Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 11.01.2010
CLASA: a VIII-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinte ale naturii
DISCIPLINA: Biologie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Diversitatea animalelor și clasificarea acestora

SUBIECTUL: Relații interspecifice la animale


TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECȚIEI: Cunoașterea relațiilor care se stabilesc între specii diferite de
animale

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. descrierea organizării funcționale a unui ecosistem;
1.3. compararea unor tipuri de ecosisteme naturale și antropizate;
1.4. explicarea modului de acțiune a factorilor evoluției;
2.1. utilizarea de mijloace și metode adecvate explorării/investigării ecosistemelor;

COMPETENȚE DERIVATE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
- să definească relațiile interspecifice la animale;
- să descrie relațiile interspecifice la animale (neutralism, concurență, comensalism,
mutualism, parazitism);
- să prezinte adaptarile paraziților ;
- să descrie relațiile prada-prădător;
- să evidențieze rolul prădătorilor în natură;

STRATEGIA DIDACTICĂ: deductivă


METODEE ȘI PROCEDEE: observaţia spontană și dirijată, conversaţia
euristică, demonstraţia, exercițiul, explicația, învăţarea prin descoperire;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, manualul de biologie,
planşe, imagini, calculator;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE
1. UMANE: 30 școlari, propunătoare;
2. TEMPORALE: 50 minute
3. SPAȚIALE: laboratorul de biologie;
4. BIBLIOGRAFICE:
Aurora Mihail, Gheorghe Mohan, Biologie- Manual pentru clasa a VIII a,
Editura ALL EDUCATIONAL, Bucureşti 2000;
Programa de biologie, clasa a VIII- a;

EVALUARE: - observarea sistematică (comportamentul la lecție);


- proba practică (fișa de evaluare);
Etapele lecției Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Forma de Mijloace de
procedee organizare învățământ

1. Moment  Pregătește materialul didactic.  Îşi pregătesc cărtile şi -conversa


organizatoric  Notează în catalog elevii absenţi şi caietele. ția; -frontal;
verifică dacă sunt condiţii optime pentru
desfăsurarea lecţiei.
2. Captarea  Prezintă elevilor un slide cu relații  Urmăresc side-ul. -observația -calculatorul;
atenţiei interspecifice la plante -conversa -frontal;
ția;
-explicația;

3. Reactualizarea  Solicită elevilor să răspundă unui set de  Eleviii răspund la întrebări:


cunoștințelor întrebări care sistematizează cunoștințele
acumulate despre relațiile interspecifice la -conversa -calculatorul;
plante: ția; -frontal; -planșe;
 Ce sunt relațiile interspecifice la  Diferitele specii de plante -observa -individual; -imagini;
plante? dintr-o biocenoză nu sunt ția spontană
izolate. Ele trăiesc împreună și dirijată;
cu alte specii de plante și
animale cu care stabilesc
relații directe, ca rezultat al
adaptării lor în strânsă
legătură cu diferiții factori de
mediu.
 Ce tipuri de relații interspecifice la ...neutralism,mutualism și
plante cunoașteți? parazitism.
 În care dintre relațiile interspecifice pe  Simbioza -deoarece ambele
care le-ați învățat orele trecute au de plante se ajută reciproc de
câștigat ambele plante ?De ce? exemplu micorizele –
ciupercile absorb apa cu
sărurile minerale pe care le

Etapele lecției Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Forma de Mijloace de


procedee organizare învățământ
transmit arborilor;aceștia, la
rândul lor furnizează
-În care dintre relații interspecifice o ciupercilor hrana necesară.
plantă are de caștigat și cealaltă ,,pierde’’?  Parazitismul –parazitul
-Cum se hrănesc plantele carnivore? profită întotdeauna de pe
urma gazdei care, de cele mai
multe ori,moare.
Etapele lecției Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Forma de Mijloace de
procedee organizare învățământ
mualism,parazitism și relații de pradă-  Completează schema
4. Prezentarea prădător.
 Pornind de la relațiile interspecifice la
lecției. -tabla;
conținutului  Pe parcursul
plante lecţiei
anunță titlul se va
lectiei: completa
”Relații -conversa -frontal; -manualul de
schema lecţieilalaanimale”:
interspecifice tablǎ. ( ANEXA 1). ția; biologie;
 Cu ajutorul slide-lui
” Așa cum am învățat ora prezintă lecția
trecută și
ca între
cere elevilor
plante să numească
se stabilesc diferite relațiile
tipuri decare sunt
relații
prezentate și să dea exemple de
tot asa și în lumea animală se stabilescspecii de -frontal;
animale
relații.” între care se stabilesc: -individual;
-Cum definiți relația de neutralism?
 Notează titlul și data la tablă.
Este relatia inîncare
 Notează cele doua
caiete. -conversa -planșe;
5. Dirijarea lecției  Cere elevilor să definească relațiile pasari/animale nu se
 Raspund la întrebare . ția;
interspecifice la animale pe baza celor influenteaza reciproc.
Noteaza în caiet definiția. -observa
-Cum se în
învățate numeste relatia in care cele doua
lecția anterioară. Relatia de concurenta. ția spontană
specii au aceeasi
” Relațiile nevoie de
interspecifice hrana
dintre si
animale și dirijată;
adapost?
sunt de cele mai multe ori legate de -explicația;
-La ce specii
hrană.Ele potobservati aceasta relatie?
fi: de neutralism(sau -la gugustiuc si vrabie. -exercițiul;

indiferente),de concurență, deosebire de
Explica elevilor ca , spre
relatiile de concurenta exista relatii in care
cele doua specii impart hrana sau una ii  Aceasta relatie se numeste
ofera celeilalte adapost.Cere elevilor sa comensalism si se intalneste
numeasca acest tip de relatie. de exemplu la corali care le
-Cum se numeste relatia in care cele doua ofera pestilor adapost
plante se ajuta reciproc? -unele alge traiesc pe
Acest tip de relatie se intalneste si la carapacea.
animale. unor broaste testoase.
 Noteaza in caiete.
Relatie de simbioza
(mutualism)
Noteaza in caiet speciile de
animale intre care se stabilesc
relatie de simbioza:
Racul pagurus si o actinie
Etapele lecției Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Forma de Mijloace de
procedee organizare învățământ
Crocodil si pasarea ibis.
 Cere elevilor sa defineasca relatia de Este relatia in care un animal
parazitism. traieste pe seama altuia
 Pe baza celor prezentate cere provocandu-i deseori
elevilor sa deduca adaptarile parazitilor. moartea .

-Stiti cum se numeste pasarea care isi Privesc si enumera adaptarile: -frontal;
ANEXA 1
SCHIȚA LECȚIEI

RELATII INTERSPECIFICE LA ANIMALE

• Relațiile interspecifice dintre animale sunt de cele mai multe ori legate de
hrană.

• Aceste relatii pot fi:

Relatii de neutralism

- cele 2 specii de animale /pasari trăiesc în același loc, nu se influențează reciproc;

Relatii de concurență:

- sunt relațiile în care cele 2 specii au nevoie de aceeași hrană și același tip de
adăpost.
- în acest tip de relații specia mai slabă caută alt loc de adăpost și hrană;
ex 1 : guguștiucul și vrăbiile
ex 2: rândunelele gonesc vrăbiile care le ocupă cuiburile cât ele sunt plecate în
țările calde;

Relații de comensalism

• este cazul în care 2 specii conviețuiesc pe același teritoriu, împart aceeași hrană
și una oferă adăpost celeilalte;
ex 1 : unele alge trăiesc pe carapacea unor broaște țestoase asigurându-le astfel
deplasarea
ex.2: coralii ofera adapost pestilor
ex 3: între bivoli si egrete
• Peştişorii remora fac ,,autostopul” pe înotătoarea dorsală a unui rechin - un
mod de a-şi economisi forţele şi de a călători în siguranţă într-o mare plină de
prădători.
• Compania acestor aşa numiţi "peşti sugativ`", care se fixează cu ajutorul unui
organ de tip ventuză, este benefică atât pentru "autostopist" cât şi pentru gazdă.
• Remora nu doar mănâncă firimiturile care-i scapă rechinului, ci şi paraziţii de
pe pielea acestuia - avantaj pentru rechin.
• Relatie de COMENSALISM

Relația de mutualism-(simbioza)

• Mutualismul este relația în care ambii parteneri profită de pe urma conviețuirii


și sunt obligatoriu dependenți unul față de celălalt.
• ex.1 racul paragus și o actinie
• ex2 rinocerul și pasarea lui
• ex.3 Simbioza (mutualism)
Relatii de parazitism
• Prazitismul este relația în care unul din parteneri câștigă , iar celalalt moare

ex: Paduchele, Capusa, Tenia bovina , Tantarul de malarie


• O forma specială de parazitism se întalnește la cuc.El isi depune ouale in
cuiburile altor pasari(ex.in cuibul codobaturei).Puiul de cuc eclozeaza primul si
arunca din cuib celelalte oua. Ramanand singur el este hranit de pasarea
gazda.
Relația pradă- prădător
• este relația care se stabilește între 2 specii în care una este pradă și cealaltă este
prădătorul.
• ex1.rechin-peste
• ex.2.urs-peste

Efectele asupra partenerilor Relația


+ + Mutualism
+ 0 Comensalism
+ - Prădătorism, Parazitism
- - Competiție interspecifică
0 0 Neutralism
DATA………………………… ANEXA 2
NUME………………………...
PRENUME…………………… FIŞĂ DE EVALUARE
CLASA………………………..

• 1. Asociați animalele din imaginile următoare și spuneți ce


relații interspecifice se pot stabili între ele:
a)

b)

c)

d)
2. Ce relație se stabilește între :
a) vacă și tenie ;
b)pești și corali ;
c) crocodil și pasărea crocodilului;

3. Completați spațiile punctate cu noțiunile corespunzătoare.


1. ………………….dintre animale sunt de cele mai multe ori bazate pe
hrană.
2. Între racul Paragus și o actinie este o relație de…………….
3. În cazul în care 2 specii nu se influențeză reciproc, între ele se
stabilește o relație de………………………

4. Asociati noțiunile din cele 2 coloane și notați deasupra


punctelor din coloana A cifrele corespunzătoare din coloana B:
A B
a)…….peștișori remora și rechin 1) comensalism
b)…….leu-caprioară 2) pradă –prădător
c)…….purici- catel 3) parazitism
d)…….sunt relații bazate pe hrană 4) interspecifice

S-ar putea să vă placă și