Sunteți pe pagina 1din 4

IP CENTRUL DE EXCELENȚĂ ÎN ECONOMIE ȘI FINANȚE

CATEDRA CONTABILITATE ȘI ANALIZĂ ECONOMICĂ

APROBAT Director adjunct pentru instruire și educație


la sedința catedrei „Conabilitate și Analiză Economică” Silvia BRANIȘTE............................
din ”........” „.......”
Șef catedră................ Revilia CIORNÎI

Proiect didactic
Proiectarea carierei profesionale și dezvoltarea spiritului
antreprenorial. Stilurile decizionale și dezvoltarea personală

profesor: Andrei ZAPȘA

CHIȘINĂU 2019
Subiectul lecției: Proiectarea carierei profesionale și dezvoltarea spiritului antreprenorial. Stilurile decizionale și dezvoltarea personală.
Data: _______________
Grupa: CON1702G Durata lecției:45 minute
Tipul lecției: oră de Dezvoltare personală
Obiective de referinţă: Manifestarea interesului faţă de propria personalitate și profesia ulterioară, conștientizarea necesităţii de a face alegeri
responsabile în parcursul profesional.
Obiective operaţionale:
O1: să definească noţiunea de carieră argumentând răspunsul prin câteva exemple;
O2: să explice sensul sintagmei stil decizional în raport cu noţiunea de carieră;
O3: să analizeze posibilele trepte ale succesului personal văzut prin prisma realizărilor în diferite domenii social-economice și pasibilității aplicării
unui anume stil decizional;
O4: să demonstreze interes faţă de formarea propriei personalități.
O5: să proiecteze propria persoană prin prisma competențelor antreprenoriale.
Strategii didactice:
a) Metode, procedee, tehnici: conversaţia euristică, citatul, testul, problematizarea, dezbaterile, explicaţia, discursul.
b) Materiale didactice: poster, test.
c) Forme de organizare: activitate individuală, frontală, în grup.
Bibliografie:
1. E., Sarabaş, M., Braghiş, N., Sarabaş, Proiecte pentru orele de dirigenţie.
2. S. Stepanov, „Teste Psihologice. Construcția Portretului Psihologic”, Editura Eksmo, Moscova, 2005, pg 176-179; pg 200-203.
3. N. Lore, „The Pathfinder: How to Choose or Change Your Career for a Lifetime of Satisfaction and Success”, Touchstone Books, 2012.
2
Demersul didactic

Etapele Obiectivele Strategii didactice


lecţiei operaţionale Timpul Activitatea profesor-elev
5min. 1.Profesorul propune elevilor să mediteze asupra mesajului următoarelor citate: "Să Conversaţia
. te simți încrezător sau să te prefaci că te simți încrezător este absolut necesar pentru euristică
a-ți atinge oportunitățile. Este un clișeu, dar oportunitățile sînt rareori oferite. Sînt
Evocarea O3
prinse." - Sheryl Sandberg
O4 citatul
5min. O5 "Nu vei face niciodată avere lucrând pentru un șef." Jeanette Walls
"Cariera ta este ca o grădină. Poate susține o sumedenie de energii vitale care devin
o recompensă pentru tine. Nu ești obligat să crești o singură specie în gradina ta.
Nu ești obligat să faci un singur lucru în cariera ta." Jennifer Ritchie Payette
1min. 1.Profesorul anunță subiectul lecţiei, obiectivele operaţionale.
O1 testul
O2 10 min 2.Profesorul propune elevilor un test de autocunoaștere.
explicaţia

Realizarea 1min. 3. Profesorul propune elevilor să definească noţiunea de carieră.


sensului
3min. 4.Profesorul propune elevilor să explice cum înţeleg mesajul sintagmei stil problematizarea
O3 decizional. De ce anume aşa consideră?
O4
25 min. O5 15 min. 5. Profesorul propune elevilor diverse stiluri decizionale prin proiectarea unor dezbaterile
secvențe video cu diverși dirijori de orchestră.
6. Profesorul propune o dezbatere cu scopul identificării „celui mai potrivit stil
decizional”
Reflecţia O1 1.Profesorul propune elevilor să-i asculte pe colegii lor care, pe lângă studiile făcute discursul
O2 10min. în colegiu, mai activează, ca voluntari, în diferite ONG-uri, au trecut și/sau trec prin
10min. O3 experiențe de part-time sau full-time job-uri și despre ce stiluri decizionale practică.
O4
3
Extinderea O3 1.Pentru acasă: redactarea unui portret autobiografic cu genericul: Decizia de azi, discursul
O4 cheia succesului de mîine..
10min. O5

Andrei ZAPȘA_______________

S-ar putea să vă placă și