Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:

Titlul lecției: Nevoia de a primi îndrumare în viață

Profesor: Mureșan Raluca

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala „Vasile Alecsandri” Baia Mare

Data: 26.10.2023

Clasa a IV-a

Mediul de învățare: sala de clasă

Tipul de lecţie: Mixtă

Durata lecţiei: 50 de minute

Competenţe specifice vizate:

1.3. Analizarea modului în care sunt aplicate reguli de comportament moral-creștin, în diferite
contexte de viață familiare
2.2. Analizarea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase,
pornind de la situații concrete

Obiective operaționale (la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili):

O1: să conștientizeze necesitatea primirii sfaturilor din partea părinților și importanța


respectării lor

O2: să diferențieze persoana potrivită de persoana nepotrivită, atunci când intenționează să


ceară un sfat

Strategia didactică:

- sistemul metodelor utilizare:

Metode de comunicare și asimilare a cunoștințelor

Metode de comunicare orală: metode expozitive (povestirea; explicația; descrierea;


prelegerea); Metode interogative (conversația catehetică; problematizarea)

Metode de comunicare scrisă: lectura explicativă

- mijloace de învățământ: Mijloace de învățământ pe suport scris: (textul biblic; literatura


religioasă)
- forme de organizare: individual, frontal

II. Desfășurarea situațiilor de învățare

Obiective
Etapele Strategia
operaţio Elemente de conținut
lecţiei didactică
nale

Rostirea rugăciunii de la începutul orei.


Momentul
Prezența
organizatoric
Organizarea clasei pentru începerea lecției.

Verificarea Verificarea orală a lecției de data trecută Verificare


cunoştinţelor orală

Pregătirea pentru Discuție dirijată pornind de la următoarea schiță de


lecția nouă întrebări/idei pe tema familiei:
a) Vă amintiţi cum aţi învăţat să vorbiţi? (probabil că
Conversația
nu...)
b) Totuşi, care credeţi că au fost primele cuvinte pe care catehetică
le-aţi rostit? (mama, tata)
c) De ce credeţi că aţi învăţat tocmai aceste cuvinte şi nu
altele? (ei erau tot timpul lângă noi...)
d) De ce au fost permanent lângă noi?
(au avut grijă de noi, ne-au îngrijit, eram prea mici să ne Problematiza
îngrijim singuri...)
rea
e) Dar acum, în clasa a IV-a, credeţi că mai aveţi nevoie
de grija părinţilor?
(unii da, alţii vor zice că ba...)

Anunţarea titlului Anunţarea titlului lecţiei noi: Nevoia de a primi


lecţiei noi şi îndrumare în viață
prezentarea
obiectivelor Prezentarea sintetică a obiectivelor.

Se citește lecția din manual, de la pagina 24.


Dobândirea noilor -lectura
O1
cunoştinţe -explicaţia
O2

Fixarea noilor Rezolvarea exercițiilor de la pagina 25, din manual.


-exercițiul
cunoștințe
Aprecierea Aprecierea verbală și notarea elevilor.
rezultatelor elevilor

Activitatea Elevii citesc lectura Despre viață, de la pagina 27, din


-lectura
suplimentară manual.

Precizarea faptului că vor continua exercițiile pe ora


Încheierea viitoare.

Rugăciunea la sfârșitul orei.

S-ar putea să vă placă și