Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Fnic Maria Luciana


Unitatea colar: coala Gimnazial Ioan Moga, Dieti
Data: 30.03.2016
Clasa: a V-a B
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina de nvmnt: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Descrierea
Tema leciei: Adjectivul
Tipul leciei: recapitulare i sistematizare a cunotinelor
Durata: 50 de minute

COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje
orale n situaii de comunicare dialogat i monologat;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje
scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri
diverse.

Competene specifice
2.3 alctuirea unor propoziii i fraze
corecte din punct de vedere gramatica

3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii

Coninuturi asociate
- pri de vorbire i categorii
gramaticale specifice acestora:
adjectivul (adjective variabile i
invariabile, acordul cu substantivul,
topica adjectivului);
- pri de propoziie: atributul
adjectivul (adjective propriu-zise i

categoriilor gramaticale nvate

4.3 alctuirea unor propoziii i fraze


corecte din punct de vedere
gramatical, folosind corect semnele
ortografice i de punctuaie

adjective provenite din verbe la


participiu, adjective variabile i
invariabile, acordul cu substantivul,
topica adjectivului)
dificulti n scrierea unor categorii
morfologice studiate;

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1. s defineasc adjectivul;
O2. s recunoasc adjectivele din diferite texte;
O3 s diferenieze adjectivele propriu-zise de adjectivele provenite din alte pri
de vorbire;
O4. s realizeze acordul ntre adjective i substantivele determinate;
O5. s analizeze adjective identificate n diferite texte ;
O6. s ortografieze corect diferite adjective;

STRATEGIA DIDACTIC:
1. Resurse: colectivul eterogen de elevi ai clasei a V-a B; cabinet de limba i
literatura romn
2. Metode i procedee: joc didactic, conversaie, exerciiul, ciochinele,
Gndii! Lucrai n perechi! Comunicai!
3. Materiale i mijloace: fie de lucru, tabla.
4. Evaluarea: evaluare oral i scris (elevii vor completa fiele i vor
rspunde la ntrebri), observarea sistematic
5. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate n perechi i
activitate pe grupe.
6. Material bibliografic:
Chiri, Cornelia, Trofin, Eliza-Mara, Gramatic 5.Fie de lucru pe
uniti de nvare cu itemi i teste de evaluare , Editura Paralela 45,
Piteti, 2014.
Consiliul Naional pentru Curriculum, Programa colar pentru limba
i literatura romn, Clasa a V-a, Bucureti, 2009.

Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i


liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Pavelescu, Marilena, Metodica predrii limbii i literaturii romne,
Editura Corint, Bucureti, 2010.
Smihian, Florentina, Dobra, Sofia, Kuttesch, Nicoleta, Limba i
literatura romn pentru clasa a V-a, Editura ART, Bucureti, 2011.

Scenariu didactic
Secvenele
leciei/
Timpul
alocat

1. Moment
organizator
ic
2

2. Captarea
ateniei
6

3.
Nominaliza
rea leciei
noi i a
obiectivelo
r
operaional
e
2

Ob.

Detalieri de coninut
Activitatea
profesorului

Salut elevii i
noteaz n catalog
elevii abseni.
Organizeaz clasa i
asigur climatul
necesar bunei
desfurri a
activitii propuse.
Profesorul i roag pe
elevi s caracterizeze
n cteva cuvinte
colectivul lor.
Cuvintele rostite de
elevi vor fi notate de
profesor pe tabl.
Dup notarea
cuvintelor, cadrul
didactic i ntreab pe
elevi ce parte de
vorbire au folosit.
Profesorul face
cunoscut elevilor
faptul c urmeaz o
lecie de consolidare
a cunotinelor
despre adjectiv.
Se va scrie pe tabl
titlul lecieiAdjectivul-, iar
profesorul va
enumera obiectivele
leciei.

Activitatea
elevilor

Rspund salutului
i i pregtesc
materialele
necesare orei de
limba i literatura
romn
Elevii
caracterizeaz prin
cteva cuvinte
colectivul lor.

Metode
Evaluare
i
procedee
/ Forme
de
organizar
e
Conversai
a
Activitate
frontal

Conversai
a
Activitate
frontal

Ei rspund
ntrebrii adresate
de profesor.

Noteaz n caiete
titlul leciei.

Conversai
a
Activitatea
frontal

Apreciere
a
rspunsuri
lor

4.
O1
Reactualiza O9
rea
cunotinel
or nvate
anterior
10

5.
Conducere
a nvrii
25

O2

O3

Reactualizeaz prin
conversaie frontal
informaiile eseniale
despre adjectiv. n
acest sens, ofer
elevilor o fi (v.
Anexa 1), care
conine un set de
ntrebri i un
ciochine, pe care vor
trebui s-l
completeze, n timp
ce rspund
ntrebrilor. ncepe
profesorul cu prima
ntrebare, iar elevul
care rspunde corect
va avea dreptul s
adreseze urmtoarea
ntrebare.
Dup reactualizarea
cunotinelor,
profesorul le propune
elevilor un joc
Trenuleul
adjectivelor. (v.
Anexa2) Organizai n
perechi, elevii vor
avea de identificat
adjectivele din textul
propus.
Dup identificarea
adjectivelor,
profesorul realizeaz
pe tabl un tabel cu
dou coloane:
adjectiv propriu- zis/
adjectiv provenit din
alt parte de vorbire.
Rubricile tabelului vor
fi completate cu
adjectivele
identificate la
exerciiul anterior, dar
i cu adjectivele:
onest, cuminte,
ludat, nelegtor,
ters, inevitabil,

Rspund
ntrebrilor
adresate de cadrul
didactic.
Completeaz fia
de lucru.

Fiecare pereche
ncearc s
identifice
adjectivele din
textul propus.
Elevii numii de
profesor vor scrie
pe tabl
adjectivele
identificate
anterior i le
clasific n funcie
de proveniena
acestora.

Organizai n
echipe, elevii vor

Conversai Analiza
e
rspunsuri
euristic;
lor elevilor
Ciorchine;
Activitate
frontal i
individual

Joc
didactic
Gndii!
Lucrai n
perechi!
Comunica
i!
Activitate
n perechi

Exerciiul
Activitate
individual

Gndii!
Lucrai n
perechi!
Comunica
i!
Activitate
n perechi

Observare
a
sistematic
a
elevilor
Apreciere
a
rspunsuri
lor

O4
O7

6.
Obinerea
performan
ei

7.
Feedbackul

O8
O5
O6

eminent, cntat,
apreciat, atent, vesel.
Urmtoarea activitate
vizeaz diferenierea
dintre adjectivele
variabile i cele
invariabile, astfel,
elevii vor fi organizai
n echipe i vor primi
fia de lucru
corespunztoare. (v.
Anexa 3).
Dup expirarea
timpului, vor fi
trecute pe tabl toate
adjectivele variabile,
preciznd numrul de
forme flexionare.
Pentru a verifica
modul n care elevii
realizeaz acordul
adjectivului cu
substantivului
determinat i
ortografierea
adjectivelor,
profesorul le propune
elevilor jocul Bingo.
(v. Anexa4)
Jocul se va desfura
individual i se
monitorizeaz
activitatea fiecrui
elev.
Profesorul le ofer
elevilor o nou fi de
lucru, ce vizeaz
categoriile
gramaticale specifice
adjectivului i modul
de analiz morfosintactic a
adjectivului (v. Anexa
6)
Se realizeaz pe tot
parcursul orei prin
intermediul unor
aprecieri verbale de

descoperi intrusul
din lista de
adjective
invariabile i vor
completa tabelul
dat cu formele
adjectivelor
variabile. Dup
expirarea timpului
de lucru, cte un
reprezentant din
fiecare echipa va
scrie pe tabl
adjectivele
variabile,
preciznd numrul
de forme
flexionare.
Dup rezolvarea
acestei activiti,
ei rezolv
urmtoarea
sarcin de lucru,
alegnd varianta
corect de scriere
a adjectivelor i
realiznd acordul
dintre adjectiv i
substantivul
determinat.

Elevii ndeplinesc
sarcinile de lucru
trasate de
profesor.

Elevii primesc note


pentru contribuia
lor la desfurarea
leciei.

Activitate
n echipe

Joc
didactic
Activitate
individual

Exerciiul

Observare
a
sistematic
a
elevilor

8.
Asigurarea
reteniei i
a
transferulu
i

Anexa 1.

tipul: Bravo! Da!


Foarte bine!.
Profesorul formuleaz
concluzii referitoare la
desfurarea leciei i
face aprecieri despre
modul n care elevii
au participat la lecie.
Elevii care s-au
afirmat sunt notai n
catalog, iar ceilali
elevi vor fi ncurajai.
Se precizeaz tema
pentru acasAnalizai toate
adjectivele din poezia
adjectivului- (v. Anexa
7), se aduc explicaii
i lmuriri, acolo unde
este cazul.

Noteaz tema n
caiete.
Adreseaz
ntrebri
suplimentare.

Conversai
a
Activitatea
frontal

Ce este adjectivul?
De cte feluri este adjectivul dup provenien?
De cte feluri este adjectivul dup numrul de forme?
Ce pri de vorbire poate determina adjectivul?
Care este regula de aur a adjectivului?
Ce funcii sintactice poate ndeplini adjectivul?

Trenuleul adjectivelor
V invit ntr-o cltorie cu trenuleul n lumea
tainelor gramaticale. Pentru a obine un bilet de
tren, suntei rugai s identificai adjectivele din
urmtorul text:
Gsise, pe-un teren viran
Un geamantan de piele fin
i un pachet n geamantan
Pecetluit cu parafin
i, n pachet, un pacheel
Legat cu funde elegante
i-n pacheel gsise el
Vreo patruzeci de diamante
cu Apolodor)

(Gellu Naum, Cartea

DESCOPER INTRUSUL!
Printre adjectivele care i schimb forma (variabile) s-au strecurat nite intrui. Dovedete-i
abilitile de detectiv i descoper intruii, notndu-i n norior.
srac

ciudat

bej
important

elegan
t

mic

perspicac
e
cumseca
deade

galbe
n
mare

gri

nelept

FII VOI CEI MAI RAPIZI!


Completnd tabelul de mai jos, precizeaz cte forme flexionare au adjectivele variabile identificate
la exerciiul anterior:
Adjectivul variabil

SINGULAR
Masculin
Feminin

PLURAL
Masculin
Feminin

Jocul BINGO!

Numrul de
forme

1. Alegei prin subliniere forma corect a djectivelor :


binecrescut / bine-crescut
venit / binevenit
2.

binecunoscut / bine-cunoscut

bine-

Trecei la numrul plural substantivele nsoite de adjective:


floare viinie----------------pdure pustie----------------nor plumburiu---------------lalea roie---------------------

SUCCES!

Marcheaz feele zmbitoare ale categoriilor gramaticale care sunt specifice adjectivului:

persoan

gen
numr

ADJECTIV
mod
timp
caz

Analizai adjectivele din urmtorul text:


n fund, pe cer albastru, n zarea deprtat,
La rsrit, sub soare, un negru punct s-arat!
(Vasile Alecsandri Oaspeii
primverii)

Sunt adjectivul, cuvntul care are


Mrime, form, gust i culoare.
Sunt ghiocelul argintat
Pe cmpul mprimvrat;
Laleaua roie mai sunt
i-ntinsul, verdele pmnt
Sunt norul alb i trector
i soarele strlucitor;
Rotundul mr, gustos, din pom,
Cules de neleptul om.
Am strai ales, de srbtori;
Pe unde trec eu semn flori;
Chiar SUBSTANTIVUL, frate-meu,
M cheam s-l ajut mereu.
i nu lipsesc din adunare,
Ca s mpart la fiecare.
O nsuire, dou, trei ...
Sunt bun i darnic, dragii mei!
Iste, dorit i inventiv,
Sunt renumitul:

S-ar putea să vă placă și