Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: prof. Botezatu Ana-Maria


Data: 17.03.2016
coala: coala Gimnazial Nr. 2 Trgu Ocna
Clasa: a VII-a C
Obiectul: limba i literatura romn (gramatic)
Subiectul: Numeralul
Tipul leciei: de consolidare i sistematizare a cunotinelor

COMPETENE GENERALE:
1. Formarea capacitii de a RECEPTA un mesaj oral/scris;
2. Formarea capacitii de a PRODUCE un mesaj oral/scris.

COMPETENE SPECIFICE:

1. Identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al
acestuia;
2. Sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
3. Sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor lexicale;
4. Aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
C1 s formuleze definiia numeralului;
C2 s identifice tipurile de numerale n contextele date;
C3 s analizeze sintactic i morfologic numeralele din contextele date;
C4 s creeze enunuri n care s includ numeralul, respectnd anumite cerine;

B. AFECTIVE:
A1 - s participe cu interes la lecie.

C. MOTRICE:
M1 - s scrie lizibil i corect;
M2 - s utilizeze corect semnele ortografice i de punctuaie.
Strategie didactic: inductiv
Metode de predare - nvare: explicaia, conversaia, demonstraia (scheme), exerciiul,
expunerea, analiza gramatical.
Metode de evaluare: observarea curent/sistemic, chestionarea oral, fia de lucru, evaluarea
reciproc, test de evaluare formativ.
Mijloace utilizate: caietele elevilor, manualul, auxiliarul, tabla, cret
Forme de organizare a activitii: frontal, individual i n perechi

Resurse:
umane: o clas format din 17 elevi;
pedagogice: Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn:
Manual pntru clasa a VII-a, Bucureti, Editura Humanitas, 2015, Cornelia Ghiri, Eliza-
Maria Trofin, Fie de lucru Gramatica, Piteti, Editura Paralela 45, 2015. Curriculum
Naional programa pentru clasele V-VIII, 2009, Ioan Dnil, Limba romn: algoritmii
analizei gramaticale, Bacu, Editura Egal, 2005, Petcu Abdulea, 425 de greeli frecvente
n limba romn, Bucureti, Editura Booklet, 2016;
temporale: durata leciei este de 50 de minute.
Sinteza proiectului didactic

O S I E

Obiective: Sarcini didactice: Instrumentar: Evaluare:

OC1 - s identifice S1 OC1 identificarea tehnici inductive i


tipurile de numerale tipurilor de numerale din deductive
chestionare oral
n contextele date textele date
expunerea
fie de lucru
OC2 - s analizeze S2OC2 analiza
demonstraia
sintactic i morfosintactic a observare curent
morfologic numeralelor identificate explicaia
numeralele din
exerciiul
contextele date
S3OC3 realizarea de conversaia euristic
OC3 - s creeze
enunuri n care numeralele
enunuri n care s observaia
s ndeplineasc funciile
includ numeralul,
sintactice nvate problematizarea
respectnd anumite
cerine
AXA LECIEI

C E A P D O F E R T

1 2 3 4 15 8 3 10 1 3

OA OC1 OC1 OC3 OC3 OC1 OC OA OC1 OC3

OC3 OC2 OC2 OA OC1 OC3

OC3 OM

OA OM
SCENARIUL DIDACTIC

Obiective Coninut i sarcini de lucru Metode i


Forme de organizare Evaluare
procedee
operaionale a activitii

I. ORGANIZAREA CLASEI (1 minute)

Profesorul asigur condiiile materiale i psihologice necesare


A1
desfurrii leciei; trece n catalog absenele.

II. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE


(5 minute)
Activitate frontal+ Chestionare
A1 Elevii sunt solicitai, prin sondaj, s-i prezinte tema. individual oral
Elevii vor extrage bilete i vor rspunde la cerina enunat pe acesta.
Fiecare bilet conine cte o ntrebare legat de lecia anteriorioar.
III. CAPTAREA ATENIEI (2 minute)

Captarea ateniei se va realiza prin discutarea formei de scriere a Spargerea Chestionare


A1 Activitate frontal
numeralului aptispreceze/aptesprezece deoarece lecia se desfoar gheii oral

pe 17.03.2016.
IV. COMUNICAREA SUBIECTULUI LECIEI I A
OBIECTELOR VIZATE (2 minute)

Profesorul anun i scrie pe tabl titlul leciei, apoi le mparte elevilor


A1 Activitate frontal Expunerea
fiele care conin obiectivele vizate, formulate ca sarcini de lucru
(ANEXELE 1, 2)

V. DIRIJAREA NVRII (28 de minute)

Rezolvnd exerciiile de pe fia de lucru (ANEXA 1), elevii i vor Activitate Conversaia
C1 Observarea
aminti scrierea corect a numeralelor, tipurile acestora dar i valoarea pe frontal+individual catihetic curent
C2 care o poate avea numeralul. De asemenea, elevii i vor aminti cazul i
Exerciiul Chestionare
funcia sintactic pe care o poate avea numeralul n diferite contexte.
C3 oral
Demonstraia
C4 Fie de lucru
Analiza
M1 gramatical

M2
VI. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
C2
Aceasta are loc pe ntreg parcursul leciei, ntrirea realizndu-se
treptat, prin aprecieri verbale plus rezolvarea fiei de lucru (ANEXA
Fie de lucru
2). Exerciiul
Observarea
curent

Test de
VII. EVALUAREA FORMATIV (10 minute)
Activitate evaluare
individual formativ
Elevii primesc un test de evaluare formativ (ANEXA 3).
Evaluarea
reciproc
VIII. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI
(2 minute)
Profesorul va aprecia felul n care a decurs lecia, evideniindu-i i
notndu-i pe elevii care au participat cu interes.

Elevii primesc o fi pentru portofoliu coninnd date despre numeral


(ANEXA 4 ).

Tem pentru acas: exerciiul 4/fia de lucru (ANEXA1 ).


ANEXA 1 Fi de lucru

1. Transcriei cu litere cifrele: 19, 67, 142.


_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

2. Dai, n propoziii, exemple de numeral colectiv, multiplicativ, distributiv i adverbial.


_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3. Formai numeralele multiplicative de la numeralele cardinale: ,,doi, ,,o sut, ,,o mie.
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

4. Citii fragmentele de mai jos:


a) Amndoi i-au adus pe cei doi prizonieri, al treilea rmnnd cu cte o puc n mn pentru
a-i trezi pe cei patru. Atenia i era ndoit pentru tuspatru i avea doar o ans de a nu grei, la
nevoie, inta de dou ori.

b) Parc era btut cu lopata de pere multe ce avea, dar credei c cei doi au avut parte s guste
vreuna? Nu, cci prul cel copt s-a nlat de o mie de ori de cum era, de-i ajunseser crengile
ncrcate n nourii albicioi. Cte un cltor ncerca s prind poamele ademenitoare.

4.1. Subliniai numeralele din textele urmtoare.


4.2. Analizai numeralele din fragmentul a).
Numeralul Felul Valoarea Genul Cazul Funcia
sintactic

5. Construii enunuri n care s existe:


a) complement direct exprimat prin numeral cardinal cu valoare substantival
b) complement indirect exprimat prin numeral colectiv cu valoare substantival, n Dativ
c) nume predicativ, exprimat prin numeral ordinal cu valoare substantival, n Acuzativ
d) complement circumstanial de mod, exprimat prin numeral adverbial
ANEXA 2 Fi de lucru

Grupai-v cte doi. Fiecare echip d cu zarul de maximum patru ori i


nainteaz cte fanioane indic acesta. Primul membru al echipei trebuie s
formeze de la numrul fanionului tipul de numeral indicat. Dac nu se tie, va
rspunde al doilea. Dubla greeal a echipei atrage eliminarea. Ctig aceia care
reuesc s ajung la sosire din cele mai puine ncercri.

1 ordinal 6 multiplicative

2- adverbial 7 ordinal

3 distributiv 8 adverbial

4 fracionar 9 - distributiv

5 colectiv 10 fracionar
ANEXA 3

Elev:
Data: 17. 03.2016
Clasa: a VII-a C
Test de evaluare - Numeralul

I. Completai spaiile punctate:

1. n enunul Primul a ctigat concursul, primul are funcia de


2. Numeralul ordinal din enunul El este cel de-al doilea din clas este
3. Avnd n vedere c numeralul i schimb forma, considerm c este o parte de vorbire

4. n enunul Ana a pus ap n dou pahare, numeralul are valoare
5. n propoziia Voi mprumuta o carte de la bibliotec, cuvntul subliniat are valoarea
morfologic de ...

II. Alege, prin ncercuire, forma corect a numeralelor de mai jos:

1. ase / ease
2. optsprezece / optusprezece / optisprezece
3. cincizeci i cinci / cinzeci i cinci.
4. omie / o mie

BAREM:
Subiectul I 5p (1p x 5)
Subiectul II 4p (1p x 4)
Din oficiu 1p
Total: 10p
ANEXA 4 SUPORT INFORMATIV

NUMERALUL

Numeralul este partea de vorbire flexibil care exprim numrul, determinarea


numeric a obiectelor, ordinea obiectelor prin numrare.

Numeralul este de dou feluri:


1) Numeral cardinal ( arat numrul strict al obiectelor);
2) Numeral ordinal ( arat ordinea prin numrare a obiectelor);

Numeralul cardinal propriu-zis


- este de dou feluri:
a) simplu ex. doi, trei, zece etc.
b) compus ex. unsprezece, treizeci i patru etc.

Numeralul colectiv
Numeralul colectiv exprim nsoirea: amndoi, ambii , tustrei, cteitrei, tuspatru.

Numeralul fracionar
Numeralul fracionar denumete o fracie: dou ptrimi, cinci la sut.

Numeralul adverbial
Numeralul adverbial exprim repetarea unei aciuni: o dat, de dou ori etc.

Numeralul distributiv
Numeralul distributiv exprim repartizarea ( gruparea) obiectelor: cte doi, cte ase etc.

Numeralul multiplicativ
Arat n ce proporie crete o cantitate: ntreit, nzecit, nsutit.

Numeralele pot avea valoare substantival, adjectival sau adverbial. Dac au valoare
substantival ndeplinesc funcii specifice substantivului. Dac au valoare adjectival,
ndeplinesc funcia de atribut adjectival, iar daca au valoare adverbial ndeplinesc funcia de
complement circumstanial.

S-ar putea să vă placă și