Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie-Activitate educativă

Data : 29.XI. 2005

Clasa: aVI-a

Tema: Politeţea –emblema omului

Resurse didactice: telefon, masă, scaune

Scopul activităţii : Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de a fi


Politicos

Obiective :
O 1 Formarea deprinderilor de comportare civilizată, bună cuviinţă şi
amabilitate în şcoală, familie, societate
O 2 Exprimarea civilizată în limbaj, gesturi, atitudine, faţă de colegi, cadre
didactice,părinţi, societate
O3 Formarea şi consolidarea deprinderilor de a avea o ţinuţă decentă

Metode şi procedee: dezbaterea etică, conversaţia, exemplul, demonstraţia,


aprobarea, dezaprobarea, explicaţia

Mijloace : „Codul bunelor maniere”, Maxime şi cugetări

1
Desfăşurarea activităţii

Moment organizatoric:
Elevii prezintă evenimentele petrecute în colectivul clasei în ultima săptămână
cu privire la învăţătură şi disciplină, se stabilesc cauzele şi măsuri ce se impun
pentru ameliorarea situaţiilor negative;
Anunţarea temei şi a obiectivelor;
Astăzi vom dezbate tema „Politeţea –emblema omului”.
Ne-am propus ca în urma lecţiei să înţelegem că politeţea este o pecete, o
„emblemă”, -adică o imagine a omului în societate.
A fi politicos înseamnă a şti să ne comportăm în diferite situaţii şi împrejurări, a
şti să ne îmbrăcăm, să ne exprimăm faţă de colegi, cadre didactice, părinţi şi alţi
membri ai societăţii.
Dezbaterea temei: se va realiza conform unui plan de idei care se va scrie pe tablă
şi conţine următoarele puncte:
-precizarea noţiunii de politeţe;
-comportarea în diferite împrejurări;
-ţinuta vestimentară;
-conversaţia în societate;
-convorbirea la telefon;
-concluzii;
 Cu ajutorul elevilor vom explica noţiunile de „politicos-politeţe”.
Profesorul diriginte atrage atenţia că termenul de „politeţe” îşi are originea
în grecescul „polis” care înseamnă „societate”.
În zilele noastre politeţea este un mod de comportare caracterizat prin bună-
cuviinţă, amabilitate şi respect.

2
Se poartă discuţii cu întreaga clasă pe seama temei propuse. Elevii îşi vor
exprima punctele lor de vedere aducând argumente şi exemple în sprijinul celor
afirmate.
 Pentru că un elev arborează problema salutului, se va evindenţia împreună
cu elevii, importanţa salutului şi câteva cerinţe ale acestuia: copiii, tinerii,
indiferent de sex îi vor saluta pe cei mai în vârstă, persoana salutată este
obligată să răspundă; când persoana salutată este într-un grup de persoane
şi nu singură, este salutat grupul de persoane; salutul se efctuează în
picioare într-o situaţie specială, când este abordat drapelul şi cântat imnul
României sau al altei ţări.
 Legat de vestimentaţie, se va aborda problema ţinutei vestimentare în
diferite ocazii.
Elevii vor fi solicitaţi să o evidenţieze în şcoală, pe stradă...ş.a. ocazii. ţinuta
trebuie să fie îngrijită, decentă, încălţămintea curată şi părul îngrijit pieptănat.
 Conversaţia în societate este un alt aspect al conduitei civilizate. Se va
arata că cei care participă la discuţii nu trebuie să iasă în evidenţă cu orice
preţ abordînd probleme diferite, nici să domine conversaţia.
Nu este politicos să-l întrerupă pe cel care vorbeşte.
Dacă părinţii au musafiri, copiii se vor retrage în altă cameră, fără să participe la
discuţie.
 La telefon ne manifestăm politicos dacă procedăm astfel: cănd sună
telefonul, ridicăm receptorul spunând „alo”, sau, „da”, persoana care sună, se
recomandă, salută.
Convorbirea trebuie să fie concisă şi încheiată numai de cel care a sunat iar
ascultătorul nu trebuie să trântească niciodată receptorul.
Concluzii:

3
Politeţea exprimă gradul nostru de civilizaţie, este un aspect al
comportamentului, este o concepţie de viaţă.
Pentru sublinierea celor afirmate, dirigintele va citi referiri la temă din
„Codul bunelor maniere”
Asigurarea feed-back-ului:
Într-o parte a clasei va fi amenajat un aspect de cameră, cu telefon, masă,
scaune şi o familie formată din copii, părinţi, bunici.
Telefonul va suna, se va urmări conversaţia şi modol în care va răspunde
cel chestionat; se va analiza situaţii de primire a musafirilor, de comportare a
gazdelor şi a copiilor acestora.
În încheiere se anunţă tema pentru următoarea oră: „Clasa noastră –
oglinda noastră”. Fiecare elev va primi sarcini de lucru.

S-ar putea să vă placă și