Sunteți pe pagina 1din 32

LICEUL TEHNOLOGIC „SPIRU HARET” TÂRGOVIȘTE

ÎNVĂTĂMÂNT POSTLICEAL SANITAR


AN ȘCOLAR: 2021 -2022
MAISTRU INSTRUCTOR: CORÎU DENISA-MARIA
CLASA: I A - AMG
DATA: 20.12.2021

PROIECT DIDACTIC

Modulul 14: NURSING GENERAL 1

Unitatea de învățare: Analizarea nevoilor fundamentale și a conceptelor cheie din modelul de


îngrijire al Virginiei Henderson.

Subiectul lecției: „Nevoia de a elimina.”


Competențe specifice
C1. Utilizarea vocabularului de specialitate pentru descrierea manifestărilor de independență și
dependență și a surselor de dificultate pentru nevoia de a elimina.
C2. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sănătatea personală și a celorlalți.
C3. Corelarea nevoilor fundamentale cu diagnosticele de nursing și intervențiile specifice pe baza
datelor din diferite cazuri clinice.

Tipul de lecție: Lecție de verificare și apreciere a rezultatelor școlare

Durata: 50 min.

Scopul lecției: evaluarea cunoștințelor asimilate

Locul de desfășurare: sala de demonstrație

Obiectiv pedagogic: Elevii să demonstreze dobândirea cunoștințelor necesare nevoii de a elimina.

Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili:
1. Să definească nevoia de a elimina ;
2. Să identifice căile de eliminare;
3. Să utilizeze vocabularul de specialitate pentru descrierea manifestărilor de independență și
dependență asupra nevoii de a elimina;
4. Să identifice sursele de dificultate pentru nevoia de a elimina.
Strategia didactică:
a) Metode didactice utilizate: evaluare scrisă.
b) Mijloace didactice: test scris.
c) Moduri de activitate cu elevii: frontal, individual

Bibliografie /Surse informaționale:


- Chiru Fl. – „Îngrijirea omului bolnav și a omului sănătos”, Ed. Cison, 2001;
- Marcean C. – „Tratat de Nursing”, Ed. Medicală, 2010;
- Chiru A., Barbu I., Dănău R.A., – „Managementul îngrijirii pacientului”, Ed. RCR Editorial,
2018;
- Titircă L., – „Ghid de nursing” , Ed. Viața Medicală Românească, 2003;

Secvențele lecției:

1. Moment organizatoric. (2 min)


Activitatea profesorului:
- notarea absențelor;
- verificarea materialului didactic.
Activitatea elevului:
- se pregătește pentru evaluarea scrisă.

2. Comunicarea tipului de activitate propus și a materiei supuse verificării. (3 min)

3. Verificarea cunoștințelor elevilor – test scris. (40 min)


Rezolvarea testului de către elevi.

4. Secvența de încheiere (5 min).


- reorganizarea locului de muncă;
- discutarea asupra dificultații testului
- salutul elevilor și părăsirea sălii de demonstrație.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele instruirii Conținutul instruirii Timp Modalități de Activitatea profesorului Activitatea elevului
organizare
1. Moment organizatoric - efectuarea prezenței 2 Frontal - asigurarea condițiilor - confirmarea prezenței
min desfășurării lecției

2. Captarea și păstrarea - prezentarea obiectivelor 3 Frontal - prezentarea materialelor de - adresarea unor întrebări
atenției evaluării min evaluare edificatoare
- prezentarea testelor de
evaluare

3. Desfășurarea evaluării - distribuirea fișei și a testelor 40 min Frontal - supravegherea clasei de - completarea testului
de evaluare elevi

4. Realizare Feed-back - discutarea baremului de 5 Frontal - evaluarea fișelor


corectare min
MODULUL 14: Nursing general 1
TIPUL LECȚIEI: Lecție de verificare și apreciere a rezultatelor școlare
TITLUL: Nevoia de a elimina

o Toate subiectele sunt obligatorii.


o Se acordă 10 puncte din oficiu.
o Timpul de lucru efectiv este de 40 min.

SUBIECTUL I 10 puncte
Alegeti raspunsul corect:
1. Volumul de urină secretat de rinichi într-o perioada de timp dată, se numește:
a) poliurie,
b) disurie,
c) diureză.
2. Lipsa completă a eliminarii fecalelor și gazelor , poartă numele de:
a) constipație,
b) ileus,
c) flatulență.
3. Forma obișnuită de exteriorizare a hemoragiilor digestive superioare , poartă denumirea de:
a) hemoptizie,
b) hematemeză,
c) regurgitare.
4.Hiperhidroaza sau diaforeza , se definește ca fiind:
a) intubația traheală în scopul izolării plămânului,
b) creșterea anormală a secreției glandelor sudoripare de la nivelul pielii,
c) reflexul alimentelor ajunse în esofag.
5. Amenoreea reprezintă:
a) lipsa menstruației,
b) prima menstruație,
c) menstruație dureroasă.

SUBIECTUL al II-lea 20 de puncte

Asociați fiecare cifră din coloana ”A” cu litera corespunzatoare din coloana ”B” , astfel

încât să obțineți răspunsul corect.

COLOANA ”A ” COLOANA ”B”


1. Poliuria a Dificultate în evacuarea vezicii urinare.

2. Anuria b Situație în care diureza este mai mare de 2500 ml în 24 de ore.

3. Disuria c Micțiuni frecvente , cu cantitate mică sau normală de urina ,


survenind ziua sau noaptea.
4. Polakiuria d Inversarea raporului micțional zi- noapte, deci cu
preponderența diurezei nocturne.
5. Enurezis e Imposibilitatea rinichiului de a forma urina.

f Emisie de urina , completă, involuntară și inconștientă , în


timpul somnului la copil ( dupa 3 ani ).

SUBIECTUL al III-lea 20 de puncte

III.1 Completati spațiile libere astfel încât să obțineți un enunț corect: 10 puncte

1. Micțiunea este un act ...(a)... ce constă în emisia ...(b)... a urinei prin evacuarea din vezica
urinară.

2. Incontinența urinara este definita co o ...(a)... accidentală de ...(b)....

3. ...(a) reprezinta gazele acumulate în interiorul lumenului ...(b)....

4. Varsătura sau voma se definește ca o expulzie ...(a) ..., a continutului gastro-intestinal prin
...(b)....

5. Hemoptizia se definește ca ...(a)... pe gură a ...(b)... provenit din căile respiratorii

superioare.
III.2 Notați cu “adevarat” sau “fals”, enunturile de mai jos: 10 puncte

1. Diureza reprezintă volumul de urină secretată de rinichi într-o perioadă de timp dată.
2. Retenția urinară reprezintă o eliminare accidentală (involuntară) de urină.
3. Leucoreea este absența menstruației.
4. Rezultatul expectorației este sputa.
5. Menarha se încheie în jurul vârstei de 50 de ani odata cu instalarea menopauzei.

SUBIECTUL al IV- lea 20 de puncte


Interpretați urmatoarele noțiuni :

R : 16; 26; 10 r/min

P : 50; 108; 70 p/min

T.A.: 110/70; 200/100; 90/60 mmHg

T : 40,2; 36,7; 38,9; 37,2; 39,5 0 C

D : 500; 2500; 1500 ml/24 ore

S:I;/;-;X;Z ;S
V : O; O; O

SUBIECTUL al V- lea 20 de puncte


Răspundeți următoarelor cerințe:
1.Definiți nevoia de a elimina.
2.Numiți cele 5 căi de eliminare.
3.Precizați 5 factori care influențează satisfacerea nevoii de a elimina.
4.Menționați 5 manifestări de dependență ale eliminării genitale.
Succes!
BAREM DE EVALUARE ŞI DE NOTARE

✓ Se punctează orice modalitate de rezolvare corectă a cerinţelor.


✓ Nu se acordă fracţiuni de punct. Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele
precizate explicit în barem.
✓ Se acordă 10 puncte din oficiu.

SUBIECTUL I 10 puncte
1. c
2. b
3. b
4. b
5. a
Se acordă câte 2 puncte pentru fiecare răspuns corect.
➢ Titircă L. – Ghid de nursing vol. II - ed. Viața medicală românească, 2008
➢ Marcean C. – Manual de nursing vol. I: Școala Postliceală Sanitară „Fundeni”, 2012

SUBIECTUL al II-lea 20 de puncte


1-b
2-e
3-a
4-c
5-f
Se acordă câte 4 puncte pentru fiecare răspuns corect.
➢ Titircă L. – Ghid de nursing vol. II - ed. Viața medicală românească, 2008
➢ Marcean C. – Manual de nursing vol. I: Școala Postliceală Sanitară „Fundeni”, 2012
SUBIECTUL al III-lea 20 de puncte
III. 1 10 puncte

1. (a) fiziologic
(b) naturală
2. (a) eliminare
(b) urină
3. (a) flatulență
(b) intestinal
4. (a) forțată
(b) gură
5. (a) eliminarea
(b) sângelui
Se acordă câte 1 punct pentru fiecare răspuns corect.
Se acordă câte 0,5 puncte pentru răspuns corect,dar incomplet.
➢ Marcean C. – Manual de nursing vol. I: Școala Postliceală Sanitară „Fundeni”, 2012
III.2 10 puncte
1. A
2. F
3. F
4. A
5. A
Se acordă câte 2 puncte pentru fiecare răspuns corect.
➢ Chiru Dănău A., Barbu I., Dănău R.A. – Managementul îngrijirii pacientului: ed. RCR
Editorial, 2018

SUBIECTUL al IV- lea 20 de puncte


R: respirație normală , tahipnee, bradipnee
P: bradicardie, tahicardie, puls normal
T.A.: T.A normală, hipertensiune (HTA), hipotensiune (hTA)
T: hiperpirexie , temperatura normală, febră moderată, subfebrilitate, febră ridicată
D: oligurie , poliurie, diureză normală
S: scaun normal , scaun moale, scaun diareic , scaun cu mucus , scaun grunjos , scaun cu
sânge
V: vărsaturi alimentare, vărsaturi bilioase, vărsaturi sanguinolente.
Se acordă 20 puncte pentru răspuns corect.
Se acordă 10 puncte pentru răspuns corect,dar incomplet.
➢ Titircă L. – Ghid de nursing vol. II - ed. Viața medicală românească, 2008
SUBIECTUL al V- lea 20 de puncte
1. definirea nevoii de a elimina 5 puncte
2,5 puncte pentru răspuns corect,dar incomplet.
2. câte 1 punct pentru numirea celor 5 căi de eliminare. 5 x 1 punct = 5 puncte
3. câte 1 punct pentru precizarea oricăror 5 factori care influențează satisfacerea
nevoii de a elimina. 5 x 1 punct = 5 puncte
4. câte 1 punct pentru menționarea oricăror 5 manifestări de dependență ale
eliminării genitale. 5 x 1 punct = 5 puncte
➢ Marcean C. – „Tratat de Nursing”, Ed. Medicală, 2010;
NEVOIA DE A ELIMINA
ANUL I A

M.14 Nursing general 1

M.I Corîu Denisa-Maria


Nevoia de a elimina reprezintă necesitatea
organismului de a se debarasa de substanţele
nefolositoare, vătămătoare, rezultate din
metabolism, astfel încat sa fie pastrată și
menținută starea de bine specifică sănătății.
Căile de eliminare
01 Calea renală
▪ prin urină

02 Calea digestivă
▪ prin materii fecale

03 Calea respiratorie
▪ prin aerul expirat

04 Calea genitală
▪ Menstruație,secreții eliminate prin genital.

05 Prin tegumente și mucoase


▪ Transpirație,secreții diverse.
Factorii care influenţează satisfacerea nevoii de a
Factori elimina – programul de eliminare intestinală:
– alimentaţia: biologici – vârsta: -regularitatea programului de
– cantitatea şi calitatea alimentelor ingerate de eliminare este un factor ce
influenţează satisfacerea
individ influenţează satisfacerea nevoii de – are rol important în satisfacerea nevoii acestei nevoi; flora intestinală
eliminare; dacă ţinem seama de controlul sfincterelor; joacă un rol extrem de
– o bună hidratare şi o alimentaţie bogată în – la copii, controlul se obţine în 2-3 ani; important în fiziologia si
reziduuri (legume, fructe, cereale) facilitează – la persoanele vârstnice, diminuarea patologia aparatului digestiv;
eliminarea intestinală şi vezicală; tonusului musculaturii abdominale poate momentul ales pentru defecare
– mesele luate la ore fixe favorizează ritmul provoca lipsa de control a eliminării; poate varia de la un individ la
eliminărilor; altul;.
- exercițiile - activitatea fizică ameliorează
randamentul muscular fortifică musculatura
Factori psihologici Factori sociologici
abdominală şi cea pelviană, care au un rol
important în eliminarea intestinală;
– normele sociale – fiecare societate
– stresul si anxietatea nu altereaza caracteristicile urinei, dar pot îşi stabileşte măsuri de igienă, astfel
influenta frecventa mictiunilor; încât indivizii să respecte
– emoţiile puternice – pot modifica frecvenţa, cantitatea şi salubritatea locurilor publice;
calitatea eliminării urinare şi intestinale (senzatie de vezica – cultura;
plina, golire incompleta a vezicii urinare, etc). – educaţia;
ELIMINAREA URINARĂ
URINA
– soluţie apoasă, prin care sunt eliminate substanţele rezultate din metabolism, inutile şi toxice pentru organism.
Prin urină se elimină din organism substanţele toxice. Eliminarea acestor substanţe se face în soluţie apoasă împreună cu săruri
minerale şi alte substanţe de dezasimilaţie care nu sunt necesare organismului.
In mecanismul de eliminare intervin, alături de rinichi şi tubul digestiv, ficatul, glandele cu secreţie internă, starea funcţională a
aparatului circulator – toate fiind influenţate de activitatea sistemului nervos.

MICȚIUNE= DIUREZA=
Emisiune de
TERMINOLOGIE: cantitatea de
urină,act
fiziologic urină
conștient de eliminată din
eliminare organism timp
de 24 ore
MANIFESTĂRI DE INDEPENDENȚĂ
01 CANTITATE variază în funcţie de vârstă:
– nou-născut 30-300 ml/24 h
– copii 500-1200 ml/24 h
– adult 1200-1400 ml/24 h – 1800 ml/24 h (Titirca Lucretia,Ghid de nursing); 1500- 1600 ml ( Marcean Crin ,
Tratat de nursing, Editura medicala 2010).
02 FRECVENŢA
MICŢIUNILOR
– nou-născut – micţiuni frecvente
– copil 4-5/zi
– adult 5-6/zi
– vârstnic 6-8/zi

03 RITMUL
MICŢIUNILOR 2/3 din numărul micţiunilor în timpul zilei, 1/3 noaptea

- galben deschis până la galben închis datorită pigmentului numit urocrom; Cu cât urina va fi
mai diluată cu atât va fi mai deschisă şi invers; până la galben-închis spre brun).
04
CULOAREA -modificare în funcţie de alimente;
URINEI
– culoarea închisă – în regim bogat în carne;
– culoare deschisă – în regim vegetarian;
- Unele medicamente pot influența culoarea urinei.
Mirosul urinei
-de bulion – urină Reacţia urinei
Aspectul urinei- proaspătă; – normal – reacţie acidă – pH-
clar,transparentă. -amoniacal – după ul între 5,5-6,5 (Marcean Crin ,
un timp din cauza Tratat de nursing, Editura
fermentaţiei medicala 2010) in cursul
alcaline. diminetii si intre 4,8-7,4 in
cursul zilei.
Reacţia urinei în funcţie de
alimentaţie;
Densitatea urinei -regimul bogat în carne –
– se determină acidifică urina;
imediat după emisie, -regimul vegetarian – scade
pentru că prin răcire
aciditatea urinei;
se schimbă
densitatea; Compozitia urinei (analiza chimica) –
– normal 1015-1030- urina este constituita din apa, in care sunt
la regim mixt; la dizolvate substante minerale (sodiu,
temperatura de 15°C potasiu,calciu, magneziu sub forma de
(temperatura mai cloruri, sulfati, fosfati) si organice (uree,
mică sau mai mare creatinina, acid uric, acizi aminati,
modifică densitatea); enzime, hormoni, vitamine), celulele
– este influentata de epiteliale sunt rare ,leucocite -2500 pe
cantitatea lichidelor ml/minut , eritrocite -3000 pe ml/minut,
ingerate. urobilinogen in cantitate mica.
Manifestări de dependență
Anuria
03
– lipsa urinei în vezică.
Modificări patologice ale diurezei (stări de șoc, traumatisme lombare,arsuri
întinse,angajarea unui calcul intr-unul dintre uretere).

05
Oliguria
- excreţia urinei sub 500 ml/24 ore; 800 ml/24 h (conform Marcean Crin,
02
Tratat de nursing, Editura Medicala, 2012); Oliguria poate fi determinată de
cauze renale şi extrarenale. (insuficiența circulatorie,hemoragii abundente,
perioada acută a bolilor infecțioase,glomerulonefrite)
- eliminarea unei cantităţi de urină mai mare de 2500 ml/24 h;
Poate fi:
Poliuria – fiziologica, dupa ingestia unei cantitati mari de lichide,
. a unor alimente cu actiune diuretica sau sub influenta frigului;
– patologica, care apare in starile febrile, diabet, hiper.tiroidism, crize dureroase, etc.
01 – trecătoare, este intalnita in faza de defervescenta a unor boli infectioase acute (pneumonie, febra tifoida, la sfarsitul crizelor de angina
pectorala, tahicardie paroxistica, dupa colicile renale, accesele epileptice sau isterice),
– de durata, se intalneste in:
– nefropatiile care evolueaza cu insuficienta renala cronica (glomerulonefrita cronica, pielonefrita cronica, scleroza renala- când rinichiul
şi-a pierdut capacitatea de concentrare si cantitatea poate să crească până la 5-6 litri în 24 ore, TBC renala);– afectiunile endocrine
Manifestări de dependență
Enurezisul 06
Incontinența urinară
TULBURĂRI DE MICȚIUNE
Ischiuria sau retenția urinară 05 emisia de urina noaptea, involuntara si inco
manifesta mai frecvent la copiii cu tulburar
varsta de 3 ani.
Disuria
04 emisiuni urinare involuntare si inconstiente.
(poate rezulta in urma unor afectiuni,în pierderea

Nicturia 03 stării de conșiență,leziuni obstetricale,af.neurologice,la


sf. accesului de epilepsie).

02 - reprezinta incapacitatea vezicii urinare de a-si evacua continutul.


Ea nu trebuie confundata cu anuria, care inseamna lipsa secretiei

01 renale. (calculi inclavati in uretră,hipertrofia prostatei,comă)


eliminarea urinii se face cu durere si cu mare greutate
(inflamatii acute ale uretrei,hipertrofia de prostata,)
Polakiuria inversarea raportului dintre numarul mictiunilor si cantitatea de urina emisa in
timpul zilei fata de cea emisa in cursul noptii (in insuficienta ventriculara stangă) .
senzatie de mictiune foarte frecventa, cantitatea de
urina emisa foarte mica. (inflamatii
pelvine,cistită,afecțiuni uterine).
ALTE MANIFESTĂRI DE
DEPENDENȚĂ
- hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină-roşu deschis, roşu-închis sau roşu-
brun. Uneori, în caz de hematurie, urina este tulbure asemănătoare cu spălătura de
carne;
- opsiuria = întarzierea în eliminare a unei cantitati de lichide ingerate; poate fi
determinată și de boli extrarenale (boli endocrine, cardiace, hepatice).
- albuminuria- prezenţa albuminelor în urină;
– proteinurie - prezenta proteinelor in urina;
– glicozuria - prezenţa glucozei în urină.
- piuria – reprezintă prezenţa puroiului în urină.
- hiperstenuria- urină foarte concentrată,
- hipostenurie- urină foarte diluată,
- edeme – acumularea de lichid seros în ţesuturi, manifestat prin creşterea în volum a
regiunii edemaţiate, ştergerea cutelor naturale, pierderea elasticităţii ţesutului
edemaţiat, cu păstrarea urmelor presiunii digitale (semnul „godeului”); pielea este
palidă, lucioasă şi străvezie;
- durere lombară
- grețuri și vărsături.
Substanțele solide reziduale din organism se
elimină prin tubul digesti,la nivelul anusului prin
ELIMINAREA bolul fecal,în actul defecației.
În timpul digestiei au loc procese complexe în

DIGESTIVĂ cursul cărora organismul reține substanțe


folositoare pentru satisfacerea nevoilor nutritive și
separă substanțele nefolositoare pe care le elimină.
Procesul începe în cavitatea bucală,dar
absorbția elementelor nutritive are loc în deosebi la
nivel intestinal.
SCAUN=resturile alimentare supuse procesului de digestie,eliminate din organism prin actul defecației.
DEFECAȚIA=eliminarea materiilor fecale prin anus
MANIFESTĂRI DE INDEPENDENȚĂ

Forma – cilindrică, cu diametrul de 3-5 cm, lungime


Frecvența
variabilă;.
– normal – 1-2 pe zi sau unul la două zile;
-1-2 scaune pe zi la nou-nascut; Culoarea – brună, la adult,;
– modificari în funcţie de alimentaţie :
Orarul – ritmic, la aceeaşi oră a zilei, – deschis-galben – regim lactat;
dimineaţa după trezire; – brun închis – regim carnat;
– negru – alimente preparate care conţin sânge;
– verde – legume verzi;
Cantitatea – zilnic 150-200 g materii fecale; – culoare caracteristică alimentului – mure, ciocolată,
– cantitatea materiilor fecale este determinată afine;
de cantitatea şi calitatea alimentelor consumate, – modificari în funcţie de medicamente:
gradul lor de digerabilitate şi digestie, -brun-negru – bismut;
intensitatea proceselor de absorbţie, viteza -negru-verzui – fier;
tranzitului intestinal. -alb – bariu;
-negru mat – cărbune..
Consistenţa – păstoasă, omogenă; Mirosul – caracteristic influențat de alimentatie.
La copilul mic...
Culoare

în primele 2-3 zile după


naştere = verde-brun
închis (meconiu);
La sugari:
• aspectul şi culoarea se Numărul
modifică în funcţie de 3-4 pe zi până
felul alimentaţiei. în luna a Vl-a Mirosul
Astfel: când se reduce uşor acru,
-galben-auriu – sugar la 2-3 pe zi; reacţie acidă
alimentat la sân, în dacă sugarul – sugar
contact cu aerul, prin este alimentat alimentat la
oxidarea bilirubinei pe cale sân;
devine verzui sau verde; artificială, – fad, reacţie
-galben-deschis – sugar numărul alcalină sau
alimentat artificial- scaunelor este neutră –
-brun -după introducerea de 1-2 pe zi; . alimentaţie
făinii în alimentaţie;
artificială;
MANIFESTĂRI DE DEPENDENȚĂ
1.DIAREEA – se caracterizează prin creșterea frecvenței scaunelor și diminuarea constistenței lor,ca și prin creșterea
cantității totale a scaunelor.
TERMINOLOGIE
Colică = durere cauzată de mișcările peristaltice exagerate.
Crampă = contracție dureroasă involuntară și pasageră a musculaturii (involuntare).
Fecalom = acumulare de materii fecale în rect eliminată la începutul scaunului, urmată imediat de eliminarea unui scaun
lichid.
Manifestări de dependență:
Caracteristicile scaunului:
- frecvența => număr foarte mare/24 ore;(-3-6 scaune/zi,în enterocolite,-20-30 scaune/zi,în sindrom dizenteric.)
- consistența => lichidă (până la sangvinolent);
- miros => acid, putrid;
- culoare => galben,verzui, albicios, roșu, negru.
Crampe abdominale
Colici abdominale
Flatulența
Greață și vărsături
Durere locală - anus
Iritația pielii regiunii anale
Semne de deshidratare - sete intensă; - tegumente uscat; - urine concentrate.
Slăbire,Oboseala, Fecalom
MANIFESTĂRI DE DEPENDENȚĂ
2.CONSTIPAȚIA = evacuarea/eliminarea scaunelor dure, uscate și puțin frecvente.
Modificarea tranzitului intestinal în sensul unei încetiniri a bolului alimentar în intestin perturbă eliminarea.
Principalele cauze ale constipației sunt schimbarea modului de viață, hidratare insuficientă, alimentație săracă în reziduuri,
inactivitatea/sedentarismul, emoțiile, anumite medicamente, boli ale intestinului (cancer, obstrucții etc.)
TERMINOLOGIE
Balonare (metorism) =acumulare de gaze în intestin.
Flatulența = eliminarea frecventă a gazului din intestin.
Tenesme =senzația dureroasă de defecare,fără eliminare de materii fecale.
Manifestări de dependență
Caracteristicile scaunului
- consistența: mic, uscat, dur;
- frecvența: 1-2 ori pe săptămână; Crampe abdominale.
Flatulență.
Balonare.
Tenesme.
Dificultatea de a defeca.
Greutate (apăsare) abdominală. ILEUSUL=suprimarea completă a
Anorexie. eliminării fecalelor și gazelor.
Cefalee.
Iritabilitate.
Fecalom.
Notarea scaunelor:
-normal= ǀ (linie verticală)
-moale= / (linie oblică)
-constipație=0
-diaree(apos)= - (linie orizontală)
-mucus=X
-puroi=P
-sanguinolent=S
-melenă=M
-grunjos=Z

*Dacă numărul scaunelor evacuate într-o zi este foarte mare,se notează numărul
total urmat de semnul convențional respectiv(de exemplu,8-,adică 8 scaune diareice-apoase).
VĂRSĂTURA
=evacuarea pe gură a conținutului stomacal
Frecvență:-ocazionale(intoxicatii alimentare),frecvente(stenoza pilorica),incoercibile(graviditate)
În ceea ce priveste conținutul,pot fi:
=alimentare
=mucoase,apoase(gravide)
=fecaloide(ocluzii intestinale)
=biliare(colecistopatii)
=purulente(gastrite flegmonoase)
=sanguinolente.
Sângele poate veni de la stomac(ulcer,cancer gastric,intoxicatii cu subst caustic) sau din organele
învecinate(plamani,esofag,nas,gingii),urmând sa fie înghitit și apoi eliminat prin varsatura.(hematemeza)
În stomac fiind digerat,apare varsatura de culoare brună-culoarea zatului de cafea.
Culoare
Galben-verzuie(varsaturi biliare)
Galben murdar-în ocluzii
Roșie - hematemeză

Brună-aspect de zaț de cafea în cancerul gastric.


Notarea propriu-zisa in foaia de observatie:
• - fiecare varsatura se noteaza cu un cerc insotit de data
si ora cand s-a produs
– varsaturile alimentare – culoare albastra
– varsaturile bilioase – culoare verde
– varsaturile sanguinolente – culoare rosie
• - daca sunt foarte frecvente se va nota nr lor in ziua
respectiva
EXPECTORAȚIE
=eliminarea sputei din caile respiratorii.
Sputa=reprezintă totalitatea substanțelor ce se expulzează din caile respiratorii prin tuse.
Rosie,sanghinolentă,aerata,spum-hemoptizie
Hemoptoică-striată,cu sânge
Ruginie(culoarea sucului de prune)-pneumonie
Rosie-gelatioanosa-cancer pulmunor
Roz-edem pulmonar
Negra-infarct pulmonar
Albă,Perlata-astm bronsic

Cantitate- 50-100 ml/24 h-brosite,pneumonii,TBC


Pana la 1000 -bronsiectazii,caverne TBC,gangrena pulmonara,edem pulmonar
Vomica-eliminarea unei cantități masive de puroi sau exudat(abces pulm,chist hidatic)
ELIMINAREA RESPIRATORIE

Prin aparatul respirator se elimină,în mod normal,dioxid


de carbon,odată cu aerul respirat și vapori de apă.În cazuri
patologice se produce expectorația,proces prin care se
elimină sputa.
Cantitatea de apă eliminată prin expirație în 24 h este de
aproximativ 150 ml.Ea variază însă,în funcție de
cantitatea de lichide ingerate,de temperatura corpului,dar
și de actul respirator în sine.
ELIMINAREA GENITALĂ
Menstra este o pierdere de sânge prin organele genitale, care apare la sfarşitul fiecărui ciclu menstrual, dacă ovulul nu a fost
fecundat (de la pubertate până la menopauză).
Menarha, prima menstră, apare între 11 şi 14 ani şi este influenţată de mediu, climă, viaţa în aer liber.
Glandele mucoasei genitale secretă o cantitate redusă de lichid, care contribuie la procesul de autoapărare a aparatului genital faţă
de infecţie — leucoree fiziologică.
Când această secreţie devine abundentă, se exteriorizează sub forma unei scurgeri iritante, în cantitate variabilă – leucoree
patologică.
Manifestari de dependenta
Amenoree – absenţa menstruaţiei ; lipsa completă a menstrelor.
Dismenoree – menstruaţie dureroasă ; apariţia durerilor în timpul menstrei.
Metroragii – hemoragii neregulate, aciclice, survenite între două menstre succesive.
Menoragii – hemoragii menstruale prelungite.
Oligomenoree – intervale lungi între menstre.
Polimenoree – intervale scurte între menstre.
Hipomenoree – tulburare ce consta in reducerea cantitatii de sange
Hipermenoree – menstruatie cu flux foarte abundent.
Leucoree patologică – de la câţiva ml, când pătează lenjeria, până la 200-400 ml.
Hidroree – scurgere cronică a unui lichid apos dintr-o mucoasă inflamată ; secreţie vaginală abundentă: 200-400 ml.
Culoarea şi aspectul scurgerilor vaginale – albă lăptoasă, în leucoreea femeilor tinere;
– galben verzuie, în gonococie;
– roşie apoasă sau cafenie, în tumori;
– seroasă, mucoasă, muco-purulentă, purulentă.
Ritmul scurgerilor – continue sau sporadice, mai ales la oboseală.
ELIMINAREA PRIN
TEGUMENTE ȘI
MUCOASE
Hiperhidroza sau diaforeza
reprezintă creșterea anormală a
secreției glandelor sudoripare de la
nivelul pielii.
Hiperhidrozele generalizate sunt de
cele mai multe ori fără cauză
cunoscută.Totuși,ele pot indica uneori
o boală
hormonală(hipertiroidie,diabet),una
infecțioasă(tuberculoză).
Hiperhidrozele localizate sunt
favorizate de stres și de căldură.

mulțumesc
pentru
atenție!

S-ar putea să vă placă și