Sunteți pe pagina 1din 14

INSPECIA CURENTA 1 PENTRU INSCRIEREA

LA GRADUL DIDACTIC II

Tema : Cine sunt/suntem ?


Subtema: Strada /Cartierul mea/meu

GRADINITA CU PP NR.13, FOCSANI


Educatoare: POPA CRINA ELENA
Grupa: MIJLOCIE C

octombrie 2009
PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.12.2016
GRUPA: mare
UNITATEA DE NVMNT: csipike
TEMA ANUAL DE NVARE: CINE SUNT / SUNTEM ?
TEMA SPTMNAL: Strada/Cartierul mea/meu
TEMA ACTIVITII: CEL MAI BUN CONSTRUCTOR
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:

ADP: ntlnirea de diminea: Cine a adus aceste daruri?


Rutine: Suntem mari deprinderi de ordine, disciplin i
autoservire
Tranziii: Case de pe strada mea joc DIDACTIC

ALA: tiin: Completeaza ce lipseste de pe strada din cartierul


tau fi individual de lucru
Art: Casute si blocuri din cartierul meu asamblare si lipire
Bibliotec: Sa reparam gardul casutei grafisme

ADE: D - Stii sa formezi grupe de obiecte cum iti spun? METODA


INTERACTIVA SCHIMBA PERECHEA joc didactic
DOS Cartierul veseliei METODA INTERACTIVA HARTA
FIGURILOR lucrare colectiva de asamblare a unor componente

SCOPUL: consolidarea cunotinelor despre strada / cartierul fiecaruia dintre


copii; verificarea unor cunotine matematice privitoare la formarea de grupe de
obiecte dupa criteriul MARE /MIC si dupa culoare ROSU/GALBEN/ALBASTRU ;
exersarea deprinderii de a obtine o macheta ( harta ) a unor locuri familiare
copiilor in cadrul activitatilor de abilitati practice;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

tiin:
s identifice elementele care lipsesc de pe strada( oameni, masini, o trecere
de pietoni etc.) din imaginea de pe fisa primita;
se precizeze verbal unde ar trebui sa se afle fiecare dintre acestea;
sa deseneze elementele lipsa ;
s formeze grupe de obiecte dup criteriul MARE/MIC;
s formeze grupe de obiecte dupa criteriul CULOARE ;
s denumeasc grupele formate;
sa lucreze in perechi ;
sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru evaluative.

Bibliotec:
s intuiasca fisa de lucru primita ;
sa verbalizeze sarcina pe care o au de realizat;
sa trasese linia verticala in spatiile libere prin unirea a doua puncte opuse;
sa decoreze cu puncte acoperisul casei.

Art:
sa asambleze casutele si blocurile primite ;
sa lipeasca elementele definitorii ale unei locuinte ( ferestre, usi );
sa respecte etapele realizarii lucrarii;
sa respecte acuratetea lucrarilor realizate ;
sa asambleze in colectiv elementele componente ale cartierului , realizand
HARTA CARTIERULUI;
s finalizeze lucrarea nceput, participnd cu interes la activitate;
s aprecieze lucrrile colegilor.

Joc didactic
s respecte regulile jocului i ale competiiei folosindu-se de micare;
s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ,

cooperare i interes;

STARTEGII DIDACTICE:

a). Metode i procedee: conversaia, explicaia, SCHIMBA PERECHEA,


exerciiul, problematizarea ,demonstraia, jocul,
HARTA FIGURILOR, TURUL GALERIEI, observaia
b). Elemente de joc: mnuirea materialelor, surpriza, nchiderea ochilor,
bataia din palme, ntrecerea
c). Resurse materiale:
tiin: fie, creioane colorate, cosulete, jetoane mari/mici si colorate
rosu/galben/albastru ( case, blocuri, garduri, acoperisuri )

Bibliotec: imagini cu casute si garduri stricate, creioane colorate


Art: casute si blocuri din carton colorat, ferestre si usi din hartie glase,
aracet, betisoare de urechi, servetele umede, polistiren, siluete din carton
pentru realizarea machetei, diplome.

d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, n perechi, individual


DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar 2008
Activiti bazate pe inteligene multiple S.Breben, G.Ruiu, E.Goncea,
Ed. Repograf
Revista nvmntului precolar Nr. 1-2 / 2009 MECI
Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar vol.I
Filofteia Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucureti, 2009
Metode interactive de grup Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,
Craiova, 2008

Scenariul activitii

Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea,copiii vor fi aezai n


cerc, salutul va porni de la educatoare i va fi continuat de toi membrii grupei.
n timp ce copiii se salut vor transmite din mn n mn un simbol al temei
sptmnii ( un bloc, o casuta ) i vor spune unde locuiesc fiecare ( de ex: Salut,
Delia! Eu locuiesc la bloc /casa.).
- Haidei s aflm dac ntra-adevr s-au trezit toi copiii i dac au
ajuns la grdini.
Fiecare copil va selecta pe panou simbolul caracteristic lui, pe care l-a
ales la inceput, constatndu-se ci copii sunt prezeni i ci lipsesc.
Se va completa calendarul naturii cu simbolurile corespunztoare.
Li se va atrage atenia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi n
urm nu se afla n sala de grup. Se va descoperi obiectul i copiii vor observa c
este vorba de o casuta din plastic. Aceasta va avea ataata de usa de la intrare
un plic. Dup ce precolarii vor rspunde la cteva ntrebri despre locuinta,
educatoarea va desface plicul i va citi scrisoarea care se afl n el. n scrisoare,
li se va spune copiilor c au primit in casuta un dar de la CONSTRUCTORUL BOB,
care ii roaga sa realizeze la finalul zilei o harta a cartierului veseliei, asa cum il
vad ei, pentru ca el este foarte ocupat si nu poate construi singur acest cartier .
El i roag pe copii s l ajute, realizand sarcinile pe care el le-a lasat in cutia cu
daruri , promindu-le c dac vor rezolva corect toate sarcinile vor primi
diplome de CEI MAI BUNI CONSTRUCTORI.
Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul Mna oarb. Vor observa
c pe bilet sunt scrise una din cifrele 1, 2, 3. Cifrele arat casutele ( centrele de
interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe
bilet si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare centru.
La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada
si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe
spatiul strazii.
La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton
colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.
La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu
gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri
si vor decora cu puncte acoperisul.
Dup o munca att de solicitanta, copiii vor lua o pauz ca s se relaxeze
( deprinderi de autoservire ).
La ntoarcerea n sala de grup copiii vor recita versurile:
Unu, doi, unu, doi,
Pe strad ne plimbm noi.
Trei, patru, trei, patru
Azi e cam ncins asfaltul.
Cinci, sase, apte ,opt
n col se afl un stop.
Nou, zece, nou, zece,
Acum toi putem trece.
Apoi vor afla ce surpriz se mai ascunde n urmatoarea cutie. Vor
descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua
scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de
priceputi sunt la formarea de multimi dupa diferite criterii. Copiii se vor aseza la
mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA
CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se
anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa
va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme
si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la
copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu
precizarea ca se formeaza de jos in sus.
Cerintele vor fi astfel formulate:
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;
3. SCHIMBATI PERECHEA!
4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou
( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa
formeze grupa obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta
echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea
grupa de obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20.Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe
panou si o baga si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi
22.Se trece la rezolvarea fisei de lucru.
In ncheiere se fac aprecieri asupra activitii copiilor si modului cum au
rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului
ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept
recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul
indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , Cartierul
Veseliei utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de
BOB la dispozitia lor.
Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru
( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile
realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si
diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care
doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire
prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si
realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA
E STRADA NOASTRA !
In incheierea zilei, copiii vor fi apreciati pentru toata activitatea depusa
de ei si vor fi rasplatiti cu diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR .
Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi
apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.
Nr. Etapele Coninutul tiinific Strategii didactice
crt. activitii Metode i Resurse Evaluare
procedee materiale
1. Captarea Se va realiza prin descoperirea casutei, care are Observaia Casuta cutii de - recunoaterea
ateniei atasata o scrisoare prin care CONSTRUCTORUL Conversaia carton, casei si
BOB le cere ajutorul copiilor. Se poart o scurt scrisoarea preczentarea
conversaie despre ce este un constructor si ce meseriei de
face el, copiii fiind solicitai s spun tot ce tiu constructor
despre el. Alturi de scrisoare, copiii vor descoperi
n casuta o cutie mare, in care constructorul a lasat
diferite sarcini, indicii si materiale cu care copiii vor
lucra.

2. Anunarea temei Se va anuna tema activitii Cel mai bun Explicaia


i a obiectivelor constructor i obiectivele, motivndu-se la nivelul
de nelegere al copiilor.

3. Prezentarea Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul


coninutului i Mna oarb. Vor observa c pe bilet sunt scrise Biletele cu cifre
obinerea una din cifrele: 1, 2, 3. Cifrele arat casutele
performanei ( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor Conversaia Casute cu cifre
merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet - identificarea
si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare Fise de lucru corecta a
centru. Demonstratia Carioci elementelor lipsa
La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica Culori - identificarea
elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa corecta a spatiului
deseneze acele elemente, plasandu-le la loc Explicaia corespunzator
corespunzator pe spatiul strazii. elementului lipsa
La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla Casute si blocuri - desenarea
casute si blocuri din carton colorat si vor lipi din carton acestuia la locul
ferestrele si usile corespunzatoare. Problematizarea colorat potrivit
La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui Aracet - asamblarea
imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe Ferestre si usi casutelor si
care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale din hartie glace blocurilor
la garduri si vor decora cu puncte acoperisul. pentru aplicat - trasarea liniilor
Dup o munca att de solicitanta, copiii vor Exerciiul verticale si
lua o pauz ca s se relaxeze ( deprinderi de decorarea cu
autoservire ). puncte a
La ntoarcerea n sala de grup copiii vor recita acoperisului
versurile: - prezentarea
Unu, doi, unu, doi, rezultatelor
Pe strad ne plimbm noi. obtinute
Trei, patru, trei, patru - realizarea
Azi e cam ncins asfaltul. sarcinilor de la
Cinci, sase, apte ,opt centre
n col se afl un stop.
Nou, zece, nou, zece,
Acum toi putem trece. Conversaia
Apoi vor afla ce surpriz se mai ascunde n
urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu
material didactic pregatit pentru fiecare si o noua
scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le
cere acum sa arate cat de priceputi sunt la
formarea de grupe de obiecte/multimi dupa diferite
criterii. Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri
fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA
CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic
primit in cosulete si se anunta tema jocului si
regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare
echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite Cosulete
criterii date , iar la bataia din palme si comanda Explicaia
SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe
celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se Munca n echip
formeaza si pe masute si la flanelograf cu Material didactic
precizarea ca se formeaza de jos in sus. marunt pentru
Cerintele vor fi astfel formulate: Problematizarea fiecare copil
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / - identificarea si
MICI; Conversaia formarea
3. SCHIMBATI PERECHEA! grupelor /
4. Formati multimea blocurilor MARI / Jocul Flanelograf multimilor de
MICI; obiecte dupa
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / criteriile
MICI; MARE/MIC si
6. SCHIMBATI PERECHEA ! Exerciiul culoare
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, Fise de lucru ROSU/GALBEN/
spuneti ce lipseste de la panou ( multimea Schimba ALBASTRU
caselor MARI ) si le bagati si voi in cos. perechea - realizarea
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor tuturor cerintelor
MICI si copiii vor face la fel jocului didactic
9. SCHIMBA PERECHEA! Culori - respectarea
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI regulilor jocului
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI - schimbarea
12. SCHIMBA PERECHEA ! perechii la semnal
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din
echipa constructorilor mari sa formeze - realizarea si la
grupa obiectelor rosii flanelograf a
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor grupelor/
albastre de un copil de la cealalta echipa Explicaia multimilor de
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe obiecte dupa
masa si se formeaza si acea grupa de Munca n echip criteriile
obiecte. precizate
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce Conversaia - realizarea
multime a disparut de pe panou si o baga cerintelor fisei de
si ei in cos. ( rosu) lucru
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte Conversaia - prezentarea
doua multimi rezultatelor
22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru. Jocul obtinute prin
In ncheiere se fac aprecieri asupra afisarea la panou
activitii copiilor si modului cum au rezolvat fisele
de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica Exerciiul Cutii de carton
copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au
fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept
recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE
IN CASUTA! Cuburi de plastic - participarea
Copiii vor fi impartiti in doua echipe si vor afectiva la joc
cara cate doi, o cutie in casuta. Castiga echipa care - respectarea
cara mai multe cutii intr-un timp dat 5-10 minute. regulilor jocului
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera - respectarea
impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de normelor de
CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , comportament in
Cartierul Veseliei utilizand lucrarile realizate de echipa
ei si alte materiale surpriza puse de BOB la
dispozitia lor. Harta figurilor - identificarea pe
Activitatea de abilitati practice incepe prin a Placa de spatiul dat a
intui materialele de lucru ( placa de polistiren polistiren amplasamentelor
amenajata deja cu strazile trasate, casutele si Demonstratia fiecarei cladiri
blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete Casute si blocuri - pozitionarea
din carton reprezentand copii si diferite obiecte corecta a
dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul Siluete din obiectelor de pe
in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se Turul galeriei carton macheta
executa apoi cateva exercitii de incalzire prin - utilizarea
intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea corect a tehnicii
elementelor componente si realizarea HARTII - finalizarea
CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul lucrarii colective
FRUMOASA E STRADA NOASTRA ! - intonarea
cantecului invatat

Observarea
comportamentului
4. Evaluarea Dup realizarea lucrrilor copiii primesc cte o
diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR si Explicaia Diplome Interevaluare
aprecieri verbale din partea educatoarei. De - respectarea
asemenea vor pimi si o recompensa dulce la final. Conversatia Dulciuri regulilor i
sarcinilor
6. ncheierea Macheta realizata va fi expusa pe holul Explicaia Macheta HARTA Prezentarea
activitii gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata CARTIERULUI machetei
si de alti copii, cadre didactice si parinti. Conversaia Aprecierea verbal
Se acorda copilului. din
grupa mijlocie C ,de la Gradinita cu PP nr.13, Focsani, pentru rezultate deosebite
obtinute in activitatea de proiectare, construire si amenajare a CARTIERULUI
VESELIEI din data de 23.10.2009.
Director: Educatoare:
inst. NEGOITA MONICA POPA CRINA-ELENA

S-ar putea să vă placă și