traseze corect, fără contur, litera G de tipar;
O3 – Să asambleze corect puzzle-ul literei G de tipar;
O4 – Să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;
O5 – Să adopte o poziție corespunzătoare pe tot parcursul lecției.
 AFECTIVE
O1 – Să manifeste interes pentru lecție;
O2 – Să participe activ la sarcinile de învățare propuse.
Strategia didactică:
 Metode: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, dialogul dirijat, joc didactic, metoda analitico-fonetică-sintactică, conversația
euristică
 Mijloace și materiale didactice: tabla smart, videoproiector, laptop, imagini joc, imagine material suport, text material suport, alfabetar,
planșă literele G și g, creion grafit, caiete speciale, puzzle litera G, coli albe de hârtie A5, creioane colorate, lipici solid
 Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie: Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, pag. 5, 7, 11, 14
Programa şcolară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE – Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, pag.
DESFĂȘURAREA DEMERSULUI DIDACTIC

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE
CONȚINUTURI FORME DE
LECȚIEI METODE MIJLOACE
ORGANIZARE
Se creează condițiile psihopedagogice și organizatorice necesare
Moment desfășurării unei activități eficiente (pregătirea materialului
organizatoric didactic necesar, stabilirea ordinii și disciplinei, aranjarea
1 min mobilierului), astfel încât climatul să fie unul adecvat,
corespunzător.
Captarea Realizez captarea atenției printr-un joc: Găsește diferențele! Conversația Imagini joc Frontal
atenției/discuții
pregătitoare Proiectez pe tabla smart 2 imagini tip colaj. (ANEXA 1) Explicația Videoproiector Individual
5 min Copiii sunt solicitați să găsească diferențele dintre cele două
imagini. Jocul didactic Tabla smart

Dialogul dirijat Laptop

 găleată
 greier
 greblă
 găină
 ghiocei

Discuții pregătitoare:
 Unde se află cei doi copii?
R: Cei doi copii se află în grădină.
 Cu ce sunet încep obiectele/animalele diferite din
imagine?
R: Toate obiectele încep cu sunetul g.
 Ce nume care încep cu același sunet am putea să le dăm
copiilor?
R: Geta, Georgiana, Greta, George, Grigore, Ghiță etc.
Anunțarea temei Astăzi, copii, vom învăța sunetul g și literele G și g de tipar. La
și a obiectivelor finalul orei veți putea nu numai să scrieți litera aceasta, dar să o Conversația Frontal
1 min și citiți în cuvinte.
Dirijarea Prezentarea materialului suport: Conversația Videoproiector Frontal
învățării (ANEXA 2)
25 min Explicația Laptop Individual
Prezint copiilor o imagine și le cer să alcătuiască enunțuri pe baza
acesteia. Conversația Tabla smart
Exemple enunțuri posibile: euristică
Copiii lucrează în grădină. Imagine material
Grădina este plină cu flori. Metoda analitico- suport
Florile sunt colorate. fonetică-sintactică
Planșă A3 literă
Demonstrația
Text material suport
Exercițiul
Tabla magnetică

Caiete speciale

Creion grafit

Identificarea literei:

Proiectez pe tabla smart următoarea propoziție:


Găleata este neagră.

Delimităm împreună propoziția în cuvinte. Stabilim apoi nr.


silabelor fiecărui cuvânt. Stabilim numărul de sunete din fiecare
silabă.
Între timp, reprezint grafic propoziția, cuvintele, silabele și
sunetele.

Î: Care este litera pe care nu ați învățat-o din cuvântul


„găleată”?
R: Litera pe care nu am învățat-o este litera g.
Î: Care este poziția literei g în acest cuvânt?
R: Litera g se află la începutul cuvântului.
Î: Ce alte cuvinte cunoașteți care încep cu litera g?
R: greiere, gâscă, gard, gogoșar etc.
Î: Mai există în propoziția de pe tablă alte cuvinte care conțin
litera g?
R: Cuvântul „neagră”
Î: Care este poziția literei g în acest cuvânt?
R: Litera g se află în interiorul cuvântului?
Î: Ce cuvinte care au litera g în interior mai cunoașteți?
R: creangă, tigru, pungă, margaretă etc.
Î: Dar cuvinte care se termină cu litera g?
R: fulg, steag, cârlig, covrig etc.

Intuirea literei:

Prezint copiilor o planșă A3 cu literele G și g și imagini


sugestive. (ANEXA 3)

Î: Cu ce seamănă litera G?
R: Litera G seamănă cu o minge incompletă.
Î: Dar litera g, cu ce seamănă?
R: Litera g seamănă cu un covrig/cifra 8.

Corelarea sunet-literă:

Sunetului g îi corespund literele G și g de tipar.


Î: Când folosim litera G de tipar?
R: Folosim litera G de tipar în scrierea numelor și la început de
propoziție.

Identificăm împreună elementele grafice ale literei G de tipar.

Î: Cu ce literă seamănă litera G de tipar?


R: Litera G de tipar seamănă cu litera C de tipar.

Scriem litera G de tipar la fel ca litera C de tipar, însă îi mai


adăugăm o linie orizontală și una verticală.

Identificarea/citirea literei noi pe alte materiale suport:


(ANEXA 4)

Proiectez pe tabla smart un text, iar elevii trebuie să încercuiască


litera G de tipar și să sublinieze litera g de tipar.

Grațiela are o grădină minunată. Acolo găsești fel de fel de


flori: ghiocei, margarete, magnolii și gura-leului.
George, amicul Grațielei, îi mai dăruiește niște garoafe galbene
pe care să le planteze în grădină.
Acum, Grațiela este și mai fericită de grădina ei!

Demonstrația scrierii literei:

Demonstrez pe tabla magnetică scrierea literei G de tipar.

Scrierea simulată:

 cu degetul în aer
 cu palma pe bancă
 cu creionul în palmă
 cu degetul pe spatele colegului

Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:

 închidem și deschidem pumnișorii


 ne spălăm pe mâini
 scuturăm mâinile
 cântăm la pian
 cântăm la harpă

Scrierea propriu zisă a literei:

Elevii scriu în caietele speciale, după model, litera G de tipar.


În timp ce copiii lucrează, mă plimb printre ei și verific
corectitudinea scrierii. Ofer explicații suplimentare și ajutor acolo
unde este cazul.
Pentru fixarea cunoștințelor mă folosesc de alfabetar.
Formez, pe rând, 5 cuvinte ce conțin sunetul g. Cer copiilor să
citească fiecare cuvânt în gând, iar apoi aleg pe unul dintre ei să
rostească cuvântul cu voce tare.
 gogoșar
 margarină
 gaiță Frontal
Fixarea  creangă Conversația Alfabetar
cunoștințelor
 Gloria Individual
7 min Explicația Tabla magnetică
După aceasta, scot pe rând 5 elevi care să formeze câte un cuvânt
rostit de mine.
 gorilă
 mag
 Greta
 gros
 tigru
Fiecare copil primește 7 piese de puzzle care alcătuiesc litera G Puzzle litera G
de tipar (ANEXA 5), și o coală albă de hârtie A5. După ce
termină de aranjat piesele, elevii trebuie să le lipească pe coala de Coli albe de hârtie
Activitate Conversația Frontal
hârtie, formând astfel litera. A5
recreativă
Copiii colorează obiiectele din interiorul literei cu ce culori
10 min Explicația Individual
doresc, dar litera în sine trebuie colorată cu o culoare care Lipici
începe cu litera „G”.
Creioane colorate
Concluzii și Realizez aprecieri sintetice, oral, analizând modul de desfășurare
aprecieri a activității, și comportamentul copiilor la activitate. Conversația Frontal
1 min
ANEXA 1 – Găsește diferențele! ANEXA 2 – Imagine material suport

ANEXA 3 – Planșă G și g ANEXA 4 – Text material suport ANEXA 5 – Puzzle litera G

S-ar putea să vă placă și