Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.1 Pogana


PROPUNĂTOR: prof. Onosă Oana-Georgiana
DATA: 06.03.2023
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: limbă și comunicare
DISCIPLINA: limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: IV Vreau să salvez lumea
SUBIECTUL: ,,Tezeu și Minotaurul” de Florin Bican. semnificaţiile textului
TIPUL LECȚIEI: de receptare a unui text epic
SCOPUL LECŢIEI: stimularea interesului pentru lectură şi formarea gustului pentru un
orizont cultural multidisciplinar

COMPETENȚE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Manifestarea unui comportament empatic cultural şi intercultural

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Formularea ideilor principale şi a temei din texte narative simple, monologate şi dialogate
1.3.Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei,
exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare, de
interes sau pornind de la textele ascultate/citite
1.6. Manifestarea unui comportament comunicativ politicos faţă de interlocutor(i) în
interacţiunea faţă-în-faţă sau în cea mediată, prin gestionarea emoţiilor
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte continue, discontinue şi multimodale
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale din texte diverse
2.5. Observarea comportamentelor şi a atitudinilor de lectură, identificând aspectele care
necesită îmbunătățire
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de
scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informaţii sau pentru a relata
experiențe trăite sau imaginate
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu
integrarea unor imagini, desene
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii
5.1. Asocierea unor experiențe proprii de viață și de lectură cu acelea provenind din alte
culturi
5.2. Identificarea unor tipare privitoare la cultura proprie și la cultura altor popoare

COMPETENȚE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
CO1-identificarea temei textului narativ;
CO2- justificarea scopului obţinut prin victoria lui Tezeu asupra Minotaurului;
CO3-descifrarea simbolisticii labirintului ȋn continuţul textului narativ;
CO4-interpretarea finalului propus de textul narativ Tezeu şi Minotaurul
CPM-să utilizeze corect mijloacele de învățământ;
CA1-vor fi dispuși să se angajeze decis în soluționarea sarcinilor didactice;
CA2-vor manifesta curiozitate și interes față de activități;

RESURSE:
BIBLIOGRAFICE:
1. Limba și literatura română, manual pentru clasa a V-a, Editura Art, București, 2017
2. Marea carte despre monştri, spiriduşi , dragoni şi uriasi, John Malam, editura Litera,
Bucureşti, 2010
3. Tezeu şi firul Ariadnei, editura Adevărul Holding, Bucureşti, 2008
4. Dicţionar de mitologie, Victor Kernbach, editura Albatros, Bucureşti, 1983
5. Dicţionar de simboluri şi teme din literatura română, Doina Ruşti, editura Polirom, Iaşi,
2009

METODOLOGICE:
Metode și procedee:observația, explicația, expunerea, exercițiul, jocul de rol, cvintetul
Mijloace de învățământ: fișe, laptop, manualul, imagini, dictionare.
Forma de activitate: individuală, frontală
TEMPORALE:
Durata lecției: 50’

SCENARIU DIDACTIC

Etapele Ob. Conținutul activitații Resurse Eva


lecției luar
Metode și Mijloace Forme de
e
procedee didactice organizare
Captarea CPM Prezint imagini cu galeria de monştri din Marea Observaţia Laptop frontală
atenției cartea a monştrilor... şi le cer elevilor să E
5’ indentifice monstrul care apare ȋn textul Tezeu V
şi Minotaurul. Ii intreb pe elevi ce fel de A
personaj este minotaurul şi ȋn ce moment al L
subiectului apare acesta. Totodată , elevii vor U
urmări o secvenţă dintr-un film ȋn care apare A
acest personaj, urmând să desprindă de aici R
tema textului E
Enunțarea CC1 Astăzi vom vorbi despre semnificaţiile textului Explicația frontală A
obiectivelor CA1 şi vom vedea ȋn ce masură această legendă ne
2’ CA2 propune un model viabil de urmat ȋn societate.
Actualizarea CC1 Ieri am descoperit că ȋn legendele greceşti, Conversaţia frontală R
cunoștințelor personajele sunt zei, eroi şi oameni obişnuiti. Ă
2’ Ce fel de erou este Tezeu şi pentru cine luptă S
acesta: pentru gloria lui sau pentru ceilalţi? P
Prezenta CA1 Dupa ce elevii vor justifica pentru cine luptă Expunerea Frontală U
rea conținu CA2 Tezeu, ȋmpărţiţi ȋn patru echipe ei vor explica N
tului învțării ȋn ce măsură unul dintre aspectele prezentate S
3’ U
mai jos ( ȋn manual) ȋl ajută pe erou să ȋnfrângă
răul reprezentat de Minotaur: inteligenţa, R
antrenamentul, susţinerea primită, curajul I
opiniei. L
Dirijarea CC1 Voi asculta răspunsurile elevilor, după care ȋi Conversa Frontală O
învățării CC4 ȋntreb pe elevi unde se desfăşoară lupta dintre Ția R
4’ Tezeu şi Minotaur. Elevii vor răspunde că lupta Exercițiul Manualul Individuală
dintre cei doi are loc ȋntr-un labirint. Le cer să Laptop
rezolve exerciţiul 7 din manual, pag.114, ȋn Dicţionarul
care ei vor trebui să completeze afirmaţiile de de
5’ mai jos ȋn legatură cu semnificaţiile labirintului. mitologie
Pentru o mai bună edificare vom citi şi Individu
explicaţia din Dicţionarul de mitologie de ală
Victor Kernbach. Ii intreb apoi pe elevi dacă
cunosc şi alte opere literare sau filme ȋn care se
regăseşte motivul labirintului.
Obținerea CC2 "Consideri ca finalul este unul fericit sau Exercițiul Manualul frontală E
performan CC3 nefericit?" Elevii vor trebui să răspundă la R
Tei această ȋntrebare, justificând alegerea făcută. V
10’ Ă
Feed-back CC2 Cer elevilor să explice asocierea lumii cu "un Exercițiul Manualul Individual A
10’ CC3 labirint fără ziduri" S
L
exercițiul P
individual U
Evaluarea CA1 Fac aprecieri pentru elevii care au răspuns Conversația frontal U
2’ CA2 foarte bine. A
Retenția CA1 Sub forma unui cvintet, elevii vor trebui să cvintetul Caietele frontal N
5’ CA2 sintetizeze ideile şi sentimentele lor depre erou elevilor R
ca tip de personaj. S
Transferul Se va cere elevilor să realizeze ex. de la E
2’ Provocări din manual, pag,114 U
A
R

S-ar putea să vă placă și