Sunteți pe pagina 1din 5

Lectie deschisa

PROIECT DIDACTIC
Scoala cu cls. I-VIII nr. , sector , Bucuresti
Data: 28.10.2008
Profesor:
Obiectul:Limba i literatura romn
Clasa: a V-a B
Subiectul: Poezia.Elemente de versificatie
Tipul leciei: insusire de noi cunostinte
Timp: 50 de minute ( o ora de curs)
Obietivul general: Dobandirea de notiuni referitoare la nivelul sintactic i nivelul fonetic al
unui text poetic
Obiective performative:
a. cognitive:
- s citesc expresiv fragmente de text;
- s identifice elementele de versificaie;
- s precizeze rima unor versuri;
- s realizeze versuri care s aib rimele indicate;
- s neleag importana elementelor de versificaie ntr-o poezie;
b.afective:
-dezvoltarea receptivitii afectiv-intelectiv fa de textul literar liric;
Strategii didactice:
a. Metodee i procedee: lectura expresiv, conversaie, exerciiul, problematizarea
b. Resurse materiale: manual, caiet special, fie de lucru
Forme de organizare a nvrii: Activitate frontal si pe grupe
Bibliografie:
Iordchescu C. ,S dezlegm tainele textelor literare
Ilinca, t. M., Textul literar, Ed. Art, Bucureti, 2005
Limba i literatura romn, manual, Editura Humanitas
Limba. Literatura. Comunicare , caietul elevului, editura Art ( Florin Ionita, E.
Carstocea, M. Columbeanu),2007

Nr. Momentele lectiei Timp


Elemente de continut
Metode
Mijloace
crt.
alocat
1
Organizarea clasei 2min Elevii sunt asezati in patru
grupe. Se asigur materialele
didactice necesare desfsurrii
activittii.
2
Verificarea temei 5min Tema se verific cantitativ si Lucrul cu ex
calitativ
manualul
sintaxa/
pag.65
3
Captarea atentiei
3min
Ora aceasta vom urmari care Conversatia Fi de
sunt diferentele dintre o poezie
lucru
si un text in proza. Ce anume
caracterizeaza, din punct de
vedere formal( al formei, nu al
continutului), o poezie.
4

Anuntarea
obiectivelor si a
subiectului lectiei

2min

Lectia ii propune insusirea de


noi
cunostinte
privind Explicatia
elementelor de versificatie
specifice unei poezii.
Se scrie pe tabla titlul si
obiectivele.
Titlu: Elemente de versificatie
Obiective:-recunoasterea
elementelor de prozodie (vers,
strofa, rima)
-sa alcatuiasca poezii cu
elemente de versificatie data
-sa
cunoasca
importanta
elementelor de versificatie

Insusirea de noi 18
cunostinte
min

Folosindu-se
ca
metoda
problematizarea, elevilor li se
cere sa explice versul in
opozitie cu randul din textul in
proza.
Elevilor li se cere rezolvarea
exercitiilor date in fisa de lucru
pt
a
descoperii
singuri
elementele
de
prozodie
( invatarea prin descoperire).

Problema
tizarea
Exercitiul

Fise de
lucru

Invatarea
prin
descoperire
Explicatia

Manualul

In caiete se scriu definitiile :


-versului
-strofei / catren
-rime

Asigurarea
feed-backului

Asigurarea
retentiei

8min

2min

Pe grupe, elevii vor demonstra Exercitii


intelegerea
cunostintelor
predate prin rezolvarea fisei de
evaluare.
In limta timpului ramas,
exercitii suplimentare
Sunt notati elevii care au
raspuns corect la ora.
Tema pentru acasa
Exercitii

Fisa de
evaluare
Caiet
special
pag. 31
Caiet
special
Pg. 32

FISA DE LUCRU
Deosebirea dintre un text in proza si o pozie:
Text in proza: In 1912 tata a fost mutat cu garnizoana la Cernavoda. Am ramas acolo doi ani. In amintirile
mele, timpul acela se desfasoara, in plin soare, intre Dunare si dealurile caramizii calcinate, pe care cresteau
macesi si flori marunte, cu petale palide, uscate. (,, Cele dintai lecturi" - Mircea Eliade)
Text in versuri/ poezie: Oaspetii caselor noastre , cocostarci si randunele,
Parasit-au a lor cuiburi s-au fugit de zile rele;
Cardurile de cocoare, insirandu-se-n lung zbor,
Pribegit-au urmarite de al nostru jalnic dor.
(,, Sfarsit de toamna"- Vasile Alecsandri)
1. Cum ati explica unui copil de cinci ani care e diferenta dintre o poezie si un text in proza ( povestire,
basm)?
2. Cate ,, randuri " are poezia ,, Sfarsit de toamna"?
3. Cum sunt grupate aceste ,, randuri"?
4. Rezolvati urmatoarele cerinte:
Copiati in caiete cate o strofa ( pe grupe).
Numerotati versurile de la 1 la 4.
Subliniati sunetele identice de la sfarsitul fiecarui vers.
Observati ce versuri se termina cu aceleasi sunete.

FISA DE LUCRU
Deosebirea dintre un text in proza si o pozie:
Text in proza: In 1912 tata a fost mutat cu garnizoana la Cernavoda. Am ramas acolo doi ani. In amintirile
mele, timpul acela se desfasoara, in plin soare, intre Dunare si dealurile caramizii calcinate, pe care cresteau
macesi si flori marunte, cu petale palide, uscate. (,, Cele dintai lecturi" - Mircea Eliade)
Text in versuri/ poezie: Oaspetii caselor noastre , cocostarci si randunele,
Parasit-au a lor cuiburi s-au fugit de zile rele;
Cardurile de cocoare, insirandu-se-n lung zbor,
Pribegit-au urmarite de al nostru jalnic dor.
(,, Sfarsit de toamna"- Vasile Alecsandri)
1. Cum ati explica unui copil de cinci ani care e diferenta dintre o poezie si un text in proza ( povestire,
basm)?
2. Cate ,, randuri " are poezia ,, Sfarsit de toamna"?
3. Cum sunt grupate aceste ,, randuri"?
4. Rezolvati urmatoarele cerinte:
Copiati in caiete cate o strofa ( pe grupe).
Numerotati versurile de la 1 la 4.
Subliniati sunetele identice de la sfarsitul fiecarui vers.
Observati ce versuri se termina cu aceleasi sunete.

FI DE EVALUARE
Citete cu atenie urmtoarele afirmaii i ncercuiete litera A, dac o consideri
corect, sau litera G, dac o condideri greit:
1. A
2. A
3. A
4. A
5. A
6. A
7. A
8. A
9. A

G Versul este un rnd dintr-o poezie.


G O strof este alctuit din versuri.
G Exist doar strofe din patru versuri.
G Versurile tuturor poeziilor sunt grupate pe strofe.
G Rima este potrivirea sunetelor de la sfritul versurilor.
G Prin rim se realizeaz muzicalitatea versurilor.
G Rima se realizeaz prin potrivirea primelor dou versuri dintr-o poezie.
G La rima ncruciat primul vers rimeaz cu ultimul, iar al doilea cu al treilea.
G Nu exist versuri fr rim.

FI DE EVALUARE
Citete cu atenie urmtoarele afirmaii i ncercuiete litera A, dac o consideri
corect, sau litera G, dac o condideri greit:
1. A
2. A
3. A
4. A
5. A
6. A
7. A
8. A
9. A

G
G
G
G
G
G
G
G
G

Versul este un rnd dintr-o poezie.


O strof este alctuit din versuri.
Exist doar strofe din patru versuri.
Versurile tuturor poeziilor sunt grupate pe strofe.
Rima este potrivirea sunetelor de la sfritul versurilor.
Prin rim se realizeaz muzicalitatea versurilor.
Rima se realizeaz prin potrivirea primelor dou versuri dintr-o poezie.
La rima ncruciat primul vers rimeaz cu ultimul, iar al doilea cu al treilea.
Nu exist versuri fr rim.

S-ar putea să vă placă și