Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Seminarul Teologic Ortodox Neagoe Vodă Basarab


Propunător: Bănică Vasile Adrian
Data: 20-01-2021
Clasa: a IX-a B
Aria curiculară: Om şi societate
Obiectul: Istorie
Subiectul /tema: Islamul și Budismul
Tipul de lecție: Mixtă
Durata: 50 min.
Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;
2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
Obiectivele operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1- să explice următorii termeni istorici: Coran,moschee,Hegira,Nirvana,Ramadan.
O2- să menţioneze originile islamismului si budismului;
O3- să enumere câteva state în care s-au propagat cele 2 religii;
O4- să indice cele 4 adevăruri ale doctrinei budiste;
O5- să precizeze câteva caracteristici ale islamismului.
Strategia didactică:
-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea,ciorchinele;
-mijloace și materiale didactice: tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, ;
-forme de organizare a învățării: colectiv, individuală;
Modalități de evaluare: formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategii
Secvențele Forme de Tipul de Tipul de
Timp Conținut științific
lecției Metode Mijloace organizare învățare evaluare
C G I
Organizarea
•Efectuara prezenței
învăţării Catalog
2 min •Pregătirea materialelor şi mijloacelor Conversaţia D D
fişă
necesare desfăşurării activităţii.

Formulează întrebări:
1.Unde își are originea religia iudaică?
2.Care sunt cele patru cărți
fundamentaleale iudaismului?
3.Cum se numește locul de rugăciune al
5-10 evreilor?
Reactualizarea min 4.Cum se numește îndrumătorul spiritual Ev.formati
şi consolidarea în iudaism? Conversaţia vă/
Fișa de
cunoştiinţelor 5.Care este locul nașterii lui Isus Hristos? Explicaţia D D Învăţare continuă
lucru
anterioare 6.Numiți cele 7 taine ale creștinismului? inteligibilă (ev .orală)
Feed-back-ul 7.Care este semnul propriu al creștinilor?
8.În timpul căror împărați au loc cele mai
mari persecuții asupra creștinilor?
9.Care este primul împărat creștin din
istoria Imperiului Roman?
10.Cum se numește "ruptura" dintre
Biserica Ortodoxă și cea Catolică?
Strategii
Secvențele Forme de Tipul de Tipul de
Timp Conținut științific
lecției Metode Mijloace organizare învățare evaluare
C G I

Receptiv-
Enunţarea Tabla reproducti
subiectului 1 min Marile religii:Islamismul și Budismul Expunerea Cretă D vă
Caiet

Marile religii:Islamismul și budismul


Islamul. Caracteristici:
-propovăduiește stăpânirea de sine și
supunerea
-reprezintă adeziunea la pacea lui Allah
-recunoaște iudaismul și creștinismul
-este ultima religie monoteistă
Mahomed(571-632): Tabla
-este creatorul unei noi religii Caiet
Receptiv-
Predarea noului 30 monoteiste,ce are la bază credința într-un Manual
D reproducti
conţinut min Dumnezeu unic- Allah; Videoproie

-622-hegira,plecarea lui Mahomed de la ctor
Mecca la Medina;
-630-după unificarea triburilor arabe,prin
convertirea la islamism,Mahomed revine
la Mecca proclămând cultul lui Allah;
-632-la moartea lui
Mahomed,conducătorul comunității
islamice a primit numele de calif,iar
statul arab cel de califat;
Strategii
Secvențele Forme de Tipul de Tipul de
Timp Conținut științific
lecției Metode Mijloace organizare învățare evaluare
C G I
–după moartea lui Mahomed au apărut,în
lumea arabă 2 curente religioase:suniții și
șiiții;
–religia islamică s-a răspândit în
Pen.Arabia,nordul Africii,S-
Spaniei,Orientul Apropiat,Podișul
Iran,nordul Indiei;
Coranul:
-rugăciuni zilnice în moschei,lăcașurile
de cult ale musulmanilor;
–să facă macar o dată pelerinaj la Mecca;
–să țină postul Ramadanului;
-să participe la djihad;
Budismul.
–religie întemeiată de prințul Siddhartha
Gautama supranumit Buddha;
–budismul se adresa tuturor oamenilor și
se împotrivea sistemului castelor;
-Învățăturile lui Buddha sunt cuprinse în
"Sutre",textele sacre ale religiei budiste;
-cel mai important centru religios budist
este Tibetul;
-curente budiste:mahayana și hinayana;
Doctrina budistă se bazează pe "cele
patru adevăruri":
1.adevărul privind natura suferinței
2.adevărul despre cauzele suferinței
3.necesitatea înlaturării suferinței
4.căile de urmat
Strategii
Secvențele Forme de Tipul de Tipul de
Timp Conținut științific
lecției Metode Mijloace organizare învățare evaluare
C G I
Elevii vor scrie un cuvânt sau expresie în
centrul unei foi de hârtie
- elevii sunt invitaţi să scrie cât mai
multe cuvinte sau expresii care le vin în
minte despre subiectul selectat până la
expirarea timpului Ciorchinele
Fixarea de - cuvintele (ideile) vor fi legate prin linii
cunoștiințe 8 min de noţiunea centrală sau, daca este
cazul, de una din cele propuse de elevi;
- la finalul exerciţiului se va comenta
întreaga structura cu explicatiile de
rigoare; Tabla, operatorie
I
Marker

Tema pentru 2min. Conform Anexei 1


acasă
ANEXA 1

Fişa de lucru Nr. 1

1. Fapte si Lucruri Interzise in Religia Islamica


Printre altele, religia islamica interzice: carnea de porc, carnea animalelor care au murit natural, băuturile alcoolice, drogurile (in cazul in care nu
sunt folosite ca medicament), vânătoarea ca sport, cultivarea drogurilor si a tutunului, adulterul, prostitutia, divortul fără motiv sau amenintarea cu
divortul, maltratarea sotiei, neascultarea părintilor, dispreţul, aroganţa, minciuna, superstiţiile, vrăjitoria, înşelăciunea, blestemele, invidia, specula,
imprumutul cu dobândă, jocurile de noroc, sinuciderea, mita, risipa, bârfa si indiferenţa in relatiile umane. Cele 10 porunci au o importanta la fel de
mare in islam ca in iudaism sau crestinism - desi nu au aceeasi formă.
Multe lucruri nu sunt interzise in mod absolut; când musulmanul se afla intr-o situatie dificilă si nu are de ales, unele lucruri devin permise. Spre
exemplu, musulmanul are voie să mănânce carne de porc dacă nu găseste altceva si moare de foame. Sau, desi imprumutul cu dobândă este interzis,
musulmanul poate depozita sau chiar imprumuta bani de la bancă pentru ca acest lucru este necasar in societatea occidentala si nu exista alternative
care să nu foloseasca dobânda (aceasta presupune ca musulmanul depoziteaza banii la bancă din necesitate, si nu cu scopul de se imbogăţi din
dobândă).
Cerinţe:

a. Menţionaţi lucrurile pe care religia islamică le interzice.

b. Care sunt lucrurile care nu sunt interzise în mod absolut.


Fişa de lucru Nr. 2

Budismul sustine că totul este suferinţă in jurul oamenilor iar acestia trebuie sa se elibereze de ea. Apare in India in secoleleVI-V i. Hr şi este
intemeiat de Buddha sau Siddartha si are la baza“ cele 4 adevăruri sfinte”:universalitatea suferintei, sursa suferintei sunt placerile, oamenii se pot
elibera de suferinta prin nirvana, abtinerea de la fapte urâte si minciună pentru atingerea nirvanei. Buddha propovăduia o nouă doctrină, mai mult o
intelepciune, fără zei sau texte sacre, si mai putin o adevărata religie. Nu a pretins niciodata că ar fi Dumnezeu, si nici nu a fost privit ca atare de
budişti. El a fost doar un om care a atins un nivel ridicat de cunoaştere, intelegând viata in mod profund. Născut intr-o familie bogată, de copil se pare
ca avea calităţi iesite din comun. Tineretea a fost una obisnuita pentru un tânăr nobil din epoca sa – o viata îndestulată, studii, căsătorie. In jurul vârstei
de 30 de ani, când, se spune, urma să devină tată, are patru intâlniri care ii răscolesc viata: cu un bătrân, cu un om bolnav, cu un mort si cu un călugăr
care cerşeşte pentru a se hrăni. El descoperă astfel bătrâneţea, durerea, moartea si sărăcia. Dezgustat de existenţa sa plină de plăceri deşarte, alege
sihăstria. Legenda spune ca Bodhgaya este locul unde, asezat la poalele unui smochin, copacul care simbolizează cunoaştere (bodhi), Buddha a primit
iluminarea in urma unei meditaţii prelungite. Timp de 40 ani, va călători prin Valea Gangelui, explicându-si doctrina, apelând din când in când la
amintirile din vietile sale anterioare, adunând in jurul lui călugări si adepti laici, acceptând chiar, spre sfârşitul vieţii, la insistenţele discipolului său,
Ananda, si intrarea călugăriţelor in comunitate. Religia budistă considera că omul trebuie să depăşească iluzia lumii in care trăim şi să incerce să obţină
iluminarea, accesul la nirvana, definită ca o stare de beatitudine veşnică, in care dorinţa, ignoranţa, timpul si suferinta nu mai există. Cu nirvana ia
sfarsit ciclul reîncarnărilor successive. Karma este actiunea intentionată, adica fiecare gest, vorbă sau faptă făcute conştient si intenţionat. Conform
pricipiului cauză-efect, karma dintr-o viaţă anterioară determină natura vietii prezente. Adepții budismului trăiesc în special în India, China sau
Japonia.

Cerinţe:

1. Care sunt cele 4 adevăruri sfinte în care cred budiştii?


2. Ce este nirvana şi cum se poate ajunge la ea?
3. Menţionaţi alte trei religii monoteiste şi precizaţi ariile de răspândire ale acestora.
4. Numiţi divinităţile celor patru religii monoteiste şi locaşurile sfinte ale acestora.
5. Precizaţi două asemănări şi două deosebiri între două religii studiate de voi.
6. Precizaţi care este cartea sfântă pentru fiecare religie în parte.
7. Numiţi cetatea sfântă a arabilor.
Predarea se defineste ca oferta de experiente cognitive, actionale si afective determinate si dirijate in mod intentionat spre valori (axiologic). Prin
trairea constienta si implicata a acestor experiente, elevul isi dezvolta propriile experiente in virtutea carora se apropie de adevar, patrunde in ,,miezul
lucrurilor', surprinde esenta si semnificatia umana si sociala a acestora. Esential este ca elevii sa valorifice maximal aceste experiente.

Evaluarea rezultatelor activitatii şcolare reprezintă un comportament esenţial si definitoriu al procesului de invatamant situat pe acelaşi plan cu
dobândirea cunostintelor ,priceperilor si deprinderilor.

Evaluarea insoteste si se insereaza in activitatea instructiv educativa constituind punctul de plecare si premiza autoreglării si ameliorării continue a
acestei activitati si a sistemului de invatamint in ansamblu.

Formele evaluării : observare, probe orale, probe scrise, probe practice, referate, portofolii, teste de cunostinte si deprinderi.

Testul este un instrument de măsurare a cunostintelor, deprinderilor, aptitudinilor prin intermediul căruia obţinem informaţiile necesare
fundamentării stiintifice a unei decizii. Ele pot fi : iniţiale , de progres, finale.

Pentru a utiliza in bune condiţii testele trebuie sa răspundă unor cerinţe :

-validitate

-fidelitate

-etalonare

-standardizare

In elaborarea testelor folosite, profesorul va parcurge un sistem de operaţii:

-stabilirea obiectivelor si a conţinutului supus examinării

-stabilirea numărului de întrebări (itemi) si formularea lor. La alcătuirea întrebărilor, profesorul va avea grija ca ele sa cuprindă ideile de baza, esenţiale
ale materiei parcurse. Întrebările trebuie sa fie formulate clar, precis si sa nu solicite decât un răspuns posibil. Ele trebuie sa fie de asemenea adaptate
nivelului si particularitatilor de vârsta ale elevilor.

-stabilirea modalitatilor de răspuns

-aranjarea itemilor
-elaborarea instrumentelor de răspuns

-redactarea formularului de răspuns

-aplicarea experimentala

-stabilirea cotei testului

–stabilirea timpului

ITEMI OBIECTIVI
-solicita din partea elevilor selectarea răspunsului corect dintr-o serie de variante

Caracteristici :-pot fi corectaţi si notaţi obiectiv

-pot acoperi o gama larga de obiective

-sunt relativ uşor de administrat, corectat si notat

-permit un feet-back rapid

-permite utilizarea informaţiilor in scop diagnostic

ITEMI SEMIOBIECTIVI

-solicita din partea elevilor ,,producerea de răspuns” de regula scurt, care va permite din partea profesorului formularea unor judecaţi de valoare privind
corectitudinea răspunsului oferit.

ITEMI SUBIECTIVI
-itemi ce solicita un răspuns deschis. Sunt utilizaţi pentru evaluarea unor obiective de complexitate ridicata

Catedra de specialitate/comisia metodică are următoarele atribuții:


a) elaborează propuneri pentru oferta educațională a palatului/clubului copiilor și strategia de implementare a acesteia;
b) analizează periodic performanțele elevilor;
c) elaborează, implementează, evaluează și ameliorează standardele de calitate specifice;
d) elaborează seturile de competențe specifice, care urmează a fi formate la fiecare cerc în parte, conform propunerilor cadrelor didactice coordonatoare de cerc;
e) organizează schimburi de experiență sau alte activități comune cu catedrele de specialitate/comisiile metodice similare din județ, din țară sau din afara țării;
f) contribuie la formarea continuă/perfecționarea și dezvoltarea profesională a personalului didactic, prin organizarea activităților metodico-științifice, conform
normelor metodologice în vigoare.
In ultima perioada, tehnologia a cunoscut un avant deosebit pe toate planurile. In ceea ce priveste digitalizarea, scoala romaneasca de astazi se gaseste intr un proces
de acomodare . Digitalizarea in scoala presupune pe deoparte beneficii, dar si riscuri.

Printre beneficii, enumeram:

-facilitarea transmiterii informatiilor,

-scoala online de la distanta,

Captarea atentiei prin diverse jocuri didactice digitale

Totusi, prezinta si anumite riscuri:

-robotizarea elevului,

-diminuarea relatiei affective din cadrul clasei de elevi.

RAPORT DE ACTIVITATE

An scolar 2020-2021

Subsemnatul Banica Vasile Adrian, profesor religie, titular pe catedra de religie, alSeminarului Teologic Neagoe Voda Basarab, menționez că în anul scolar
2020-2021, am coordonat activitatea colectivului de 22 elevi al clasei a XI- a .

 Activitatea curriculară și metodică:


Pe parcursul acestui an scolar am desfășurat următoarele activități ale procesului intructiv – educativ :
 Includerea programei școlare pentru clasele 0-VIII, în portofoliul personal, studierea acesteia pentru întocmirea planificării calendaristice.
 Realizarea planificarii calendaristice – anuale si semestriale - în conformitate cu programa scolara precum si a Curricumului National și avizarea
acesteia de către directorul scolii ;
 Proiectarea unităților de învătare conform competentelor generale și specifice clasei .
 Proiectarea activitatilor extracurriculare în conformitate cu documentele unității precum si implicarea părintilor în desfășurarea acestora.
 Proiectatea si realizarea unor materiale specifice temei zilnice ( sarcini de lucru diferentiate, fișe de lucru ), anumite articole ce au fost permanent
actualizate .
 Evaluarea activităților proiectate în cadrul unei zile sau pe o unitate de timp s-a realizat prin mijloace specifice alternativei si prin metode tradiționale :
te, brainstorming, portofolii individuale, evaluari în grup și în perechi, autoevaluare, teste initiale, teste sumative, orale si scrise;
 Folosirea materialelor auxiliare, , în desfășurarea activității la clasă (proiectii filme educationale);
 Promovarea rezultatelor la invatatura a elevilor în cadrul întâlnirilor cu părinții, precum și realizarea unor portofolii personale pentru fiecare elev.
 Organizarea spațiului în clasă, cu delimitatea acestora si dotarea lor cu materiale didactice specifice;
 Stabilirea unui cadru adecvat pentru desfășurarea activităților în conformitate cu particularitatile clasei a VIa;
 Informarea zilnica si periodica a părinților , printr-un grup pe whatsApp, privind activitatea elevilor la clasă și organizarea unor întâlniri periodice cu
acești(sedinta cu parintii, online, pe aplicatia Adservio).
 Cunoasterea, consilierea și tratarea diferențiată a elevilor, respectând particularitățile de vârstă și comportament ale acestora;
 Progresul elevilor- individual și la nivel de clasă a fost urmărit și înregistrat in acest semestru prin: fise de observare (pentru fiecare elev), probe de
evaluare pe unități de învățare, probe de evaluare sumativă, jocuri didactice, competiții pe diferite teme.
 Pe parcursul anului scolar, pe perioada pandemiei cu COVID, 19 am coordonat activitatea elevilor in mediul online prin implicare directa a acestora in
procesul instructiv-educativ. Am urmarit progresul copiilor individual prin fise de lucru .
 Activitatea extracurriculară și extrașcolară:
Pe parcursul acestui an scolar am încurajat, îndrumat și acceptat autonomia si inițiativa elevilor, am colaborat într-un mod eficient cu aceștia și cu părinții lor
în definirea domenilor de interes. I-am încurajat pe elevi să pună întrebări, să participe la discuții ( in cadrul orelor de dirigentie), să-și formeze răspunsurile, să
colaboreze eficient, să se respecte unii pe altii.

 Activitatea individuală
Capacitatea de comunicare si relationare in interiorul si în afara unitatii, cu

elevii, personalul scolii, echipa manageriala si cu familiile elevilor este foarte buna.

Data , Prof diriginte,

23.06.2021 BANICA VASILE ADRIAN

S-ar putea să vă placă și