Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Ce Face Mama Și Cu Ce DLC Joc Didactic Vanesa
Ce Face Mama Și Cu Ce DLC Joc Didactic Vanesa
Mândrean Andreea
Profesor coordonator de practică pedagogică:
Bolfă Ionela
Profesor metodist:
Kovacs Roxana
Director:
Mărginean Raluca
PROIECT DE ACTIVITATE
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- pe parcursul şi la finalul lecţiei elevii vor fi capabili:
Domeniul cognitive:
O1 - Să răspundă corect și în propoziție la întrebările adresate de propunătoare, folosindu-se de cunoștințele proprii, dintr-o încercare
O2 – Să ascocieze activtățile desfășurate de mama cu obiectele, folosindu-se de jetoane, dintr-o încercare
O3 – Să recunoască activitățile desfășurate de mama, folosindu-se de propriile, din prima încercare
O4 - Să denumească obiectele de pe jetoane, folosindu-se de propriile cunoștințe, din prima încercare
Domeniul afectiv:
O5 - Să manifeste interes pentru activitatea propusă
O6 - Să aprecieze munca şi răspunsurile oferite de ceilalţi colegi
O7 - Să participe afectiv la activitate
Domeniul psihomotor:
O8 - Să păstreze o poziţie corespunzătoare pe scăunele (spatele lipit de spătar, picioarele pe podea)
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:
M1 - observația
M2 - explicația
M3 - conversația
M4 - descrierea
M5 - exercițiul
Mijloace didactice: cutie
m2 - jetoane (Anexa 1 și 2) și plic
m3 - tablă și marker
m4 - recompense
Forme de organizare:
F1 - frontal
F2 - individual
SISTEM DE EVALUARE
Metode de evaluare:
Me1 - aprecieri verbale
Me2 - chestionare orală
Forme de evaluare:
Fe1 - formativă
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Eveniment Timp O Conținut instructiv-educativ Strategii Sistem de evaluare
Crt. didactic bi didactice
ec Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Met Mijl Forme Metode
ti ode oace de de
ve organizare evaluare
1. Moment 1 Voi crea condiții optime necesare activității: Copiii se aşază pe
organizatoric min - aerisirea sălii de grupă scaune şi aşteapă
- pregătirea materialelor necesare în linişte începerea
- așezarea scaunelor în formă de semicerc activităţii.
- intrarea copiilor în sala de grupă
.”
„Aseară, în timp ce mă pregăteam să vin la
grădiniță, mama mea a intrat în cameră.
Aceasta a fost educatoare și mi-a oferit un
cadou pentru voi, care se află în această
cutie. Mi-a spus să nu-l deschid până nu
ajung la voi și îmi răspundeți la câteva
întrebări.’’
3. Reactualizarea 5 Reactualizarea cunoștințelor se va realiza Copiii vin în față, aleg
vechilor min printr-o scurtă convorbire despre mama. jetoanele și
cunoștințe formulează propoziții.
-Cine este mama? -Mama este persoana
care ne-a dat viață și
care are grijă de noi.
4. Anunțarea 1 „La activitatea de astăzi ne vom juca, vom Copiii sunt atenți la
temei și a min formula propoziții și vom analiza mine.
obiectivelor activitățile pe care le face mama’’.
2. Jocul de probă
Le propun copiilor un joc de probă pentru a
mă asigura că au înțeles regulile jocului.
Voi alege un copil care să vină în față, să
extragă un jeton, să denumească acativitatea
și obiectele necesare pentru a desfășura
activitatea.
3. Jocul propriu-zis
Pe rând, voi alege 5 copii care să vină în
față și să extragă câte un jeton. Mai întâi
denumesc activitatea de pe jeton, apoi
obiectele necesare pentru a desfășura
activitatea.
VARIANTA 2
2. Jocul de probă
Le propun copiilor un joc de probă pentru a
mă asigura că au înțeles regulile jocului.
Voi alege un copil care să vină în față, să
extragă un jeton, să denumească obiectul și
să denumească activitatea pe care mama o
realizează folosind obiectul respectiv.
3. Jocul propriu-zis
Pe rând, voi alege 5 copii care să extragă
câte un jeton. Ei denumesc obiectul de pe
jeton, iar apoi denumesc activitatea care se
realizează folosind obiectul respectiv.
:ANEXE
Anexa1 :
Anexa 2