Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IX-a
Profesor:
Modulul: Organizarea unităţii economice
Capitolul: Particularitățile activității economice
Tema: Înființarea unității economice
Tipul lecţiei: fixare şi sistematizare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
Timp: 50 minute
Scopul lecţiei: Determinarea motivelor și regulilor necesare înființării unei unități economice,
completarea unor lacune, dezvoltarea operaţiilor gândirii : analiza, sinteza, comparaţia.
OBIECTIVE GENERALE :
 Să-şi formeze capacitatea de analiza si sinteza;
 Să-şi dezvolte deprinderile de utilizare a teoriilor economice ;
 Să-şi formeze obişnuinţele de alegere corespunzătoare a limbajului economic în
abordarea sarcinilor de lucru;
 Să-şi exprime un mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea sarcinilor de
lucru.
Competenţe individuale:
 Identificarea motivelor pentru care sunt înființate unitățile economice;
 Determinarea regulilor ce trebuie respectate;
Obiective operaţionale:
 Cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
OC1. Să enumere cel puțin 10 motive personale pentru care vor să înființeze o
întreprindere;
OC2. Să enumere cel puțin 5 reguli pentru reușita unei afaceri.
OC3. Să dea cel puțin un exemplu de unitate economică pe care vor să o înființeze.
 Afective:
OA1: Vor manifesta interes şi curiozitate pentru lecţie;
OA2: Vor manifesta autocontrol şi disciplină în timpul orei;
OA3: Se vor bucura pentru reuşita obţinerii răspunsurilor corecte la întrebări.
 Psihomotorii:
OPM1: Să scrie corect şi ordonat;
OPM2: Să adopte o poziţie corectă în bancă.
Strategii didactice:
a) metode:
M1: conversaţia
M2: explicaţia
M3: expunerea;
M4: observaţia sistematică;
M5: exerciţiul
b) mijloace didactice:
m1: flipchart-ul şi coli de flipchart
m2: videoproiectorul
m3: manualul
m4: caietul
c) forme de organizare a activităţii:
F1: frontală
F2: pe grupe
F3: individuală
Bibliografie: Petre T., Iordache G., Simionescu G., Stănescu T., „Comerţ” – Manual pentru
clasa a IX-a, Editura CD PRESS, Bucureşti, 2010

SCENARIUL LECŢIEI
Nr. Etapele lecţiei Obiective Conţinutul lecţiei Strategii didactice
crt. (minute) operaţio- meto- mij- forme
nale de loace de org.
1. Moment P: Verifică prezenţa elevilor şi explică
organizatoric ce anume vor lucra în timpul orei.
F1
(1 minut) E: Enumeră absenţii şi se pregătesc
pentru lecţie.
2. Captarea atenţiei P: Enunţă titlul lecţiei şi le comunică M1 m2 F1
şi motivarea ge- elevilor reperele de lucru. m5
nerală a elevilor Anunţă ce obiective vor urmări.
(2 minute) E: sunt atenți la obiective şi le notează
pe caiete împreună cu titlul lecţiei.
P: Întreabă ce lecție au avut de
Reactualizarea OC1 pregătit.
3. cunoştinţelor OA1 E: Enunţă titlul lecţiei. M1
F1
însuşite anterior OA2 P: Adresează întrebări din lecţiile m1
F3
(5 min.) OPM1 anterioare. M4
OPM2 E: Răspund la întrebările adresate de
profesor
OC1-3 P: Prezintă informaţiile din lecţia nouă
Dirijarea OA1 cu ajutorul videoproiectorului.
M1 m2 F1
4. învăţării OA2 E: Vor participa activ la lecţie, iden-
m4
(20 min.) OPM1 tificând împreună cu profesorul
M4 m5 F3
OPM2 informațiile esențiale despre fluxurile
de circulație dintr-un magazin.
OC1-3 E: Vor rezolva aplicaţiile din fişa de M1
Asigurarea OA1 lucru. m3
F2
5. feedback-ului OA2 P: Urmăreşte şi coordonează activi- M4 m4
(17 minute) OPM1 tatea elevilor. M5 m5
OPM2 M6
6. Evaluarea P: Apreciază activitatea elevilor şi
(3 minute) gradul de realizare a obiectivelor;
OA3 M1 F3
acordă note.
E: Îşi însuşesc aprecierile.
7. Tema pentru OPM1 P: Anunţă tema şi dă indicaţii elevilor.
M1 m2 F1
acasă (2 minute) OPM2 E: Notează tema.
Anexa Particularitățile constituirii unei unități economice din domeniul
distribuției cu amănuntul

1. Motivația înființării unității economice

Aceasta este dată de cerere de produse și servicii care există pe piață și se manifestă,
determinându-i atât profilul cât și condițiile pentru a acționa.
Inovația este tehnică, tehnologică, managerială și comercială.
Pentru a înființa o nouă întreprindere și pentru a găsi resursele necesare înființării
acesteia trebuie să se realizeze un plan de afaceri. Pentru ca o întreprindere să ia naștere
trebuie să existe un întreprinzător care să inițieze afacerea și personalul întreprinderii precum
funcționarii, specialiștii, muncitorii, cadrele de conducere.
Motive și reguli pentru ca o întreprindere să reușească:

1. Dorința de a câștiga bani;cea mai mare diferență între a fi angajat și angajator este
cea care se referă la bani iar pentru a fi întreprinzător trebuie ca dorința de a
câștiga bani să fie cât mai puternică.
2. Dorința de a fi propriul șef, însă nu trebuie uitat faptul obligațiile unui
întreprinzător poate fi mult mai solicitante decât cele ale unui angajat și asta
presupune asumarea ideilor și inițiativelor, fără a putea învinovăți pe altcineva în
caz de eșec.
3. Un program de lucru cât mai flexibil dar studiile au arătat că un întreprinzător
muncește și de 50% mai mult decât un salariat.
4. Câștigarea aprecierii celorlalți, pentru că de cele mai multe ori un întreprinzător își
dorește să iasă din anonimat, să fie cunoscut și apreciat pentru munca și calitățile
sale, asta însemnând că un întreprinzător trebuie să fie diferit de ceilalți, să ia
inițiativă.
5. Capital pentru demararea afacerii trebuie să fie asigurat pentru cel puțin un an de la
demararea afacerii, subestimarea capitalului poate pune în pericol toată afacerea.
6. Ideea de afacere trebuie să fie evaluată și implementată corect, ceea ce presupune
cunoașterea tuturor aspectelor afacerii și anume:
- Dacă afacerea este viabilă,
- Dacă poate genera venituri,
- Dacă există o echipă de specialiști pentru a implementa ideea afacerii,
- Dacă există resursele necesare pentru a materializa ideea,
- Dacă există cerere pentru produsul sau serviciul oferit,
- Care este concurența ,
- Dacă ideea afacerii are avantaj competițional,
- Dacă întreprinderea are credibilitate.
7. Avantajele și dezavantajele vieții de întreprinzător; pentru o nouă întreprindere
este nevoie de bani, energie și multă dedicare iar întreprinzătorul să fie disponibil
să își organizeze viața în acord cu interesele sale de afaceri.
8. Întreprinzătorul trebuie să ia singur deciziile.
9. Întreprinzătorul își poate alege oamenii cu care lucrează.

În concluzie, dacă o persoană își dorește să se autodepășească, să învețe mereu ceva


nou și să răspundă permanent la provocările concurenței atunci poate demara o afacere.

1.Dorința de a
câștiga bani

9. 2. Dorința de a
întreprinzătorul deveni propriul
ia singur decizii șef

8.
3. Atracția
întreprinzătorul
pentru un
poate alege
program de
oamenii cu care Reguli de lucru flexibil
să lucreze bază pentru
reușita unei
afaceri

7. estimarea 4. Dorința de a
corectă a câștiga
avntajelor și aprecierea
dezavantajelor celorlalți

5. Necesitatea
6. Evaluarea capitalului
corectă a ideii pentru
afacerii demararea
afacerii

Fig. 1. Reușita afacerii


Fișă de lucru
Sunteți în etapa în care ați decis să înființați propria firmă. Realizați analiza SWOT cu
privire la înființarea propriei firme. Examinați, pe baza analizei SWOT realizate, riscurile și
oportunitățile legate de înființarea și gestionarea propriei afaceri. 10 pct

S-ar putea să vă placă și