Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Gradinita cu Program Normal Vizantea-Manastireasca


Propunătoare : Lemnaru Petruta
Data : 10.11.2016
Grupa : mică
Categoria activităţii : Activitate de educare a limbajului
Forma de realizare : Memorizare
Tema : Carnavalul toamnei de Laurentia Culea
Tipul activităţii : Activitate de dobândire de cunoştinţe
Scopul activităţii :
- Formarea, dezvoltarea şi educarea unei exprimări verbale orale corecte
din punct de vedere gramatical;
- Familiarizarea copiilor cu bogăţiile toamnei precum şi cu efortul depun
oamenii pentru a obţine recolte bogate;
- Activizarea şi îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte şi expresii noi : roade
bogate, bucate, amărui, panere, cu puf galben ca de pui, etc.
Obiective operaţionale :
- Să formeze, dezvolte şi educe o exprimare verbală orală corectă din punct
de vedere gramatical;
- Să se familiarizeze cu bogăţiile toamnei : fructe, legume, flori precum şi
cu efortul depus de oameni pentru a obţine roade bogate;
- Să activizeze şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte noi ;
- Să participe activ la activitate însuşindu-şi versuri;
Strategia didactică
Metode şi procedee : Conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul
Mijloace de învăţământ : Tablou ce reprezintă anotimpul toamna şi bogăţiile
acesteia, panou, coş cu fructe şi legume proaspete
Forma de organizare : Frontală, individuală, în grupuri
Material bibliografic : Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
copii ; cartea – Texte literare –
Durata : 15 min
DEMERS DIDACTIC

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice


Evaluare
didactic
(instrumente şi

indicatori)
Scăunelele vor fi
aranjate în formă
de semicerc.
Materialul didactic Copiii intră în sala de grupă Se
observă
Moment necesar activităţii şi îşi ocupă locurile pe
comportamentul
organizatoric va fi aranjat pe scăunele
copiilor
panou şi pe
măsuţă în faţa
copiilor.
Aerisirea sălii de
grupă
Intrarea ordonată
a copiilor în sala
de grupă
Moment surpriză Zâna Toamna – intră în sala Se
observă
Zâna Toamna de grupă îmbrăcată starea
intră cântând corespunzător, cântând
emoţională şi
Captarea atenţiei cântecul - ,,Culesul viilor’’
comportamentul
purtând în mână un coş
copiilor odată cu
acoperit şi pe care-l
apariţia Zânei
descoperă în faţa copiilor Toamna.
Copiii
anunţându-i că va sta la
recunosc
activitate pentru a observa
cântecul
dacă preşcolarii grupei mici
pot denumi tot ce se
găseşte în coşul ei.
Discuţie - În ce anotimp
referitoare la suntem? Se
apreciază
Reactualizarea caracteristicile şi - Ce se întâmplă
răspunsurile
cunoştinţelor bogăţiile toamnei toamna?
copiilor
pe baza tabloului - Ce fructe şi legume
şi a coşului cunoaşteţi din coş ?
- Dar din tablou ?
- Denumiţi ce flori de
toamnă pe care le
vedeţi în coş.
Tema activităţii – Astăzi, copii, vom învăţa o
Memorizare poezie despre toamnă în Se
observă
Carnavalul care este vorba despre
comportamentul
Anunţarea temei toamnei de bogăţiile acesteia.
copiilor
şi a obiectivelor Laurentia Culea Poezia se numeşte :
Carnavalul toamnei
Voi trebuie să fiţi atenţi să
învăţaţi versuri din această
poezie, să fiţi atenţi la
conţinutul acesteia
Carnavalul Voi recita model întreaga
Copiii vor fi
Toamnei poezie.
atenţi, vor
Apoi, voi trece la învăţarea
asculta
In gradina sunt poeziei
conţinutul
legume - voi recita model poezia
poeziei
De nu le mai stii Apoi, împreună cu întreaga
pe nume:Ceapa grupă voi trece la învăţarea
Dirijarea învăţării verde,usturoi poeziei
Cu mustati si Voi lua apoi grupuri de câte
Copiii recită
frunze noi 3-4 copii să recite cu
versurile
Si ridichii rosioare, ajutorul meu
împreună cu
Tari la miez si
educatoarea
rotunjoare. După învăţarea poeziei, voi
Aprecieri
Uite si verdea recita întreaga poezie
salata singură, apoi cu copiii de 2
Cu foi multe ori
Aprecieri
imbracata!
Le voi scoate de
indata
Aprecieri
Si-mi voi pregati
salata!
Concurs – Voi antrena copiii să recite
Obţinerea Cine ştie mai individual poezia cu ajutorul
Aprecieri
performanţei bine? meu. Apoi, în grupuri de 3-4
copii vom recita întreaga
poezie
Aprecieri Voi aprecia general şi
referitoare la individual copiii care au
Aprecieri
Încheierea modul cum copiii avut o participare activă la
activităţii şi-au însuşit activitate şi-i voi stimula
versuri şi au după ce vor interpreta
Stimulente
participat activ la cântecul – Toamna –
Finală
activitate Vor primi apoi roade ale
toamnei – mere, pere,
morcovi, ardei, castraveţi,
etc.

S-ar putea să vă placă și