Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data :
Clasa :
Propuntor:
Obiectul: Consiliere i orientare
Subiectul: Autocontrolul (2)
Scopul leciei: Dezvoltarea ncrederii elevilor n forele proprii, dezvoltarea caracterului pozitiv,
o lecie din programul de dezvoltare a caracterului pozitiv Character First
Obiective:
La sfritul leciei, elevii vor putea :
O1 - s dezbat prezentrile colegilor privind autocontrolul ;
O2 s contientizeze trsturile pozitive de caracter ;
O3 s descrie comportamentul personajelor ;
O4 s fac predicii;
O5 - s gseasc rezolvri la probleme (lucrnd n grup);
O6 - s argumenteze propriile preri.
Resurse materiale: textul suport, fie de lucru, coli pentru scris, markere, flipchart, DVD
Meangirls (secvene din film), Dobndirea succesului adevrat , videoproiector
Resurse procedurale: povestirile proprii, recenzia prin rotaie
Desfurarea leciei
Moment organizatoric : aranjarea clasei n grupe, absene, evaluarea notelor
Exerciiu de nclzire : Harta inimii

EVOCARE
Autocontrolul : a-mi respinge dorinele greite i a face ceea ce este corect (se noteaz pe tabla
de flipchart, amintindu-se elevilor definiia din ora precedent.
Trsturile de caracter pozitive n legtur cu autocontrolul : ascultare, atenie, blndee,
buntate, cinstire, compasiune, contiinciozitate, creativitate, credin, cumptare, curaj,
determinare, discernmnt, discreie, disponibilitate, elocven, entuziasm, fermitate,
flexibilitate, generozitate, hrnicie, iertare, ingeniozitate, iniiativ, nelepciune, justiie,
loialitate, mrinimie, meticulozitate, mulumire, onestitate, ordine, punctualitate, pruden,
rbdare, recunotin, responsabilitate, rezisten, sensibilitate, sinceritate, smerenie, stim,
toleran, vigilen, virtute, voioie.
Elevii, dup prima or, au avut ca tem s descrie o persoan care a dovedit autocontrol. Ei
prezint povestirile proprii despre persoanele caracterizate prin autocontrol.
Dezbaterea acestor povestiri.

REALIZAREA SENSULUI
Lectura predictiv i tabelul prediciilor
n continuare, pe scurt le prezint subiectul filmului Meangirls: o elev de 15-16 ani, Cady
pentru prima dat este nscris la o coal public, studiase pn atunci n particular ct timp cu
familia a fost n Africa. La noua ei coal descoper grupulee de elevi, fiecare cu alte
preocupri. i gsete doi prieteni, dar i intr n trio-ul Plastic cu nite fete drgue, foarte
elegante, ngmfate conduse de ctre Regina, cred c numele nu este ales ntmpltor. Cady
mpreun cu cei doi noi prieteni ncearc s rstoarne mitul celor din Plastic. La concertul de
Crciun cnt i danseaz alturi de Plastic. Rachel sttea de regul n stanga Reginei, n mijloc.
Acum c i Cady e cu ele, Regina i spune lui Rachel s schimbe locul cu Cady. ncepe
spectacolul, ce credeti c se va ntmpla?
Se noteaz pe tabl prerile elevilor.
Ce se va ntmpla?

Ce se ntmpl?

Se pornete filmul la secvena cu spectacolul, elevii observ c Rachel cu cizma lovete


casetofonul, iar CD-ul sare. Este iari un moment de panic, mai ales c Regina i spune lui
Rachel s rezolve situaia.Filmul se oprete. Ce credei c face Rachel? se noteaz pe tabl
rspunsurile elevilor.
Se pornete filmul: Rachel nu poate rezolva situaia, ci o nrutete: din greea, aparatul
cade de pe scen n public. Panica este mai mare, cum credei c se va rezolva situaia? se
noteaz la tabl rspunsurile.
Se pornete filmul: Cady ncepe s cnte, apoi i se altur profesoara de muzic i toat
sala.
Cine a dovedit c are autoconmtrol?de ce?
REFLECIA
Recenzia prin rotaie: Prezentai calitile i defectele fetelor.
La ce credei c se gndea Rachel la nceputul spectacolului? La ce v gndii voi atunci
cnd avei de ndeplinit un rol pe scen?
Ce gndea Cady cnd Regina i-a spus lui Rachel s schimbe locul cu Cady? Cum se
numesc trsturile de caracter pozitive de care d dovad Cady?
De ce nu a procedat bine Regina la nceputul spectacolului?
Un bun prieten ce trebuie s fac nainte de un moment din acesta?
Cu ce cuvinte putem ncuraja pe cineva? scriei-le pe foaia de flipchart.
ncheiere:
Scriei, compunei versuri (2) despre autocontrol.
Exemplu: Cnd i asumi un rol,
Dovedete autocontrol.
n final, se expun versurile elevilor scrise pe foi de hrtie.

S-ar putea să vă placă și