Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
Disciplina : Economie Aria curricular: Om i societate Clasa: a XI-a F Unitatea de nvare: Economie deschis Tema leciei: Locul Romniei n Uniunea European Subiectul leciei: Costurile i avantajele integrrii Romniei n UE. Tipul leciei: mixt Durata: 50 min Locul de desfurare: Clas Mijloace de nvare:
-
surse formale:
European Economic Forecast, Autumn 2012 http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2012_autumn/ro.html - Institutul naional de statistic, Ocupare i omaj n 2011, Rezultate principale, Comunicat pres nr. 89/2012 of April 17th, 2012, p. 6 Eurostat
Metode i procedee didactice: -conversaia euristic, expunerea, problematizarea, explicaia, exerciiul, demonstraia Material didactic: Manual , fi de evaluare, texte, videoproiector
Bibliografie:
1. Ec. Adriana Richiter, Prof. Dr. Cristina Antoaneta Ciungu ECONOMIE SINTEZE. TESTE.
REZOLVRI,
2. Ilie Gavrila, Paul Tnase Ghi, Economie, clasa a XI a, Editura Tribuna Economica, Bucureti, 2006
Scopul leciei: -informativ: nelegerea i folosirea datelor statistice si economice pentru a identifica locul Romniei in Uniunea European -formativ: s neleag i s utilizeze adecvat limbajul economic; Competene generale: Utilizarea corect i adecvat a termenilor economici i nelegerea contextului actual al Romniei privind sectoarele de activitate. Competene specifice: La sfritul activitii didactice elevii vor fi capabili sa : 1. S i nsueasc corect noii termeni prezentai; 2. S i nsueasc un limbaj specific disciplinei 3. S neleag avantajele i costurile ce deriv din integrarea Romniei n Uniunea European 4. S identifice locul Romniei n raport cu Uniunea European
Desfurarea leciei
1.Moment organizatoric: -Se pregtete clasa i materialul didactic pentru buna desfurarea a leciei; -Se noteaz absenele. 2.Captarea ateniei: -Se face prin realizarea unei scheme de tip ciorchine, folosind cunostintele dobandite anterior pe parcursul unitatii de invatare cu tema Integrare Economic Scop: fiecare elev scrie o noiune ce se refer la termenul propus au loc discuii pe baza materialului rezultat ntre elev-profesor au loc dezbateri pe baza cunotinelor acumulate ntre elev-elev
Metode: Discursul, conversaia, dezbatere, explicaia, exerciiul, tema. 3. Reactualizarea cunotiinelor anterioare -Se face prin enunarea a cteva ntrebri din tema: Uniunea European: a) Cnd s-a constituit Uniunea European? b) Care sunt rile membre a Uniunii Europene? c) Ce efecte colaterale determin integrarea economic? Metode: exerciiu, problematizarea 4. Anunarea titlului i a competenelor leciei - Se prezint competenele care vor fi urmrite pe parcursul noului coninut instructiv-educativ; - Se enun noua tem i se scrie titlul pe tabl. Metode: Definiie, conversaia i expunerea.
5. Evaluarea performanei Se realizeaz o evaluare pe baza unei fie la care elevii trebuie s rspund scurt la urmtoarele cerine: 1. Menionai 3 avantaje ale integrrii Romniei n Uniunea European? 2. Precizati cte tipuri de costuri sunt alocate integrarii Romniei n UE? 3. Precizai din ce perspective se analizeaz locul Romniei n UE? Se fac aprecieri globale si individuale Se noteaz elevii
SCHEMA LECIEI 1. Avantajele generale ale integrrii Romniei n UE a) crestere economica, b) cresterea investitiilor starine directe, c) protectie sporita a consumatorilor, d) cresterea economiilor si investitiilor populatiei, e) micsorarea fiscalitatii prin politici de impozitare mai relaxate, f) extinderea pietelor de capital 2. Costurile aderrii, pe care romanii le vor suporta, sunt de trei tipuri: costuri publice (care vor fi acoperite din bugetul de stat), costuri private (ce vor fi suportate de societile comerciale)
costuri individuale (ce vor fi pltite de fiecare cetean romn pentru reforma sistemului de pensii, pentru, chiar si generala, a valorii acestora, insa pentru cele individuale este imposibil de fcut o apreciere
3. Situatia actuala Romaniei in Raport cu Uniunea Europeana Perspectivele de analiz pentru a determina locul Romniei n UE sunt: a) Ocuparea forei de munc b) Productivitatea muncii c) Antreprenoriat i forme flexibile de ocupare a forei de munc d) Economia la negru e) omajul
FI INDIVIDUAL DE LUCRU
1. Precizai 2 consecine economice n cazul neaderrii Romniei la UE si consecine n cazul aderrii conform paralelei prezentat la clas. - In cazul neaderarii a) b) a) b) In cazul neaderrii
2. Pe baza tabelelor de mai jos precizati: a) Care sunt ratele de ocupare a forei de munc* pentru populaia cu vrsta 20 - 64 de ani pentru anii 2009 2011
b) Care este procentajul de angajai cu contracte temporare n EU27 i Romnia pentru anii 2009 2011 c) Care este rata omajului pe sexe pentru anii 2007-2011?
Tabelul nr. 1 Ratele de ocupare a forei de munc pentru populaia cu vrsta 20 - 64 de ani medii 10 anuale n % 2007-2011
*
d)
2007 Populaia total (20-64 ani) UE 27 Romnia Rate ocupare femei (20-64 ani) UE 27 Romnia Rate ocupare brbai (20-64 ani) UE 27 Romnia 69.9 64.4 62.1 57.9 77.8 71.0
Tabelul nr. 2 Procentajul de angajai cu contracte temporare n EU 27 i n Romnia din 28 2007 pn n 2011
2007 EU28 Romania 14,6 1,6 2008 14,2 1,3 2009 13,6 1,0 2010 14,0 1,1 2011 14,1 1,5
36
EU 27 Romania
7,9 5,4
7,6 4,7
8,9 5,8
9,6 6,5
9,8 6,8
FI DE EVALUARE PE GRUPE
1. Menionai 3 avantaje ale integrrii Romniei n UE 2. Precizai care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrrii Romniei n Uniunea European 3. Numii care sunt criteriile de analiz privind locul Romniei n Uniunea European.
1. Menionai 3 avantaje ale integrrii Romniei n UE 2. Precizai care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrrii Romniei n Uniunea European 3. Numii care sunt criteriile de analiz privind locul Romniei n Uniunea European.
1. Menionai 3 avantaje ale integrrii Romniei n UE 2. Precizai care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrrii Romniei n Uniunea European 3. Numii care sunt criteriile de analiz privind locul Romniei n Uniunea European.
2. Precizai care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrrii Romniei n Uniunea European 3. Numii care sunt criteriile de analiz privind locul Romniei n Uniunea European