Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data:
Grupa:
Disciplina: Filosofie
Tema lectiei: Dreptatea
Tipul leciei: Predare si acumulare de noi cunostinte
Durata: 80 min.
Instituia de nvmnt: Colegiul Financiar Bancar
Studentul practicant: Balta Victoria
Profesorul tutore: Dvornic Zinaida
Coordonator de grup: Anghelina Suceveanu, Doctor, Confereniar universitar,
Departamentul Filosofie i Antropologie
Nota: ____________________________
Obiective operaionale:
I.
II.
III.

S determine principalele distinctii conceptuale si tematice asupra dreptatii;


S distinga tipuri de dreptate;
S argumenteze importana dreptatii ca valoare umana.

Bibliografie pentru elevi:


1. CAPCELEA V. Filosofie. Chiinu: Arc, 1998
2. ROCA I. N. ,STNESCU I., MISBACH S.C., BOBN GH., SAHARNEANU E. ,
CULIAC N., JUC V. Filosofie. Manual pentru clasa a XII a. Chiinu: Prut
Internaional, 2001

Bibliografie pentru profesori :


1. CULDA L. Omul, valorile, axiologia. Bucureti: Editura tiinific i Enciclopedic,
1982
2. GRUNBERG L. Axiologia i condiia uman. Bucureti: Editura Politic, 1972
3. PICHIU D., ALBU C. Teoria valorii i elemente de praxiologie. Iai: Gheorghe Asachi,
1994
4. SUCEVEANU A. Axiologie. Chiinu: CEP USM, 2014
Strategii didactice:
metode didactice expunerea, explicatia, conversaia, brainstorming oral, Palariile ginditoare,
cubul, brainstorming 365;
Forma de organizare : frontal, individual, lucru in grup.
mijloace didactice : fise de lucru, conspect de reper, anexa 1,anexa 2, anexa 3, cubul, palarii din
hirtie colorata, tabla si creta.
metode de evaluare : verificarea orala curenta.
Scenariul Leciei
Etapele
leciei

Obi
ecti
ve
ope
rai
onal
e

Moment
organizato
ric

Activitatea elevului

Salutarea elevilor
Notarea absenelor
Activitatea de astazi va fi
apreciata conform baremului
Anexa 1

Se prezinta fisa de raport

Profesorul propune elevilor


s argumenteze urmtoarea
afirmaie: Dreptatea este
virtutea de cpti a unei
societi. J. Rawls si propune
elevilor sa argumenteze
aceasta afirmatie.
Anunarea temei, unitilor de
coninut

Captarea
ateniei

Realizarea

Activitatea profesorului

O1

Profesorul relateaza

Metode
didactice

Tim
p
max
im

Tim
p
mini
m

2
min.

1
min.

Elevii argumenteaz
afirmaia, ofer
rspunsuri, idei, opinii.

Brainstor
ming oral

5
min.

5
min.

Elevii noteaz informaia

Expunerea

sensului

prima unitate de
continut : Dreptatea ca
valoare umana.
Profesorul adreseaza
elevilor urmatoarele
intrebari:
1. Cum este
reprezentata
dreptatea in
mitologia greaca?

2. Care este
semnificatia
cuvintului
Dreptate?

3. Cum este
identificata
dreptatea in sens
filosofic?

O2

4. Care este temeiul


dreptatii in
conceptia lui
Platon?

Profesorul ofera elevilor


o parte din conspectul de
reper si propune sa fie
studiate tipurile de
dreptate.

expus de ctre profesor


Elevii raspund la
intrebarile adresate de
catre profesor:
1. In mitologia
greaca, dreptatea e
reprezentata prin
zeita Dike, legata
la ochi, pentru a
sugera ca este
oarba, cu sabia
justitiei intr-o mina,
pentru a separa
raul de bine, si cu
balanta dreptatii in
cealalta, pentru a
dovedi
impartialitatea in
fata legii.
2. Dreptatea
desemneaza
reparatia, justitia,
semnificind
necesitatea actului
respectiv de a
regla si corecta
relatiile dintre
oameni.
3. In sens filosofic, ca
virtute sociala si
individuala,
dreptatea este
identificata cu
binele, iar
nedreptatea cu
opusul acestuia.
4. Platon spune ca
temeiul adevaratei
dreptati nu se afla
in om, ci intr-un
model ideal de
dreptate, ce
transcende lumea
umana si careia
omul ar trebui sa
se conformeze.
Elevii lectureaz
continutul propus i

min.

min.

Conversati
a

8
min.

8
min.

Explicatia

8
min.

7
min.

10
min.

10
min.

Palariile
ginditoare

O3

Reflecia

Profesorul propune
elevilor metoda palariilor
ginditoare. Anexa 2
Aceast metod
contribuie la stimularea
creativitii participanilor
care se bazeaz pe
interpretarea de roluri n
funcie de plria aleas.
Sunt 6 plrii gnditoare,
fiecare avnd cte o
culoare: alb, rou, galben,
verde, albastru i negru.
Membrii grupului i aleg
plriile i vor interpreta
astfel rolul precis, aa
cum consider mai bine.
Rolurile se pot inversa,
participanii sunt liberi s
spun ce gndesc , dar s
fie n acord cu rolul pe
care l joac.
Problema: dreptatea
legala si particulara.
Profesorul ofera elevilor a
treia unitate de continut
pentru a fi studiata
individual.

Profesorul imparte clasa n


grupe de 6 elevi. Se distribuie
foi pe care s-a realizat un
tabel cu 3 coloane. Fiecare
elev formuleaz trei idei la
tema dreptate si guvernare
politica, pe care le scrie n
coloana tabelului, apoi
transmite foaia sa colegului
din dreapta i o primete pe a
celui din stnga. Foile se
deplaseaza in 5
runde.Moderatorul stringe
foile, si face o analiza atenta
a ideilor.
Profesorul propune elevilor
metoda cubului, pe fetele caruia
sunt notate sintagmele:
1.Relatati, 2.Descrieti
3.Expuneti, 4.Comparati,

noteaz n caiete ideile


principale
Elevii asculta cu atentie
apoi participa activ la
discutii

Explicatia

Brainstor
ming 3-65

8
min.

7
min.

8
min.

8
min.

10
min.

10
min.

Elevii lectureaz
continutul propus i
noteaz n caiete ideile
principale
Elevii participa activ,
formuleaza idei si opinii

Elevii raspund la
intrebarile propuse de
catre profesor

Cubul

5.Analizati, 6.Argumentati.

Fiecare elev trebuie sa


examineze tema din
perspectiva cerinei de pe una
dintre feele cubului, apoi sa
transmita cubul la alt coleg,
fara sa se repete cuvintul.
Anexa 2
Extinderea

Profesorul noteaza elevii


in dependenta de
activitatea lor pe
parcursul lectiei. Anexa 1

Tema
pentru
acas

Profesorul solicita elevilor


sa scrie acasa un eseu
pornind de la afirmatia
Dreptatea fr putere
este neputincioas,
puterea fr dreptate
este tiranic B. Pascal

Anexa 1

Barem de notare:
Sarcina:
Brainstorming 3-6-5
Brainstorming oral
Cubul
Conversatia
Palariile ginditoare

Punctaj
30 p.
26-29 p.
22-25 p.
17-21 p.

Punctaj
5 p.
4 p.
7 p.
7 p.
7 p.

Nota
10
9
8
7

Elevii noteaza tema


pentru acasa

10
min.

15
min.

3
min.

2
min.

11-16 p.
5-10 p.
0-5 p.

6
5
4

Anexa 2

Plria alb:

Ofer o privire obiectiv asupra informaiilor.

Este neutr.

Este concentrat pe fapte obiective i imagini clare.

St sub semnul gndirii obiective.

Plrie roie:

D fru liber imaginaiei i sentimentelor.

Ofer o perspectiv emoional asupra evenimentelor.

Rou poate nsemna i suprarea sau furia.

Desctueaz strile afective.

Plria neagr:

Exprim prudena, grija, avertismentul, judecata.

Ofer o perspectiv ntunecoas, trist, sumbr asupra situaiei n discuie.

Este perspectiva gndirii negative, pesimiste.

Plria galben:

Ofer o perspectiv pozitiv i constructiv asupra situaiei.

Culoarea galben simbolizeaz lumina soarelui, strlucirea, optimismul.

Este gndirea optimist, constructiv pe un fundament logic.

Plria verde:

Exprim ideile noi, stimulnd gndirea creativ.

Este verdele proaspt al ierbii, al vegetaiei, al abundenei.

Este simbolul fertilitii, al produciei de idei noi, inovatoare.

Plria albastr:

Exprim controlul procesului de gndire .

Albastru e rece este culoarea cerului care este deasupra tuturor, atotvztor i
atotcunosctor.

Supravegheaz i dirijeaz bunul mers al activitii.

Este preocuparea de a controla i de a organiza.

Anexa 3
Cubul

1.
2.
3.
4.
5.

Relatai despre conceptul de dreptate.


Descriei dreptatea in viziunea lui Platon.
Expunei conceptiile lui Rawls despre dreptate.
Comparai tipurile de dreptate.
Analizai raportarea dreptatii la guvernarea politica.

6. Argumentai importanta dreptatii ca valoare umana in societate.

S-ar putea să vă placă și