Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor:Olga Braga
Data:16/02/2021
Clasa: VII-a
Disciplina:Limba Romana
Subiectul lectiei: Pronumele
Tipul lectiei: De însușire de noi cunoștințe

Obiective operationale:
O1: Să definească pronumele;
O2:Să clasifice pronumele;
O3:Să definească pronumele personal;
O4:Să recunoască formele accentuate și neaccentuate ale pronumelui;
O5:Să identifice funcția sintactică și cazul pronumelui personal;
O6:Să ortografieze corect pronumele personal

Metode si procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode şi mijloace, precum: conversaţia euristică,explicaţia;
Mijloace de invatamant: , tabla, caietele elevilor
Forme de organizare a activitatii: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă şi individuală;

Scenariul didactic
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii

1
lectiei didactice
Evocare Voi avea grija ca elevii să-şi pregătească materialele necesare
Elevii scot pe bănci cele necesare
orei de limba şi literatura română şi voi nota absenţii. bunei desfăşurări a orei Conversatia
Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare
a activităţii didactice. Elevii citesc tema selectiv

Profesorul verifică tema Conversația

Elevii vor scrie la tablă textul următor și vor sublinia Elevii scriu propozițiile în caiete.
pronumele:
Banca din fața ei are o blană ruptă. Elevii identifică pronumele Explicația
Ți-am făcut ceaiul cu zaharină. personale
Tu îl ajuți pe el.
Eu învăț foarte bine.
Elevii notează titlul lecţiei în caiete Conversația
Profesorul anunţă tema şi obiectivele lecţiei. Explicația
Titlul se scrie pe tablă şi în caiete.

Realizare Profesorul dă definiția pronumelui: pronumele este Explicația


a sensului partea de vorbire flexibilă care ține locul unui Conversația
substantiv, dând și diverse indicații gramaticale cu Dialogul
privire la acesta. Elevii sunt atenți la informațiile
Clasificare generală: există zece feluri de pronume: spuse de profesor și notează în
- Pronume personal caiete.
- Pronume reflexiv
- Pronume de politețe

2
- Pronume de întărire
- Pronume posesiv
- Pronume demonstrativ
- Pronume interogativ
- Pronume relativ
- Pronume nehotărât
- Pronume negativ
Clasificarea specială, în funcție de categoria
persoanei și de alți factori:
A) Nu toate pronumele au categoria persoanei, ci
numai cinci dintre acestea: pronumele personal,
reflexiv, de politețe, de întărire, posesiv;
B) Nu toate pronumele pot determina un substantiv,
acordându-se cu acesta în gen, număr și caz,
devenind adjective pronominale, ci numai șapte
dintre acestea: pronumele de întărire, posesiv,
demonstrativ, interogativ, relativ, nehotărâte,
negativ;
C) Din punctul de vedere al structurii morfematice,
pronumele sunt: simple: eu, tu, nostru; compuse:
dânsul, sineși, orice; locuțiuni pronominale
nehotărâte: cine știe cine, nu știu ce, te miri ce, te
pomenești cine;
D) Din punctul de vedere al flexiunii, pronumele
sunt: variabile-aproape toate; invariabile: în
general, compuse cu ce: altceva, orișicare, fiece,

3
careva, ceea ce;

Formele: -acest aspect apare în analiză numai la


pronumele personale și reflexive care au forme
neaccentuate, numai la D și la Ac:
- Forme accentuate: pe mine, pe noi, pe sine, mie;
- Forme neaccentuate: mă, ne, îmi, se;
Persoana: categoria persoanei se specific neapărat în
analiză, dar nu toate felurile de pronume o au;
Numărul: au toate pronumele: singular și plural;
Genul –apare frecvent
Observație: 1. pronumele personal are are categoria
genului numai la persoana a III-a: el, ea, ei, ele;
2 Pronumelui relativ i se recunoaște genul,
observând genul substantivului din propoziția
regentă (în situația în care se cere acest lucru): Am
văzut elevul care a reușit. (gen masculin)
Cazul: toate pronumele au categoria morfologică a
cazului, cu excepția pronumelor personale care nu au
cazul G, la persoana I și a III-a, singular și plural.
Pronumele personal
Pronumele personal arată persoana care participă la
comunicare.
Pronumele personal are forme diferite în funcție de
persoană, gen (doar la persoana a III-a), număr și caz.
Formele pronominale: (Anexă 1)

4
Observații:
1. Valoarea neutră a pronumelui personal:
A luat-o la fugă. Dă-i-nainte cu muzica.
- Aceste pronume întră în componența
predicatului, fără a spune ce funcție au.
2. Dativul etic: se exprimă numai prin pronume
personale: mi, ți:
Când mi ți-l lua și mi ți-l omora.
- Adesea este întâlnit în literatura populară
- Fără funcție sintactică
3. A nu se confunda pronumele personal cu
pronumele reflexiv
4. Dativul posesiv- se exprimă prin formele
neaccentuate ale tuturor pronumelor în Dativ:
Fața-i era galbenă. (atr. pron.)
Lungu-i păr pe spate îi cade. (atr. pron.)
În juru-i s-au adunat nepoții.(CCL)

Funcții sintactice:

- Subiect: El învață
- Nume predicativ: El este el și gata. (N)
Cadoul este de la noi. (Ac)
Pixul este al lui. (G)
Rezultatele sunt mulțumită lor. (D)
- Atribut pronominal: Popescu, el, m-a ajutat. (N)

5
Caietele lui sunt aici. (G)
Dan este martor lui. (D)
Cadoul de la ea mi-a plăcut. (Ac)
Ți-a luat tensiunea? (D etic)
Vezi-ți de treabă. (D etic)
- CD: Tu îl ajuți pe el. (Ac) Conversația
- CI: Eu mă bazez pe ei. (Ac) Explicația
Hoțul s-a năpustit asupra lui. (G)
I-ai telefonat ei sau lui. (D)
- Compl. de agent: Tata a fost operat de el.
Ușa a fost deschisă de noi.
- CCL: Mă duc până la ei.
- CCT: Și noi am plecat după voi.
- CCM: E la fel de bun ca ea.
Reflectii Exercițiu: Analizați pronumele subliniate din Explicația
textul: „Mereu i-am spus ei să plece o dată cu
noi, deoarece ai ei erau, ca și ai mei, deosebit de Elevii analizează pronumele.
îngrijorați”.

Model de analiză: i- = pron. pers., simplu, formă


neaccentuată, pers. a IIII-a, nr. sg., gen fem., caz D, f.s.
CI
ai ei= pron. pers., simplu, pers. a III-a. nr. sg, gen fem.,
caz G (excepție de la N), f.s subiect

Extindere Exercitiul 3 pag 124 Elevii noteaza tema in caiete conversatia

6
Pronumele accentuat /neaccentuat
Anexă 1
Singular Plural
Cazul
Pers. I Pers. a II-a Pers. a III-a Pers. I Pers. a II-a Pers. a III-a

7
Nominativ eu tu El, ea Noi voi Ei, ele
Forme
(pe) mine (pe) tine (pe) el, (pe) ea (pe) noi (pe) voi (pe) ei, (pe) ele
accentuate
Acuzativ Forme
neaccentuat Mă, m- Te, te-, -te Îl, l-, -l Ne, ne- Vă, v- Îi, i-, -i; le, le-, -l
e
Genitiv - - Lui, ei - - lor
Forme
Mie ție Lui, ei Nouă vouă lor
accentuare
Dativ
Forme Îmi, mi-,
Îți, ți-, ți Îi, i, i- Ne, ni, ne- vă, vi, v- Le, li, le-
neaccentuate mi-
Vocativ - Tu! - - Voi! -

S-ar putea să vă placă și