Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

realizat în grupa: WEB-023


data: 23.03.2023
profesor : Sapaniuc Alexandru
disciplina: Securitatea și sănătatea în muncă și Securitatea în laborator
Unitatea de învăţare: Riscuri profesionale. Cerințele generale de securitate a muncii.
Unitatea de conţinut: Factorii de risc proprii mediului de muncă. Agenții chimici la locul de muncă/ în laborator. Riscuri și pericole asociate agenților chimici.
Tipul lecției: mixtă
Durata: 90 min.
Competente specifice disciplinei:
❖ Aplicarea legislaţiei privind securitatea şi sănătatea la locul de muncă

❖ Planificarea şi realizarea acţiunilor de prevenire şi de reducere a riscurilor identificate la locul de muncă/ în laborator.

Unităţi de competenţe:
❖ Identificarea factorilor de risc la locul de muncă

❖ Stabilirea pericolelor asociate agenților chimici specifice muncii în laborator.

❖ Aprecierea impactului agenților chimici la locul de muncă/ în laborator.


Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili să:
1. definească noțiunea de agent chimic periculos în baza materialului studiat
2. descrie caracteristicile substanțelor chimice la locul de muncă/ în laborator în baza schemei realizate
3. clasifice substanţele chimice nocive din mediul de muncă după gradul de pericol
4. identifice pericolele asociate agenților chimici în baza pictogramelor
5. aprecieze importanța cunoașterii pericolelor substantelor chimice de la locul de muncă
Strategii didactice

Forme de organizare Metode, procedee și tehnici didactice Mijloace de învățământ

Conversația euristica, brainstorming, asalt de idei, Jocul caiet de lucru, suport de lecție, fișe de evaluare,
✔ frontal
Milionarului, Știu/ Vreau să Știu/ Am Învățat, lucru în pictograme; etichete ale produselor chimice din menaj,
✔ în grup grupuri mici, evaluare orala, Tehnica Cubul, Studiu de
Tehnologie-hardware: laptop, diapozitive Power Point,
caz, evaluarea reciprocă.
sistem de proiecție.
✔ individual
✔ în perechi

Resurse bibliografice:
1. Efim Olaru. Sănătatea și securitatea muncii. Ciclu de prelegeri, UTM, 2012
2. Ghid metodologic pentru prevenirea riscurilor legate de expunerea la agenți chimici, Material finanțat de UE prin PHARE
3. G.Friptuleac, Igiena muncii, Universitatea de Stat de Medicină, 2009

DEMERS DIDACTIC

Secvențe didactice Ob. Activitatea profesorului, Conţinuturi vizate Activităţi ale elevului Metode didactice,
op. evaluare
1.Moment Pregătirea resurselor pentru lecţie; Pregatirea resurselor pentru Conversaţie
organizatoric lecţie
Verificarea prezenţei elevilor; Harta emoțiilor
E Organizarea grupului de elevi;
Captarea atenţiei Confirmarea prezenţei elevilor
V Crearea unui climat cooperant;
1-2 min.
O Curcubeul emoțiilor.
C
A 2. Reactualizarea Solicita reamintirea şi evaluarea temei de acasă.

R cunoştinţelor Propune elevilor să: Realizează sarcinile solicitate Brainstorming


de profesor
E 15-18 min -enumere noțiunile cheie,
-definească noțiunea de Calculator, HARDWARE si SOFTWARE
-clasifice blocurile funcționale ale calculatorului Jocul Milionarului
Definesc noțiuni
-descrie componentele calculatorului Harta conceptuală
Completează Harta conceptuală
Solicită: Evaluare individuală și în
Apreciază grupuri mici
-Completarea Hărții conceptuale propuse
Argumentează Activitate frontală
-Enunțarea răspunsurilor propuse prin Jocul Milionarului
Formulează concluzii
-Argumentarea importanței cunoașterii clasificărilor factorilor de
risc la locul de muncă
-Formularea concluziilor

3. Enunţarea Profesorul Elevii noteaza în caiete tema şi Conversaţie euristică


temei şi a planul lectiei;
obiectivelor - anunţă subiectul lecţiei

1-2 min Tema: Medii de programare vizuală şi caracteristici de baze.


Identifică obiectivele lecției
Se anunţă planul şi obiectivele lecţiei

⮚ Medii de programare vizuală


R Noteaza titlul lecţiei , planul în
⮚ Caracteristici de bază caiete
E 4. Dirijarea
A procesului de
învăţare Propune elevilor:
L
45 -50 min ● Să completeze rubrică: Știu-Vreau să Știu
I
Completează primele 2 rubrici
Z ale tabelului
Se analizează răspunsurile din tabel
A
Tehnica Știu-Vreau să Știu-
Profesorul apreciază nivelul de cunoștințe ale elevilor.
R Am aflat
Prezintă informația
E
A Conform planului lectiei ,
Notează definițiile
profesorul face introducere la temă, expune aspectele esenţiale
ale subiectului 1.
Definește noțiunile: Medii vizuale și grafice pentru programare Transfer de informații
vizuală.

Menționează caracteristicile
O1 Solicită elevilor: specifice substanțelor chimice
însușite din cadrul lecțiilor de
● să enumere Medii pentru programarea și dezvoltarea chimie. Legatura cu alte discipline
programei pentru Android.
Asalt de idei
● Limbi pentru programarea vizuală.
Răspund la întrebari
Argumentează
Profesorul generalizează informația expusă de către elevi,
completează subiectul prin:
02
-clasificarea limbelor pentru programarea vizuală.
- facilități programării vizuale.
-defecte programării vizuale.
Noteaza caracteristicele
agenților chimici specifici
S locului de muncă în caiete Analiza
E
Explicarea
N Intervin cu întrebări la necesitate
S Noteaza în caiete clasificarea Transfer de informații
U
L
Harta conceptuală
U 02
I

5. Evaluarea şi O3 Se propune elevilor rezolvarea Studiului de caz: Funcționarea si


fixarea structura calculatorului
R cunoştinţelor Analizează etichetele produselor
În baza etichetelor produselor și a temei studiate elevii vor:
E 15-20 min Identifică pictogramele Studiu de caz
• Identificarea componentelor calculatorului.
F O4 Stabilesc pericolele specifice Lucru în grupuri mici
L • Determina pictogramele menționate pe ambalaj
Completează tabelul
E • Completa tabelul propus:

C O5
Ţ
I Se analizează produsele elevilor, se formulează concluzii. Prezintă informația din tabel
E Se revine la Tabelul Știu-Vreau să Știu- Am învățat și se propune
completarea Rubricii: Am învățat.
Se analizeaă conținutul rubricii completate, se formulează
concluzii.

Elevilor li se oferă fişe de evaluare, se realizează evaluarea Completează rubrica: Tehnica Știu-Vreau să Știu-
reciprocă. Anexa 2 Am învățat
Am învățat
Se analizează, discută rezultatele. Formuleaza concluzii
*Se formulează concluzii

SARCINI PENTRU ACASĂ Evaluarea reciprocă


Completează fişele
• Elaborează un proiect in care sa povestești in detalii
despre un sistem de operare la dorința. Conversaţie
Evaluare reciprocă

6. Anunţarea şi Notarea elevilor. Argumentarea notelor.


explicarea
sarcinilor pentru Se evalueaza gradului de realizare a obiectivelor.
acasa
1-2 min
Apreciere
Conversaţie
Bilanţul calitativ
şi cantitativ
Noteaza în caiete sarcinile
pentru acasă

Anexa 1
Anexa 2
Nume, prenume elev:_______________________________ Nume, prenume elev:_______________________________

FIȘĂ DE EVALUARE nr.1 FIȘĂ DE EVALUARE nr.2

Încercuiește A dacă afirmația este adevărată și F, dacă afirmația este falsă: Selectează răspunsul corect:

❖ Toxicitatea poate fi definita ca:


Agentul chimic periculos este orice substanţă sau preparat a. proprietatea substanței de a ataca țesuturile vii distrugându-le în
care, datorită proprietăţilor sale şi a modului de folosire profunzime provocând arsuri chimice.
A F prezintă risc pentru securitatea şi sănătatea lucrătorilor. b. proprietatea unui agent chimic de a provoca efecte negative asupra stării
de sanatate.
c. proprietatea autoreactivă ce poat provoca explozie în caz de încălzire.
A F Agentii chimici nu pot fi utilizați ca mijloace de producție în
procesul de muncă.
❖ Pictograma din imagine face parte din categoria pericolelor de:

A F Substanțele corozive utilizate în mediul de muncă nu prezintă a. Toxicitate acută


pericol pentru sănătate. b. Pentru Sănătate
c. Inflamabilitate
A F Pictograma din imagine face parte din categoria pericolelor de
Toxicitate acută:
Nume, prenume elev:_______________________________ Nume, prenume elev:_______________________________

FIȘĂ DE EVALUARE nr.3 FIȘĂ DE EVALUARE nr.4

Selectează prin încercuire categoriile de Pericole asociate Agenților chimici la locul Selectează răspunsul/ le corect/e:
de muncă/ Laborator:

Toxicitate acută
Pentru Sănătate
Radiații neionizante
❖ Pictograma din imagine face parte din categoria pericolelor de:
Pericol electric
a. Toxicitate acută
Inflamabilitate b. Pentru Sănătate
c. Pericol grav pentru sănătate
Periculos pentru mediu
Gaze sub presiune
❖ Un agent chimic periculos poate provoca riscuri sau accidente la locul de muncă /
Radiații laser în laborator datorită:
Corozivitate
a. proprietăților toxicologice
Pericol grav pentru sănătate b. pericolului pentru mediu
Risc biologic c. temperaturilor ridicate sau scăzute

Inflamabil
Materiale toxice
Exploziv

FACTORII DE RISC DUPĂ GRADUL DE


OBIECTIVITATE
СLASIFICAREA FACTORILOR DE RISC DE MUNCĂ DUPĂ NATURA
ACȚIUNII ASUPRA ORGANISMULUI UMAN
FACTORII DE RISC DIN SISTEMUL „OMUL-ACTIVITATEA DE MUNCĂ”
POT FI DEPENDENŢI DE:
HARTA CONCEPTUALĂ A CRITERIILOR DE CLASIFICARE A FACTORILOR DE RISC
FACTORI DE RISC DUPĂ
IMPACTUL/ACȚIUNEA ASUPRA
ORGANISMULUI

S-ar putea să vă placă și