Sunteți pe pagina 1din 4

 

Proiect de lecţie la dirigenţie cu genericul„Independenţa e suma vieţii


noastre istorice”
 
(Mihai Eminescu)
Clasa:1
Învăţător
:Podubnii Alina ,Liceul Teoretic M.Eminescu,or.Ghindesti
Subiectul
:Unde începe Patria?!
Tipul lecţiei:45 min.
Competenţa specifică
:Aplicarea normelor din sfera valorilor umane(pace,patriotism,responsabilitate)în
stabilirea
relaţiilor interpersonale pozitive.
 
Subcompetenţa:
Argumentarea atitudinii de respect şi mîndrie faţă de sărbătorile naţionale.
 
Obiective operaţionale:
De cunoaştere:
O1.Să relateze despre importanţa Patriei în viaţa omului;
 
O2.Să distingă diferenţa dintre un stat dependent şi unul independent,în baza
exemplului cuhulubaşul;
 De aplicare:
O3.Să argumenteze necesitatea menţinerii păcii într 
-un stat;
O4.Să determine simbolurile de sta
t ale Republicii Moldova;De integrare:
O5.Să realizeze un desen cu genericul:”Vreau să spun lumii întregi despre Patria
mea – MOLDOVA!”
 
Strategii didactice:conversaţia,problematizarea,asaltul de idei,tehnica
PUZZLE,joculdidactic,”GRAFFITI”,descoperirea
Forme de organizare:în grup,frontal,individual.

 
 
Desfăşurarea activităţii:
 Momentele lecţiei
 Ob.op.
Elemente esenţiale de conţinut
 
Metode şi procedee
 
Forme deorganizare
 
I.EvocareII.Realizareasensului
O3O2
*Se asigură condiţiile optime pentru bunadesfăşurare a lecţiei.
 
*Copiii reasamblează şi lipesc bucăţiletăiate pentru a obţine un hulubaş.Îşi
scriu prenumele pe el şi-l lipesc pe tablă.
 
(dacă elevul nu-şi poate scrie prenumeleeste ajutat de învăţător)
 
Pe tablă este afişată o colivie,copiii lipeschulubaşul unde doresc(în colivie sau în
afara coliviei)-
Copii,dar cum mai este numit hulubaşul?
 
*Învăţătorul citeşte textul”PasăreaPăcii”de Spiridon Vangheli din „Carte decitire şi
gîndire”,clasa întîi,pagina 64,iar elevii descoperă cum i se mai zicehulubaşului.
 
Învăţătorul:
 -Eu tot îmi do
resc din tot sufletul să fie pace în toată lumea,de aceea o să aşez şieu un hulubaş
lîngă ai voştri.Acestuihulubaş o să
-
i dăruiesc un medalion cuinscripţia”27 august 1991”.
 
*Privesc la hulubii de pe tablă şi ţin să vă
 întreb:-De ce,majoritatea dintre v
oi,aţi aşezat
hulubii în afara coliviei?Tehnica
„PUZZLE”
 ProblematizareDescoperireIndividualfrontal
 
 O4O1
Variantă de răspuns:
 -Pentru a zbura, a fi liberi,pentru a se
 putea hrăni,pentru a descoperi ceva nou...
 -
Ce se întîmplă cu hulubaşii
 
închişi în
colivie?
(mănîncă cînd le dă cineva,nu comunicăcu alte păsări,nu văd
 
ce se desfăşoară în
 jurul lor ,sunt singuri...)-
Cum credeţi,de ce acestui hulub,i
-am
dăruit medalionul cu inscripţia”27 august1991”şi l
-
am aşezat în afara coliviei?
 
După ce elevii îşi spun ideile,intervineînvăţătorul:
 -
Cu 20 de ani înainte,ţărişoara
 în care
trăim,se asemăna cu un hulubaş închis încolivie,adică nu avea posibilitatea de
aacţiona singură.
 
Pe 27 august 1991 Ţara Moldova adevenit independentă,liberă să
-
şi aleagăsimbolurile de stat,limba în care săcomunice locuitorii acestei ţări.
 Acea
stă zi a fost numită:”ZiuaIndependenţei”
 
*Copiii fac cunoştinţă cu simbolurile de
stat:stema,drapelul,imnul.
Învăţătorul (prezintă o cheiţă)
 -
Cu această cheiţă o să încercăm sădeschidem lădiţa inimii voastre,deci fiţiatenţi!
 Ghici :
Îl cunoaşte mic şi m
are
Lîngă el eşti mîndru tare,
 
Conversaţiedirijată
 Asaltul deidei
„Cheiţamagică”
 FrontalFrontal

S-ar putea să vă placă și