Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Activitate matematică

1
Proiect de activitate

DATA: 26.05.2021
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE: Vesa Diana Nicoleta
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit N.R. 1. Ștei
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Zumzet,soare și culoare”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe - Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: ,, Ajut-o pe albina Maia să ajungă la stup”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și consolidare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat

- Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
- Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația;
- Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
- Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date ;
- Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/ relații din mediul apropiat ;
- Identifică posibile răspunsuri soluții la întrebări, situații-problemă și provocări din viața
proprie și a grupului de colegi .
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Verificarea și consolidarea cunoștințelor matematice dobândite
anterior prin efectuarea de operații matematice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să numere în ordine crescătoare în limitele 1-5;
- să identifice insectele și florile după criteriul dat;
- să utilizeze corect numeralul ordinal
- să raporteze cantitatea la număr și numărul la cantitate asociind cifre;
2
- să rezolve corect sarcinile sugerate de metoda ,,Cubul”

SARCINA DIDACTICĂ:
- Copiii trebuie să numere crescător și descrescător în limitele 1-5, să raporteze numărul
la cantitate, să recunoască numeralul ordinal.

REGULILE JOCULUI:
- Copiii o vor ajuta pe albinuță să ajungă la stup, prin rezolvarea sarcinilor primite;
- Copilul care este atins cu bagheta fermecată, răspunde sau rezolvă sarcina primită.
Dacă acel copil nu reușește să dea un răspuns corect sau să rezolve sarcina poate fi
ajutat de un coleg.
- Răspunsurile corecte sunt aplaudate.

ELEMENTE DE JOC:
- Deplasarea, bagheta fermecată, alegerea copiilor pentru a da răspunsuri printr-o
numărătoare, rostogolirea cubului, mânuirea materialelor, închiderea și deschiderea
ochilor, aplauze, surpriza,recompense.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, problematizarea,
metoda „Cubului”.

Mijloace de învățământ: macheta cu grădina, albinuța, coșulețe, bagheta,insecte ( albinuțe,


buburuze, fluturași), stupul, jetoane cu cifre, recompense.

Metode de evaluare: aprecieri verbale, observarea comportamentului copiilor, evaluare orală.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA ACTIVITĂȚII: 20-25 de minute

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru educație timpurie, 2019;


- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani;
- Jocuri didactice matematice pentru grădiniţele de copii, Suceava, 1979
- Elemente de pedagogie preșcolară aplicată, Ed. Univ. Oradea, 2007

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

NR. EVENIMENTU CONȚINUTUL METODE ȘI MODALITĂȚI


CRT. L DIDACTIC ȘTIINȚIFIC PROCEDEE DE EVALUARE
DIDACTICE
1. Moment Voi asigura condițiile Observarea
organizatoric optime pentru buna comportamentului
desfășurare a activității: nonverbal al
- aerisirea sălii de Conversația copiilor
grupă
- aranjarea
mobilierului
- pregătirea
materialului
didactic necesar
- copiii intră ordonat
în sala de grupă și
se așează pe
scăunele

2. Captarea atenției Captarea atenției se va Observarea


realiza cu ajutorul Conversația sistematică a
elementului surpriză și Povestirea comportamentului
anume, o machetă pe care Elementul copiilor
am primit-o de la albinuța surpriză
Maia. (Albinuța)
Ea este foarte tristă,
deoarece s-a rătăcit de
surorile ei, într-o grădină
cu flori multicolore și nu
mai știe drumul spre stup.
Maia a auzit că voi
sunteți copii foarte isteți și
ar fi tare bucuroasă dacă
ați ajuta-o să găsească
drumul spre stup.
3. Anunțarea temei Voi anunța tema activității
și enunțarea în termeni cât mai
obiectivelor accesibili și obiectivele. Conversația Observarea
Astăzi, dragii mei, ne vom comportamentului
juca jocul,, Ajută albinuța Explicația copiilor
să ajungă la stup!”.
Voi va trebui să fiți foarte
atenți, să răspundeți corect
la întrebările întâlnite în
drumul albinuței spre stup
și să rezolvați cu atenție
toate sarcinile, iar în acest
fel o vom ajuta pe albinuță
4
să ajungă la căsuța ei.

4. Reactualizarea Pentru a o ajuta pe Conversaţia Evaluarea orală


cunoștințelor albinuță ne vom reaminti
Explicația Aprecieri verbale
cele învățate:
- vom număra Exercițiul
crescător în
limitele1-5

5. Prezentarea Prezentarea și explicarea


optimă a noului regulilor jocului și a
conținut și sarcinii didactice
dirijarea învățării Copilul care este atins cu Conversația Observarea
bagheta fermecată va veni
sistematică a
în poienița cu flori și va
lua în ordine câte un jeton Explicația comportamentului
sub formă de stup, care
copiilor
conține o sarcină pe care Expunerea
acesta trebuie să o
rezolve. Albinuța Bagheta
înaintează spre stup doar fermecată
dacă răspunsurile sunt
corecte. Dacă un copil nu
se va descurca,poate fi
ajutat de către un alt
coleg.

Executarea jocului
demonstrativ de către
educatoare
Observarea
Pentru a înțelege cât mai Demonstrația
sistematică a
bine regulile care trebuie
respectate în desfășurarea comportamentului
jocului, voi demonstra
copiilor
executarea acestuia, copiii Macheta
trebuie să fie foarte atenți
pentru ca și ei să poată
rezolva sarcinile.

Executarea jocului de
probă de către copii
Aprecieri verbale
Se va desfășura jocul de
probă de către 1-2 copii
pentru a se asigura
Jocul
înţelegerea regulilor şi a
sarcinii.

5
Haideți să vedem dacă ați
înțeles cum ne vom juca.
Folosindu-mă de o Conversația
baghetă fermecată și Observarea
rostind numărătoarea: sistematică a
,, Prin poieniță am pornit comportamentului
Și la tine m-am oprit!”. copiilor
Bagheta
Copilul la care s-a oprit
fermecată
numărătoarea răspunde și
rezolvă sarcina de pe
machetă :
,,Numără florile de
culoare roșie din grădină
și așează cifra
Exercițiul
corespunzătoare Aprecieri verbale
numărului de flori din
mulțimea formată.”
(5 flori)
În cazul în care constat că
regulile sau desfășurarea
jocului nu au fost bine
înțelese, voi oferi
Explicația
informații suplimentare.
6. Obținerea Executarea jocului Observarea
performanței propriu-zis de către copii
comportamentului
După ce copiii au înţeles Conversația copiilor
regulile jocului, se trece la
executarea propriu-zisă a
acestuia. Răspunsurile
corecte vor fi
recompensate cu aplauze. Observarea
Prima probă: comportamentului
Copilul la care s-a oprit copiilor
Exercițiul
numărătoarea va fi atins

6
cu bagheta fermecată și va
răspunde: Macheta
-,, Culege din grădină 3 Aplauze
flori de culoare galbenă și
așează-le în coșulețul care Bagheta
are fundița de aceeași fermecată Încurajări
culoare ca și florile”
-,,Culege din grădină 2
flori de culoare albastră și Coșulețe
așează-le în coșulețul care
Aprecieri verbale
are fundița de aceeași
culoare ca și florile”
Pe parcursul desfășurării
jocului voi face aprecieri Jetoane cu
cu privire la modul în care sarcini
Evaluare orală
se descurcă și îi voi
încuraja.
Proba a doua:
-,, Închide ochii și Exercițiul
ghicește fluturașul pe a
câta floare se oprește?”
Problematizarea Aprecieri verbale
(pe a doua)
-,,Închide ochii și ghicește
buburuza pe a câta frunză
Aplauze
se oprește?” (pe prima)
Toți copiii vor fi încurajați
cu aplauze. Observarea
sistematică a
Proba a treia:
copiilor
Vântul a suflat și stupii i-a
răsturnat.
Exercițiul
Așează în copacul potrivit
stupii.
,,În copacul cu cifra 1
desenată pe trunchi,

7
așează stupul cu 1 Macheta
albinuță” , ,, În copacul cu
Observarea
cifra 3 desenată pe sistematică a
comportamentului
trunchi, așează stupul cu 3
copiilor
albinuțe”, În copacul cu Problematizarea
cifra 5 desenată pe
trunchi, așează stupul cu 5
albinuțe”.
Aprecieri verbale

7. Asigurarea Proba a patra:


retenției și a Complicarea jocului – (se
transferului redă prin metoda cubului)
Conversația
Albinuța Maia, e foarte
bucuroasă că ați reușit să
o ajutați să ajungă la Explicația
căsuța ei. Dar pentru a
Observarea
putea intra în stup mai are
comportamentului
câteva sarcini de rezolvat.
copiilor
În continuare ne vom juca Cubul
cu acest cub colorat.
Fiecare față a cubului are
câte o culoare. Voi
rostogoli cubul și voi lua
din plicul care are aceeași
culoare cu fața pe care a Plicuri cu
căzut cubul un bilețel pe sarcini
care este scrisă sarcina și
voi citi întrebarea.

Fețele cubului:

Albastru:descrie ( din câte


insecte este formată Metoda cubului Aplauze
această grupă?) – 3
buburuze
Mov: compară (compară
grupa fluturașilor cu grupa
buburuzelor - în care din
cele două grupe sunt mai
multe insecte?)
Aprecieri verbale
Verde: analizează (ce
culoare are acest fluture?) Exercițiul
Roșu: asociază ( numără
și găsește cifra potrivită) –

8
4 albinuțe
Galben: argumentează
(Această grupă este
formată din buburuze mici
și verzi?. Adevărat sau
Evaluare orală
fals? De ce?) Problematizarea
Portocaliu: aplică
așează albina pe fagure,
conform cifrei care îi
aparține. ( fiecare albinuță
are scrisă o cifră care se
Aplauze
regăsește și pe stup, de ex.
albina pe care este scrisă
cifra 3 va fi așezată pe
fagurele cu cifra 3.

8 Evaluarea Fac aprecieri individuale


performanței
și colective asupra
modului de desfășurare a Conversația Aprecieri verbale
activității. Explicația
Le voi spune că Albinuța
Maia va fi cu siguranţă
mulţumită și fericit de
ajutorul pe care i l-au
acordat.
Repetăm titlul jocului.
9. Încheierea Ieșim din grupă pe Conversația
activității
cântecelul „Zum, zum, cântecel
zum, albinuța mea!”

S-ar putea să vă placă și