Sunteți pe pagina 1din 6

Liceul Teoretic ,,Iulia Hasdeu,

municipiul Chiinu
Plmdeal Larisa, profesor de limba i literatura romn,
grad didactic nti
Lecia public a fost susinut n cadrul seminarului municipal Ghidarea in cariera - proces educaional sistematic si sistemic

PROIECT DIDACTIC
al orei de dirigenie la modulul orientare colar i progesional
Subiectul leciei: Munca m ajut s-mi aleg cariera
Tipul leciei: De asimilare a cunotinelor noi
Timp efectiv: 45 min
Clasa: a VI-a
Obiectivele operaionale:
La sfritul leciei elevul va fi capabil:
a) n aspect cognitiv-formativ
O1-s restabileasc citatele, comentndu-le;
O2-s utilizeze n contexte adecvate termenii munc, carier;
O3-s prezinte importana achiziiilor educaionale pentru viaa cotidian i succesul n carier;
O5-s analizeze situaiile de caz n baza textelor propuse.
b) n aspect afectiv
O1-s formeze atitudini corespunztoare subiectului discutat la lecie;
O2-s dea dovad de insisten n cutarea soluiilor i argumentelor.
Tehnologii didactice:
- Conversaia ghidat, Proverbul rtcit, Jocul didactic, Argumentarea, Studiul de caz, Clustering, Povestirea moral, Floarea de Lotus, Exerciiul lexical, Eseu.
- Activiti: frontal, independent, n grup;
- Materilale: Marchere, postere, fie cu lexeme din citate, texte pentru studiul de caz, fie cu sarcini pentru jocul didactic, diplome, fie cu sarcini- teme pentru
acas, poeziile- mesaj.
Bibliografie:
1. S. Marinescu, R. Dinescu, Invitaie la educaie, Editura Carminis, 2003.
2. Maxime i cugetri, Editura Epigraf, 2003.
3. S. Baltag, Ghidul dirigintelui, Portofoliu metodic, Editura Cartier 2010.
4. A. Silvestru, Templul Buntii, Editura Prut Internaional, 2005.
5. T. Cartaleanu, O. Cosovan, Atelierul de lectur n demersul educaional, Chiinu, 2004.
6. Dicionarul enciclopedic ilustrat, Editura Cartier, 1999.

Etapele cadru

Activitatea profesorului-diriginte

Evocare

Le propun elevilor citate rtcite. Elevii vor


lucra n grup pentru a realiza sarcina :
Restabilii citatele rtcite, comentndu-le.
n urma rspunsurilor i rog s sublinieze
cuvintele-cheie din citate/proverbe. n urma
activitilor se alege motto-ul leciei.

Activitatea elevilor

Care este munca voastr la moment?


Enumerai, v rog, 3 caliti ale unui om care
muncete.

Tehnologii didactice

5 min

Postere, markere
Fie cu citate (Anexa 1)
Lucrul n grup

Elevii restabilesc ordinea


cuvintelor, comenteaz citatele.
Elevii subliniaz cuvintele-cheie.
Propun, din varietatea de citate,
motto-ul leciei.

Revedei, v rog, cuvintele-cheie subliniate de


voi. Cum credei, care va fi tema leciei?
Elevii concluzioneaz, dnd
Se anun tema i obiectivele operaionale ale variante de rspuns.
leciei.
Realizarea sensului

Timp

Particip la discuie, rspund la


ntrebri.

2 min

Fia cu tema leciei i


obiectivele operaionale

5 min

Discuie ghidat

OM
Harnic

Strduitor
Perseverent
Srguincios
Vrednic

Voi ce fel de persoan suntei? Alegei-v cte


un calificativ.
Ce calificative am putea atribui cuvntului
MUNC.

Elevii propun adjective potrivite


cuvntului munc:
prestigioas, plcut, productiv,
casnic, util, grea, dificil, pltit,
operativ, asidu, uoar,
plictisitoare, eficient, nerspltit.

Clustering

Poster cu lexemul
MUNC

n urma rspunsurilor, le propun sarcinile:


I. Explicai, ntr-un enun, sensul lexemelor
Carier i Munc. Alctuii un catren n
care s utilizai aceste lexeme.
II. Dai exemplu de 5 reguli ale unei unei
munci eficiente.
III. Explicai relaia/corelaia:
Munc- Profesie - Carier
Profesiacnd vei fi mare?
IV. Cine vrei s devenii
Numii condiiile de a reui n mbriarea

Lucrul n grup, postere,


markere, fie cu sarcini
Elevii realizeaz sarcinile, n grup,

Anexa I
Citate oferite pentru a fi restabilite:
1. Munca este condiia vieii- al crei scop e nelepciunea i rsplata- fericirea. (Fr. Schiller)
2. Orice munc este goal fr dragoste. ( K. Gibran)
3. n orice carier, fie c eti electrician, musician sau chirurg, trebuie s ai ncredere n tine i n capacitile tale.
4. Munca- singurul lucru pe care nu l regretm niciodat!
5. Munca este legea lumii moderne care nu are loc pentru lenei. (M. Eminescu)
Anexa 2
MUNC- activitate specific omului, avnd ca scop producerea de bunuri necesare traiului, adaptare parial a naturii la necesitile sale; activitate n
domeniul educaiei, tiinei, cercetrii intelectuale, artistice etc, n scopul realizrii tuturor bunurilor i valorilor specific existenei umane; efort de a realiza
ceva.
CARIER- domeniu de activitate, perioad de activitate a unei persoane ntr-un anumit domeniu; profesiune, ocupaie; situaie bun, poziie n ierarhia
profesional i social.
Anexa 3
Poeziile
Peste leagn aplecat
ntlnindu-m din somn
Mama mi-a vorbit odat:
F-te, dragul mamei, OM!
Frumos e viitorul spre care ne-ndreptm,
Pim toi cu speran i zilnic nvm.
Bogat e viitorul, un univers lucid,
Succesele ne-ateapt, dar permanent muncind.
( din portofoliul personal)

Anexa 4

Studiu de caz
Sarcina: Citii cu atenie textul i meditai pentru a rspunde la urmtoarele ntrebri:
Ce decizii trebuie s ia flcul?___________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________
Ce trebuie s ntreprind biatul dup nunt pentru a schimba situaia n familia lui?________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________
Ce trebuie s fac tnra soie a flcului pentru a nu muri de foame? __________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________
Brbatul cel harnic de P. Ispirescu (fragment)
A fost odat un flcu, singur la prini. Tot satul l iubea pentru vrednicia i isteimea lui. Cnd i punea n gnd s fac ceva, se fcea luntre i
punte i trebuia s izbuteasc. Venindu-i i lui vremea s se nsoare, mum-sa l duse la o fat pe care i-o colcise o peitoare. Cum o vzu, i plcu
i hotrr i nunta. Toi oamenii i femeile care cunoteau vrednicia biatului se grbir a veni s spuie, mume-sei i lui, c fata pe care voiete a o
lua de soie este o lene de tnjete pmntul sub ea. Flcul, n loc s trag napoi, se nfipse i mai mult i nunta se fcu. A doua zi chiar de dup
nunt, flcul plec la lucru. Mum-sa scutur, deretic, mtur, gti i la prn, atept cu masa pus.
-Cine a lucrat azi, mam? zise el cum veni.
-Noi amndoi, mam, rspunse ea.
-Amndoi s mncm, zise el; i aa i fcur, fr s se mai uite mprejur, ca i cum n-ar mai fi fost nimenea n cas.
Femeia lui, care rmase toat ziua ghemuit n colul patului, vzu i tcu. Seara femeia se culc cu maele chiorind, ndjduind c a doua zi va
fi mai fericit.
A doua zi se petrecu ca i ziua trecut

Anexa 5

Studiu de caz
Sarcina: Citii cu atenie textul i meditai pentru a rspunde la urmtoarele ntrebri:
Care e legtura dintre mesajul operei i tema leciei Rolul muncii n alegerea carierei?______________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
Cum poi ajunge la nlimi , adic la o carier de succes?_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________

Bambusul chinezesc
Dup ce se planteaz smna bambusului chinezesc, nu se vede nimic aproape cinci ani cu excepia unui mugura. Toat cretere e subteran; o
structur complicat a rdcinii care se ntinde vertical i orizontal sub pmnt. i dup cinci ani, bambusul chinezesc crete exploziv, atingnd 25
metri.
Multe lucruri din viaa personal i profesional sunt la fel ca bambusul chinezesc. Munceti, investeti timp, efort, faci tot posibilul s-i
hrneti creterea i, uneori, nu vezi nimic sptmni ntregi, luni sau ani. Dar, dac ai rbdare s-i continui munca, insistnd i hrnind-o
bine, va sosi i cel de-al cincelea an al tu; cu el vor veni schimbri cum nici n-ai visat.
Amintete-i c este nevoie de o mare ndrzneal pentru a ajunge la nlimi, dar, n acelai timp, de o mare profunzime pentru a te nfipge n
pmnt.
*Bambus chinezesc- plant exotic, arborescent, cu tulpina dreapt, cilindric, goal n interior, folosit la fabricarea mobilei, undielor etc.

Anexa 6

Studiu de caz
Sarcina: Citii cu atenie parabola i meditai pentru a rspunde la urmtoarele ntrebri:
De ce solii din strintate n-au fost hrnii?___________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________
Cum trebuiau s procedeze solii? ___________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________
Oferii soluii de rezolvare a situaiei.________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________
Masa de dup seceri de A. Silvestru
Leneii ador munca..altora.
Odat, n miez de var, la Suceava- vechea capital a Moldovei- sosir nite soli strini. Mria sa Alexandru cel Bun, mbrcat simplu, secera un lan de gru, din
plcerea de a munci mpreun cu ranii.
Observnd cu ct stim i salut trectorii, unul dintre oaspei se intereseaz:
-Cine e acest brbat distins?
-Alexandru-Vod, domnitorul nostru, zise cineva.
Solii se apropiar, fr s descalece.
-Spor la lucru, Mria Ta! i se adresar ei cu plecciune.
-Mulumesc! Poftim! le rspunse voievodul, continund s adune snopi.
Solii i luar invitaia drept glum i nu ndrznir s i se alture.
Lucrul ncet abia dup amiaz. i cum se obinuiete dup fiecare clac, ranii ntinser o mas lung pentru toi secertorii.
La un col de mas, se gsi loc i pentru solii din strintate. Ei se aezar, bucuroi s-i potoleasc foamea dup atta ateptare, dar, spre marea lor dezamgire,
nimeni nu veni s-i serveasc.
Citindu-le nedumerirea din priviri, Alexandru-Vod le explic:
-n ara noastr, cine nu muncete nu mnnc..

S-ar putea să vă placă și