Sunteți pe pagina 1din 14

NICA CRAITA CLAUDIA

Profesor consilier şcolar

C.J.R.A.E.Dolj- C.S.A.P. de la Scoala Gimnaziala “Filiasi"

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

DATA : 10.05.2022

PROFESOR: NICA CRĂIȚA CLAUDIA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ FILIAȘI

CLASA A V-A

TEMA ACTIVITATII: “AMI NE ÎNVAȚĂ DESPRE REGULI”

DISCIPLINA: Consiliere psihopedagogică

TIPUL DE ACTIVITATE: Compețențe sociale/ Respectarea regulilor

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Dezvoltarea complianței față de reguli și înțelegerea faptului că


orice comportamant are consecințe

DOMENIUL: Dezvoltarea socio-emoțională

DOMENII DE DEZVOLTARE VIZATE:

 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate


 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
 Autocontrol și expresivitate emoțională

COMPORTAMENTE SPECIFICE

 Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia

 Imită și se joacă împreună cu adulții, interacționând pozitiv cu aceștia

1
 Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale,
în contexte familiare
 Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte
variate
 Exersează, cu sprijin, abilități de negociere şi de participare la luarea deciziilor
 Demonstrează acceptare și înțelegere faţă de celelalte persoane din mediul apropiat

OBIECTIVE OPERȚIONALE

 să se familiarizeze cu regulile
 să cunoască comportamentele aferente regulilor
 să dezvolte sentimentul de control și siguranță
 să înțeleagă regulile și modul în care ar trebui să se comporte

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ

Metode şi procedee : expunerea ,conversatia,explicatia,demonstratia,exercițiul.

Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe.

Mijloace de învăţământ : poster cu reguli, poveste

Sarcina didactică: înțelegerea reguliloe expuse, familiarizarea cu comportamentele adecvate,


exarsarea regulilor.

Durata : 45 min

Locul desfasurarii: sala de grupă

Bibliografie:
-Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ
--Curriculum pentru educația timpurie, M.E.N.,București,2019
-Dezvoltarea competențelor emoționale și sociale la școlari:ghid practic pentru parinți, Catrinel
A. ȘTEFAN, Editura ASCRC , Cluj Napona, 2010

2
Nr Evenimente Activitatea profesorului Procedee Mijloace de Durata Forme de Evaluare
. instrucţionale didactice învăţământ organizare
crt

1 Moment •Așezarea copiilor în cerc 5 min. •frontal

organizatoric Li se prezintă copiilor posterul cu reguli, cu


ajutorul desenelor

2 Captarea • Se face printr-o poezie despre reguli •expunerea „Poezia 5 min. •frontal Aprecieri
regulilor” verbale
atenţiei privind
comportam
entul
copiilor

3 Anunţarea •Astăzi vom citi o poveste „Ami ne învață despre •expunerea 10 min. •frontal
temei şi a reguli „
obiectivelor
Vom învăța ce înseamna regulile și de ce este
bine să le respectăm

4 Dirijarea •Se citește povestea Ami ne învață despre reguli Verificarea


învăţării și se discută împreună cu copiii conținutul capacității
poveștii de însișire a
10 min sarcinilor
de lucru
•explicaţia povestea •frontal

3
•demonstraţia scenarii
Se exersează regulile cu ajutorul anexei 3. Li se •conversaţia
citesc copiilor diferite scenarii și se
•exerciţiul •individual
problematizează pe baza acestora.

5 Obţinerea Li se cere copiilor să descrie regulile cu ajutorul •exercitiul Fișe cu 10 min •frontal Aprecieri
performanţei imaginilor. imagini verbale
•individual
Vor iesi in fata cativa elevi si vor prezenta un
scenariu care presupune incalcarea catorva
reguli alese de ei, iar colegii vor ghici ce regula
este incalcata.

6 Încheierea Redarea stării emoţionale la finalul activităţii •conversaţia 5 min. •frontal


activităţii
•individual

4
5
6
7
8
9
Căţeluşa Ami îi vizitează pe copiii de la scoala*

Într-o zi, Ami s-a gândit să le facă o vizită prietenilor ei, copiii de la grădiniţă. Când a
ajuns acolo Ami a salutat, dar nimeni nu a băgat de seamă faptul că a venit. Toţi copiii vorbeau
tare şi strigau unii la alţii. Zgomotul acoperea totul şi nimeni nu se putea înţelege cu nimeni. Ami
se gândi: „Cum să se audă unii pe alţii şi să se înţeleagă dacă strigă aşa de tare?”
Ami a încercat să le spună ceva, dar nu a reuşit. Atunci s-a gândit să ia fluierul de pe
masă şi a suflat tare de tot. Toţi copiii au întors capul către ea.
– În sfârşit! spuse Ami. Acum ne putem auzi.
– Ami, ce bine că ai venit! au zis copiii bucuroşi.
– Şi eu mă bucur să vă văd din nou. Am venit de ceva vreme, dar voi nu m-aţi auzit pentru că
era zgomot mare.
– Ne pare rău, au spus copiii.
– Vă propun un joc. De acum încolo atunci când sunteţi la grădiniţă să vorbiţi încet. Aşa sigur
o să auziţi ce spune fiecare. (Regula: vorbiţi încet)
Dar nici nu a terminat bine să le spună să vorbească mai încet că a început să se uite
cu mai multă atenţie la felul în care arăta sala. Toate jucăriile copiilor erau împrăştiate pe jos,
cutiile cu jucării erau răsturnate şi ei călcau peste ele. Nici nu şi-au dat seama când jucăriile
au început să se strice din cauza neatenţiei lor. Văzând cât de dezordonaţi şi de neatenţi sunt,
Ami le-a spus:
– Dacă vreţi să nu vi se strice jucăriile va trebui să aveţi grijă de ele. După ce terminaţi să vă
jucaţi puneţi toate jucăriile la locul lor. (Regula: adunaţi jucăriile)
Copiii au ascultat de Ami şi s-au apucat să strângă jucăriile.
– Bravo! a spus Ami. Sunt mândră de toţi pentru că aţi reuşit să adunaţi jucăriile atât de
repede.
După ce au terminat cu adunatul jucăriilor copiii s-au aşezat la măsuţe pentru ca doamna
educatoare să le citească o poveste. Numai că toţi copiii erau ocupaţi să vorbească unii cu alţii.
Ami s-a gândit un pic şi apoi le-a spus:
– Atunci când altcineva vorbeşte este important să fiţi ochi şi urechi. (Regula: ascultaţi atunci
când vorbeşte altcineva) Altfel doamna educatoare nu o să vă mai citească povestea. Dacă vreţi
să o întrebaţi ceva, atunci ridicaţi mâna (Regula: ridicaţi mâna când vreţi săspuneţi ceva).
Doamna educatoare le-a citit povestea, în timp ce copiii au stat cuminţi să o asculte.

10
După aceea, copiii au întrebat-o pe Ami:
– Vii cu noi la teatru de păpuşi?
– Da, mi-ar plăcea tare mult să vin cu voi.
Atunci când ar fi trebuit să facă rândul pentru a pleca la teatru de păpuşi, în loc să stea
ordonaţi în rând, copiii au început să se împingă şi să alerge pentru a vedea cine ajunge mai
repede. Câţiva copii au căzut şi s-au lovit. Văzând ce se întâmplă, Ami le-a atras atenţia.

11
Scenarii pentru exersarea regulilor

Regula Să meargă încet

Ami vă aduce aminte că regula noastră este


să mergem încet. Cereţi unui copil să v ă
aducă un obiect din sală.

_______, te rog să-mi aduci creionul de pe


masă. Regula noastră este să mergem.

Continuaţi jocul cerând altui copil un obiect din


sală. Repetaţi acest joc atât timp cât vă
permit timpul şi interesul copiilor.

Regula Să vorbească încet

Ami strigă la colegii ei: Haideţi să ne jucăm cu


mingea!

12
Ce părere aveţi? A făcut bine Ami că a strigat?
Cum ar fi trebuit să vorbească?
________, te rog să ne arăţi cum îi spui
_______ că vrei să te joci cu el/ea.

Continuaţi jocul cerând altui copil să spună ceva


unui coleg. Repetaţi acest joc atât timp
cât vă permit timpul şi interesul copiilor.

Regula Să-şi adune jucăriile

Cereţi copiilor să adune jucăriile rămase în sală.


Ami vă aduce aminte că după ce ne juc ăm,
strângem jucăriile. Toată lumea adună
jucăriile şi le pune la loc pe rafturi şi în cutii.

Regula Ridicaţi mâna atunci când vreţi să


spuneţi ceva şi Ascultaţi atunci când
vorbeşte altcineva
13
Ami spune că atunci când vreţi să spuneţi ceva,
ridicaţi mâna.
Ce facem când vrem să spunem ceva? (ridicaţi
mâna şi aşteptaţi răspunsul copiilor)
Şi ce mai facem? Ascultăm ce spun ceilalţi
fără s ă vorbim. (puneţi degetul arătător pe
buze)
________, dacă vrei să ne spui ceva, ce faci?
(aşteptaţi să ridice mâna, dacă este nevoie
mergeţi lângă copil şi ghidaţi-i mâna)
Atunci când vorbeşte _________, ceilalţi copiii
ce fac? (puneţi degetul arătător pe buze
şi aşteptaţi răspunsul copiilor)
Repetaţi acest joc atât timp cât vă permit timpul
şi interesul copiilor.

14

S-ar putea să vă placă și