Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Clasa :a V-a A, B

Data:

Profesor:

Disciplina : Matematica

Unitatea de învăţare: Numere zecimale

Subiectul : Trasformarea fractiilor ordinare in fractii zecimale

Tipul lecţiei : predare-invatare

Competenţe generale:

1.Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2.Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile matematice
3.Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii
concrete
4. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
Competenţe specifice:
1.3 Identificarea în limbajul cotidian sau în probleme a fracţiilor ordinare şi a fracţiilor zecimale

2.1 Utilizarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale

3.3 Alegerea formei de reprezentare a unui număr raţional pozitiv şi utilizarea de algoritmi pentru
optimizarea calculului cu fracţii zecimale.

5.3 Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu fracţii zecimale şi a
ordinii efectuării operaţiilor

Obiective operaţionale:
O1 Sa citeasca fractii zecimale
O2 Sa identifice partea intreaga, partea fractionara, zecimile, sutimile miimile..
O4 Să transforme fracţiile ordinare în fracţii zecimale.

Strategii Didactice
 Principii didactice:principiul participării si învăţării active;principiul asigurării progresului gradat al
performantei;principiul conexiunii inverse.
 Metode si procedee:conversaţia , explicaţia;demonstraţia , problematizarea;munca independenta
 Forma de organizare:frontală.
 Forme de dirijare a învăţării:dirijata de profesor , independent.
 Resurse material:manual , fişe de probleme, cretă colorată
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Strategii didactice
lecţiei elevului
1. Etapa Notez absentele,verific tema pentru acasă, captez atenţia prin Pregătesc cărţile şi Explicaţia,
organizatorica anunţarea temei lecţiei si a obiectivelor caietele , conversaţia
evocare Enunţă idei pentru exerciţiul
corectarea temei si
comentează
rezultatele.
2. Dirijarea Analizand fractiile ordinare 1/10, 1/100, 1/1000 apoi 2/10, Elevii sunt atenti,
invatarii 2/100,3/10, 3/1000 si avand in vedere ca linia de fractie eventual pun Conversaţia
reprezinta operatia de impartire elevii descopera metoda de intrebari, scriu
transformare a fractiilor ordinare in care numitorul este o putere a regulile si
lui 10 in fractie zecimala: se scrie numaratorul si se pune exemplele.
virgula peste un numar de cifre de la dreapta la egal cu
exponentul lui 10 de la numitor (sau egal cu numarul de Exerciţiul
zerouri ce urmeaza dupa 1).
Numerele zecimale sunt formate din doua parti: o pate
intreaga( in fata virgulei) si o parte zecimala sau fractionara(
dupa virgula)

Cifrele de dupa virgula se numesc zecimale : prima cifra de dupa


virgula reprezinta zecimile, a doua , sutimile, a treia , miimile
s.a.m.d. Dau exemplu : 23,456

Avem
1 1 1 1
 0,1;  0,01;  0,001;  0,0001
10 100 1000 10000
Dupa ultima zecimala putem pune oricate zerouri, acestea fiind
nesemnificative: 0,5=0,50=0,500..

237
1.Transformaţi în fracţii zecimale: a) =……….
10

333 7
b) =………. c) =………..
100 1000

9 24
d) =……… e) =………..
5 200

3. Fixarea Se rezolva exercitiile 1,2,3 pag 124 din culegerea Mate BT Ies pe rând la tablă Exerciţiul
cunostintelor şi rezolvă Explicatia
4. Evaluarea Se vor aprecia elevii cu rezultate bune exerciţiile.
elevilor
5.Tema pentru
acasă 5,6 pag 124 din culegerea Mate BT Se dau indicatii.

S-ar putea să vă placă și