Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învãtãmânt: Scoala Generala “Mihai David” Negresti


Profesor: Mardare Alexandru Ionut
Clasa: a VI-a
Data: 05. 02. 2021
DISCIPLINA - GEOGRAFIE
UNITATEA DE INVATARE - “EUROPA DE SUD”
SUBIECTUL LECTIEI – EUROPA SUDICĂ – RECAPITULARE
TIPUL LECTIEI – fixare si consolidare cunostinte

COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine
3. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
4. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic
5. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE


1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite
1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
2.1. Identificarea denumirilor şi termenilor din geografia Europei în limbi străine
2.2. Citirea corectă a denumirilor şi a termenilor geografici din limbile străine europene
3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale Europei, ale regiunilor şi ale ţărilor sale
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe un suport cartografic
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


O1 – să analizeze informaţii definitorii pentru Europa Sudica folosind informatii si harta fizico-geografica
a Europei;
O2 – să localizeze pe harta fizică a Europei noţiuni geografice.
O3 – să grupeze noţiuni despre aceeaşi ţară folosind informatii din lecturi geografice , imagini, harta
fizico-geografica a Europei si să aprecieze pozitiv lucrul în echipă;
O4 – să precizeze trăsăturile caracteristice ţărilor importante din Europa Sudică

STRATEGIA: dirijată, cognitivă.


ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală , pe grupe
METODE: observatia, descrierea, lucrul cu harta.
MATERIALE DIDACTICE : Europa. Harta fizică şi a resurselor, fişe de lucru, Prezentare Power
Point, Imagini,
Materiale auxiliare: coli de flip- chart, markere, post- it, scotch, coli de scris, creioane colorate, laptop, videoproiector
MATERIALUL BIBLIOGRAFIC:
1. Mandrut,O., Negut,S., 2005, “Geografia continentelor – Europa” – manual pentru clasa a VI-a, Editura
Corint, Bucuresti.
2. Ion Marin, Mihai Ielenicz, Marian Marin, Adrian Tişcovschi, Europa – enciclopedie geografică, Editura
Corint, Bucureşti, 2002
3. Maria Eliza Dumală, Modele, strategii şi tehnici didactice activizate – cu aplicaţii în geografie, Editura
Clusium, Cluj-Napoca, 2002
DESFASURAREA LECTIEI
Obiective
operationale
Dozarea
timpului
Momentele Activitatea de recapitualare, Resurse Evaluare
lectiei consolidare, fixare a cunoştinţelor didactice
Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1min Organizarea - verifica prezenta elevilor Pregatesc manualele Conversatia Atentionare


clasei - pregateste materialul si caietele Aprecieri
necesar lectiei
2 min Pregatirea Profesorul prezinta imagini Elevii recunosc Observaţia Apreciere
aperceptiva din Europa Sudica imaginile si le numesc. Material orala
Profesorul le cere elevilor Elevii gă sesc soluţiile ppt
să completeze un rebus la întrebă rile din
geografic pe baza rebus şi ies pe râ nd la
cunoştinţelor acumulate în flipchart să
cursul anului la Geografia completeze
Europei şi să gasească ră spunsurile. Pe
soluţia de pe coloana verticală, în coloana
verticală localizâ nd-o la A-B va rezulta
hartă . cuvâ ntul
MEDITERANEANĂ
1 min Anunţarea
Profesorul anunţă tema
lecţiei noi Elevii ascultă
lecţiei: EUROPA SUDICĂ -
şi a precizările făcute de Dialogul
RECAPITULARE şi
obiectivelor profesor
obiectivele.
operationale
30 Desfasurarea Comunică elevilor în ce
min si etapele constă această tehnică de
învăţare prin colaborare
Împărţirea în grupuri de 3- 4
elevi . Grupurile se aşează la
masa de lucru şi vor lua o Dialog
foaie albă , post-ituri şi câte
Cercul un creion colorat pentru Realizează sarcina
fiecare membru al grupului dată de profesor, apoi Creioanele Apreciere
informatiilor
O1 (culori diferite în acelaşi un reprezentant al la mijloc orala , elevii
grup). Veţi nota fiecare cate grupului va citi cele apreciaza
o idee despre cunostintele pe scrise de fiecare raspunsurile
care le aveţi despre membru al grupului pe colegilor
LOCALIZARE, RELIEF si foaie.
CLIMA ( grupa 1)
APELE , VEGETATIA,
FAUNA SI SOLURILE
( grupa 2) , TARI SI
POPULATIE ( grupa 3)
din Europa Sudica ca regiune
Aveţi la dispoziţie 5 minute.
O2 Cu Activitate frontala „Raspunde – alege – Raspunde – Analiza
enciclopedia Elevii extrag dintr-un bol localizeaza” alege - răspunsurilor
pe harta bilete cu informatii despre localizeaza apreciere
Europa sudica , le citesc , Elevii citesc
identifica regiunea . Alege informatiile , recunosc Conversaţia
bilet alt coleg si raspunde. si numesc regiunea .
Fiecare grupa desemneaza un Lucrul cu
membru care sa localizeze pe Se localizeaza pe harta harta
harta raspunsurile colegilor.

Sa calatorim ! Grupuri din 3 -4 elevi Se scriu informatii Dialogul; Analiza


Fiecare grup primeste cate o despre tara respectiva, răspunsurilor,
coala de flip-chart . Grupul se lipesc imagini,. Turul stimularea
trebuie sa realizeze o plansa La terminarea timpului galeriei elevilor sa se
geografica. Se completeaza alocat rezolvarii , evalueze.
O3 plansele se afiseaza si
fisele – ciorchine . Se lipesc
se prezinta de fiecare
imagini, harti, simboluri, etc.
O4 ghid.
Este desemnat un ghid, cel
Fiecare grup acorda
care va prezenta plansa la
puncte de la 1 la 3 Procedeu
final.
planselor celorlalte ciorchine
Timp realizare 10-15 min
grupuri. Se face o
Prezentare 5-10 min
ierahie a planselor .

Atingerea Ce informatii suplimentare Elevii aduc completari Conversatia Apreciere


5 min feed-backului aveti despre tarile respective? planselor expuse de euristica orala
colegi
- se distribuie fisele de
10 min Obtinerea evaluare pentru fiecare grupa Completeaza Fisa de Apreciaza
performantei - dupa completare se face raspunsurile evaluare cu raspunsurile
verificarea prin sondaj, se harta muta elevilor /
notare
identifica raspunsurile
corecte
1 min Precizarea
activitatilor pe De identificat asemanari si
care elevii le deosebiri intre Spania, Italia, Noteaza pe caiete - Dialog
vor desfasura Grecia, Portugalia
acasa
Test matematica pentru clasa I

1. Numerele 18 ;20 ;14 ;13 ;10 sunt ordonate crescator. DA NU


2. Numerele 17 ;15 ;11 ;8 ;5 sunt ordonate descrescator. DA NU
3. Numarul 13 se citeste treisprezece. DA NU
4. Numarul douazeci si unu se scrie 21. DA NU
5. 3 < 2 DA NU
. . . .
6. 1 = 1 DA NU

. .

7. Numarul 28 se descompune in suma de zeci si unitati astfel :


28 = 20 + 8 DA NU
8. Vecinii numarului 18 sunt 17 si 19 DA NU
9. Cele patru numere scrise din 5 in 5 pornind de la 10 sunt :
15 ;20 ;25 ;30 DA NU
10. Rezultatul operatiei de scadere se numeste suma sau total. DA NU
11. Numerele care se aduna se numesc termeni. DA NU
12. 4 + 3 = 6 DA NU
13. 8 – 4 = 3 DA NU
14. 13 + 5 = 18 DA NU
15. 17 – 7 = 11 DA NU
16. 14 + 12 = 27 DA NU
17. 23 – 10 = 13 DA NU
18. Numarul 10 este cu 5 mai mic decat numarul 14. DA NU
19. Suma numerelor 15 si 1 este 16. DA NU
20. Diferenta numerelor 20 si 10 este 18. DA NU

21. Exercitiul + 6 = 10 se rezolva astfel :

4 + 7 = 10 DA NU

22. Exercitiul - 10 = 20 se rezolva astfel :

30 - 10 = 20 DA NU

23. Exercitiul 14 - = 5 se rezolva astfel :

14 - 9 =5 DA NU

24. In clasa noastra sunt 11 baieti si 12 fete.


Deci in total in clasa sunt 21 de elevi. DA NU
25. Maria are 26 de lei iar Oana cu 3 lei mai putin.
Deci Oana are 23 de lei. DA NU
26. Problema de mai jos a fost compusa dupa exercitiul :
20 – 14 ?
„Intr-un buchet erau 20 lalele.Au fost oferite 14 lalele.
Cati trandafiri au ramas in buchet?” DA NU

Scoala Generala Mihai David, Negresti


Invatator Mardare Alexandru-Ionut
SCHITA LECTIEI

Europa Sudica - recapitulare


1. Prezentarea materialului ppt cu imagini din Europa Sudica ( Harta Europei Sudice,
imagini satelitare cu Peninsula Iberica, Peninsula Italica, Peninsula Balcanica,
Spania – Barcelona ( Sagrada Familia, stadionul Camp Nou), Portugalia ( Statuia lui
Isus), Italia ( Venetia, Roma, Napoli, Vezuviu, Florenta), Grecia ( Acropole,
Muntele Athos, Meteora)

2. Realizarea de catre elevi a planselor cu informatii despre localizare si relief, clima si


hidrografie, vegetatie, fauna si soluri, tari si populatie cu privire la Europa Sudica.

3. CU ENCICLOPEDIA PE HARTĂ
VENEŢIA – oraş în nord-estul Italiei, in care gondola este un mijloc de transport.
MUNTELE OLIMP – cel mai înalt munte din Grecia considerat in mitologie „lacasul
zeilor”.
MONT BLANC – Are altitudinea de 4807m si se afla pe granita dintre Franta si Itallia
VEZUVIU – eruptia lui a distrus in antichitate orasele Pompei si Herculanum
VATICAN – cel mai mic stat de pe glob, stat al Bisericii romano-catolice situat în vestul
Romei
PELOPONES – peninsulă situata in sudul Peninsulei Balcanice
ETNA – cel mai inalt vulcan european, activ si in prezent, in Sicilia
CORSICA - insula in marea Mediterana care apartine Frantei
GIBRALTAR - esti navigator, pleci din Insulele Baleare si ajungi in Oceanul Atlantic.
Prin ce stramtoare treci?
TORINO - orasul in care se fabrica autoturismele Fiat
COLOSSEUM - amfiteatru antic in Roma, loc in care se desfasurau luptele cu gladiatori
PIRINEI - Lantul montan in care se afla statul Andora
ATENA – Zeita care a dat numele unei capitale.
PORTUGALIA - -Cocosul de Barselos este simbolul acestei tari
Andaluzia – in aceasta campie fenicienii au gasit iepuri si iau dat numele Isephania
( coasta de iepure
Planta aromata folosita in bucatarie si care provine din zona mediteraneeana....Dafin

4. Activitatea de realizarea a planselor pentru caracterizarea unei tari europene se face


pe coli de flip-chart, prin informatiile date de elevi si imaginile oferite de profesor

5. Fisa de evaluare

Fisa de evaluare

1.Europa mediteraneană ocupă : 1 punct


a)Peninsula Iberică, peninsula Balcanică, peninsula Italică.
b)Peninsula Balcanică, peninsula Scandinavică, peninsula Iberică.
c) Peninsula Italică, peninsula Scandinavică, peninsula Iberică.

2. Peninsula Italică cuprinde ţările: 1 punct


a)Italia, San Marino, Vatican.
b)Italia, Sicilia, Vatican.
c)Italia, Vatican, Corsica.

3. Grecia se afla intre marile: : 1 punct


a) Adriatica si Tireniana.
b) Egee si Adriatica.
c) Ionica si Egee

4.În ansamblu clima Europei Sudice este ………………………, cu veri…..…… si ....................., :


ierni...................si ......................... . 2 puncte

6. Identificati tarile si capitalele lor notate prin numere pe harta 4 puncte

1..................................../ ................................

2................................... / ...........................

3..................................... ./...........................

4........................................ / .......................

5......................................... / ...........................

1 p din of.
Completaţi rebusul de mai jos şi gă siţi soluţia de pe coloana A-B
A
M A Q U I S
G E R M A N I A
B U D A P E S T A
V A T I C A N
B A L T I C A
B E R N A
M A T R A
M A T A P A N
F R A N T A
D U N A R E A
V O L G A
P A N O N I C A
R U S I A

B
1- Arbust tipic mediteranean
2- Cel mai întins stat din Europa Centrală
3- Capitala Ungariei
4- Ministat situat în capitala Italiei
5- Fluviul Oder se varsă în Marea…….
6- Capitala Elveţiei
7- Cea mai mare altitudine din Ungaria (1014 m) se află în Munţii…..
8- Punctul extrem sudic al Europei este Capul….
9- Munţii Pirinei formează graniţa dintre Spania şi…..
10- Fluviu care străbate Europa Centrală şi se varsă în Marea Neagră
11- Cel mai lung fluviu din Europa
12- Ungaria este situată în Depresiunea….
13- Cel mai populat stat din Europa
CU ENCICLOPEDIA PE HARTĂ
VENEŢIA – oraş în nord-estul Italiei, in care gondola este un mijloc de transport.
MUNTELE OLIMP – cel mai înalt munte din Grecia considerat in mitologie
„lacasul zeilor”.
MONT BLANC – Are altitudinea de 4807m si se afla pe granita dintre Franta si
Itallia
VEZUVIU – eruptia lui a distrus in antichitate orasele Pompei si Herculanum
VATICAN – cel mai mic stat de pe glob, stat al Bisericii romano-catolice situat în
vestul Romei
PELOPONES – peninsulă situata in sudul Peninsulei Balcanice
ETNA – cel mai inalt vulcan european, activ si in prezent, in Sicilia
CORSICA - insula in marea Mediterana care apartine Frantei
GIBRALTAR - esti navigator, pleci din Insulele Baleare si ajungi in Oceanul
Atlantic. Prin ce stramtoare treci?
TORINO - orasul in care se fabrica autoturismele Fiat
COLOSSEUM - amfiteatru antic in Roma, loc in care se desfasurau luptele cu
gladiatori
PIRINEI - Lantul montan in care se afla statul Andora
ATENA – Zeita care a dat numele unei capitale.
PORTUGALIA - -Cocosul de Barselos este simbolul acestei tari
Andaluzia – in aceasta campie fenicienii au gasit iepuri si iau dat numele
Isephania ( coasta de iepure)
Planta aromata folosita in bucatarie si care provine din zona
mediteraneeana....Dafin

S-ar putea să vă placă și