Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect de lectie

Clasa: I A
Scoala: Liceul Pedagogic Nicolae Bolcas
Propunator: Barcas Laura Maria
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiect: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Povestile copilariei
Subiectul lectiei: Grupurile de litere ghe, Ghe
Tipul lectiei: mixta
Obiectiv fundamental:

consolidarea cunostintelor insusite pana in prezent despre grupul de litere ghe, Ghe

Obiective cadru:

dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral


dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

Obiective de referinta:

sa sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat


sa indentifice literele, grupul de litere, cuvinte si enunturi din textul tiparit si scris de mana
sa scrie corect literele, silabele, cuvintele si propozitiile
sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii

Obiective operationale
Cognitive: O1 sa citeasca si sa scrie corect lizibil, in ritm propriu, cuvinte, propozitii
O2 sa raspunda corect la intrebari vizand continutul textului de recapitulat
O3 sa identifice, pronuntand si scriind corect, grupul de litere ghe, Ghe aflat
in diferite cuvinte din textul dat
O4 sa desparta corect in silabe cuvinte date stabilind numarul de silabe, sunete,
litere
O5 sa ordoneze corect silabele in cuvinte, alcatuind propozitii cu ele
O6 sa ordoneze cuvintele in propozitii
O7 sa rezolve corect exercitiile de pe fisa de lucru
Afective: O8 sa participe afectiv si efectiv la ora
O9 sa manifeste interes fata de lectie
Pshiho motrice:
O10 sa foloseasca corect instrumentele de scris
O11 sa se deplaseze in liniste la punctul de lucru.

Resurse: procedurale: coversatia, conversatia euristica, explicatia, problemetizarea, munca


independenta si in grup, exercitiul, jocul didactic, analiza, povestirea,
observatia, lucru practic
materiale: manual, planse cu Dovlecel, planse cu exercitii, jetoane, fise de lucru,
dovleac realizat din carton, cartoane cu numele fiecarui copil, fise de lucru
in grup
umane: efectiv de elevi(30)
temporale: 50min
Forme de organizare: frontala si individuala
Forme de evaluare: formativa (observatia sistematica, verificarea orala si scrisa)
Bibliografie: Ghid de evaluare pentru invatamantul primar, Ed.Informatia zilei,Satu Mare, 1999
Programa scolara pentru invatamantul primar, EDP, Bucuresti, 2004
Abecedar, manual pentru clasa I, Cleopatra Mihailescu,Tudor Pitila,
Ed. Aramis,Bucuresti, 2004

Anexa 1

Citeste textul si apoi subliniaza cuvintele care


contin grupul de litere ghe, Ghe:
Ghetele stau inghetate,
Inghesuite sub pat.
Ar trebui curatate
Dar Gheorghe e suparat.
A fost cu Anghel pe gheata
A mai stat si la ghereta,
Ghemuit in frig si ceata
Sa cumpere o bagheta.

Anexa 2

1. Taie forma incorecta:

Gherla / Gerla
bageta / bagheta
ghemuit / gemuit
gheare / geare
inghetata / ingetata
2. Ordoneaza silabele in cuvinte:

ghe, ve, ri, ta :


her, lie, ghe:
ta, ghea:
na, ghe, An, li:
alcatuieste oral propozitii cu doua cuvinte la alegere, apoi scrie-le
in caiet

Anexa 3

Scrie in casete numarul de silabe, de litere si de


sunete corespunzatoare fiecarui cuvant:
silabe

inghesuit

sunete
silabe
litere

ghem

sunete
litere

silabe

spaghete

sunete
litere
silabe

Gheorghe

sunete
litere

Anexa 4

Indica prin sageti locul unde se afla grupul de litere ghe, Ghe in
fiecare din cuvintele coloanei A:

A
ghepard
privighetoare
veghe
Gheorghe

in prima si ultima silaba


in ultima silaba
in prima silaba
in a treia silaba

Anexa 5

Grupa I, grupa bujorilor


Completeaza spatiile cu cuvinte care contin grupul de litere ghe, Ghe:
Iarna apa raurilor este.................... .
Elevii se ............... la iesire.
.............................canta minunat.

Grupa II, grupa lacrimioarelor


Completeaza cu grupul ghe sau Ghe:
.............rman,
........tar, ...............orghe, ...........me.

Grupa III, grupa narciselor


Uneste cuvintele pentru a forma propozitii:
Angheluta
lucreaza la gherghef.
Bunica
poarta verigheta.
Mama
se incalta cu ghetele cele noi.

Grupa IV, grupa lalelelor


Gaseste cuvinte cu acelasi inteles:
glas
poveste
a veghea
a strange

basm
a pazi
a aduna
voce

Grupa V, grupa toporasilor


Ordoneaza cuvintele pentru a obtine o propozitie

gheare

Ursul

mari

are.

Anexa 6

Fisa de lucru

1. Separa cuvintele pentru a obtine propozitii:


Ghermanmanancaoinghetata.
Tataavazutunghepard.

2. Uneste cu o sageata cuvintele cu acelasi inteles:


gheare
ghete
bagheta
verigheta

cizme
betisor
inel
unghii

3. Ordoneaza cuvintele pentru a obtine o propozitie apoi


trancrie-o.
pe

Gheorghe

frumos

gheata

patineaza .

Anexa 7

Desfasurarea activitatii
1
Nr
Crt

2
Etape didactice

3
Obiec
-tive

4
Activitatea propunatoarei

5
Activitatea elevilor
a
Metode si
procedee

6
Strategii didactice
b
c
Forme de
Mijloace
organizare
didactice

d
Evaluare

Moment
organizatoric

Reactualizarea
cunostintelor

Pregatesc materialele didactice necesare


desfasurarii lectiei.
Asigur climatul de ordine si diciplina
necesar desfasurarii lectiei de limba
romana.
Buna ziua copii, ma numesc Laura
Barcas si pret de o ora voi fi invatatorea
voastra.Dupa cum puteti vedea fiecare
dintre voi are pe banca cate o hartie pe
care ii este scris numele, asta pentru ca si
eu sa va cunosc pe voi.
O2

O1

Ce ati avut de pregatiti pentru azi?


Iar ca tema? Ma voi uita pe caiete.
Strangem toate caietele de tema, le dati
din spate in fata, caietele sa ajunga pe
primele banci.
Voi strange caietele si le pun pe catedra.
Acum deschidem Abecedarul la lectia
pe care ati avut-o de pregatit.

... isi pregatesc toate cele necesare


pentru ora
...asculta cu atentie
Explicatia

...grupul de litere ghe, Ghe


...de scris primul alineat din lectie

Conversatia

Cartoane
cu numele
fiecarui
elev pe
banca
Frontala
Evaluare orala

...dau caietele din mana in mana


...deschid Abecedarul la grupul de
litere ghe, Ghe

Voi urmari pozitia corecta in banca,


degetul pe Abecedar.
Voi numi un elev pentru a incepe citirea
lectiei.
...incepe sa citeasca lectia
Vor citi pe rand o data lectia.
Vom face apoi citirea selectiva.
Cine citeste prima popozitie din text?voi
numi un copil
...citeste prima propozitie
4
Un alt copil sa-mi citeasca ultima

Formativa

Abecedar
exercitiul

6
a

O9

O3

O4

propozitie din al doilea aliniat!


Un alt elev sa citeasca propozitia scrisa
cu litere de mana!
Ne vom juca urmatorul joc(le voi cere
atentie), jocul se numeste adevarat sau
fals. Eu voi enunta propozitii care au
legatura cu textul vostru, iar voi va trebui
sa spuneti daca e adevarat sau fals ce am
enuntat eu. Sunteti pregatiti?
Voi urmari ca elevii sa raspunda corect
in propozitii.
-Gheorghe si Corina stau ghemuiti langa
bunica.Adevarat sau fals?voi numi un
elev sa raspunda.
Dar cine stau ghemuiti langa bunica?
-Ea canta nepotilor cantecul
privighetoarei.Adevarat sau fals?
Dar ce face bunica?
-Privighetoarea are un glas fermecator.
Adevarat sau fals?
Ne vom mai juca un joc, si anume
spune repede si bine.Voi va trebui sa
raspundeti repede si bine, dar mai ales
corect la cerintele mele.
-Enuntati trei cuvinte din lectia de azi
care sa contina grupul de litere ghe, Ghe.
Voi numi un elev.
Voi face aprecieri verbale.
-Despartiti in silabe un cuvant la alegere
care sa contina grupul ghe, Ghe.
Il voi scrie la tabla. Cate silabe are
cuvantul ghemuit?cate sunete?cate litere?
silabe
ghemuit
sunete
litere

...citeste
...citeste
Jocul didactic
...asculta cu atentie regulile
jocului
...da

Frontala
Conversatia

...fals
...Gheorghe si Anghelina
...fals
...ea spune nepotilor o poveste
despre privighetoare
...adevarat
... asculta cu atentie regulile
jocului

Jocul didactic

Conversatia
...gherghef
...privighetoare
...inghetat
...ghemuit
...trei silabe
...cinci sunete
...sapte litere

Observatia
sistemati
ca

3
O5

Captarea
atentiei

O9

4
-Alcatuieste o propozitie cu cuvantul
gheata.Voi numi mai multi copii sa
raspunda.
Voi face aprecieri verbale cu privire la
pregatirea lectiei.
Pentru ca v-ati pregatit atat de bine
pentru azi, am o surpriza pentru voi.
Cunoasteti acest personaj?
El este Dovlecel si vine dintr-o lume
fermecata.
De ce credeti ca il chema Dovlecel?

5
a

6
b

...formuleaza o propozitie

...nu

Povestirea
Observatia

Frontala

Dovlecel
desenat pe
un carton

...pentru ca are un dovleac pe cap


Problematizarea

Dar ce are Dovlecel in mana?


Cu ajutorul acestei baghete, Dovlecel a
facut o vraja pentru voi copiii din clasa I.
Ce observam noi la acest dovleac?
Cum sunt usile?
Dar oare ce se gaseste in interiorul
acestor usi?
Vreti sa aflam impreuna?
4

Anuntarea
temei si a
obiectivelor
O8

O10
O3

...o bagheta
...observa dovleacul din carton
...ca are mai multe usi
...numerotate

Conversatia
euristica

Dovleac
din carton

...????
...da

Eu cred ca Dovlecel a venit azi la voi sa


va jucati impreuna cu grupul de litere ghe,
sa va intariti cunostintele prin exercitiile
pe care le vom face impreuna.
Dar din cate vad Dovlecel nu a venit cu
mana goala, el va da recompense daca
veti participa cu interes si placere la
lectie.
...asculta cu atentie
Deschidem caietele de clasa si scriem
data si titlul lectiei:
17.05.2012
ghe,Ghe - consolidare
...scriu data si titlul lectiei
Le voi explica cuvantul consolidare.
consolidare=recapitulare, repetare

Explicatia

Jetoane
recompense

1
5

2
Dirijarea
Lectiei

O3
O1
O7
O3

4
Va deschide prima usa copilul care
raspunde corect la urmatoarea intrebare:
In a cata silaba se afla grupul de litere
ghe in cuvantul bagheta?
Deschide usa si citeste cu voce tare
sarcina de lucru.
Pe tabla magnetica se afla plansa cu
textul, vom lucra pe plansa.

O11

5
a
Conversatia

6
b
Frontala

...in silaba a doua


Citeste textul si apoi subliniaza
cuvintele care contin grupul de
litere ghe, Ghe:
Ghetele stau inghetate,
Inghesuite sub pat.
Ar trebui curatate
Dar Gheorghe e suparat.

Analiza
Observatia
Lucru practic

Evalua
re orala
Tabla
magnetica
Plansa de
lucru

Conversatia

A fost cu Anghel pe gheata


A mai stat si la ghereta,
Ghemuit in frig si ceata
Sa cumpere o bagheta.(anexa 1)
Vei sublinia cuvintele ce contin grupul
de litere ghe din prima strofa.
Se pregateste un alt elev pentru
urmatoarea strofa
O1

O1
O5

Un alt elev deschide usa nr.2, citeste


tare sarcina nr. 1 (anexa 2)

Tot acelasi elev va citi sarcina nr. 2

...identifica cuvintele si le
subliniaza, primeste recompensa
... identifica cuvintele si le
subliniaza, primeste recompensa
Taie forma incorecta:
Gherla / Gerla
bageta / bagheta
ghemuit / gemuit
gheare / geare
inghetata / ingetata
...citeste cu voce tare cuvintele
si taie forma incorecta, primeste
recompensa
Ordoneaza silabele in cuvinte:
ghe, ve, ri, ta
her, lie, ghe
ta, ghea
na, ghe, An, li

Jetoane cu
recompense

Exercitiul

Planse de
lucru

Observatia
Conversatia

Jetoane
recompensa

3
O9
O11
O1

4
Sa ordonam silabele primului cuvant,ce
cuvant ati obtinut?

...verigheta
...scrie cuvantul format pe plansa,
In caietele de clasa scrieti doar cuvintele primeste recompensa
formate cu spatiu intre ele.
...scriu cuvantul verigheta in
caiete
Care este al doilea cuvant obtinut?
...herghelie, scrie cuvantul pe
Herghelie=multime de cai, crescatorie
plansa, primeste recompensa
de cai
... scriu cuvantul herghelie in
caiete
Al treilea cuvant obtinut?

O4

Ultimul cuvant obtinut este...


De ce cuvantul Anghelina se scrie cu A
mare?
Acum va alegeti doua cuvinte si
formulati propozitii cu ele, oral. Cele mai
frumoase doua propozitii le scriem in
caiete si pe tabla.
Usa nr.3!citeste cu voce tare sarcina!
(anexa 3)

...gheata, scrie cuvantul pe


plansa, primeste recompensa
...scriu cuvantul in caiete
...Anghelina, scrie cuvantul pe
plansa, iar restul in caiete
...pentru ca este un nume de fetita

Individuala

Problematizarea

...formuleaza propozitii
Scrie in casete numarul de silabe,
de sunete si de litere corespunzatoare fiecarui cuvant:
inghesuit

Analiza

Conversatia

spaghete
ghem

Pentru fiecare cuvant va fi numit cate


un copil si va primi recompensa.

6
b

Gheorghe
...desparte in silabe cuvantul,
numara silabele si trece numarul
in caseta, numara sunetele si
literele si le trece in caseta

Plansa de
lucru
Jetoane cu
recompense

d
Evalua
re orala

3
O3

4
Sa continuam cu usa nr.4, citeste clar si
cu voce tare!(anexa 4)

5
Indica prin sageti locul unde se
afla grupul de litere ghe, Ghe in
fiecare din cuvintele coloanei A:
A
ghepard in prima si ultima silaba
privighetoare in ultima silaba
veghe
in prima silaba
Gheorghe
in a treia silaba

a
Explicatia

6
b
Frontala

c
Plansa de
lucru

d
Evaluare
orala

Observatia

Jetoane cu

O6
O7
O10
6

Fixarea
cunostintelor

O1

...va face corespondenta la


plansa si va primi recompensa
Usa nr.5 ,voi numi un elev.
Formati 5 grupe si rezolvati cat
Voi forma 5 grupe a cate 6 elevi, fiecare mai repede si bine sarcinile pentru
grupa cu numele ei, voi numi un lider care a ajunge la surpriza din usa nr. 6. Explicatia
va scrie raspunsurile pe plansele de lucru ( anexa 5)
Voi da explicatiile necesare si timpul de
...se organizeaza pe grupe si
Munca in grup
lucru.
asculta indicatiile
...muncesc in echipa pentru
Dupa scurgerea timpului voi chema
rezolvarea sarcinii
Conversatia
liderii cu plansele in fata clasei si vor
prezenta plansa de lucru.
Voi felicita echipele, iar grupa care a
terminat prima plansa va numi un copil
care sa deschida ultima usa a dovleacului.
Dupa cum vedeti mai avem de deschis
o usa: un elev sa vina sa deschida usa nr.6
Voi imparti fisele de lucru, voi citi
sarcinile de lucru, voi da explicatiile
necesare si timpul de lucru.
Dupa scurgerea timpului vom rezolva
oral fisa de lucru, iar cei care au gresit isi
vor corecta fisa
Cei care nu aveti nici o greseala in fisa de
lucru veti primi recompensa

recompense

Evaluare
scrisa

Pe grupe
Planse de
lucru

Explicatia
...fise de lucru (anexa 6)
....urmaresc si asculta cu atentie
indicatiile
...rezolva sarcinile fisei

Munca
independenta

...se autocorecteaza
...primesc recompensa

Conversatia

Individuala

Fise de
lucru

1
7

2
Asigurarea
feet-back-ului

Incheierea
lectiei

.
Se realizeaza pe tot parcursul lectiei.
Dar vad ca nu te-ai uitat bine in usa, se
pare ca mai e ceva!
Pentru ca ati fost activi si ati rezolvat
corect sarcinile date, Dovlecel s-a gandit
sa aveti o amintire de la el, asa ca veti
primi cate o fisa de colorat. Il veti desena
pe Dovlecel, dar acasa .
Ca tema veti avea de scris in caietul tip
la pagina 128.Voi da indicatiile necesare.

6
a

Conversatia
....vine si scoate un plic: Pentru
cei mai insteti elevi din clasa IA.

Frontala
Fise de
colorat

.....primesc fisele de colorat


(anexa 7)
....isi noteaza tema pentru acasa

Explicatia

Caietul tip

S-ar putea să vă placă și