Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic al leciei de limba i literatura romn

Profesor: Nacul Irina


Liceul Teoretic tefan cel Mare, Chiinu
Data: 02.10.14
Disciplina: limba i literatura romn
Clasa: a VII-a B
Timpul: 90 minute
Subiectul leciei: Cmpul derivativ al cuvntului alb. Poezia liric. G. Clinescu Laud zpezii. Lectura expresiv
Tipul leciei: mixt
Competene: 4. Organizarea/ desfurarea/ utilizarea diverselor strategii de nvare autonom a limbii, prin observare direct i exersare.
8. Lectura, audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare, n limita standardelor de coninut.
9. Operaionalizarea terminologiei lingvistice i literare, n limita standardelor de coninut.
Subcompetene: 4.1. Utilizarea dicionarului (explicativ, de sinonime, de antonime, de neologisme, de expresii) n stabilirea sensurilor cuvintelor
necunoscute.
8.2. Comentarea textului liric.
9.1. Aplicarea terminologiei lingvvistice i literare studiate n procesul de analiz a textului.
Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 s utilizeze n contexte adecvate lexeme din cmpul derivativ al cuvntului alb;
O2 s evalueze semnificaia culorii albe n diverse situaii din viaa cotidian;
O3 s defineasc noiunile: cmp lexical, sinonime, omonime;
O4 s identifice cmpul lexical al unui cuvnt n text;
O5 s produc un elogiu la adresa unui obiect sau fenomen din natur.
Strategii didactice: conversaia, lucru cu manualul, lucru pe fie, diagrama Venn, VAS, lectura expresiv, mini-eseu de 5 min.
Bibliografie:
Ministerul educaiei al Republicii Moldova: Curriculum colar pentru disciplina Limba i literatura romn. Clasele a V-a a IX-a. Chiinu,
2010.
T. Cartaleanu, M. Ciobanu, O. Cosovan. Manual la limba i literatura romn, clasa a VII-a. Chiinu: tiina, 2012.
I. Coteanu. DEX: Dicionar explicativ al limbii romne. Bucureti: Univers enciclopedic, 1998.
M. Avram: Dicionar ortografic, ortoepic i morfologic al limbii romne. Bucureti: Univers enciclopedic, 2005.

Etapele
leciei

Obiectiv
e

Tehnologie
didactic

Evocare

Conversaia

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

P. salut elevii.

E. salut profesorul.

Verific tema pentru acas.

Prezint tema pentru acas.

P. le propune elevilor un test de 10 min. (Anexa


1)

Timp
alocat
5 min

10 min

ntrebri de recapitulare:
< - Ce este un cmp derivativ?
O1

< - Ce relaii exist ntre cuvintele ce


E. rspund la ntrebrile profesorului.
aparin unui cmp derivativ?

3 min

# - Ce semnific cuvintele: albea,


albinism, albinos, albili, albioar,
albitur, albine, albit, nlbitor..?
Realizarea
sensului

P. le propune elevilor s realizeze ex. 7 pag. 26 E. realizeaz exerciiul propus.


Lucru
cu n scris: Citii poemul ntr-un vers de mai jos.
manualul
Interpretai ntr-un text coerent imaginea vizual
a trecerii timpului: Trecur ciute albe intunecai ogari. (I. Pillat, Zile i nopi)
P. le propune elevilor s realizeze exerciiul 10 E. realizeaz exerciiile.
Conversaia
pag. 26 n scris.
P. le solicit elevilor s realizeze oral ex. 11, 14
pag. 26.

15 min

Reflecie

Diagrama Venn
O2

P. le propune elevilor s realizeze oral ex. 12 E. realizeaz exerciiul.


1 min
pag. 26
P. le mparte elevilor fie cu informaii privind E. citesc informaia i completeaz 7 min
culorile alb i negru. (Anexa 2) P. le solicit diagrama.
elevilor s citeasc textul propus i s
completeze diagrama Venn.
Alb
Negru

Se completeaz i la tabl dup ce toi au


finalizat.
Extindere

O1

Evocare

Realizarea
sensului

O4
O3

Mini-eseu de 5 P. le solicit elevilor s realizeze ex. 9 pag. 26 (n


min
scris).
P. le propune elevilor priveasc o imagine
Tehnica VAS
(Anexa 3) i s completeze un tabel (tehnica
VAS: vd-aud-simt).
P. remarc faptul c toi elevii au vorbit despre
zpad i acesta este unul din cuvintele-cheie ale
leciei. P. enun tema i obiectivele.
P. le propune elevilor s audieze poezia Laud
Lectura
zpezii de G. Clinescu.
expresiv
P. le solicit elevilor s descrie ntr-un enun ce
emoii au trit n timpul audierii poeziei.
P. le propune elevilor s citeasc poezia nc o
dat.
Lucru
cu P. le solicit elevilor s extrag din textul poeziei
manualul
cuvintele care formeaz cmpul lexical al

Un elev completeaz la tabl, ceilali l


susin, completndu-l.

E. realizeaz exerciiul, ct nu reuesc, le 5 min


rmne pentru acas.
E. privesc imaginea i completeaz
5 min
tabelul VAS. Civa elevi citesc.

E. i noteaz tema n caiete.


E. audiaz poezia.

5 min

E. descriu ntr-un enun ce emoii au trit


n timpul audierii poeziei.
Un elev citete, ceilali urmresc.

1 min
10 min

E. extrag din text cuvintele ce aparijn 3 min


cmpului lexical al cuvntului zpad.

Reflecie
O3

Extindere

O5

cuvntului zpad. (ex. 4 pag. 23) P. le


reamintete elevilor semnificaia noiunii de
cmp lexical- toate cuvintele ce aparin
aceluiai domeniu i care au trsturi de sens
comune (sinonimele acestor cuvinte, derivatele
lor i expresiile care le cuprind).
Lucru
cu P. le propune elevilor s realizeze oral ex. 3
manualul
(Care este sinonimul popular al denumirii CaleaLactee?) i ex. 5 (Explicai cum s-a format rima
n strofa a V-a) pag. 23.
P. le solicit elevilor s realizeze n scris ex. 2 i
6 pag. 23:
- Gsii n primele trei strofe dou neologisme i
explicai sensul lor.
- Scriei n caiete sinonimele, adecvate
contextului, ale urmtoarelor cuvinte: negreit,
imaculate, ()ncununi, nevinovat.
Cum se numesc cuvintele identice ca form?
Mini-eseu de 5 P. le solicit elevilor s scrie timp de 5 min un
min
text prin care s aduc mulumiri i laud unui
obiect sau fenomen.
Pentru acas P. le propune elevilor s realizeze
ex. 1 pag. 23: Explicai cum s-au format
urmtoarele cuvinte: singurtate, nnegrit(),
oi,
lmi,
spumoas,
nevinovat(),
dumnezeiasc.
i ex. 8 pag. 23: Selectai din text pronumele i
formele verbale care indic prezena unei
comunicri poetice ntre eul liric i conlocutor.

E. realizeaz
rspund oral.

exerciiile

propuse

i 2 min

E. realizeaz exerciiile individual.

5 min

E. scriu textul.
Civa elevi i citesc produciile.
E. i noteaz tema pentru acas.

7 min

Anexa 1
Alb cmp derivativ. Evaluare formativ
Eleva/elevul ____________________________________________

V.I

1. Propune cel de-al doilea termen pentru comparaiile:


2 p.
Trandafir alb ca ________________________________________
Blan alb ca __________________________________________
Cearafuri albe ca ______________________________________
Pnz alb ca __________________________________________
2. Explic sensul cuvintelor de mai jos:
3 p.
albinism_______________________________________________________________
albili________________________________________________________________
albea________________________________________________________________
3. Include n contexte cuvintele nlbitor, dalb, blond.
3 p.
___________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
4. Explic expresiile de mai jos:
2 p.
A ridica steag alb_____________________________________________________
A semna n alb_______________________________________________________

Alb cmp derivativ. Evaluare formativ


Eleva/elevul ____________________________________________
5. Propune cel de-al doilea termen pentru comparaiile:
2 p.
Mini albe ca ________________________________________
Pr alb ca __________________________________________
Floare alb ca _______________________________________
Pnz alb ca ________________________________________
6. Explic sensul cuvintelor de mai jos:
3 p.

V.II

albili_______________________________________________________________
albu________________________________________________________________
albioar_____________________________________________________________
7. Include n contexte cuvintele a nlbi, crunt, blai.
3 p.
___________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
8. Explic expresiile de mai jos:
2 p.
A mnca pine alb_____________________________________________________
Cusut cu a alb_______________________________________________________

Anexa 2

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și