Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Unitatea de invatamant: Colegiul Economic” Mihail Kogalniceanu”


Nume propunator: Fistoc Camelia Mihaela
DATA: 04.06.2018
Durata: 50 min
Loc de desfasurare: sala de clasa
Disciplina: Comunicarea profesionala
Clasa: X
Unitatea de invatare: Promovarea imaginii firmei
Titlul lectiei: MARCA SI IMAGINEA FIRMEI
Tipul lectiei: lectie mixta.

I. Continutul tematic :
I.1. Conceptul de marca ca si asociere pozitiva la formarea imaginii
firmei;
I.2. Semne folosite ca marci.
I.3. Rolul si functiile marcii;
I.4. Imaginea marcii;
I.5. Notorietatea marcii;

II. Competente specifice: elevul demonstrează că este capabil să


utilizeze imaginea de marca care se concretizeaza deseori in imaginea de firma ;

III. Competente derivate:


La finalul activitătii didactice elevii vor fi capabili să:
CD 1 – Să prezinte conceptul de marca;
CD 2 – Să enumere semnele folosite ca marci;
CD 3 – Să descrie rolul, functiile si conditiile pe care trebuie sa le
indeplineasca marca.
CD 4 – Sa prezinte factorii care influenteaza imaginea de marca;

IV. STRATEGIA DIDACTICĂ:


Metode didactice: conversaţia,conversatia de verificare ,conversatia de consolidare
exerciţiul, expunerea explicativa, exercitiul dirijat,munca
independentă,
Mijloace didactice: Manualul scolar, fise de lucru.
Forma de organizare  : frontal, individual .

Bibliografie :  Petre, T., Iordache, G., Capotă, V., Dorin, V., Simionescu, G.,
Ciurtin, M., Dorin, G. – Comert – manual pentru clasa a X-a, filiera tehnologică, profilul
servicii, Editura CD Press, București, 2010;
Anexa nr. 2 la OMECTS nr. 4463 din 12.07.2010
Scenariu didactic

Momentele Comp. Activitatea propunatorului Activitatea elevului Metode si Forme Materi Moda
lectiei derivate. procedee De ale litati
Organ- didacti de
izare ce evalu
are
Moment -Verifica prezenta si pregatirea colectivului de -raspund la prezenta si se Conversatia colectiv catalog Obser
organizatoric elevi pentru lectie si se impart fisele de lucru pregatesc pentru lectie vatia
2’ siste-
matic
a
Reactualizar Intrebari; Raspunsuri asteptate: Obser
ea 1.Cum se defineste imaginea firmei? 1.Imaginea firmei defineste Conversatia de Frontal vatia
cunostintelor reprezentarea pe care un verificare siste-
predata individ, grup social sau matic
enterior segment de populatie o are a
10 min despre firma.
2.in functie de madalitatile de abordare 2. a. imaginea ideala :(pe care
prezentati tipologia firmei cu o scurta descriere; firma vrea sa o creeze).
b. imaginea reala( imaginea
perceputa de public)
c. imaginea presupusa
:modul in care angajatii firmei
si conducerea sa percep
imaginea pe care o are firma
in exterior;

3. prezentati elementele care ajuta la formarea 3


imaginii unei firme cu o scurta descriere a lor; a) personalitatea firmei
ansamblul caracteris-
ticilor acesteia perce-
pute de publicul extern
b) Reputatia firmei;
impresia pe care
publicul extern o are
despre firma
c) Identitatea firmei; se
exprima prin elemente
de identificare, pe care
aceasta le utilizeaza
pentru a se distinge de
celelalte firme;
d) Valorile firmei
Captarea Propunatorul indica spre observare diferitele Elevii asculta si devin Expunerea frontal Fisa de Obser
atentiei marci prezentate in fisa de lucru nr 1.Subliniaza interesati. demonstrativa lucru 1 vatia
2 min ca acestea sunt clare, expresive,usor de memorat siste-
si se folosesc diferite semne pentru ele. matic
a
Anuntarea Noteaza pe tabla titlul lectiei: Elevii noteaza titlul in caiete. Expunerea frontal Tabla, Obser
titlului lectiei “Marca si imaginea firmei”. creta vare
si a obiecti- Indica obiectivele lectiei.
velor
1 min

Realizarea Propunatorul prezinta “ marca” ca fiind un Elevii asculta prezentarea Expunerea Frontal Caietul Obser
obiectivelor Cd 1, termen de origine greaca si este un semn propunatorului si noteaza explicativa vatie
Cd 2, distinctiv ce poate fi exprimat prin cuvinte, litere, definitia in caiete. siste-
25 min Cd 3, cifre, simboluri grafice ce dau identitate matica
Cd 4 produselor, serviciilor sau firmei si asigura
diferentierea lor fata de cele ale concurentilor.
Obser
Astfel , deseori imaginea firmei se suprapune vatie
peste imaginea de marca. Elevii completeaza fisa de Conversatia siste-
Impreuna cu elevii, propunatorul completeaza lucru nr 1 cu semnele folosite Exercitiul Grupe matica
fisa de lucru nr 1 cu semnele folosite ca marci; ca marci; dirijat de cate Fisa de
2 lucru 1
Rolul marcii este de a identifica si diferentia Elevii asculta prezentarea Expunerea Obser
Frontal Caietul
produsul , garanteaza un nivel calitativ constant propunatorului si noteaza explicativa vatie
pentru consumatori, comunica o serie de ideile principale in caiete. siste-
informatii despre produs si face si reclama matica
acestuia.
De aici se deduc si urmatoarele functii,
propunatorul solicitand interventia elevilor:
1 functia de identificare
2 functia de concurenta ( marca permite
producatorului sa-si diferentieze produsele sale
de cele ale concurentilor si chiar si in cadrul
aceleiasi firme.)
3. functia de garantare a unui nivel calitativ
constant ( marcile de prestigiu).
4 functia de comunicatie marca transmite
cumparatorilor o idée despre produs;
5. functia de reclama apare atunci cand marca Elevii completeaza fisa de Conversatia frontal Fisa de Obser
constituie ptr consumator un simbol direct legat lucru nr 2 cu identificarea si Exercitiul individ lucru 2 vatie
ual siste-
de reputatia unui produs si se impune doar marca prezentarea principalelor dirijat matica
si nu provenienta si calitatea produsului; caracteristici ale marcii.( fara
rebus).
Conditii pe care trebuie sa le indeplineasca
marca:
1.Usor de pronuntat, de retinut, de reprezentat;
2 sa fie atractiva in ceea ce priveste aspectul si
pronuntia;
3.sa sugereze cumparatorului caracteristicile si
calitatea bunurilor;
4 sa difere de marcile produselor similare;
5 sa poata fi fixata cu usurinta pe produsele pe
care se utilizeaza;
6.sa indeplineasca conditiile legale pentru a putea
fi inregistrata;
Imaginea marcii
Formarea imaginii marcii este un proces
continuu si poate fi rezultatul actiunii urmatorilor
factori:
- Natura asocierilor; asocierile pot avea la
baza proprietati concrete ale produselor
sau servicii}
- Capacitatea asocierilor de a realize
avantaje –asocierile sa fie favorabile
marcii-.
- Forta asocierilor depinde de frecventa cu
care sunt informati clientii;
- Unicitatea asocierilor cu marca;
-
Notorietatea marcii
Cunoasterea marcii depinde de notorietatea
marcii adica de usurinta cu care utilizatorii unei
marci isi reamintesc aceasta marfa, in conditii
diferite.

Fixarea Propunatorul cere completarea rebusului din fisa Elevii incep completarea Conversatia de Frontal curent
cunostintelor de lucru nr 2 cu cunostinte acumulate in lectia rebusului si cer unele consolidare a
10 min noua. nelamuriri acolo unde individ
ual
lucrurile li s-au parut neclare
sau au unele curiozitati.
Concluzii Propunatorul face aprecieri verbale privind Elevii asculta informatiile Conversatia Aprecie caietul Aprec
1’ participarea elevilor la lectie si insusirea ri iere
competentelor; verbale verbal
Fisa de lucru 1

Semne folosite ca mărci

completati locurile notate cu xxxxxxxxxxxxx cu cuvintele pe care le presupuneti


potrivite

1. xxxxxxxx
- xxxxxxxxxxxxxxx,

- xxxxxxxxxxxxxxxxx

- xxxxxxxxxxxxxxxx

2. xxxxxxxxx: se folosesc alături de numele de marcă şi semnifică varianta modelului, anul


apariţiei, o caracteristică de calitate etc.
3. xxxxxxxxx – reprezintă o prescurtare cu ajutorul iniţialelor, a unor nume, unor firme sau
a unor denumiri, făcând să se citească , pronunţe şi memora mai uşor.
Exemple:
4. Reprezentări grafice :
- xxxxxxxx sunt semne cu valoare simbolică prin care producătorul poate sugera obiectul
său de activitate, calitatea produsului etc. În acest caz se folosesc figuri geometrice,
obiecte, personaje, reprezentări din lumea animală sau vegetală et.
Exemple:

- xxxxxxxx sunt combinaţii de linii drepte, curbe, încadrări etc.


5. Culoarea – se poate asocia cu numele de marcă.
Exemple: ; portocaliu – se asociază cu marca Orange etc.
6. Design-ul – forma produsului sau a ambalajului

6. Marca sonoră – pentru anumite produse prin radio.


FISA DE LUCRU 2

1.Asociati cifrele din coloana A cu literele din coloana B:

CARACTERISTICILE PRINCIPALE ALE MARFII

A.caracteristici B.prezentarea caracteristicilor


1. Atributele ( caracteriticile A. marca sugereaza valorile apreciate de
produsului). cumparatori
2. avantajele oferite de produs B. marca arata caracteristicile demne de
evidentiat;
3. valorile C. Marca reliefeaza o anumita personalitate;
4.personalitatea D. Atributele trebuie transformate in avantaje
functionale si satisfactii emotionale deoareace
clientii cumpara avantaje;

REZOLVARE: 1 B , 2 D, 3A, 4C

2.Rezolvati urmatorul rebus:

1                      
2                            
3                
4              
5                      
6            
7                

1 . vertical :
semn distinctiv ce poate fi exprimat prin cuvinte, litere, cifre, simboluri grafice ce dau identitate produselor,
serviciilor sau firmei si asigura diferentierea lor fata de cele ale concurentilor.( plural, subst. articulat)

orizontal :

1 una din functiile marcii prin care se transmite consumatorilor informatii despre calitatea produselor.

2. caracteristica principala a marcii care atrage persoanele a caror imagine efectiva sau dorita se
potriveste cu imaginea marcii.
3. marca de autoturisme MERCEDES sugereaza prestigiu, siguranta, durabilitate, adica……….( plural.
subst. nearticulat).

4.. una din functiile marcii prin care ea constituie ptr consumator un simbol direct legat de reputatia unui
produs si se impune doar marca si nu provenienta si calitatea produsului;

5.usurinta cu care utilizatorii unei marci isi reamintesc aceasta marca, in conditii diferite;

6.cumparatorii autoturismelor Mercedes acorda importanta sigurantei, performantelor ridicate;

7 atributul “ lux” ptr autoturismulr Mercedes,este asociat unei satisfactii emotionale- acea conferita de
apartenenta la o anumita clasa sociala deci reprezinta ………………(plural, subst nearticulat).

REZOLVARE
C O M U N I C A T I E
P E R S O N A L I T A T E A
A T R I B U T E
R E C L A M A
N O T O R I E T A T E
V A L O R I
A V A N T A J E

S-ar putea să vă placă și