Sunteți pe pagina 1din 10

CRAIOVA, 2019

PROIECT DE ACTIVITATE
1
Unitatea: ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TRAIAN” CRAIOVA
Clasa: Pregătitoare E
Data: 14.05.2019
PROPUNĂTOR: Neamţu Alina Maria, Nica Alina Georgiana
MENTOR: Prof.înv.primar Brătucu Diana
Aria curriculară: Arte si tehnologii
Disciplina: Arte vizuale si abilitati practice
Unitatea tematică: Calatorie in Univers
Subiectul lecţiei: Sistemul Solar - pictura
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lecţiei: Formare de priceperi si deprinderi
Discipline integrate: Arte vizuale si abilitati practice , Matematică şi explorarea mediului

COMPETENŢE GENERALE:
 Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale şi abilităţi practice
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/
colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar;
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în ipostaze familiare, în spaţiul înconjurător;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.
Matematică şi explorarea mediului
2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în spatele, sus, jos,
stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat

OBIECTIVE OPERATIONALE:
2
A. Cognitive :
1. Să ghiceasca elementele ce ţin de sistemul solar;
2. Să ordoneze pe plansa planetele date de cadrul didactic;
3. Să compare imaginile date;
4. Să precizeze culorile plantelor si marimea lor;
5. Să picteze foaia primita - universul;
6. Să enumere planetele invatate.

B. Psiho-motorii:
1. Să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de învăţător;
2. Să păstreze poziţia corectă a corpului, a plansei şi a pensulelor in timpul pictarii;

C. Afectiv-atitudinale:
1. Să dovedească interes pentru lecţie, concretizat în participare activă;
2. Să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul colectivului.

SRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, expunerea, observația, demonstratia, munca independentă;


 RESURSE MATERIALE: plansa planete, plansa Sistemul solar, plansa pictata - model cu sistemul solar, tablă magnetică, acuarele, pensule, fisa de
pictura cu sistemul solar, leptop.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
 FORME DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare continua, observarea focalizării şi
menţinerii atenţiei, analiza produselor activităţii.
 RESURSE TEMPORALE: 35 minute
 RESURSE BIBLIOGRAFICE:

- Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
Bucureşti;
- Ghidul învăţătorului pentru clasa pregatitoare, - Editura Ars Libri, 2014
- Curriculum National – Curriculum pentru invatamantul primar, M.E.C.T.S. , 2012.

3
MOMENTELE C.S STRATEGIA DIDACTICA
LECŢIEI/ Op. CONŢINUTUL ACTIVITAŢII Metode şi Mijloace de Forme de EVALUAREA
DOZARE procedee învăţământ organizare

1.Momentul Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării în condiţii


organizatoric optime a orei de Arte vizuale si abilitati practice.
(1min) Conversația Frontal Observare
-Aerisirea sălii de clasă sistematică
-Amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii Observaţia
-Pregătirea materialului didactic dirijată

2. Reactualizarea  Elevii sunt ȋntrebaţi dacă ştiu ce este acela un


unor cunoştinţe Sistem solar ? Frontal Aprecieri
anterioare Raspuns: Sistemul solar este un complex de planete si Plansa cu verbale
(3 min.) corpuri ceresti, care graviteaza/se misca in jurul planete Individual
AVAP Soarelui. (ANEXA 1 – Planetele) Conversaţia ANEXA 1 Corectare unde
1.1 este cazul
1.3  Elevii sunt rugati sa dea exemple de cuvinte Explicatia
obiecte, planete din Univers.

Raspuns : Pe langa planete, in sistemul solar se mai Observatia


gasesc asteroizii (resturi de planete sfaramate sau Frontal
obiecte de gheata) si comete sau “stele cu coada”
(corpuri compuse din praf amestecat cu gaze inghetate Observarea
si apa). focalizării şi
menţinerii
Se va afisa o plansa (ANEXA 2 - Sistemul Solar) atenţiei
pentru a-i ajuta pe copii sa isi faca o impresie despre Plansa
dimensiunea Soarelui, in comparatie cu planetele din Sistemul
sistemul solar sau cu alte stele ( include 9 planete: Solar
Mercur, Venus, Pamant, Marte, Jupiter, Saturn, ANEXA 2
Uranus si Pluto).

Eleviilor li se spun cateva ghicitori:


3.Captarea atenţiei
(2 min.) “ Becu - acesta urias Explicaţia Frontal Observarea
MEM Pare putin mai poznas 4 focalizării şi
2.1 Nu se arde niciodata Conversaţia menţinerii
Anexa 1

PLANETELE
Anexa 2
SISTEMUL SOLAR

Anexa 3
6
UNIVERSUL

Anexa 4

7
PLANETELE – DIMENSIUNE SI CULOARE

Anexa 5

8
PICTURA MODEL – SISTEMUL SOLAR

Anexa 6
MAGNET FRIGIDER ASTRONAUT

9
10

S-ar putea să vă placă și