Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

INSTITUIA DE NVMNT: Liceul Teoretic Ioan Cotovu, Hrova


DATA: 21. 10. 2004
CLASA: a XI-a
PROFESOR: Pricop Elena - Claudia
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL (TEMA): Dacia literar - Introducie
COMPETENE:
Generale: Argumentarea n scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau
non-literar.
Specifice: Identificarea i compararea particularitilor unor epoci culturale i ideologii
literare n vederea caracterizrii acestora.

OBIECTIVE:
a) Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:
O1 s defineasc romantismul;
O2 s ncadreze revista Dcaia literar n perioada paoptist;
O3 - s precizeze locul i perioada n care a aprut revista;
O4 - s menioneze rolul lui M. Koglniceanu n realizarea revistei;
O5 s precizeze rolul Introduciei la Dacia literar;
O6 s exemplifice programul revistei;
O7 s numeasc predecesorii revistei.
b) Afective: Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii
romne.
Cultivarea plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii.
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice, prin lectura textelor.

TIPUL LECIEI: de predare - nvare

RESURSE EDUCAIONALE:
a) Capacitile de receptare ale elevilor;
b) Timpul: 50 minute.

METODE I PROCEDEE: conversaia, expunerea, explicaia, nvarea prin descoperire,


problematizarea, analiza de text, discuia frontal, observaia

MIJLOACE: manual, tabla, instrumente de scris, fie de munca independenta

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:


- Activitate frontal;
- Activitate independent.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Programa de limba i literatura romana pentru clasele IX - XII
2. Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-
aplicativ, Iai, Ed. Polirom, 1999;
3. Cuco, C., Pedagogie, Ed. Polirom, Iasi, 1996;
4. Clinescu, G., Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent, Craiova, ed.
Vlad&Vlad, 1993;
5. Piru, Al., Istoria literaturii romne, Bucureti, ed. Grai i Suflet Cultura Naional,
1994;
6. Manolescu, N., Istoria critic a literaturii romne, Bucureti, ed. Minerva, 1987
STRATEGII DIDACTICE

DURATA
MOMENTELE
ELEMENTE ESENIALE DE CONINUT OBIECTIVE METODE I MIJLOACE DE OBS.
LECIEI
PROCEDEE NVMNT

0 1 2 3 4 5 6
- tabla
- Asigurarea condiiilor necesare bunei desfurri a - instrumente
1. Moment
leciei (pregtirea manualelor, a fielor de lucru - conversaia de scris
organizatoric
independent, a cretei, buretelui, etc.) - cret
- burete
- exerciiul
2. Discutarea
- verificarea temei; aprecierea 3
temei
- conversaia

- discuia - tabla
3. Actualizarea 3
Literatura popular: Mioria i Monastirea Argeului: frontal
cunotinelor
- motive i teme regsite n balade; - portofolii
dobndita
- interferena genurilor literare: epic, liric i dramatic. - analiza pe text
anterior
- conversaia

4. Anunarea
- se anun tema i obiectivele propuse;
temei i a 2 - conversaia - tabla
- se scrie pe tabl i pe caiete titlul leciei
obiectivelor
5. Transmiterea - ncadrarea revistei Dacia literar ntr-una din cele O1 - discuia
STRATEGII DIDACTICE

DURATA
MOMENTELE
ELEMENTE ESENIALE DE CONINUT OBIECTIVE METODE I MIJLOACE DE OBS.
LECIEI
PROCEDEE NVMNT

0 1 2 3 4 5 6
i nsuirea trei perioade fundamentale ale evoluiei literaturii
noilor romne: perioada paoptist, epoca marilor clasici i O2
cunotine perioada interbelic. O3
frontal
- Recunoaterea mentorului revistei: Mihail O4
Koglniceanu. O5
- expunerea
- Perioada n care a aprut revista i oraul. O6
- tabla
- Definirea romantismului argumentarea c revista O7
- conversaia
reprezint manifestul literar al romantismului 10
romnesc.
- conversaia - fie de lectur
- Semnificaia titlului.
euristic
- Rolul Introduciei la Dacia literar.
- Dei au aprut doar trei numere ale revistei, n 20
- demonstraia
paginile ei au publicat opere cei mai valoroi scriitori
- manual
ai vremii: C. Negruzzi, V. Alecsandri, Gr.
- dezbaterea
Alexandrescu.
- Organizarea revistei cele patru seciuni.
- observaia
- Tematica literaturii de la 1848.
- Predecesorii revistei.

Elevii vor primi fie de munc independent. - explicaia


6. Asigurarea Cerinele vor fi explicate n prealabil, iar dup 5
- fie de lucru
feed-back-ului completare se va verifica i discuta modul de - exerciiul
rezolvare (Anexa 1). 4
- conversaia
Se anun tema pentru acas i se explic cerinele:
7. Tema pentru - explicaia
- Demonstrai rolul revistei Dacia literar n orientarea 3
acas - conversaia
culturii i a literaturii romne.
Fi suport-Dacia literar

1.Contextul apariiei revistei:

a. Contextul istoric: Revolutia lui Vladimirescu (1821) are ca efect ieirea rilor Romne de sub dominaia exclusiv otoman i nceputul unei
europenizri economice; dup 1828, n urma Tratatului de la Adrianopol, tiut este c ncepe o perioad de nflorire economic pentru rile
Romne, ceea ce va genera schimbri importante i n planul culturii acest eveniment marcheaz nceputul perioadei paoptiste care va cunoate
apogeul odat cu realizarea celui mai aprins vis al generaiei, Unirea, sub Al.I.Cuza, urmat de dobndirea libertilor politice. Aadar, perioada
literaturii paoptiste, care acoper, ca denumire, o realitate n acelai timp social, culturar i literar, este cuprins ntre deceniul al treilea i
finele deceniului al aselea al sec. al 19-lea.
b. Contextul literar: Din punct de vedere literar, limitele perioadei sunt cuprinse ntre apariia primelor scrieri declarat romantice(traducerea, n
1830, a Meditaiilor lui A. De Lamartine de ctre I.H.Rdulescu), cunoate apogeul odat cu afirmarea generaiei postpaoptiste(Odobescu,
Hadeu i Filimon), intrnd n umbr la apariia lui Eminescu a Junimii conduse de Titu Maiorescu.
c. Contextul cultural: coala se modernizeaz, se cldete tradiia unui teatru romnesc, apar societi culturale diverse i, nu n ultimul rnd, acum
apar primele gazete. ntre acestea este de menionat Curierul romnesc (1829), al lui Heliade Rdulescu, prin faptul c face distincia clar ntre
limbajul minii i cel al inimii. n Albina romneasc (1829) Asachi public i poezii, ceea ce inevitabil va conduce spre apariia unor publicaii
literare, n prelungirea acestora: Curierul de ambe sexe (1836) i Aluta romneasc (1837). De asemenea, Gazeta de Transilvania (1838) are i
ea un supliment literar - Foaie pentru minte inim i literatur (1838). Revistele de cultur ale nceputului mizau pe faptul c limba constituie
principalul instrument de emancipare i din acest motiv preocuparea lor este situat n planul acesta, de la polemicile filologice la atenia
acordat dezvoltrii tipurilor compoziionale.
Dar revista care impune pentru prima oar un program substanial pentru crearea literaturii naionale este Dacia literar, aprut la Iai n
anul 1840, sub ndrumarea lui Mihail Koglniceanu i va fi interzis dup primul numr, cci, prin chiar numele ei, dar mai ales prin ideile emise
aici pledeaz pentru unitatea literaturii noastre. Revist programatic, Dacia literar formuleaz, n Introduciune, principalele surse tematice care
stau la baza unei literaturi naionale: folclorul autohton, istoria naional i natura patriei. n spiritul acestei recomandri novatoare se va
dezvolta literatura noastr preromantic (momentul paoptist) i romantic (Eminescu), pn aproape de nceputul secolului nostru
(semntorismul i poporanismul vin pe aceeai direcie). De asemenea, revista se adresa romnilor din toate cele trei ri romne, ntr-un moment
politic dificil, n care unirea nu era nc posibil. Aceast deschidere ctre toi romnii reprezint primul pas ctre cldirea unei literaturi i a unei
limbi unitare. totodat, prin aceast revist se atrage pentru prima oar atenia asupra pericolului pe care l reprezint o literatur constituit exclusiv
din traduceri. O dat cu Dacia literar ncepe s se estompeze moda traducerilor din literatura de duzin i ncepe s se creeze o literatur original.
Koglniceanu propune i constituirea unui sistem de valori, printr-o critic obiectiv. Toate aceste idei au contribuit la crearea curentului naional i
au deschis drumul literaturii moderne.

Introduciunea la Dacia literar


La anul 1817, dl Racocea, c. c. translator romnesc n Lemberg, public prospectul unei foi periodice ce era s ias pentru ntiai dat n limba
romneasc. Planul su nu se putu aduce n mplinire. La anul 1822, dl Z. Carcalechi, n Buda, cerc pentru a doua oar o asemene ntreprindere, dar i
aceasta fu n zadar. n sfrit, la 1827, dl I. Eliad vru i ar fi putut, pe o scar mult mai mare, s isprveasc aceea ce Racocea i Carcalechi nu putur
face. Ocrmuirea de atunce a rii Romneti nu-i ddu voia trebuincioas. Aa, puinii brbai care pe atunce binevoia a se mai ndeletnici nc cu
literatura naional pierdur ndejdea de a vedea vreodat gazete romneti. Numai doi oameni nu pierdur curajul, ci ateptar toate de la vreme i de
la mprejurri. Acetii fur dl aga Asachi i dl I. Eliad; unul n Moldavia, altul n Valahia pstrau n inima lor focul lumintor al tiinelor. Ateptarea lor
nu fu nelat. mprejurri cunoscute de toi le venir ntru ajutor. Aa, la 1 iunie 1829 n Iai, ALBINA ROMNEASC vzu lumina zilei pentru ntiai
dat. Puin dup ea se art i CURIERUL ROMNESC n Bucureti. De atunce, unsprezece ani sunt aproape; ntre alte multe naintri ce s-au fcut n
ambele principaturi, literatura n-a rmas n lenevire. Ajutat de stpnire, aprat i mbogit de nite brbai mari i patrioi adevrai, a crora
nume vor fi trainice ca veacurile, nlesnit prin miile de coli ce s-au fcut n trgurile i satele Moldo-valahiei, literatura noastr fcu pasuri de uria i
astzi se numr cu mndrie ntre literaturile Europei.
Dupa Albin i dup Curier, multe alte gazete romneti s-au publicat n deosebitele trei mari provincii ale vechii Dacii. Aa, n puin vreme, am
vzut n Valahia: Muzeul naional, Gazeta teatrului, Curiozul, Romania, Pmnteanul, Mozaicul, Curierul de ambe sexe, Vestitorul bisericesc, Cantorul
de avis; n Moldova: Aluta romneasc, Foaia steasc, Oziris; n Ardeal: Foaia Duminicii, Gazeta de Transilvania i Foaia inimii. Unele dintr-nsele,
adic acele care au avut un nceput mai statornic, triesc i astzi; celelalte au pierit sau din nepsarea lor, sau din vina altora. Cele mai bune foi ce
avem astzi sunt: Curierul romnesc, sub redacia dlui I. Eliad, Foaia inimii a dlui Bari i Albina romneasc, care, n anul acesta mai ales, au dobndit
mbuntiri simitoare. ns, afar de politic, care le ia mai mult de jumtate din coloanele lor, tustrele au mai mult sau mai puin o color local.
Albina este prea moldoveneasc, Curierul, cu dreptate poate, nu prea ne bag n seam, Foaia inimii, din pricina unor greuti deosebite, nu este n
putin de a avea mprtire de naintirile intelectuale ce se fac n ambele principaturi. O foaie, dar, care, prsind politica, s-ar ndeletnici numai cu
literatura naional, o foaie care, fcnd abnegaie de loc, ar fi numai o foaie romneasc i prin urmare s-ar ndeletnici cu produciile romneti, fie din
orice parte a Daciei, numai s fie bune, aceast foaie, zic, ar mplini o mare lips n literatura noastr. O asemenea foaie ne vom sili ca s fie DACIA
LITERAR; ne vom sili, pentru c nu avem sumeaa pretenie s facem mai bine dect predecesorii notri. ns urmnd unui drum btut de dnii,
folosindu-ne de cercrile i de ispita lor, vom avea mai puine greuti i mai mari nlesniri n lucrrile noastre. Dacia, afar de compunerile originale a
redaciei i a conlucrtorilor si, va primi n coloanele sale cele mai bune scrieri originale ce va gsi n deosebitele jurnaluri romneti. Aadar, foaia
noastr va fi un repertoriu general al literaturii romneti, n care, ca ntr-o oglind, se vor vedea scriitori moldoveni, munteni, ardeleni, bneni,
bucovineni, fietecare cu ideile sale, cu limba sa, cu tipul su. Urmnd unui asemene plan, Dacia nu poate dect s fie bine primit de publicul cititor. Ct
pentru ceea ce se atinge de datoriile redaciei, noi ne vom sili ca moralul s fie pururea pentru noi o tabl de legi i scandalul o urciune izgonit. Critica
noastr va fi neprtinitoare; vom critica cartea, iar nu persoana. Vrjmai ai arbitrarului, nu vom fi arbitrari n judecile noastre literare. Iubitori ai
pcii, nu vom primi nici n foaia noastr discuii ce ar putea s se schimbe n vrajbe. Literatura noastr are trebuin de unire, iar nu de dezbinare; ct
pentru noi, dar, vom cuta s nu dm cea mai mic pricin din care s-ar putea isca o urt i neplcut neunire. n sfrit, elul nostru este realizarea
dorinei ca romnii s aib o limb i o literatur comun pentru toi.
Dorul imitaiei s-a fcut la noi o manie primejdioas, pentru c omoar n noi duhul naional. Aceast manie este mai ales covritoare n
literatur. Mai n toate zilele ies de sub teasc cri n limba romneasc. Dar ce folos! c sunt numai traducii din alte limbi i nc i acele de-ar fi bune.
Traduciile ns nu fac o literatur. Noi vom prigoni ct vom putea aceast manie ucigtoare a gustului original, nsuirea cea mai preioas a unei
literaturi. Istoria noastr are destule fapte eroice, frumoasele noastre ri sunt destul de mari, obiceiurile noastre sunt destul de pitoreti i de poetice,
pentru ca s putem gsi i la noi sujeturi de scris, fr s avem pentru aceasta trebuin s ne mprumutm de la alte naii. Foaia noastr va primi ct se
poate mai rar traduceri din alte limbi; compuneri originale i vor umple mai toate coloanele.
Dacia, ce prin urmare va cuprinde toate ramurile literaturii noastre, va fi desprit n patru pri. n partea dinti vor fi compuneri originale a
conlucrtorilor foaiei; partea a doua va avea articole originale din celelalte jurnaluri romneti. Partea a treia se va ndeletnici cu critica crilor nou
ieite n deosebitele provincii ale vechii Dacii. Partea a patra, numit Telegraful Daciei, ne va da ntiinri de crile ce au s ias n puin, de cele ce au
ieit de sub tipar, relaii de adunrile nvailor romni, tiri despre literatorii notri i, n sfrit, tot ce poate fi vrednic de nsemnat pentru publicul
romn.
Iaii, 30 ghenarie 1840
PROIECT DE LECTIE

Data: 24 octombrie 2006


Clasa: a XI-a I 3
Disciplina: Literatura romana
Subiectul: Romantismul si Dacia literara
Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte
Obiectiv fundamental:
Obiective operationale:
a ) cognitive:
O 1 - sa
O 2 - sa
O 3 - sa
O 4 - sa
b ) afective:
O 5 - sa traiasca emotional
Resurse:
- capacitatile de invatare ale elevilor;
- cunostintele lor anterioare;
- timp la dispozitie: o ora ( 50 de minute )
Strategii didactice:
1. Metode si procedee didactice: conversatia euristica, problematizarea, citirea pe fragmente, explicatia;
2. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala combinata cu activitatea individuala si pe grupe
3. Mijloace didactice: texte - suport din Introductie la Dacia literara, fise de lucru, computer, prezentare in powerpoint a unor aspecte legate
de revista Dacia literara

Etapele lectiei Obiective Continut stiintific adecvat Strategii didactice Evaluare


operatio-nale
Timp

Organizarea Curentul literar este un fenomen istoric amplu si de durata, care - se stabileste ordinea in Evaluare prin
lectiei ( 1' ) presupune gruparea unor scriitori pe baza unor convergente: clasa; aprecieri verbale
Actualizarea Ideologice ( artistice si filozofice ); - asigurarea celor necesare Intarirea
cunostintelor desfasurarii lectiei; raspunsurilor prin
anterior Tematice; aprecieri verbale
dobandite (10') - notarea absentelor;
Stilistice.
Captarea - activitate frontala;
atentiei ( 1' ) Romantismul este un curent literar european din prima jumatate
a secolului al XIX-lea. - conversatia;
Anuntarea
Apare in Anglia si in Germania. ( Prefata la - prezentare in powerpoint a
temei si a
dramaCromwel - 1827 , de V. Hugo ) principiilor estetice;
obiectivelor
Principii estetice: - activitate frontala;
( 3' )
1. preponderenta cultivarii sensibilitatii, a imaginatiei si a fanteziei -explicatia;
Dirijarea creatoare in defavoarea ratiunii lucide;
invatarii (30') - frontal;
2. evaziunea in trecut, apreciata ca o forma de contrapondere a
realitatii obiective de care roamnticii erau dezamagiti. Se face
sub forma visului sau a somnului, intr-
un decorpreferential nocturn;
3. contemplarea naturii sub forma descrierilor ( in pasteluri ) si a
meditatiilor asupra universului;

4. interesul pentru traditie, istorie si folclor national;

5. prezenta unor eroi exceptionali, actionand in imprejurari


deosebite;

6. descoperirea infinitului spatial si temporal;

7. eroi din toate mediile sociale;

8. ironia romantica bazata pe simularea acordului cu un anumit


punct de vedere, care apare mai ales in opera romanticilor
germani, are drept scop tocmai accentuarea opozitiei fata de
ideea ironizata de autori;

9. pretuirea libertatii de creatie la nivelul limbii literare, precum si


amestecul genurilor si speciilor.

Reprezentanti:
Franta - Lamartine, Musset;
Germania - Uhland, Heine, Novalis, fratii Schlegel;
Rusia - Lermontov, Puskin;
Anglia - Byron, Shelley, Keats;

Italia - Leopardi, Manzoni


Romantismul si Dacia literara

1830 - 1860 - perioada pasoptista


- activitate culurala;
- intensificare a ideii de unire a tarilor romane.
Scriitori reprezentativi:
1. in Moldova: Gheorghe Asachi, Costache Negruzzi, Vasile
Alecsandri, Alecu Russo.

2. in Tara Romaneasca: Ion Heliade-Radulescu, Vasile Carlova,


Grigore Alexandrescu, Nicolae Balcescu, Ion Ghica, Dimitrie
Bolintineanu.

3. in Transilvania: Andrei Muresanu, George Baritiu, Timotei


Cipariu.

Primele ziare:
1. Bucuresti: "Curierul romanesc" ( 1829) - Ion Heliade Radulescu

2. Iasi: "Albina romaneasca" ( 1829 ) - Gheorghe Asachi

3. Brasov: "Gazeta de Transilvania" ( 1838)- George Baritiu

30 ianuarie 1840 - Iasi - Dacia literara


Introductie la "Dacia literara" - Mihail Kogalniceanu
- aduce un cald omagiu initiatorilor presei romanesti: Ion Heliade
Radulescu, Gheorghe Asachi, George Baritiu;
-reprosuri aduse predecesorilor: provincialismul, lipsa unor
dezbateri fructuoase si pasivitatea marilor spirite ale epocii;
- DACIA LITERARA:
- "numai o foaie romaneasca";
- se indeletniceste numai cu literatura;
- condamna imitatiile si traducerile;
- realizarea unor compuneri originale;
- colaborarea scriitorilor din toate tinuturile in paginile
revistei;
- sursele de inspiratie: istoria, creatia populara, natura;
- necesitatea spiritului critic;
Structura revistei:
1. compuneri originale;

2. articole reproduse din alte publicatii;

3. critica operelor nou aparute;

4. "Telegraful Daciei"

Cuprinsul celor trei numere:


I. ian.-febr. 1840
1. "Introductia" - program ( M. Kogalniceanu )

"Alexandru Lapusneanu" - C. Negruzzi


"Nou chip de a face curte" - M. Kogalniceanu
2. "Alegere din alte foi romanesti"

3. "Critica"

4. "Telegraful Daciei"

II. 1. "Cantecele populare ale Moldaviei"- C. Negruzzi


"Literatura staina"
"Fabule" - A. Donici
2."Alegere din alte foi romanesti"
3."Critica"
4. "Telegraful Daciei"

III. 1. "O alergare de cai" - C. Negruzzi


"Buchetiera de la Florenta" - Vasile Alecsandri
Traducere din cartea lui D.A. Demidoff
2.Alegere din alte foi romanesti"
3."Critica"
4."Telegraful Daciei"
Revistele care au continuat activitatea "Daciei literare":
1. Propasirea, 1844 - M. Kogalniceanu, V. Alecsandri, C. Negruzzi,
Ion Ghica;

2. Romania literara, 1855 - V.Alecsandri;

3. Steaua Dunarii, 1855-1857 si 1858-1860, Iasi - Mihail


Kogalniceanu;

4. Revista romana, 1861 - Bucuresti - Al. Odobescu

S-ar putea să vă placă și