Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

(PLAN DE LECŢIE)
Data: 08.11.2018
Şcoala: Şcoala gimnaziala Nr. 11, Botoşani
Clasa: a V- a
Profesor: Tătărăşanu Alexandru-Vlad
Disciplina: Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice
Aria curiculară: Tehnologii
Unitatea de învăţare: Gastronomie - Metode si tehnologii de preparare a hranei
Titlul lecţiei: Bucătăria: vase; ustensile; dispozitive; aparate; factori de confort. Servirea mesei
Tipul lecţiei: mixta; de verificare si comunicare de noi cunoştinţe (de predare)
Timp: 50 minute
Condiţii prealabile: elevii au cunoştinţe empirice despre bucătăria tradiţională din experienţe proprii
Scopul (obiectivul fundamental al) lectiei : dobândirea de cunoştinţe şi formare de deprinderi şi abilităţi de apreciere şi utilizare a
spaţiului destinat preparării hranei într-o locuinţă
Competenţe specifice:
1.2 Identificarea unor date, mărimi, relaţii, procese şi fenomene specifice matematicii şi ştiinţelor în realizarea unui produs
2.1 Argumentarea utilizării normelor de igienă, a măsurilor de sănătate și securitate în muncă, de prevenire și stingere a incendiilor,
specifice condițiilor reale de muncă
2.2 Selectarea produselor și a tehnologiilor din perspectiva păstrării calității mediului și a sănătății
3.1 Identificarea unor modele de profesionişti în domeniile explorate
3.2 Manifestarea abilităţii de a lucra individual şi în echipe pentru rezolvarea unor probleme
Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor realiza:
O1 – elevul sa identifice factorii de confort necesari intr-o bucatarie;
O2 – elevul sa descrie elementele care conduc la cresterea gradului de confort in bucatarie;
O3 – elevul sa identifice, descrie si foloseasca aparate electrocasnice din bucatarie;
O4 – elevul sa identifice, descrie si utilizeze ustensile si dispozitive din bucatarie;
O5 – elevul sa identifice, descrie si utilizeze vase din bucatarie;
O6 – elevul sa identifice dupa necesitati de utilizare, sa descrie si foloseasca vasele din bucatarie;
O7 – elevul sa identifice dupa necesitati de utilizare, tacamurile, vesela si paharele din bucatarie;
O8 – elevul sa aseze vesela, tacamurile si paharele pe masa, in functie de eveniment

Resurse:
a) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală
b) Procedurale (metode şi procedee didactice): expunerea sistematica a cunoştinţelor, conversaţia, explicaţia, povestirea,
demonstraţia, dezbaterea
c) Materiale: viodeoproiector, calculator, prezentări PPT, fişe de lucru
d) Metode de evaluare: conversaţia evaluativă, proiect, eseu
e) de conţinut ştiinţific: - manuale, internet, prezentări PPT, cărţi de bucate;

Evaluare: Gradul de atingere a obiectivelor; adica ce dovezi există că elevii au învățat lecția?
a) Dovezi de conținut: - răspunsurile la întrebări, rezolvarea cerințelor existente pe fișa de lucru cu
ajutorul informaţiilor de pe fişe si a profesorului, prin activitati individuale sau de grup;
b) Dovezi de utilizare a operațiilor gândirii: efectuarea comparațiilor, analiza textelor de pe fişele de lucru,
sintetizarea informațiilor, argumentarea răspunsurilor;
c) Evaluarea realizată de profesor: observarea sistematică a activitatii elevului, stimularea participării elevilor la demersul didactic,
deschiderea spre dialog atât între elevi cât si între elevi si profesor, analiza răspunsurilor, aprecierea răspunsurilor corecte,
notarea elevilor la sfârsitul orei.

Bibliografie:
Ramona Popescu, Cristina Galeş, Ioana Rotaru, Daniela Vlăduţ, Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice, Manual digital pentru
clasa a V-a, Editura Corint, Bucureşti, 2018
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Educatie%20tehnologica%20si%20aplicatii%20practice/Corint/#p=-1

http://www.retete-de-mancare.ro/retete/retete-culinare/retete-mancaruri-cu-carne/reteta-stufat-de-miel.html

Desfăşurarea lecţiei (scenariul didactic)


1. Organizarea clasei (1 minut)
Profesorul face prezenţa, asigurară condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei, pregăteşte materialele pentru lecţie.

2.Captarea atenţiei (3 minute)


Atenţia va fi captata si menţinută prin metode şi procedee specifice, pe toată durata lecţie, ori de cite ori este nevoie.
Profesorul anunţă titlul noii lecţii şi elemente interesante pentru elevi, din conţinutul lecţiei.
Scrie titlul lecţiei pe tablă şi enunţă obiectivele într-o formă care să stârnească interesul elevilor pentru noile conţinuturi.

3. Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior (5 minute)


Profesorul întreabă elevii despre alimente de natura minerală, vegetală si animală, specifice zonei geografice şi pe care ei le consumă.
Se foloseşte dialogul, conversaţia, povestirea, descrierea. În acest fel se asigurară legătura cu lecţia anterioară.
Elevii descriu produse culinare pe care ei le-au întâlnit.
Se face o apreciere orală a corectitudinii răspunsurilor date de elevi, apoi profesorul preia controlul prezentării.

4.Prezentarea conţinuturilor, dirijarea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe (34 minute)


Profesorul prezintă elevilor noile conţinuturi, succesiv, pe paragrafe, alternand cu realizarea feed-backului.
Este prezentată bucataria, ca spatial in care se prepara alimentele si eventual se serveste masa.
Profesorul prezinta imagini cu bucatarii si cere elevilor sa identifice elemente de confort: blat de preparare hrana, masa scaune,
iluminat, etc.
Profesorul cere elevilor sa gaseasca alti factori de confort: temperatura, aerisire (hota), faianta, gresie, etc.
Bucatarie moderna
Bucatarie italiana
Feed-back.
Urmează prezentarea aparatelor electrocasnice din bucatarie.
Sunt prezentate imagini si elevii trebuie sa le identifice.
Frigidere
Frigiderul inteligent
Deloc imprevizibil, frigiderul este dotat cu ecran tactil cu diagonala de 29 de inchi. Pe dispozitiv poate fi instalata orice aplicatie din Windows Store si frigiderul dispune de procesor
Intel Atom si 2 GB memorie RAM. Frigiderul inteligent dispune de aplicatie dedicata pentru notite, unde pot fi salvate noi retete care pot fi apoi ulterior atasate pe ecran ca “sticky
notes”. Ce e interesant este faptul ca utilizatorii pot vedea clipuri Youtube direct pe ecranul frigiderului.

Citeste articolul integral pe: https://www.idevice.ro/2016/09/10/cum-arata-primul-frigider-inteligent-lg-si-ce-poate-face-acesta/

La final vor stabili care dintre acestea sunt cele mai usor de folosit.

Masini de spalat vase

Alte aparatelor electrocasnice


Alte aparatelor electrocasnice
Profesorul cere elevilor sa identifice aparatele electrocasnice vazute sis a le descrie si prezinte utilitatea.
Profesorul cere elevilor sa identifice aparatele electrocasnice vazute sis a le descrie si prezinte utilitatea.

Vase

Dispozitive si ustensile

Vesela, tacamuri, pahare


Asezarea mesei

Fie ca este vorba de un simplu dejun, un dejun de afaceri, un eveniment special sau o cina foarte formala trebuie sa acordati intreaga
atentie modului in care oaspetii gasesc aranjat locul la masa.
In functie de evenimentul organizat puteti micsora sau mari numarul de elemente ale mise-en-place-ului dar, fiti siguri ca oferiti toate
tacamurile, paharele si vesela necesare fiecarui fel servit.
Furculite: Cutite: Linguri / Lingurite
1. Cocktail (aperitiv) 6. Aperitiv 11. Supa
2. Aperitiv 7. Peste 12. Desert / cafea / ceai
3. Peste 8. Fel principal (friptura)
4. Fel principal (friptura) 9. Desert
5. Desert 10. Paine / unt

Pahare: Farfurii / vesela: Diverse:


13. Apa 18. Farfurie serviciu 23. Servet
14. Vin rosu 19. Farfurie 24. Eticheta invtat
15. Vin alb 20. Farfurie paine / unt 25. Meniu
16. Lichior/aperitiv/tarie 21. Solnita
17. Sampanie 22. Pipernita
Indifirent cate tacamuri / farfurii folositi sau ce feluri serviti respectati ordinea de folosire a tacamurilor: de la cel mai indepartat tacam
(indiferent daca este amplasat la dreapta – cutitele si lingurile; la stanga – furculitele; in partea de sus – deserturile) catre centrul
farfuriei.
Schimbati farfuriile de servire dar lasati permanent pe masa farfuria de serviciu.
Oferiti suficiente pahare pe care le puteti aseza in partea superioara a farfuriei, in partea superioara-dreapta, atat paralele cu marginea
mesei cat si diagonal sau chiar grupate intr-un romb.
Respectati, mai ales in cazul in care datorita spatiului pot aparea confuzii, regula ca solidele sa fie servite catre stanga iar lichidele
catre dreapta locului la masa.
Atunci cand simtiti ca este cazul indicati, extrem de discret si diplomatic, care anume este portia meseanului sau care este tacamul
adecvat.

Elevii notează, urmăresc expunerea, participă la conversatii, urmăresc prezentările PPT.


Se foloseşte expunerea sistematica a cunoştinţelor, conversaţia, explicaţia, povestirea, demonstraţia, descrierea.
Se poate aplica la feed-back un test docimologic scurt.
Sunt prezentate vase şi ustensile tradiţionale pentru prepararea mancărurilor.
Elevilor li se propune să realizeze acasă un eseu despre “Alimentul meu tradiţional preferat”

5. Întărirea retenţiei şi asigurarea transferului (5 minute)


Profesorul face o recapitulare a elementelor esenţiale de conţinut, o schiţă rezumativă pe care o scrie pe tablă.
Elevii notează schiţa în caiete.
Se foloseşte conversaţia evaluativă, test docimologic, fişe de evaluare.
6. Temă pentru acasă(2 minute)
Elevilor li se propune să descrie procesul de fabricaţie a unei ustensile tradiţionale folosită în bucătărie.

S-ar putea să vă placă și