Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesorul: Istrati Olesea Disciplina: Matematica Clasa:a 5-a Data: 17.01.2017


Subiectul lecţiei: Notiune de fractie. Reprezentarea fracţiei cu ajutorul unor desene.
Tipul lecţiei: Lecție de formare a capacităților de dobîndire a cunoștințelor

Subcompetenţe: 2.1 Utilizarea terminologiei aferente noţiunii de fracţie ordinară, număr zecimal finit în contexte variate.
Obiectivele operaţionale: La finele activităţii (lecţiei) va fi capabil:
O1 – sa utilizeze terminologia specifica : numarator, linie de fractie,  numitor, numarator

O2 – sa citeasca fractiile date;

O3 – sa scrie fractiile corespunzatoare desenelor date;

O4 – sa realizeze corespondenta intre desene si fractii.

O5 – sa exemplifice fiecare categorie de fractii;

O6 – sa participe activ si afectiv la ora.


Strategii didactice:Metode: observarea, Exercitiul, Expunerea, Problematizarea, Demonstratia
Forme: frontal, grup, individual
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII: (sugestii de structurare schematică)
Nr. Etapele Timp Obiect Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
crt. lecţiei didactice
1. Evocare 1min Salut elevii, formez un climat Răspund la salutul Observaţie
Moment psihologic pozitiv pentru activitatea profesorului, şi pregătesc
organizatoric. la oră. materialele necesare pentru
Captarea 2min desfăşurarea lecţiei.
atenţiei
2. Realizarea O1 Prezentarea materialului nou. Raspund la intrebari. Propun Lucrul frontal.
sensului 15 O2 Se defineste notiunile noi. exemple. Evaluare orala
min O3 Anexa 1

Explicarea prin exemple, exercitii, Noteaza materialul prezentat Observarea


probleme. de profesor in caiete. Expunerea
Anexa 2
Profesorul propune exercitii pentru Lucru in grup.
lucru in grup(perechi). Evaluare scrisa.
Repartizez clasa de elevi in grupe Problematizarea
printr-un joc. Sa se aranjeze dupa
lunile de nastere, apoi sa se imparte
cite 5 elevi in grupa.
Anexa 3
3. Reflectia O3 1. Ce am studiat astazi la lectie? Raspund la intrebari. Analiza
15 O4 1. Fractii. Reprezentarea Observarea
min 2. Unde putem aplica notiunile noi in fracţiei cu ajutorul unor
viata cotidiana? desene.
2. constructie, magazin,
3. Care sunt principalele notiuni bucatarie, etc.
studiate astazi? 3. fractie, unitate
fractionara, numitor,
Propune ca elevii sa rezolve numarator
individual ex.
Anexa 4 Ex. 10b,c Rezolva individual
exercitiul propus, apoi
comunica rezultatele
obtinute.
4. Extinderea 10 De studiat § 1.1 pag. 86_ Noteaza tema pentru acasa observarea
Tema pentru min De rez. ex.2 a,c , 3 a,b, 4 pag. 90-91 in caiete.
acasa

1
Anexa 1

2
3
Anexa 2

3 6 1 1
2 b) 10
d) 11
3 d) 6
e) 4

5 8 5 3
1   
8 8 8 8

5. R-s:

7 5
6. c) ;
12 12

Anexa 3

10 99 17 14 49
8 f) 11
g) 101 h) 2
i) 2
j) 83

5 15
10 a) ;
3 4
2 7 8 13 21 6
Anexa 4. 10 b ) ; ; ; c) ; ;
5 8 11 13 21 6

S-ar putea să vă placă și