Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Parteneri: Politia,Biserica,etc
Data: ..........................
Motto:
Şcoala:
Localitatea:
Judeţul:
PROIECT DE ACTIVITATE
Extracurriculară
ARGUMENT
1
Adolescenţa timpurie a fost adesea descrisă ca fiind “anii cei mai frumoşi” din viaţa
unui copil. Creşterea este mai lentă în această perioadă de dezvoltare, iar copiii sunt expuşi
multor experienţe noi care pot să creeze anxietate şi nesiguranţă, dar şi multe emoţii pozitive.
În prezent, copiii nu se confruntă doar cu problemele normale ale dezvoltării ci şi cu o
mulţime de stresori care nu apăreau la generaţiile anterioare şi care îi pot copleşi. Ca
profesori, părinţi şi profesionişti avem nevoie de toate resursele pe care le putem aduna
pentru a salva copiii de comportamentele distructive. Activităţile centrate pe prevenire
facilitează aspectele dezvoltării şi ajută copiii să-şi accepte o îmbunătăţire a propriului eu,
abilităţile de relaţionare interpersonală, strategiile de rezolvare de probleme şi de luare a
deciziilor, abilităţile de a face faţă emoţiilor problematice şi o perspectivă mai flexibilă
asupra vieţii.
Din păcate prea des se vehiculează expresiile “droguri uşoare” şi “droguri tari”. În
opinia cadrelor didactice şi a medicilor există doar DROGURI. Un rău care lasă întotdeauna
traume. Chiar dacă acestea sunt mici sau mai mari. Pentru mulţi consumatori nu va mai exista
niciodată elementul “ca înainte”. Efectele pe termen lung produse de droguri se măsoară în
sănătate, vieţi, familii afectate, probleme sociale. Este infinit mai uşor să eviţi orice contact
cu orice tip de drog, decât să suporţi consecinţele dependenţei cu toate aspectele ce derivă din
aceasta.
Prof.
COLABORATORI:
Prof. Cons.
Prof.
COMPETENŢE GENERALE
2
Informarea şi educarea elevilor asupra riscurilor şi efectelor consumului de droguri.
Dezvoltarea de abilităţi personale, emoţionale, sociale şi cognitive la elevi în
vederea creşterii influenţei factorilor de protecţie, dezvoltării, acceptării
necondiţionate de sine, abilităţilor de relaţionare interpersonală, strategiilor de
rezolvare de probleme şi de luare a deciziilor, abilităţilor de a face faţă emoţiilor
problematice şi pentru evitarea debutului consumului de alcool, tutun şi droguri.
Atragerea şi motivarea părinţilor elevilor participanţi de a se implica în lupta antidrog.
COMPETENŢE SPECIFICE
DATA:
LOCUL DESFĂŞURĂRII
Laborator fizică-chimie-biologie
DURATA: 2 zile
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Elevii vor completa un chestionar cu referire la conceptul “droguri”;
Elevii vor fi angrenaţi în dezbatere cu privire la droguri;
Elevii îşi vor exprima opinia despre droguri;
Educarea elevilor în vederea adoptării unui stil de viaţă sănătos, adoptarea unor
atitudini pro-active în viaţa personală şi socială, conştientizarea necesităţii implicării
în identificarea unor soluţii optime şi eficiente în rezolvarea pertinentă a problemelor
cu care se confruntă.
Spune NU drogurilor!
GRUP ŢINTĂ
Dă-i sufletului tău VIAŢĂ, NU droguri!
Colectivul de elevi ai clasei a VII-a A,B
Colectivul de elevi ai clasei a VIII-a A,B
REZULTATE
3
4
5
"DROGURILE ÎŢI
CURMĂ
VISURILE!"
Spune NU drogurilor!
Dă-i sufletului tău VIAŢĂ, NU
droguri!