Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Propunător: Dinu Maria


Data: 6 noiembrie 2020
Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Ciobanu / Constanta
Clasa: a V-a
Disciplina: Religie
Subiectul lecției: Iosif și frații săi – model de iertare
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștințe despre viața lui Iosif, în vederea formării unui comportament moral-religios în familie și societate, pornind de la
modelul oferit de acesta

Competenţe generale:

C.G -1.Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței;
C.G -2.Manifestarea unui comportament moral, în viața personală și în societate, în acord cu valorile religioase;
C.G -3.Raportarea experiențelor din viața de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identității și diversității religioase;

Competenţe specifice:

C.S.-1.3. Identificarea mesajului moral-religios din texte sau suporturi expresive date (biblice, religioase, istorice).
C.S.-2.1. Exprimarea unor aprecieri personale privind semnificația morală a comportamentului persoanelor din textele studiate.
C.S.-2.2. Selectarea unor reguli de comportament moral-religios din diferite contexte de viață, din perspectiva unor criterii date.
C.S.-3.2. Identificarea unor responsabilități față de sine și față de comunitate, după repere date, prin raportare la valorile moral-religioase.

Competenţe derivate:

La sfârșitul lecției, toți elevii vor fi capabili:

C.D.1 – să rezume aspecte semnificative din viața lui Iosif;


C.D.2 – să identifice virtuți ale lui Iosif;
C.D.3 – să numească virtuţi pe care și-ar dori să le dobândească;
C.D.4 –să găsească asemănările dintre Iosif şi Mântuitorul Iisus Hristos;
C.D.5 – să formuleze învățături morale, pornind de la modelul oferit de Iosif.

Strategia didactică
1. Metode și procedee: conversația catehetica si conversatia euristica, explicația, povestirea, demonstrația cu substitute, exercițiul, meditația
religioasă, lectura.
2. Mijloace de învățământ: Sfanta Scriptura, Manualul religie cl a V a, fișe de lucru, prezentare powerpoint cu imagini cu aspecte semnificative
din viața lui Iosif
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală și activitate individuală.
Resurse
1. Oficiale: • Programa școlară pentru disciplina religie, clasa a V-a;
• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a;
• Proiectarea domeniului de conţinut: Dumnezeu se face cunoscut omului
2. Temporale: • număr de lecții: 1
• durata: 50'
3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1982.
2. Costin, Episcopul Vasile, Semnificația icoanei bizantine în Ortodoxie, Târgoviște, 1997.
3. Cucoș, Constantin,Educația religioasă, Editura „Polirom”, Iași, 1999.
4. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, Editura „Polirom”, Iași, 1982.
5. Magdan, Leon, Cele mai frumoase pilde și poveswtiri creștin – ortodoxe, Editura „Aramis”, București, 1998.
6.Benga, Cristina,s.a Manual crestin-ortodox pentru clasa a V-a, Editura ,,Corint”., Bucureşti, 2017.
7. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.
8.Panoschi, Mihaela, ş.a Ghid de proiectare didactică disciplina religie clasele I-IV,Editura ,,Sf.Mina, Iaşi,2002.

Scenariul didactic

Metode Forme de
Nr. Ob. Timp Mijloace de
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului și organizar Evaluare
crt. op. (min.) învățământ
procedee e
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2' • Salutul • Salutul
organizatoric • Rugăciunea • Rugăciunea
• Notarea absențelor
• Pregătirea pentru începerea orei • Pregătirea pentru începerea orei
2. Verificarea 8' • Se adresează elevilor următoarele întrebări: • Elevii răspund: • Conver- • Activitate • Aprecieri
cunoştinţelor „- Cum se numea fiul lui Avraam?” „... Isaac.” sația frontală verbale
„- Cum i-a încercat Dumnezeu credința lui „,... cerându-i să-și jertfească unicul
Avraam?” său fiu.”
„- Ce credeți că a simțit Avraam în sufletul său „... o mare durere.”
când Dumnezeu i-a cerut să-și jertfească fiul?”
„- De ce își aducea singurul fiu să fie jertfit? Nu-l „-... Îl iubea mult, dar îl iubea și pe
iubea?” Dumnezeu, care i-a dăruit copilul
mult dorit.”
„- De ce a oprit Dumnezeu jertfirea lui Isaac?” „-... pentru că Dumnezeu îi iubește pe
oameni. Dumnezeu a vrut prin aceasta
să vadă cât de mult îl iubește Avraam
pe El.”
„- Cum i-a răsplătit Dumnezeu credința și „-... binecuvântându-l din nou și
dragostea lui Avraam?” vestindu-i că prin el se vor
binecuvânta toate neamurile
pământului.”
„- Ce învățături folositoare sufletului vostru „- Să-L iubim pe Dumnezeu!”
deprindeți din această întâmplare?” „- Să fim credincioși!”
„- Să fim ascultători!”
3. Pregătirea 1' • Se adresează elevilor câteva întrebări? • Elevii dau variante de răspunsuri: • Conver- • Activitate • Aprecieri
elevilor pentru „- Voi aveți frați?” „- Da.” sația frontală verbale
însușirea „- Vă iubiți frații?” „- Da.”
„- Cum vă arătați voi dragostea față de frații „-... îi ascultăm, dacă sunt mai mari
noilor
voștri?” decât noi, îi ajuăm când au nevoie...”
cunoștințe
4. Precizarea 2' • Se anunță titlul și competenţele: • Elevii ascultă cu atenție și notează • Explica- • Activitate
titlului și a • Se notează pe tablă data și titlul lecției: Iosif și în caiete data și titlul lecției. ția frontală
competenţelor frații săi – model de iertare

5. Comunicarea 12' • Se face o povestire plastică, sugestivă: • Elevii ascultă cu atenție. • Povesti- • Activitate
noilor „Iacov, nepotul lui Avraam, a avut 12 fii. El îl rea frontală
cunoștințe iubea mai mult pe fiul său Iosif, pentru că el era
cel mai blând și mai ascultător dintre toți.
Frații săi, din invidie, au început să-l urască pe
Iosif pentru hainele scumpe pe care le avea și
pentru iubirea pe care tatăl lor i-o purta.
Într-o noapte, Iosif a avut un vis pe care
Dumnezeu i l-a dat și trezindu-se l-a povestit
fraților săi.
Ascultându-l, frații au înțeles că Dumnezeu
voiește să-l pună pe Iosif mai mare peste ei și că
vor trebui să i se închine lui ca un conducător.
Ura lor a crescut și mai mult.
Într-o zi Iosif a fost trimis de tatăl său să vadă
ce fac frații săi care erau cu turmele la pășune.
Văzându-l, frații lui Iosif s-au hotărât să scape
de el și l-au aruncat într-o groapă. Pe când
mâncau ei, au trecut pe acolo niște negustori
egipteni. Frații l-au vândut acestora.
După aceea au înmuiat haina lui Iosif în
sângele unui ied tăiat și au dus-o tatălui lor,
zicând că l-a mâncat o fiară sălbatică.
Sărmanul tată l-a plâns multă vreme pe Iosif.
Ajuns în Egipt, Iosif a fost vândut de acei
negustori, ministrului lui faraon. Dumnezeu îi
purta de grijă pretutindeni tânărului Iosif. Iosif
era harnic, cuminte și plin de înțelepciune.
Prin multe încercări și necazuri a trecut Iosif în
Egipt (ajungând și la închisoare), dar cu ajutorul
lui Dumnezeu le-a biruit. Plin de înțelepciune,
Iosif, așa cum îi descoperise Dumnezeu printr-un
vis, i-a spus lui faraon cum să-și salveze poporul
de la înfometare în timp de secetă, fiind eliberat
pentru aceasta din închisoare. Iosif a ajuns cel
mai puternic om din Egipt, după rege. În timpul
secetei, foamea s-a întins în tot Egiptul și în
Canaan unde locuiau frații și tatăl lui Iosif.
Acesta i-a primit cu multă dragoste pe frații săi
și le-a descoperit cine este.
El i-a ospătat pe frații săi și le-a dat grâul dorit
și multe alte daruri, spunându-se să meargă în
Canaan și să-l aducă și pe tatăl lor în Egipt.
Iacov s-a mutat împreună cu fiii săi și cu familiile
lor în Egipt, unde a trăit fericit până la adânci
bătrâneți.
Iosif a fost om vrednic și bun la inimă și de
aceea Dumnezeu l-a ajutat pretutindeni.”
• Profesorul afișează în fața clasei imagini cu • Elevii răspund la solicitările Demonstr • prezentare • Activitate
aspectele semnificative din viața lui Iosif și cere profesorului. ația cu powerpoint cu frontală
elevilor să le recunoască. Se lectureaza din substitute imagini cu
Biblie un citat sugestiv din capitolul Iosif si aspecte
fratii sai. semnificative
din viața lui
Iosif
6. Fixarea şi 10' • Se cere elevilor să răspundă, oral la următoarele • Elevii elevii răspund la întrebări • Conver- • Manual • Activitate • Aprecieri
sistematizarea întrebări cu tâlc din manual: ajutaţi de profesor. sația clasa a V a frontală verbale
cunoştinţelor
1.Dacă losif era fratele lor, de ce l-au vândut?
C1 2.losif a fost închis, cum de a primit demnitatea
de guvernator?
3.A așteptat losif ca frații lui să-și ceară iertare?
Ar fi putut să nu îi ierte?

• Se cere elevilor să rezolve exercițiul nr.1/ p.28 • Elevii rezolvă sarcina de lucru din • Exerci- • Manual • Activitate • Aprecieri
C2 din manual: manual. țiul clasa a V a individuala verbale
-,, Identifică cel puțin trei virtuți din text. şi frontală
Desenează un copac. În interiorul fructelor scrie
cuvinte care arată roadele virtuților lui losif” • Elevii dau variante de răsunsuri şi
prezintă rezolvarea exercițiului:
• Se antrenează elevii într-o conversație: „-... iertarea, blândețea, ascultarea, • Conver- • Activitate • Aprecieri
„- Ce calități (virtuți) avea Iosif?” hărnicia, cumințenia, înțelepciunea, sația frontală verbale
iubirea...”
Observație:
Profesorul poate interveni, reamintindu-le elevilor
anumite momente din viața lui Iosif, astfel încât
elevii să descopere ușor calitățile acestuia.

• Se cere elevilor să numească virtuţi pe care și-ar • Medita- • Activitate • Aprecieri


C3 dori să le dobândească mai întâi și să motiveze • Elevii meditează și răspund. ția individuală verbale
răspunsul. religioasă și frontală
Precizare:
Pentru a da acest răspuns, se sugerează elevilor • Explica- • Activitate
să se ajute de următoarele întrebări: ția frontală
„- Sunt eu cu adevărat iertător, bun, blând,
milostiv, harnic, iubitor de semeni?”
„- Ce trebuie să fac pentru a dobândi aceste
virtuți?”
„- Pot eu singur să obțin virtutea pe care mi-aș
dori-o mai întâi?”
Observație:
În funcție de răspunsurile elevilor, profesorul • Conver- • Activitate • Aprecieri
dirijează explicația spre concluzia că prin efort sația frontală verbale
propriu și cu ajutorul lui Dumnezeu putem
dobândi și noi anumite virtuți
.In masura timpului disponibil se vor lucra fisele
didactice din anexa.
7. Asocierea 6' • Se antrenează elevii într-o conversație: • Elevii dau variante de răspuns. • Conver- • Activitate • Aprecieri
„- Lui Iosif i-au greșit frații săi și el i-a iertat. sația frontală verbale
Vouă cine vă poate greși?” „-... un frate, un coleg, un prieten...”
„- Ați iertat vreodată pe cineva care v-a făcut „-... uneori am iertat, alteori nu...”
rău?”
„- Dați exemple de situații în care ați putut / n-ați • Elevii prezintă diferite situații. • Conver- • Activitate • Aprecieri
putut ierta.” sația frontală verbale
• Se discută situațiile prezentate de elevi.
Concluzie:
„Să-i iertăm pe cei care ne greșesc pentru ca și • Elevii ascultă cu atenție. • Explica- • Activitate
Dumnezeu să ne ierte pe noi.” ția frontală
•Se pune elevilor următoarea întrebare:
C4 ,,-Cu cine poate fi asemanat s-au închipuit Iosif ,,-cu Iisus Hristos!” • Conver- • Activitate • Aprecieri
dintre toate personajele biblicece cunoscute de sația frontală verbale
voi?”
•Se cere elevilor să rezolve exercițiul nr.2/ p.28 • Elevii rezolvă sarcina de lucru din • Exerci- • Manual • Activitate • Aprecieri
din manual:,, Realizează în caiet diagrama de mai manual. țiul clasa a V a individuală verbale
jos și completează, după model, în ordinea și frontală
potrivită, elementele comune. Ce descoperi?
(iubitor, trădat, întemnițat, milostiv, conducător,
prigonit, îndurător)
8. Generalizarea C5 5' • Se cere elevilor să desprindă învățăturile care • Elevii dau variante de răspunsuri: • Conver- • Activitate • Aprecieri
reies din viața lui Iosif. „- Să fim iertători!” sația frontală verbale
„- Să-i iubim pe semenii noștri!”
„- Să fim cinstiți!”
Observație:
În funcție de răspunsurile elevilor, profesorul
poate interveni, dirijându-i prin întrebări spre
învățăturile care se desprind din lecție.
9. Aprecierea 2' • Se fac aprecieri generale și individuale, privind • Elevii ascultă. • Explica- • Activitate
activității atât modul de pregătire a elevilor pentru lecție, cât ția frontală
elevilor și implicarea în predarea noilor cunoștințe.
• Se notează elevii care s-au remarcat în mod
deosebit.
10. Precizarea și 1' • Se anunță și se explică tema: • Elevii ascultă. • Explica- • Activitate
explicarea „Puneți în practică ceea ce ați învățat astăzi la ora ția frontală
temei de religie.”
11. Încheierea 1' • Rugăciunea • Rugăciunea
activității • Salutul • Salutul
ANEXA . Fise de lucru
Iosif și frații săi-model de iertare
1.Pornind de la : ,, Iosif era ramură de pom roditor, ramură d epom roditor lângă izvor, ramurile lui se revarsă peste ziduri’’( Facere 49,22):

a) împodobiți copacul cu roadele iertării:

II.Identificați trei proverb referitoare la iertare:


III. Dacă, ați fi fost Iosif, ținând cont de firul defășurării evenimnetelor descrise în Sfânta Scriptură referitoare la viața lui Iosif propuneți o
alternativă a desfășurării evenimentelor precum și o consecință ca rezultat al acestora.

Premisa Prin grija lui Dumnezeu, Iosif a devenit slujitor la curtea lui Putifar, un comandant al
faraonului. Anii au trecut, tânărului Iosif i s-a oferit prilejul să-și întărească răbdarea,
nădejdea și credința, iar darul său de a prezice a devenit cunoscut în rândul egiptenilor.
El a tâlcuit visele tulburătoare ale faraonului, care simbolizau venirea a șapte ani de
belșug, urmați de șapte ani de foamete. Cuvânt din Scriptură 25 Știați că… x Înțeleptul
Iosif a primit de la faraon numele de Țafnat Paneah, care înseamnă „descoperitor de
taine“. Atunci, faraonul l-a numit pe Iosif al doilea conducător al Egiptului, desemnat să
strângă provizii pentru anii secetoși. Când seceta a afectat Canaanul, unde locuia
familia lui Iacov, acesta i-a trimis pe fiii cei mari să cumpere grâne din Egipt. Ei s-au
înfățișat cu umilință înaintea lui Iosif și nu l-au recunoscut. Văzând îndreptarea și căința
lor și înțelegând planul milostiv al lui Dumnezeu, Iosif le-a dezvăluit cine este, i-a iertat
și i-a îmbrățișat. Întâlnirea fraților și mărinimia lui Iosif i-au impresionat pe egipteni,
care s-au bucurat când familia acestuia a fost chemată să se mute în Egipt.( Alexa
Crsitian și colaboratorii, manualul de religie clasa a-Va ed. Akademos)

Alternativa

Consecința
IV.Grupați termenii:Toleranță, ura, mila, bucurie,iertere, frumusete, intelepciune, invidie,,bunatatea inimii, demnitate,

dragoste, bună voință, iubire, credință, căință, aroganță, respect, devotament, ascultare,respect, smerenie, rugaciune, sfat bun, rabdare,curaj,etc.

Iosif Frații săi

IV. Identificați calitatile la : Noe, Avraam, Iacov, Iosif și Mântuitorul Iisus Hristos.

AVRAAM
Noe

Calitati

Iacov

Iosif Mântuitorul Iisus Hristos


io

S-ar putea să vă placă și