Sunteți pe pagina 1din 17

Liceul Teoretic Larga

PROIECT DIDACTIC
la limba și literatura română
în clasa a V-a

Subiectul:
Oră de sinteză
la unitatea a opta
,,Basmul, atributul, complementul”
A elaborat:
Urechean Dorina,
profesoară de limba și literatura română,
Grad Didactic Întâi
februarie 2021
Proiect didactic

1
Data: .02. 2021
Liceul Teoretic Larga
Clasa: a V-a
Profesor: Urechean Dorina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Oră de sinteză ,,Basmul, complementul, atributul”- ?
Tipul lecției: de actualizare și sistematizare a cunoștințelor ?
Locul desfășurării: sala de clasă
Durata: 45 minute
Competențe specifice:
Competența specifică 2. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare orală, dovedind coeziune și
coerență.
Competența specifică 3. Lectura și receptarea textelor literare și nonliterare prin diverse strategii, demonstrând spirit de
observație și atitudine creativă.
Unități de competență:
2.3. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informații și a unor idei.
3.2. Identificarea componentelor de structură a textului literar și nonliterar.
3.3. Formularea ghidată a mesajului textului literar;
3.8. Caracterizarea personajelor literare din perspectiva valorilor;
Obiective:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :

2
O1 – să-și actualizeze cunoștințele despre basm;
O2 – să caracterizeze personajul principal;
O3 – să formuleze mesajul operei;
O4 – să-și actualizeze cunoștințele despre complement, atribut și predicat;

PRINCIPII DIDACTICE: - principiul însușirii conștiente și active;


- principiul continuității;
- principiul accesibilității.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

1) METODE ȘI PROCEDEE:
 Discuție ghidată, argumentare, brainstorming oral, lucrul pe variante, ciorchinele, analiza tabelului,
cinquain.
2) MIJLOACE DE ÎNVĂȚARE :
 Manualul ,,Limba și literatura română”, clasa a V-a, fișe pentru portofoliu, fișe cu citate și fișe de lucru,
caietele elevilor, tabla, creioane colorate, computerul, televizorul.

3) FORMA DE ORGANIZARE:
 Activitate frontală;
 Activitate individuală;
 Activitate pe variante.
4) RESURSE
a) umane:
 Capacitățile intelectuale ale elevilor, cunoștințele asimilate anterior.
 b) temporale:

3
 Timpul de lucru – 45 de minute.

5) Evaluarea:
 Realizată de profesor: continuă (observație sistematică, apreciere verbală, feedback);
 Autoevaluarea.
Bibliografie:
1. Limba și literatura română, manual, clasa a V-a;
2. Limba și literatura română, Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială,
Ed.Cartier,2020;
3. Neacșu Ioan. Metode și tehnici de învățare eficientă. Ed. Militară, București, 1990.

SCENARIUL DIDACTIC

CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII Strategii didactice Obs.


Etapele
lecției Evaluare

4
Timp Forme de Resurse Resurse
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR organizare materiale procedurale
a învățării
-Bună ziua, Feți-Frumoși și Cuvântul 3.
I. Elene -Cosânzene! Salută. Frontal Catalogul profesoru- min
Evocare -Vă salut așa , pentru că ,în Se pregătesc pentru oră. lui
concepția populară românească , Răspund la întrebările
omul frumos la chip și la suflet era profesorului
asociat cu Făt-Frumos, acesta
întruchipa eroul, iar setea lui de
iubire, dorul de dragoste era
întruchipat de Ileana Cosânzeana.
În mână am o baghetă fermecată
pentru a vă ajuta să mai intrăm o
dată în împărăția basmului , iar
pălăria e plină de mister, ea ne va
purta succesul la oră. Să purcedem
la drum!
-Ce basm am terminat de studiat
recent?
-Ce părți de propoziție am luat în
analiză la orele anterioare?
-În dependență de cele spuse de
voi astăzi, la ora de sinteză, vom
actualiza cunoștințele despre
specificul basmului, despre
personajele, mesajul lui. De

5
asemenea, vom actualiza
cunoștințele despre atribut și
complement .

Realiza- -Data: Însemnări 20


rea - Subiectul: Oră de sinteză . Notează în caiete data și Activit. de rigoare Frontală min.
sensului subiectul frontală -Asaltul
Basmul. Complementul. Atributul
lecției de idei
Motto-ul lecției: ,,Să faci din viața Discută în baza motto-ului
ta o poveste, dar să nu ajungi de Aceasta este o urare. -Discuție
poveste?” ,, Să faci din viața ta o dirijată
- Ce vă sugerează motto-ul ? poveste”- viața să-ți fie
-Prima parte a motto-ului are sens frumoasă, minunată,
pozitiv, a doua- negativ. miraculoasă;
,,să nu ajungi de poveste?”-să
nu devii cunoscut print-o
-La una din lecțiile anterioare pățanie, o faptă urâtă.
v-am propus să faceți un rezumat Activit. Desene, Aprecie-
al textului prin intermediul pe colaje, rea
Elevii prezintă colajele și
desenului sau colajului. Astăzi e variante flipciar , răspunsu
desenele, comentându-le, în
cazul să apreciem străduința funcție de momentele lipici, -rilor
voastră, dar și să ne amintim subiectului. arătător formulat
conținutul basmului. Acest Le postează pe flipciar , pe e
rezumat în desene, dacă poate fi care e desenat schena cu
spus așa, ține de momentele momentele subiectului.(Nu
subiectului- respectiv tema pentru triunghi cum e la pag. 71, dar

6
acasă a fost dată pe variate, ce au puțin modificată schema
fost selectate la preferință. subiectului)
Comentați colajele, desenele!(Cele
mai reușite)
Frontală Flipciar, Metoda
-În continuare, vom construi o fișe, căsuței Observa-
căsuță, drept materiale de lipici. rea
construcție vor fi personajele Pe alt flipciar e desenată sistema-
basmului ,,Prâslea cel voinic și schematic o căsuță, elevii tică
merele de aur”, astfel clasificându- clasifică personajele : Aprecie-
le după nivelul de implicare al lor -la periferie- personajul rea
în cadrul subiectului (pe fișe sunt principal Prâslea; activității
scrise personajele); -pereții-cei trei frați;
-La temelie pe cine-l plasăm? -acoperișul- personajele
-Pereții vor fi ridicați cu ajutorul episodice: tatăl, balaurii,
cui? zgripțuroaica și puii ei, fetele
-Acoperișul va fi asamblat cu de împărat,
ajutorul căror personaje?
-Pentru a evalua cunoștințele
voastre despre basm, vă propun o Mini- 15
mini-sesiune de cheat: sesiune de Min.
1.Care sunt trăsăturile basmului -Răspunsuri posibile: cheat Aprecie-
popular? Narațiunea ,,Prâslea...” e 1.-Caracter oral- este transmis Individu- rea
un basm popular, atunci de ce la prin viu grai; răspunsu
ală -rilor
sfârșitul textului, unde se -caracter anonim- autorul este Caiete
semnează autorul apare – Petre necunoscut; formulat
e

7
Ispirescu. Cine a mai citit și alte -caracter colectiv- este
basme culese de Petre Ispirescu? rezultatul contribuției mai
multor creatori anonimi;
Sincretic
- Petre Ispirescu este un
culegător de folclor, el a
prelucrat basmul auzit din
popor.

-În ce moment al subiectului apare -Cuvântul ,,oarecine” apare în


un ,,oarecine” și ce face el? incipitul basmului, mai târziu
-Acest ,,oarecine” e numit în aflăm, de la a treia fată de
țesătura basmului cu încă un împărat că acest oarecine era
substantiv comun deosebit. Care e zmeul cel mic, care a fost
cuvântul acesta și cine-l spune? rănit atunci când a vrut iarăși
să fure merele de aur. Frontală
-Acest cuvânt este ,, fur” și-l
spune Prâslea: ,,Acum să-l
căutăm și pe fur”.
3.-Este firească expresia: ,,Ce fel -În concepția noastră zmeii
de oameni sunt zmeii aceia? nu pot fi oameni, sunt Tabel
-Care e deosebirea dintre basme și personaje fabuloase și pot Frontală 5
povești? Pentru a răspunde, apărea doar în basme. min.
apelăm la graficul T - GraficutT
În acest context , vreau să vă Basme: Chestio-
sugerez să lecturați o carte 1.dimensiuni mai mari; nare

8
interesantă ,,Enciclopedia 2.se desfășoară pe mai multe orală
zmeilor” de Mircea Cărtărescu, fire narative;
care într-un mod, chipurile 3.are întâmplări fantastice;
științific, vorbește despre o lume 4.există personaje fabuloase.
minunată a zmeilor! Povestea:
1.dimensiuni scurte; Compiu-
2.un singur fir narativ; terul
3.are o prezentare logică; caiete
4.evenimente realiste
5.evenimentele imaginare
pornesc de la adevăr.

4.Numiți indiciile ce sugerează 4.-Prezența formulelor


ideea că această narațiune este un specifice basmului, a
basm. personajelor fabuloase, a Chestio-
cifrelor trei, a unui timp mitic nare
(această trăsătură specifică- scrisă și
pentru performanță) orală 5
min.
5.Am specificat la orele anterioare -Prâslea semnifică: 1.cel mai
că numele personajului principal tânăr dintre frați; mezin;
este un unul deosebit, decodificați 2.apelativ pentru un copil mic
misterul lui. sau pentru cel mai mic dintre 5
mai mulți copii. Numele Min.
Prâslea ne spune că acest
personaj este încă

9
neexperimentat, nepriceput, Evaluare
neinițiat, iar calificativul ,, cel performa
voinic” ne spune opusul , la -tivă
fel ca Harap-Alb (Harap- Ciorchi-
negru)(oximoron) Pe Foaie de nele
6.Să-l caracterizăm pe Prâslea 1-Ager, inteligent, modest variante portofol.
(completăm ciorchinele, (citește cărți, îi spune tatălui
exemplificând cu momente din său că doar vrea să facă o
text).Lucrăm pe foile pentru încercare, el nu se leagă să
portofolui. prindă hoțul, ..);
2-temerar, curajos (se
coboară în prăpastie, se luptă
cu zmeii...)
3- perseverent- nu se
mulțumește numai cu merele
aduse împăratului, ci vrea să
prindă hoțul;
4-cu simțul dreptății (îi ia și
pe frați să prindă hoțul, dar ei
sunt malițioși (răutăcioși,
maliție-răutate) ,vor să-l
piardă;
5-milos , curajos, înzestrat cu
simțul dreptății (comportarea
lui pe celălalt tărâm);
6-cinstit- luptă cu dreptate ;

10
7-poate ierta (își iartă frații,
judecată o lasă pe seama lui
Dumnezeu)
-O trăsătură de caracter poate fi - O trăsătură de caracter poate
sugerată de un singur fragment de fi sugerată și de mai multe
text sau de mai multe fragmente? fragmente, de exemplu,
perseverența, tenacitatea lui
(stăruință, dârzenie) se
descoperă și atunci când
gândește ,planifică cum să
prindă hoțul de mere, și
atunci când salvează fetele de
împărat, și atunci când
emonstrează că el e Prâslea.
-Ajungând împărat i se mai --Poate Făt-Frumos!
potrivește numele Prâslea, cum i-
ați schimba numele?
-Basme ne prezintă eroi temerari,
poate nu-i avem exact așa în viața
noastră, dar avem nevoie de ei, vă
urez să fiți voi înșivă sau voi
însevă eroii vieții voastre!
-Pentru a vă exprima corect, a
efectua evaluarea de la ora viitoare
pe o notă F.B. e necesar să facem
și nu puțină, dar mai multă

11
gramatică:

-În continuare jocul didactic -Completează Diagrama


,,Ghicește-mă!”, vă îndemn să Venn
lecturați de pe fișe doua poezioare, Asemănări:
completând părțile de vorbire 1. sunt părți de vorbire; Fișe p-u
lipsă. 2. secundare; portofol.
-Ce numim atribut? 3. le putem identifica cu
-Ce numim complement? ajutorul întrebărilor;
- Constatați deosebirile și 4. sunt exprimate prin
asemănările dintre atribut și variate părți de vorbire.
complement? Deosebiri: tabla
Bună ziua, .....! 1.Atributul determină un
Cu plăcere te salut, substantive sau un
Căci la substantive dai substitut al lui;
O alură ca din rai: complementul- un verb;
Una este doar un sat , 2. au întrebări diferite;
Alta e un sat bogat; 3.Se marchează diferit;
Simplu pare doar o floare-
Alta-i floare zburătoare,
Te găsim c-o întrebare:
Ce fel de? sau poate care?
A, al, ai ori ale cui?
Câte, câți- de-i numeral
Ordinal sau cardinal.

12
Măi frăție,..................,
Vii să pui ochii pe verbe:
Merg (pe ce?) pe o frânghie,
Am văzut (ce?) o ciocârlie,
Am căzut (cum?) rău, mă doare
Și plâng (cât?) mult,
Caut (ce?) scăpare,
Alergând ( la cine?) la bunicuța,
Să-mi mângâie (ce?) mânuța.

-Revenim la tabelul nostru de la - Am scris, în prima linie,


alte ore: subiect, predicat, fiindcă sunt
Subiect Predicat părți de propoziție principale,
Adverb Complement iar adverbul și complementul-
-De ce în prima linie am scris secundare.
subiect, predicat? -Un cuvânt un substantiv Sceme
-De ce mai jos am plasat atributul sau un
și complementul? substitut (pronume sau
-Părțile de propoziție le numeral cu valoare
identificăm cu ajutorul substantivală) al acestuia)
întrebărilor, dar, uneori, întrebările
duc spre confuzii. În acest caz noi
apelăm la ce?
-Da , la scheme, ne reamintim
schemele care facilitează

13
identificarea corectă a adverbului
sau a complementului. atribut
-Luăm în analiză un enunț sumplu: Un cuvânt un verb
Subiect+
atribut+predicat+complement+
,,Fata de împărat dete apă lui
complement
Prâslea”.

complement
-În clasa a V-a, am învățat că
atributul poate fi exprimat și
printr-un substantiv. Spuneți-mi,
vă rog, ce indiciu de caz este -Determină cazul.
prepoziția care stă în fața
substantivului ce determină alt
substantiv, or e un atribut? ,,de împărat”- atribut
Ex.:,, Fata de împărat dete apă lui ,exprimat printr-un substantiv
Prâslea” în cazul acuzativ.
Dativul Genitivul
-Să luăm în analiză întrebarea Determină
buclucașă ,,cui?”. Ea deseori sare -un verb -un substantiv
în locul întrebărilor ,, a, al, ai sau
ale cui?” și, din grabă, -cui? -(a , al , ai, ale
incompetență, poți confunda cui?) cui
-complement -atribut

14
cazurile D-ul cu G-ul. Să
completăm graficul (ex. sunt și pe
foi pentru portofoliu, elevii
completează graficul cu întrebarea
solicitată și cazul):
-Ex. : -Al cui? c. G.;
1.,,În fundul grădinei avea un
măr...”;
2.,,...veni fiul cel mai mare al -al cui? c. G.;
împăratului”;
3.,, împăratul se veseli de
frumusețea florilor”; -a cui? c. G.;
4.,, ...da ocol mărului...” -cui? c. D;
5.,,...rana ce făcuse hoțului” -cui? c. D.
-Atributul , am învățat, poate fi
exprimat și prin pronume: -Ai cui? c. G.;
1.,,Frații tăi cei mai mari...n-au
putut face nimic”; -cui? c. D.;
2....,,o încercare...nu poate să-ți
aducă nici un rău” ; -cui? c. D...
3.,,...îi spuse...
-Am mai învățat, că atributul mai
poate fi exprimat și prin numeral
Reflecție cardinal sau ordinal, dar cred că
greutăți nu aveți aici.
-Provoacă confuzii: e
-În continuare, să ne amintim de

15
buclucașa întrebare ,,ce”. De ce-i adresată subiectului(cine?
zic ,, buclucașă”? ce?) sau complementului
direct (pe cine?ce?)
Ex. -CD, fiindcă determină verbul
1.,,...împăratul ...avea pe lângă ,,avea” (el, împăratul);
palaturile sale o grădină frumoasă” -Ce nu se mai văxuse?
2.,,Așa grădină nu se mai văzuse Subiect, deoarece despre
până atunci” grădină se vorbețe.
Realiza-
rea - Câteva hățișuri gramaticale. Cum
feedback- trecem prin ele?
ului -Ex.: -CCL (pe unde?)
1.,,...m-am plimbat prin această
grădină”; -At. (al cui? al grădinei)
Dir2.,,...am văzut roade foarte
ijarfrumoase în pomul din fundul
ea grădinei”; -Subiect (cine face acțiunea?)
3.,,Cum îl văzu fata,...” -CI
4.,,...zise zmeul către fata de
împărat”; -At. (a cui bucurie?)
5.,,Bucuria fetei fu nespusă”

III. -Performanță: ,,din grădină” ce-i -Prâslea a luat ,din grădină, Frontală Exersări Observa- 3
Extindere atribut sau complement? Cum mere. rea min.
gândim? - Din grădină, Prâslea a luat sistema-
1.Prâslea a luat mere din grădină. mere. tică

16
2.Culegea mere din pomul cela. Ușor constatăm că e CCL.
Culegea, din pomul cela,
mere.
Din pomul cela, culegea
mere.
-CCL

Asigura- Tema pentru acasă: Exersări 2


rea Tema : Ex. nr.2, pag.234, de min
retenției și Individu- Caiete
suliniat atr. Și complem. Din știrea
a al manual
transferu- de ziar propusă;
lui Tema diferențiată- pentru elevii cu
dificultăți de învățare:?

17

S-ar putea să vă placă și