Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mijlocie B
Educatoare: Cojocaru Andra-Mihaela
Domeniul experiențial: Domeniul Estetic și Creativ
Disciplina: Activitate artistico-plastică
Temă independentă: „Fructe de vară”
Subiectul: „Crenguța cu cireșe”
Tema plastică: linia, forma elaborată, pata de culoare
Tehnica de lucru: amprentare cu buretele și pensonul, pictura liberă cu pensonul
Forma de realizare: pictură
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul activității: Consolidarea deprinderii de a compune spațiul plastic într-un mod cât mai
expresiv, original și creativ prin îmbinarea elementelor de limbaj plastic (linia, forma elaborată,
pata de culoare) și a tehnicilor de lucru învățate (amprentare cu buretele și pensonul, pictură
liberă cu pensonul)
Obiective operaționale:
O1-să compună spațiul plastic într-un mod cât mai expresiv, original și creativ prin îmbinarea
elementelor de limbaj plastic (linia, forma elaborată, pata de culoare) și a tehnicilor de lucru
învățate (amprentare cu buretele și pensonul, pictură liberă cu pensonul);
O2-să intuiască instrumentele de lucru și materialele puse la dispoziție pentru realizarea temei
date;
O3-să execute exercițiile de încălzire a mușchilor fini ai mâinilor;
O4-să aprecieze lucrările realizate de colegi, respectând criteriile date (să picteze folosind
culorile specifice, conform realității; să lucreze îngrijit)
Stategii didactice:
a) Metode și procedeea didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
observarea, turul galeriei;
b) Mijloace de învățământ: crenguța de cireș, model pentru tema data, tempera, pensoane,
pahar pentru apă, foi , bureți, planșă copac, ace, balon, ghicitoare, coș cu cireșe;
c) Forma de organizare: frontal, individual
d) Resurse:
- umane: preșcolari, educatoare
- temporale: 25 de minute

Bibliografie:
- Curriculum pentru Educația Timpurie(copii de la 3 la 6 ani), MEN, 2019
- Suport Curriculum pentru Educația Timpurie 2019
- Piramida cunoașterii-Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar, Editura
Diamant

Scenariul activității
Sub formă de surpriză voi prezinta o crenguță de cireș. Voi începe activitatea cu câteva
întrebări adresate copiilor:
- Ce este aceasta?
- Cum se numesc fructele de pe această crenguță?
- Cum se numește copacul în care cresc cireșele ?
- Ce culoare are creanga? Dar frunzele? Dar fructele?
- Ce forma au frunzele? Dar fructele?
Voi descoperi panoul și îi voi întreba ce reprezintă. „Da, este un capac, însă este un copac
trist, deoarece din cauza unei furtuni puternice a rămas fără crengi și fructe. Haideți să îl
înveselim, așa că vă propun astăzi să pictăm crenguțe cu cirește (anexa 1). Eu am pregătit un
model pentru voi (anexa 2) : am pictat crenguța folosind culoarea maro, am pictat frunzele
folosind culoarea verde și doar am lipit pensonul de foaie (amprentare cu pensonul), iar pentru
fructe am folosit culoarea rosie, însă aici am folosit buretele (amprentare cu buretele). În timp ce
le explic tehnicile de lucru, pe o altă foaie le demonstrez.
Le voi cere sa descopere materilele acoperite de pe masă. Numesc un copil care să enumere
materialele din fața sa (tempera, pensoane, pahar pentru apă, foi, bureți). „ Pentru a picta –
„Crenguța cu cireșe” trebuie să utilizaţi instrumentele de lucru aflate în fața voastră, să pictaţi
cu atenţie pentru a nu vă murdări și să nu folosiţi prea multă apa. La sfârşitul activităţii veți
pune lucrarea pe acest panou.”
Înainte de începerea lucrului, împreună cu copiii vom executa câteva exerciţii de încălzire a
mâinilor: închidem și deschidem pumnii, plouă, tună, fulgeră.
„Pentru că ştim cu toţii ce avem de facut, să ne apucăm de lucru în cea mai mare linişte.
Spor la lucru! Le cer copiilor să-și ridice mânecile și le reamintesc să nu folosească multă apa. În
timpul lucrului urmăresc copiii și îi ajut pe cei care întâmpină greutăți.
Dupa finalizarea lucrărilor , le vom pune rând pe rând pe panou, așa încât copacul nostru își
va recăpăta crengile și fructele.
După așezarea tuturor lucrărilor voi numi câțiva copii care vor realiza apreciarea lucrărilor,
înafară de lucrarea personală, respectând criteriile date (să picteze folosind culorile specifice,
conform realității; să lucreze îngrijit). Voi face și eu aprecieri generale asupra modului de lucru
și de comportare ale copiilor pe tot parcursul activității.
„Pentru că ați lucrat frumos, mai am ceva pregătit pentru voi, însă trebuie să îmi răspundeți
la o ghicitoare: Bilișoare roșioare,/Strălucesc frumos la soare,/Cu codițele perechi/Să le pui
după urechi.”

S-ar putea să vă placă și