Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” Deva

DATA: 08.05.2023
CLASA: a IV-a A
ÎNVĂȚĂTOARE: Vețan Smaranda
ELEV: Bordea Noemi
CLASA: a X-a A
PROFESOR COORDONATOR: Gîfu Denisa

PROIECT DE LECȚIE

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii


Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Unități de măsură
Subiectul: Măsurarea volumului lichidelor. Multiplii și submultiplii litrului. Transformări și
operații.
Tipul lecției: Predare-învățare

Competențe specifice:
4.1. Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete,
inclusiv pentru validarea unor transformări
4.2 Operarea cu unități de măsură standardizate, folosind transformări

Obiective operaționale:
A. COGNITIVE:
 O1 – să recunoască unitatea principală de măsură pentru volumul lichidelor
 O2 – să enumere în ordine crescătoare multiplii și submultiplii litrului
 O3 – să memoreze regula transformării unităților de măsură pentru volumul
lichidelor
 O4 – să efectueze corect exercițiile propuse și cele din manual
B. AFECTIVE:
 O1 – să participe afectiv și cu interes la activitate
 O2 – să trăiască emoții pozitive ca urmare a îndeplinirii sarcinilor

C. PSIHOMOTORII:
 O1 – să adopte o poziție corectă în timpul scrisului

Strategia didactică:
 Metode: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
exemplificarea, joc, povestirea, asocierea, metoda ciorchinelui
 Mijloace: manual, planșă cu pahare gradate, pahar gradat
 Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ clasele a III-a – a IV-a
 Manualul de matematică pentru clasa a IV-a – editura intuitext

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE FORME DE
CONȚINUTURI MIJLOAC
LECȚIEI METODE ORGANIZAR
E
E
1. Moment Asigurarea unui climat favorabil Conversația Frontal
organizatori desfășurării activității (aerisirea
clasei, pregătirea materialelor Joc
c necesare). Stabilirea ordinii și a
disciplinei. Mă prezint:
„Bună! Numele meu este Noemi,
iar astăzi vom face împreună a
doua oră de matematică. Acum aș
vrea să știu și numele voastre,
doar că timpul este prea scurt ca
să vă prezentați fiecare pe rând și
să facem și lecție. Totuși, mi-a
venit o idee cum v-aș putea afla
numele într-un timp foarte scurt.
Sunteți atenți? Voi ridica mâna
sus, și voi ridica pe rând câte un
deget, până ajung la 3. Când veți
vedea toate cele trei degete
ridicate, strigați toți, deodată,
care este numele vostru. Dar,
după acest scurt moment de
zgomot, vreau să văd cât de liniște
poate fi în clasă. V-ați strigat tare
numele, iar apoi închideți repede
gura și faceți liniște. Să nu se mai
audă nimic-nimic în clasă.
Încercăm?”
După ce s-a făcut liniștea de
mormânt: (în șoaptă) „Felicitări!
Tocmai ați intrat în jocul liniștii.
Ce presupune acest joc? Această
liniște mormântală trebuie
menținută pe tot parcursul orei.
Doar cine este în fața clasei are
voie să vorbească, adică
momentan eu, iar apoi voi, când
veți ieși la tablă sau sunteți
nominalizați să răspundeți la o
întrebare. Dar jocul nu se oprește
aici! Dacă vreți să puneți o
întrebare, tot ce trebuie să faceți
este să ridicați mâna și veți primi
permisiunea să o puneți. De
asemenea, când voi pune eu o
întrebare, dacă știți răspunsul,
ridicați mâna și voi alege pe
cineva care să răspundă. Din
când în când voi mai adresa și
întrebări la care se răspunde cu
DA sau NU. Atunci voi ridica din
nou mâna, voi număra până la 3
și veți striga răspunsul. Apoi?
Shhh... liniște! Iar jocul continuă
mai departe. La finalul acestei
ore, și eu, și voi, veți acorda o
notă cuiva. Eu vă voi da o notă
pentru cât de bine ați păstrat
liniștea și regulile jocului, iar voi
îmi veți da mie o notă pentru cât
de bine am predat lecția.
Începem?”
Ridic mâna, număr până la 3,
aștept răspunsul, iar apoi liniștea.

„Vreau să vă spun o povestioară:


’Filip este un băiețel în clasa a
IV-a. Într-o zi, el a vrut să
măsoare câtă apă intră în găletuța
lui pentru nisip, deoarece vara se
apropia repejor și știa că, odată
ce se va termina școala, va merge
împreună cu părinții săi la mare.
Totuși, el avea o problemă. Nu
știa cum, cu ce instrument și cu ce
unitate de măsură se măsoară
apa. Fiindcă era târziu și a doua
zi avea școală, Filip s-a pus la
2. Discuții somn cu gândul că de dimineață o Conversația
va întreba pe doamna învățătoare Pahar gradat Frontal
pregătitoare Povestirea
cum să măsoare apa.’
Hmmm... Știe cineva răspunsul la
întrebarea lui Filip?”
Nominalizez copiii să răspundă,
iar dacă nici un răspuns nu este
corect, continui cu povestirea și
dezvălui răspunsul prin
intermediul acesteia. (pahar
gradat)
Le arăt copiilor cum arată un
pahar gradat și îi întreb unde
putem folosi acest instrument.

„După cum cred că v-ați dat deja


seama, astăzi vom vorbi despre
măsurarea volumului lichidelor.
3. Ați învățat deja că distanța poate
fi măsurată cu ajutorul...? (aștept Conversația
Anunțarea
răspunsul) Cu ajutorul metrului și Frontal
temei și a al multiplilor și submultiplilor lui, Asocierea
obiectivelor exact. Ei bine, astăzi vom învăța
că putem măsura și lichidele, și
avem transformări specifice și
pentru ele.”

4. Predarea „ Așa cum am spus, unitatea Conversația Planșă cu Frontal


principală de măsură pentru pahare gradate
– învățarea Explicația
volumul lichidelor este litrul.
Acesta are multiplii și
Metoda
submultiplii. Și se numesc ciorchinelui
aproape ca multiplii și
submultiplii metrului. Cine mi Demonstrația
poate enumera? Perfect! Acum
Exemplificarea
vreau ca în loc de METRU, să
folosești cuvântul LITRU. Foarte Exercițiul
bine, mulțumesc! Pentru a
determina multiplii și submultiplii
litrului, tot ce avem de făcut este
să înlocuim unitatea principală de
măsură pentru distanță (metrul)
cu cea pentru volumul lichidelor
(litrul).
Realizez împreună cu copiii un
ciorchine pornind de la cuvântul
LITRU.

„Cu acești multiplii și submultiplii


putem să ne jucăm ca și cu cei de
la metru, dar mai întâi trebuie să
descoperim cât valorează fiecare.
Pentru aceasta am pregătit o
planșă. Vedeți că pe ea am lipit
mai multe pahare gradate diferit.
Deși nu am respectat întocmai
gradajul deoarece sunt prea mici
paharele, vreau să vă imaginați că
acestea au capacitățile scrise în
dreptul lor. Am aici o fâșie de
hârtie creponată care înfățișează
un lichid. O inroduc în paharul
gradat în l și obsevăm că ajunge
până la gura paharului,
reprezentând 1l. Acum o să o iau
și o introduc în paharul de lângă
el, gradat în dl. Fâșia a ajuns la
fel, la gura paharului, dar de data
aceasta gradajul indică 10 unități,
adică 10 dl.”
Procedez la fel pentru fiecare
multiplu și submultiplu, iar apoi,
împreună cu elevii, extrag regula
transformării. (submultiplii cresc
prin înmulțirea cu 10 a termenului
anterior, iar multiplii scad prin
împărțirea la 10 a termenului
anterior) Mai facem 2 exemple cu
2l&2000l și 3l&3000l.

”Ați înțeles?”
Ridic mâna, număr până la 3 și
aștept răspunsurile. Dacă există
răspunsuri negative mă opresc și
explic ceea ce nu s-a înțeles.

În timpul care a mai rămas vom Conversația


face câteva dintre exercițiile
5. Fixarea propuse în manualul de Exercițiul
Frontal
cunoștințelo matematică (pag 135-137).
Problematizare Manual
Individual
r a
Explicația
„Vă mai amintiți de prietenul
nostru Filip de la începutul orei?
Ca temă de casă aveți să luați și
voi o găletuță, castron sau cratiță
6. Tema de
și măsurați cu ajutorul unui pahar Conversația Frontal
casă gradat câți l de apă intră în
acestea. Apoi, după ce veți avea
numărul de l, veți avea să-l
transformați în dl, cl și ml.”

„Și se pare că ora noastră


împreună s-a terminat aici. Parcă
a trecut prea repede, nu? Așa cum
v-am promis la început, este
timpul să acordăm notele acelea
7. Concluzii de care ziceam.”
Conversația Frontal
și aprecieri În funcție de cum a decurs
activitatea și cât de bine au
respectat regulile jocului le voi da
o notă. Aștept să fiu evaluată și eu
de ei și le mulțumesc încă o dată
pentru atenție.

S-ar putea să vă placă și