Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0 Proiect Didactic Miresmele Primaverii
0 Proiect Didactic Miresmele Primaverii
Data:
Grupa: – nivel II
Unitatea de învăţământ:
Institutor:
Activitate de învăţare : - Domeniul Limbă şi comunicare (DLC.)
- Domeniul om şi societate (DOS.)
Categoria de activitate: Educarea limbajului oral şi scris şi Activitate practică
Tema anuală:,, Când, cum si de ce se întâmpla?”
Tema proiectului : „Miresmele primăverii”
Subtema: ,,Peste tot sunt numai flori”
Tema zilei: ,, Darurile Primăverii!”
Tipul de activitate: consolidare şi verificare de cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Forma de organizare: Frontală, pe grupuri mici şi individual
Durata: o zi
Locul de desfăşurare: Sala de grupa
SCOPUL ACTIVITAŢII
Verificarea , consolidarea si sistematizarea cunoştinţelor despre anotimpul primăvara . Stimularea
creativităţii verbale si a comunicării prin formularea de răspunsuri.
Dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini. Educarea unei exprimări orale corecte din
punct de vedere gramatical: fonetic, lexical si sintactic.
Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică, stimularea
interactivităţii şi cooperării.
Verificarea unor priceperi şi deprinderi specifice de muncă (de a desena , colora, de a asambla, de a
îmbina, deprinderi practic-gospodăreşti).
Categorii de activităţi:
ADP:
Întâlnirea de dimineaţă , Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii,
Noutatea zilei: „Peste tot sunt numai flori !”
Rutine: „Singurel mă îngrijesc – de activităţi mă pregătesc” – exersarea unor deprinderi de autoservire
“Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească
Tranziţii: - “Vine, vine primăvara!”;”Melcul supărat”; “Înfloresc grădinile”
Elemente de euritmie – zborul fluturaşilor, păsărelelor, dansul florilor
ALA I: (activităţi liber-alese):
I. ARTĂ: -“Ne jucăm, colorăm / flori surori realizăm ”– pictură prin presare
II. CONSTRUCŢII: “Grădina cu flori de primăvară” - construcţii din diferite materiale
III. JOC DE ROL: -“De-a florăresele”
IV. BIBLIOTECA : Darurile primaverii – citire de imagini si despartire in silabe
ADE:
DLC – Educarea limbajului – Joc didactic: “Darurile Primăverii”
DOS – Activitate practică – „Grădina cu flori de primăvară” - tăiere pe un contur dat, îmbinare,
rulare, lipire
Obiective operaţionale:
ALA I:
Artă:
Să realizeze prin tehnica presării : flori surori; laleaua şi narcisa
Să coloreze adecvat poărţile componenter (frunze, codiţa);
Să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate.
Construcţii:
- să construiască prin suprapunere, alăturare, îmbinare modele din realitatea înconjurătoare – castelul
Primăverii, ronduri cu flori
- să colaboreze creativ şi eficient pentru a realiza tema dată.
- să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
- sa se organizeze in grupuri si sa lucreze in echipa ;
Joc de rol :
- să interacţioneze cu materialele puse la dispoziţie;
- să utilizeze formule de salut şi politeţe atunci când merg la un magazin – florărie;
- să cunoască, înţeleagă valoarea banilor;
- să exerseze relaţii interpersonale în timpul jocului.
- să socializeze cu educatoarea şi copiii din grupă.
- să se bucure de rezultatele muncii lor;
Regulile jocului:
Copiii sunt impartiti in doua echipe;
Cu ajutorul “Baghetei fermecate” vor fi aleşi pe rând , copii de la ambele echipe
Pentru fiecare răspuns corect echipa primeşte o recompensă – bulină roşie
Dacă un copil nu poate da răspunsul corect, poate fi ajutat de un coechipier.
Elemente de joc:
Întrecerea;
Recompensa;
Aplauze;
Manipularea jetoanelor;
Surpriza.
Obiective operaţionale:
DLC - să descrie imaginea florii de pe jeton discriminând sunetul iniţial şi cel de la sfârşit;
- să despartă in silabe cuvinte; şi să le reprezinte grafic la tablă;
- să facă propoziţii cu un cuvânt dat, exprimându-se clar si corect din punct de vedere gramatical;
- să respecte regulile jocului
DOS: - să folosească corect tehnicile: tăiere, , lipire, asamblare, rulare;
- să folosească ambele mâini în timpul lucrului;
- să combine materialele potrivit temei.
ALA II:
- să respecte regulile impuse de comun acord cu grupul;
- să manifeste bună dispoziţie,
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
- conversaţia, observaţia, expunerea narativă
- explicaţia, exerciţiul,
- jocul, , turul galeriei, piramida, surpriza.
- lucrul individual si în grupuri mici,
Mijloace de învăţământ:
- instrumente de scris, creioane colorate, carioca,
- trusa :De-a gospodina, flori naturale, ţiplă colorată pentru împachetat florile, rafie;
- trusa: LEGO, ARCO, figuri geometrice
- panou, recompense, medalioane, “cutia cu surprize”, scrisoarea de la primăvară, “bagheta
fermecată”, ecusoane cu lalele şi narcise, plicurile cu sarcinile jocului didactic, jetoane cu
flori de primăvară, un panou şi buline roşii;
- Cercuri colorate în diferite culori – ALA II
- Carton alb şi colorat, hârtie glasse şi creponată, foarfeci, lipici, beţişoare (paie de suc)
- Acuarela, pensule, şerveţele, borcane cu apă, foi de desen
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008
***Activitatea integrată în grădiniţă,DPH Bucureşti,2008
***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional, 2008
***Georgeta Toma, Mariuta Ristoiu, Magdalena Angherl, Irinela Nicolae, Daniela Petre, „Suport pentru
aplicarea noului curriculum pentru Invatamantul prescolar”, Nivel 5 – 7 ani, Editura Delta2009
Scenariul zilei
ADP:
Întâlnirea de dimineaţă
Programul zilei debutează cu Întâlnirea de dimineaţa dintre educatoare si copii, prin intermediul
Salutului de dimineaţa , când educatoarea salută copii , iar aceştia se salută intre ei de la dreapta la stânga
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei:
„ Bună dimineaţa în toi de primăvară
Mă bucur că aţi revenit cu toţii iară.
Începe - acum o nouă zi...
Bună dimineaţa dragi copii!”
Astăzi sunteţi floricele frumoase de primăvară. Sunteţi frumoşi, sănătoşi şi voioşi. Va propun să vă
salutaţi colegul alăturat cu expresia “Bună dimineaţa, eu sunt laleaua”, salutul curgând firesc de la o
margine la alta a semicercului intr-o atmosferă de relaxare şi bună dispoziţie.
PREZENTA
Se face prezenţa după care, se desemnează Copilul zilei , căruia i se dă un ecuson sau i se pune
poza la panou . Un băiat va număa fetitele prezente si va spune câte sunt, iar o fetită va număra băieţii
prezenţi. Copilul zilei va număra si fetiţele si băieţii si va constata câţi copii lipsesc. Se consemnează
prezenţii si absenţii in catalogul grupei.
CALENDARUL NATURII
Se folosesc imagini si jetoane caracteristice anotimpului primăvara pe baza cărora vom ilustra ziua ,
data , fenomenul specific zilei .
Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup Copiii vor primi ecusoane reprezentând flori de
primăvară şi vor desfăşura printr-un joc intitulat „Spune ceva despre primăvară!”. Folosind „Microfonul
fermecat” copiii vor spune câte o însuşire a primăverii (ex.:În anotimpul primăvara vremea se încălzeşte şi
ne îmbrăcăm mai subţire,se întorc păsările călătoare, insectele ies din ascunzătorile lor , înfloresc florile ).
Apoi prin intermediul unui cântec sugestiv: se va executa gimnastica de înviorare.
Piramida ilustrată
primăvara
rândunica barza
Rutine
“Suntem harnici” - exersarea unor
deprinderi de ordine Frontal
Voi strânge împreună cu copiii
materialele şi lucrările , făcând aprecierile
individuale şi de grup.
Tranziţii: “Vine, vine primăvara!” – cântec Jocul
II.
5. Dirijarea Domeniul limbă şi comunicare (DLC) Conversaţia, Jetoane cu imagini Observarea modului
învăţării Zâna Primăverii ne-a trimis materialele – flori , panou, în care copiii
necesare desfăşurării jocului care se numeşte Explicaţia, Pe echipe buline roşii realizează sarcina
“Darurile Primăverii”. Voi împărţi grupa în
două echipe: echipa Lalelelor şi echipa Demonstraţia, Plicuri colorate
Narciselor. În cadrul acestui joc, vor denumi
florile de primăvară, vor despărţi cuvinte în Dialogul
silabe şi le vor reprezenta grafic la tablă, vor
număra silabele dintr-un cuvânt, vor alcătui
propoziţii, le vor reprezenta grafic atât jocul
propoziţia respectivă cât şi cuvintele ce o
alcătuiesc
. Pentru fiecare răspuns corect, echipa Tabla de scris,
primeşte un punct. Echipa care la sfârşitul creta
activităţii va însuma cele mai multe puncte,
va fi declarată câştigătoare.
Explicarea jocului: Se prezintă sarcinile şi
regulile jocului şi se explică modul de
desfăşurare.
Un copil de la fiecare echipă va extrage pe
rând cate un jeton. Jetoanele conţin flori de Capacitatea de a
primăvară Pentru prima varianta a jocului denumi cuvântul
copiii vor denumi floarea şi culoarea acesteia,
discriminând sunetul iniţial şi de sfârşit. Actioneaza conform
Pentru a doua varianta a jocului, vor regulilor jocului
despărţi cuvintele în silabe şi le vor
reprezenta grafic la tablă.
Pentru a treia variantă vor formula
propoziţii, le vor reprezenta grafic atât
propoziţia cât şi cuvintele ce o compun.
după care vor ataşa la panou imaginile
pentru obţinerea unei „ Grădini cu flori
înmiresmate”. Conversaţia,
Cu ajutorul “Baghetei fermecate” vor fi
aleşi pe rând , copii de la ambele echipe Explicaţia,
Pentru fiecare răspuns corect echipa
primeşte o recompensă – bulină roşie Demonstraţia,
Dacă un copil nu poate da răspunsul corect,
poate fi ajutat de un coechipier. Exerciţiul,
Se poarta o discuţie referitoare la anotimpuri:
numărul lor, succesiunea in timpul anului,
locul primăverii in şirul anotimpurilor.
Jocul de probă: Doi copii vor executa jocul
de probă.
Jocul propriu-zis: Cu ajutorul “Baghetei
magice”, se va desEmna pe rând câte un copil
din fiecare echipă. Dacă răspunsul este
corect, echipa primeşte un punct. Frontal
COMPLICAREA JOCULUI: În
complicarea jocului, copiii vor extrage un evaluarea
plic colorat în care este scris: „Formulează o
propoziţie cu cuvântul: „Laleaua” şi
reprezint-o grafic la tablă. Jocul continua cu
cate un copil de la fiecare echipa.