Sunteți pe pagina 1din 7

Prof.

: Răsuceanu Mădălina
Liceul Teoretic “Nicolae Cartojan”, Giurgiu

Proiect de lecţie

Data: 1 iunie 2011


Clasa: a X-a C
Obiectul : Limba şi literatura română
Titlul lecţiei : „Riga Crypto şi lapona Enigel”de Ion Barbu
Tipul lecţiei: dobandire de noi cunoştinţe
Durata: 50 min.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
01- să încadreze textul în universul poetic barbian ;
02- să explice titlul operei;
03- să analizeze secventele lirico-epice, prin raportare la particularitatile acesteia;
04- să stabilească diferenţele dintre cele două personaje;
05- să identifice versuri elocvente relevării antitezei celor două personaje.

Resurse materiale: manualul, material bibliografic, fişe, dicţionare, text suport-audio.

Resurse procedurale: problematizarea, conversaţia euristică, explicaţia; exerciţiul, problematizarea

Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat elevilor, nota

1
Bibliografie:
 D Ivănuş, „Metodica predării limbii şi literaturii române”, Ed. Universităţii, Craiova, 1999
 C. Parfene, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală” Ed. Universităţii, Bucureşti, 2001.
 N. Eftenie, „Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române”, Ed. Paralela 45, Buc. 2001.
 Marin Micu, „Opera literară a lui Ion Barbu”, Ed. Cartea Românească, Buc.1990.
 G. Călinescu „ Istoria literaturii române de la origini până în prezent”, Ed. Minerva,Buc. 1982.
 Ion Barbu, „Poezii”, Ed. Minerva, Buc.1970
 Mioriţa Baciu Got „ Limba şi literatura română”, Ed. Corint, Bucureşti 2006.
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECŢIEI/ OBIECTIVE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII EVALUA-


TIMP OPERAŢIONALE DIDACTICE RE

Salutul, verificarea prezenţei elevilor, scurtă


I. Moment conversaţie
organizatoric
1 min.
II. Verificarea temei Profesorul solicită explicarea înţelesul conversaţia
5 min. următoarelor cuvinte: baladă, menestrel,
mânătarcă şi măselariţă.

III. Actualizarea şi Profesorul solicită elevilor să menţioneze titluri Conversaţia evaluare


sistematizarea de volume ale lui Ion Barbu („Poezii”, „După frontală
cunoştinţelor melci”, „Joc secund” ), dar şi etapele esenţiale
acumulate anterior ale creaţiei lirice a poetului conform lui T. Vianu:
12 min. etapa parnasiană (1919-1920), etapa baladică şi
orietală (1921-1925) şi etapa ermetică (1925-
1926).
Captarea atenţiei Elevii ascultă lecturarea model – format audio- a
1 min. poeziei -„Riga Crypto şi lapona Enigel” de Ion
Barbu
V. Enunţarea temei şi a Profesorul anunţă titlul lecţiei -„Riga Crypto şi

2
obiectivelor lapona Enigel” de Ion Barbu - şi enunţă
1 min. obiectivele ce se vor a fi atinse.

VI. Dirijarea învăţării Profesorul face referire la poezia „Riga Crypto şi Studiul textului
28 min 01- să încadreze textul lapona Enigel”, spunând că aceasta este inclusă literar
în universul poetic în volumul „Joc secund” (1930), ciclul Evaluare
barbian ; „Uvedenrode” şi că Barbu o subintitulase Conversaţia frontală,
„Baladă”. euristică formativă

Explicaţia
Profesorul cere elevilor să citească poezia pe
02- să explice titlul
secvenţe poetice. Problematizarea
poeziei;
- Ce semnificaţie are titlul poeziei? (titlul conţine
numele "personajelor"). Profesorul face câteva
menţionări referitoare la etimologia cuvintelor:
grecescul cryptos înseamnă ascuns şi Enigel este
numele tătăresc al râului Ingul.
Profesorul iniţiază o conversaţie despre
structura acestei balade şi despre semnificaţii.
O3 – să analizeze Poezia este structurată în douăzeci şi şapte de
secventele lirico-epice, stofe, cele mai multe catrene, dar există strofe şi
prin raportare la din şase sau şapte versuri.
particularitatile Balada începe cu rugămintea unui nuntaş
acesteia;
adresată unui menestrel de a povesti ceea ce se
întâmplase între lapona Enigel şi Crypto.
Dialogul dintre nuntaş şi menestrel constitue
rama poveştii. Întreaga relatare este o poveste în
ramă: „Mult îndărătnic menestrel,/ Un cântec
larg Tot mai încearcă,/ Zi-mi de lapona Enigel
/Şi Crypto, regele-ciupearcă!”

Profesorul adresează întrebări cu privire la


începutul poveştii care constă în prezentarea
regelui-ciupercă, înfăţişat ca un indaptat

3
(caracterul inferior)
- Care este primul personaj introdus?
- Cum este prezentat cadrul în care trăişeşte
regele Crypto? (loc al umidităţii şi al
întunericului)
- Care sunt cuvintele/ sintagmele prin care este
caracterizat regele? ("sterp", "nărăvaş", "nu voia
să înflorească")
Profesorul solicită elevilor să prezinte modul în
care este conturata imaginea laponei. (În
antiteză cu regele Crypto, lapona, locuitoare de la
pol, este prezentată cu tandreţe, sugerând
gingăşie şi fragilitate (gheaţa este simbolul
intelectului > superioritatea).
- Ce sugerează drumul pe care îl face lapona, de
la nord la sud? (Acest drum poate fi interpretat ca
o transhumanţă, dar şi ca o aspiraţie a eroinei
spre soare > ipostază evoluată)
- Ea poposeşte la Crypto, „mirele poenii”, dar ca
şi în „Luceafărul” lui Eminescu, ei se întâlnesc în
vis . Ce vers sugerează acest lucru? („Lin adormi,
torcând verdeaţă”)
Rolurile aici sunt inversate, fiinţa superioară e
feminină, iar cea inferioară e cea masculină.
Chemările pe care le face Crypto, deschid un
spectacol dramatic al unei nunţi eşuate. Mai întâi
craiul o îmbie pe fată, oferindu-i lumea care o
domneşte, dar ea îl refuză.
Profesorul adresează câteva întrebări:
- La ce duce refuzul al laponei? (…la sacrificiul
suprem de care este capabil regele ciupercilor)
- Care este răspunsul pe care i-l dă lapona regelui
Crypto?

4
- Care sunt versurile prin care lapona Enigel îşi
motivează răspusul? (Teamă mi-e, te frângi
curând, / Lasă. Aşteaptă de te coace.)
- Ce sugerează aceste versuri? (Crypto - entitate
neevoluată, care stagnează)

Cei doi nu se pot nunti, aspiraţiile lor nu coincid,


regele tinde să pătrundă în lumea laponei,
depăşindu-şi orizontul limitat, iar ea aspiră spre
soare, spaţiul lumii nelimitat.
- Ce simbolizează cele două personaje? (Cei doi
simbolizează faptul că fiinţele opuse se atrag, dar
nu sunt compatibile. Riga Crypto va avea parte
doar de moarte, iar lapona doreşte să atingă
absolutul, să îşi depăşească limitele)
- Ce semnifică pentru fiinţa inferioară „pahar e
gândul, cu otravă”? (Condiţia pe care doreşte să
şi-o depăşească prin iubire, dar va intra în spaţiul
ucigător al soarelui şi va deveni o ciupercă
otrăvitoare.)
- Ce semnifică finalul? (incompatibilitatea celor
doi)
O4 – să stabilească Conversaţia
diferenţele dintre cele Se dă ca activitate independentă / individuală euristică
VII. Asigurarea feed- două personaje; rezolvarea unei fişe de lucru. Se va comunica
back-ului (1’) O5 – să identifice rezolvarea. Exerciţiul
versuri elocvente Evaluare
relevării antitezei celor Explicaţia individuală
două personaje
Activitate
Lucru individual – tema pentru acasă individuală
VIII. Asigurarea Elevii notează în caiete sarcina de soluţionat pentru
retenţiei şi a viitoarea oră de limba română, constând în rezolvarea
transferului

5
1 min. unor exerciţii din manual.

NUME:
CLASA a X-a
FIŞĂ DE LUCRU

1. Lumea lui Crypto de defineşte prin umbră, somn, răcoare. Cum se defineşte , prin opoziţie, lumea laponei?

Lume lui Crypto: Lumea lui Enigel:

2. Identificaţi versurile ce creează antiteza dintre cele două personaje!

Crypto Enigel
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..

6
Mitul
Biblic

- Iona fuge
de o
misiune
- este un
revoltat
- savarseste
un pacat
-numele -
- sta trei
zile in
burta
chitului
- ocupatia-
- - prin
rugaciune
scapa
- inghitit de
- - i se da
o noua
sansa
chit
- vesteste
cuvantul
Domnului
7

S-ar putea să vă placă și