Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Casa : a II a
Aria curricular : Limb i comunicare
Obiectul : Limba i literatura romn
Unitatea de nvare : Var,var,dulce var
Coninut : Textul liric
,, La mijloc de codru , de Mihai Eminescu
Tipul leciei : consolidare
Obiective de referin :
- 2.1 S formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date.
- 1.2 S disting sensul cuvintelor dintr-un enun.
- 4.4 S manifeste interes pentru exprimarea scris.
Obiective operaionale :
La sfritul leciei elevii vor fi capabili :
A. Cognitive
O1 : s citeasc corect, contient i expresiv poezia ;
O2 : s completeze propoziii lacunare;
O3 : s descopere sensurile diferite ale cuvintelor date;
O4 : s rezolve sarcinile fiei de munc independent.
B. Motrice
OM1 : s mnuiasc corect instrumentele folosite ( fie )
C. Afective
Elevii :
OA1 : vor aprecia frumuseea limbajului poeziei
OA2 : vor manifesta grij fa de pdure
Resurse
Metodologice :
1. strategia didactic : semidirijat, deductiv:
2. metode i procedee : conversaia, explicaia, observaia, ciorchinele, cadranul:
3. mijloace didactice : plan, fie, manualul
4. forme de organizare : frontal, individual :
.Bibliografia :
1. Curriculum Naional Programe colare pentru nvmntul primar Bucureti 1998,
2. Strategii activ-participative de predare nvare n ciclul primar ,Rodica Leonte,
Mihai Stanciu
PROIECT DIDACTIC
Casa : a IV a
Aria curricular : Limb i comunicare
Obiectul : Limba i literatura romn
Unitatea de nvare : Un rai din basmeComunicarea impresiilor si sentimentelor
Subiectul :
,, Fiind baiet paduri cutreieram , de Mihai Eminescu
Tipul leciei : predare -invatare
Obiective operationale :
O1.
O2.
O3.
O4.
O5.
O6.
O7.
ANEXA 2
NELEGEREA TEXTULUI
Marcai cu A sau F variantele date :
Poetul cutreiera pdurile:
n copilrie
la maturitate.
1. Copilul se culca adesea lng izvor, pentru c:
s viseze
s se odihneasc
s asculte glasul pdurii
s se ascund de lume.
2. La rsritul lunii, pdurea devenea:
un spaiu nspimnttor
un inut ca-n basme.
3. Sentimentele poetului sunt:
ncntare
spaim
melancolie
visare
4. Micrile ce caracterizeaz acest spaiu sunt:
line
rapide
zgomotoase
abia simite
ANEXA 4
Imagini auditive
Imagini olfactive
II
1. Moment organizatoric
Pentru buna desfurare a leciei se va pregti materialul
didactic necesar.
Se stabilete linitea n sala de clas.
IV
1. Moment organizatoric
Pentru buna desfurare a leciei se va pregti materialul
didactic necesar.
Se stabilete linitea n sala de clas.
2. Verificarea temei
Se va verifica tema pentru acas, cantitativ i selectiv calitativ. Se FIS DE LUCRU - ORTOGRAME
vor explica unele greeli aprute, dac va fi necesar se vor corecta
la tabl
3. Captarea ateniei
Dragi copii,va voi spune o poveste scurta, care incepe altfel
decat stiti voi.Se zice ca in satucul nostru este o clasa a II-a si a
IV-a de elevi cu fetite si baietei tare,draguti,veseli,jucausi,poznasi
ca orice copii, dar buni la invatatura!
Cine or fi acei copii, ati ghicit despre cine e vorba in poveste?
R:Copiii clasei II-a si a IV-a de la Sc.Oarta de Sus!
Ei ,si s-a dus vestea despre acesti copii peste tot, pana a ajuns si la
urechile doamnei invatatoare care, iata a venit astazi in clasa
noastra sa se convinga despre voi.
Aceasta a fost povestioara mea ; pentru ca noi, clasa a II-a si a
IV-a, sa convingem ca suntem cei mai buni elevi, va rog sa
dovediti acest lucru prin raspunsurile din timpul acestei ore.
Stabilirea datei pe tabla. In ce luna suntem astazi?(mai)Din ce
anotimp face parte luna mai?(primavara) Care sunt lunile
primaverii?(martie,aprilie, mai)
4. Anunarea temei si a obiectivelor
Astzi, avnd ca suport poezia La mijloc de codru des de
Mihai Eminescu, punndu-v imaginaia la ncercare, vom
rezolva ct mai multe sarcini .
5. Dirijarea invatarii
Se mparte clasa n patru grupe. Fiecare grup va citi n lan
poezia ( fiecare elev cte dou versuri).
INDIVIDUAL:
nelegerea textului fie de lucru individuale.
1. Poezia este scris de poetul:
George Cobuc
Mihai Eminescu
2. Poezia are acest titlu deoarece:
- Acesta este locul prezentat n poezie
- Acesta este locul pe care nu l-a vzut poetul
3. Alegei varianta corect:
Codru des : cu muli arbori
; loc fr copaci
Trestie : plant de ap
; trsnet
; pe fundul apei
cu multe flori
lng balt
2.Captarea atentiei :
Se realizeaz printr-un dialog:
Ce col din natur v place vou cel mai mult?De ce?
Ce se gsete la marginea satului?
V place s mergei n pdure? De ce? Ce gsii acolo?
Astzi vom afla ce col din natur i plcea n copilrie celui
mare poet romn. tie cineva despre cine este vorba?(Mihai
Eminescu)
3.Anunarea temei si a obiectivelor
Vom nva o poezie nchinat copilriei Fiind biet pduri
cutreieram, de Mihai Eminescu. Scriu titlul la tabl, iar elevii pe
caiete .
n lecia de astzi vei citi corect, contient i expresiv poezia,
vei folosi cuvintele i expresiile deosebite din text n enunuri
proprii, vei descoperi n poezie imagini vizuale, auditive,
olfactive i, n final, vom desprinde mesajul poeziei.
4.Dirijarea invatarii
Citesc poezia n ntregime, informez elevii c poezia este o
evocare a vrstei mirifice a copilriei n cadrul natural propriu
refugiului eminescian.Fiecare elev va citi, n lan, poezia se
explic cuvintele necunoscute i vor explica, in
cuvinte
proprii,nelesurile poeziei.
Prezint portretul poetului i date despre viaa i opera
FRONTAL
Se va rezolva urmtoarele exerciii la tabl:
Completai dup model:
lumini luminiuri
zbor zboruri
crd crduri
ru ruri
val valuri
2. Completai cu alte nsuiri:
- btrn
codru
balt
psri - unduitoare
trestie -
INDIVIDUAL:
NELEGEREA TEXTULUI fie, individual
Marcai cu A sau F variantele date:
Poetul cutreiera pdurile:
n copilrie
la maturitate.
Copilul se culca adesea lng izvor, pentru c:
s viseze
s se odihneasc
s asculte glasul pdurii
s se ascund de lume.
La rsritul lunii, pdurea devenea:
un spaiu nspimnttor
un inut ca-n basme
Sentimentele poetului sunt:
ncntare
6. Obinerea performanei
Asigurarea feedback lui se face cu ajutorul cadranelor
1.Dai un alt titlu
2.Unii cuvintele cu
poeziei.
acelai sens:
mijloc
a se undui
voios
valuri
a se legna
centru
unde
vesel
3. Alctuii enunuri cu
ajutorul expresiilor:
codru des
voiosul lumini
trestie nalt
spaim
melancolie
visare
Micrile ce caracterizeaz acest spaiu sunt:
line
rapide
zgomotoase
abia simite
Se verific fia i se completeaz i la tabl.
FRONTAL
1. Folosii n enunuri proprii cuvintele de la vocabular
2. Completai, folosind cuvintele poetului:
Apa sun (cum?)..............freamtul trecea
(unde?)........Mirosul venea (cum?)....... Glasul valurilor
ngna (cum?)......... Buciumul cnta (cum?).............
3.Grupai pe 3 coloane imaginile poeziei care se adreseaz
vzului(vizuale), auzului (auditive) i mirosului (olfactive).
Imagini vizuale
Imagini auditive
6.Obinerea performanei
Imagini olfactive
- stuf
- bujor
- salcie
- papur
HARTA TEXTULUI
7. ncheierea leciei
Aprecieri individuale i de grup
Tema de cas: copierea poeziei i realizarea unui desen
asemntor pt. a le pune la portofoliul EMINESCU
ANEXA1
7.ncheierea leciei
Aprecieri individuale i de grup
Tema de casa
La mijloc de codru...
de Mihai Eminescu
mijloc
voios
a se legna
unde
a se undui
valuri
centru
vesel
Cel mai cunoscut poet din literatura romana, Mihai Eminescu s-a nascut 15 ianuarie
1850, in Botosani.Isi petrece copilaria la Ipotesti, in tinutul natal.Urmeaza cursurile scolii
din Cernauti.Lucreaza ca functionar la diferite institutii,apoi urmeaza trupa lui TardiniVladicescu.
In 1866 debuteaza cu poezia La mormantul lui Aron Pumnul, apoi cu De-as avea in
revistaFamilia.
Student la Viena si Berlin, redactor la ziarul Timpul, colaborator la Convorbiri
literarese imprieteneste cu Iosif Vulcan, I. Slavici ,I. L. Caragiale, Titu Maiorescu ,Ion
Creanga.
In 1883 apare volumul Poezii,singurul tiparit in timpul vietii.
Poet ,prozator si traducator,Mihai Eminescu ne lasa o opera vasta .Poezii ca:
Luceafarul,Scrisorilesunt cunoascute oricarui roman. Scrie si proza:Sarmanul
Dionis, Geniu pustiu,Fat-Frumos din lacrima.
Rapus de boala se stinge la 15 iunie1889, lasand o minunata opera care imbogateste
literatura romana.
Schema tablei
Imagini vizuale :
olfactive :
-
Imagini auditive :
-
Iamgini
Numele
Data:
Harta poeziei
Fiind biet pduri cutreieram
Autorul poeziei este
.
Poezia este format
dinstrofe, avnd in
total ..versuri.
Transformai n
adjective:
.........-.
..........-
...........-.
.........-....