Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic Constantin Istrati, Cmpina


Obiectul: Limba i literatura romn
Clasa: a XI-a
Titlul leciei: romanul Baltagul de Mihail Sadoveanu;
Subiectul leciei: Caracterizarea personajului Vitoria Lipan;
Tipul leciei: Recapitulare i consolidare a cunotinelor.
Durata : 50 de minute
Profesor: Crjan Adriana

COMPETENE GENERALE:
1

Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare;

Comprehensiunea i interpretarea textelor;

Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente


culturale/literare;

Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare.

VALORI I ATITUDINI:
1

Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi;

Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje


receptate;

Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne;

Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali.

COMPETENE SPECIFICE:
1

Aplicarea cunotinelor de limb n receptarea mesajelor orale i scrise;

2.1. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate;


2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiia uman sau despre art reflectate n
texte literare, nonliterare sau n alte arte.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
1

S plaseze romanul Baltagul n contextul creaiei lui Mihail Sadoveanu;

S identifice tema i structura romanului;

S interpreteze semnificaiile titlului;

S indice tipuri de personaje;

STRATEGIA DIDACTIC
1

Metode i procedee: analiza SWOT, nvarea prin descoperire, problematizarea,


studiul textului literar.

Modaliti de evaluare: evaluare frontal i prin calificative.

Mijloace didactice:
a

Limba i literatura romn, manual pentru clasa a XI-a, Editura Corint, Bucureti,
2004.

Fie cu extrase din opera literar n dezbatere.


SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE

Moment organizatoric (1 min.): notarea absenelor i crearea atmosferei propice


leciei.

Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior (5 min.) : subiectul romanului


precum i elementele de structur i de compoziie ale acestuia.

Anunarea

subiectului

leciei

enunarea

obiectivelor

(2

min.):

Caracterizarea personajului Vitoria Lipan.


4

Dirijarea nvrii:
Etapele desfurrii analizei SWOT:

1. Profesorul scrie pe tabl cei patru indici: S, W, O, T n cadrane separate.


2. Cu ajutorul rezolvrii cerinelor din fiele de lucru, dar i a dezbaterii i
problematizrii cei patru indici sunt completai treptat de ctre elevi.

FIE DE LUCRU
1..i de poveste si de asemenea vorbe iuti,Vitoria, nevasta lui Nechifor Lipan,ii aducea
aminte stnd singur pe prisp, n lumina de toamn i torcnd. Ochii ei cprii , n care
parc se rsfragea lumina castanie a prului , erau dui departe. Fusul se nvrtea harnic,
dar singur.
a. prezint contextul n care apare portretul fizic al eroinei.
b.prezint ipostaza n care apare eroina.
2

.- Apoi tiu eu; acuma v strmbai una la alta i nu v mai place catrina i cmaa; i
v ung la inim lutarii cnd cnt cte un cntec, val nemesc, i art eu ie coc, val i
bluz ard-te para focului s te ard. Nici eu, nici bunic-ta, nici bunic-mea n-am tiut
de acestea i-n legea noastr trebuie s traiesti i tu.
i s te mai prind c dai gunoiul afar n faa soarelui, cum ai fcut azi, c-i pun la gt
dou pietre de cte cinci oca Nu mai tii ceiI curat, ce-i sfnt si ce-i bun de cnd ii umbl
grguni prin cap si te cheam domnioar?
a.Ilustreaz ipostaza n care apare Vitoria Lipan.

3..fr s primeasc vreo veste de unde atepta, n noaptea asta, ctre zori, a avut cel
dinti semn, n vis, care a mpuns-o in inim i a tulburat-o i mai mult. Se fcea c vede pe
Nechifor Lipan clare, cu spatele intors ctre ea, trecnd spre asfinit o revrsare de ape.
privi cu uimire cocosul cel mare porumbac, cum vine fr nici o fric i se aseaz n
pragdar cocoul se ntoarse cu secera cozii spre focul din horn si cu piscul spre poart.
a. Prezinta trasatura dominanta a personajului.

4.Timpul sttu, l nsemna totui cu vinerile negre, n care se purta de colo-colo, fr hran,
fr ap, fr cuvnt, cu broboada cernit peste gura. Srbtorile i petrecerile solstiiului
de iarn i-au fost pentru prima dat straine.
a. Prezint semnificaia postului pe care il ine Vitoria;
b. Prezin momentul n care se declaeaz drama Vitoriei.
5.Abia acum nelegea c dragostea ei se pstrase ca n tineree. S-ar fi cuvenit s-i fie
ruine, cci avea copii mari, ns nu mrturisea asta nimnui, dect numai siei.
a.prezint ipostaza n care apare Vitoria.
5

Analiza SWOT
Portretul Vitoriei Lipan

S-ar putea să vă placă și