Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data :

Liceul Teoretic:”G.Călinescu”

Clasa :II “E”

Invatator :Mariana Marin

Felul activitatii :

Seara literara – organizata dupa studierea poeziei


“Somnoroase pasarele” , de Mihai Eminescu

Locul de desfasurare :

Sala de clasa in orele dupa-amiezii sau in sala de


festivitati a scolii.

Tipul de activitate :

Cultural-artistica

Scopul :

• cunoasterea operei poetului Mihai Eminescu ;

• dezvoltarea dragostei pentru literature romana clasica


si contemporana ;
• dezvoltarea memoriei , a imaginatiei creatoare si
imbogatirea vocabularului la elevi ;

• dezvoltarea dragostei pentru natura .


Obiective :

• sa cunoasca viata si opera marelui poet roman M.Eminescu ;

• sa stie a recita din opera poetului ;

• sa traiasca sentimentele transmise de poet ;

• sa cunoasca si alte creatii ale altor poeti care au scris despre


natura .
Metode :

• expunerea , conversatia , memorizarea , dialogul , lucrul cu


cartea .
Conditii initiale de realizare :

• se organizeaza seara literara in ziua cand s-a predate poezia :


Somnoroase pasarele ( se poate prezenta in completare o
dramatizare , o ecranizare a unui diafilm legat de viata poetului
M.Eminescu ) .

Mijloace de invatamant :

• picup cu placi sau casete cu vocea lui M.Sadoveanu recitand din


creatia lui Eminescu ;

• discuri sau casete pe care sunt inregistrate coruri sau alte


melodii pe versurile Marelui Poet .

A ) . ORGANIZAREA ACTIVITATII :

• cu cateva zile inainte , se repartizeaza unor elevi silitori sa invete


cateva poezii de M.Eminescu .
• sa pregateasca si cateva cantece pe versurile lui M.Eminescu , ca
de exemplu : “ Pe langa plopii fara sot “ , “ Mai am un singur
dor “ , etc

• diafilmul cu viata si activitatea poetului .

B ) . DESFASURAREA ACTIVITATII PROPRIU-ZISE :

• activitatea incepe cu muzica pe versurile poetului M.Eminescu .


Pe acest fond se vorbeste despre viata si activitatea poetului de
catre invatator ;

• cand se aminteste in expunere de cate o poezie , intervine elevul


care a avut sarcina sa o memorize . Si astfel se implteste versul cu
muzica si expunerea despre viata si activitatea Luceafarului
poeziei romanesti devine mai atractiva ;

• se prezinta in continuare diafilmul si fotomontajele cu aspecte


din viata poetului ;

• se pot prezenta si alte poezii pe alte teme din opera altor poeti ;

• se comenteaza continutul versurilor pe intelesul copiilor ;

• activitatea se poate incheia cu un cuvant al invitatului ( de


regula , un scriitor local sau un profesor de limba romana ) .
Acesta va oferi cateva concluzii si ii va felicita pe elevi pentru
actiune . Se mai poate atasa un cantec interpretat de elevi , pe
versuri de M.Eminescu ;

• se recomanda elevilor sa citeasca si alte poezii sau basme


( exemplu : “Fat-Frumos din lacrima ) . “

S-ar putea să vă placă și