Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Dumitraşcu Alina

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Coşereni

CLASA: a V-a B

DATA: 27.03.2014

DIŞCIPINA: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: Schiţa

SCOPUL LECŢIEI: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor

TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe

RESURSE EDUCAŢIONALE:

COMPETENŢE SPECIFICE:

- 3.2 recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ;

- 4.1 redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

 să definească şi să identifice caracteristicile unei schiţe dintr-un text dat;


 să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură;
 să povestească pe scurt conţinutul schiţei, ţinând cont de momentele subiectului;
 să identifice cauzele comportamentului lui Ionel;
 să formuleze întrebări de tipul Cine? Ce? Când? Unde? De ce?... referitoare la conţinutul
textului;
 să extragă mesajul educativ al textului;
 să recunoască personajele şi să realizeze o scurtă caracterizare a lor;
 să redacteze lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan ( pt. temă );
 să manifeste interes pentru redactarea unui text ( pt. temă ).
STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia euristică, exerciţiul, lucrul cu textul, învățarea prin


descoperire, explicaţia, metoda R.A.I.
RESURSE:

 cunoştinţele teoretice ale elevilor;


 o oră de curs;
 fişe de lucru, leptop,video-proiector; flipchart, coli,marker;
 ecranizarea după schița „Vizită...” de I.L.Caragiale
 prezentare în Power Point;
 portofoliile elevilor;
 competenţele elevilor de aplicare a cunoştinţelor dobândite.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII:

 activitate frontală;
 activitate pe grupe de lucru;
 activitate individuală.

BIBLIOGRAFIE:

 Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid


teoretico-aplicativ, Iaşi, Editura Polirom, 1999;
 Guguș, Carmen, Ora de limba română. Ghid metodologic al profesorului de limba
română, Editura Europolis, Constanța, 2004;
- Crișan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română. Manual pentru
clasa a V-a, ed. a VI-a, Humanitas Educaţional, 2003.

MODALITAŢI DE EVALUARE:

 Evaluare formativă;
 Evaluare orală.
SCENARIU DIDACTIC:

1.Moment organizatoric :

- Profesorul consemnează absenţii şi asigură un climat favorabil derulării activităţii de învăţare.


Se pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei.

-Elevii își pregătesc cele necesare desfășurării lecției.

2.Actualizarea cunoştinţelor anterioare :

- Elevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să îşi prezinte tema.

- Prin întrebări frontale, profesorul actualizează cunoştinţele dobândite anterior .

- Printr-un joc de aruncare a unui obiect mic şi uşor ( bulgăre din hârtie) de la un elev la altul,
elevii trebuie să pună o întrebare din lecţia anterioară celui care o prinde. Cel care prinde mingea
răspunde la întrebare şi apoi aruncă mai departe altui coleg, punând o nouă întrebare (metoda
R.A.I.-- Răspunde – Aruncă - Întreabă).

3.Captarea atenţiei:

- Profesorul distribuie mapele cu fişele de lucru. Se comunică rolul acestora în lecţia ce urmează
să se desfăşoare.
- Pentru a-i reintroduce în lumea textului, elevii vizionează un fragment din ecranizarea după
schița „Vizită...” de Ion Luca Caragiale (1952), în regia lui Jean Georgescu.

-Elevii primesc mapele cu fișele de lucru și ascultă cu atenție indicațiile profesorului.

-Elevii vizionează ecranizarea după schița „Vizită…” de Ion Luca Caragiale.

4. Anunţarea subiectului lecţie şi a obiectivelor:

-Se comunică elevilor titlul lecţiei: Schița și se notează pe tablă. De asemenea, sunt enunțate
obiectivele lecţiei și, în discuţie frontală cu elevii, se descrie problema ce urmează a fi studiată,
precum şi utilitatea ei.
-Elevii își notează în caiete titlul lecției și ascultă cu atenție obiectivele .

5.Conducerea procesului de învăţare şi obţinerea performanţelor :

-Elevii vor lucra pe 3 grupe, astfel încât fiecare grupă va lucra sarcinile din fișele de lucru care
au rolul de a ajuta elevii să identifice particularitățile speciei. (anexa 1). Pentru a-și însuși
cunoștințele, fiecare grupă numește un raportor care va trece la tablă și va prezenta celorlalți
colegi elementele descoperite cu privire la tema respectivă, oferind exemplele extrase de el. În
timp ce fiecare grupă își păstrează rezultatele, celelalte grupe își notează pe caiet informațiile
transmise.
-Profesorul prezintă materialul ppt (definiţia şi etimologia cuv. schiţă )
-După rezolvarea sarcinilor, elevii, dirijați de către profesor, dau definiţia schiței:
Schița este o narațiune de mici dimensiuni, în care se relatează o singură întâmplare
semnificativă din viața unor personaje
-În continuare, profesorul îi informează pe elevi despre etimologia cuvântului ,,schiță”.
-Termenul îşi are originea în limba italiană - schizzo: schiță = desen sumar; schemă; lucrare,
operă care cuprinde o privire generală și sumară asupra unui anumit subiect.
Moment ortografic:

-Pe tot parcursul orei.

-Elevii sunt puşi să explice de ce s-au folosit anumite semne de punctuaţie şi de ortografie

( vezi fişe grupe).

6.Asigurarea feed-back-ului :

- Profesorul prezintă materialul ppt ( test grilă ).

- Pe parcursul activităţii, profesorul verifică modul de lucru şi corectează eventualele erori de


conţinut şi de formă.
În această etapă, elevii primesc sarcina de a rezolva un test-grilă afișat pe ecran, în vederea
selectării trăsăturilor schiței, verificându-se, astfel, dobândirea cunoştinţelor.

- Elevii rezolvă testul grilă.


- Se realizează pe tot parcursul orei, deoarece elevii participă activ şi cu roluri bine definite în
cadrul grupului.

7.Asigurarea retenţiei şi a transferului :

- Se vor identifica şi înlătura eventualele erori, lacunele din răspunsurile elevilor.


-Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor la activitate, evidenţiind şi
notând elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea şi promptitudinea
răspunsurilor.
-Pentru participarea la lecţie, elevii vor fi recompensaţi cu diploma Musafir binevenit în lumea
schiței (anexa 3).

- Se comunică tema pentru acasă. Se oferă trei variante:

T1 – Argumentează, într-o compunere de 15-20 de rânduri, că opera literară „Vizită…” de Ion


Luca Caragiale este o schiță ( urmărind planul dat ). (anexa 4).
- Elevii îşi notează tema şi ascultă indicaţiile profesorului.

- Sunt comunicate elevilor impresiile despre lecţie (anexa 5).


- Fiecare elev ,,spune” cum se simte la sfârşitul orei, selectând una dintre imaginile care
reprezintă feţe vesele şi feţe triste, argumentând (sau desenează emoticul respective pe postit ).

- Profesorul apreciază verbal sau prin note elevii.


ANEXA 4
Temă – Argumentează, într-o compunere de 15-20 de rânduri, că opera literară „Vizită…” de
Ion Luca Caragiale este o schiță ( urmărind planul dat ).

PLANUL ARGUMENTĂRII PENTRU CONCEPTUL OPERAŢIONAL SCHIŢĂ

I.INTRODUCERE

 Enunţarea trăsăturilor schiţei – definiţie

II.CUPRINS

 Trăsătirile schiţei
 Prezentarea pe scurt a acţiunii
 Coordonatele spaţio-temporale restrânse
 Moduri de expunere
 Personajul tipic

III.ÎNCHEIERE

 Formularea concluziilor.

S-ar putea să vă placă și