Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII

CONSILIUL RAIONAL CANTEMIR


SERVICIUL CULTURĂ ȘI TURISM
ȘCOALA DE ARTE “V.HANGANU”

,,APROBAT”___________________ ,,COORDONAT”________________
________________________, director _____________________, director adjunct
________________________ 2022 _________________________ 2022

PROIECT DIDACTIC DE LUNGĂ DURATĂ


la DANS CLASIC
pentru clasa I/5
anul de studii 2022 – 2023
Profesor: Blanaru Cristina, grad did. UNU

Discutat la ședința Comisiei Metodice 


Proces - verbal nr. _____ din ___________ 2022
COMPETENȚE SPECIFICE PROFILULUI ARTĂ COREGRAFICĂ

1. Receptarea creaţiei coregrafice în situaţii de învăţare şi în contexte variate, manifestând sensibilitate pentru promovarea culturii
naţionale şi universale.
2. Interpretarea creativă a dansului în contexte variate, manifestând atitudine deschisă faţă de diversitatea culturală, valorile culturii
naţionale şi universale.
3. Aprecierea diversităţii culturale, manifestând atitudine pozitivă faţă de tradiţii, obiceiuri, experienţe valorice naţionale şi universale.
4. Aplicarea abilităţilor interpretative în viaţa socială, culturală, manifestând valori estetice autentice în domeniul artei coregrafice

ADMINISTRAREA DISCIPLINEI

Nr. Disciplina Numărul de Clasa Numărul de Colocviu Examen


crt. ore/săptămână ore/an

1. Dans clasic 2 I 68 1 1
UNITĂȚI DE UNITĂȚI DE CONȚINUT Nr de Data ACTIVITĂȚI DE NOTE
COMPETENȚĂ ore ÎNVĂȚARE ȘI EVALUARE

Recunoaşterea principalelor 1. ABC-ul dansului clasic. Demonstrarea filmelor,


aspecte ale stării generale de desenelor animate,
sănătate. 2. Întroducerea în arta baletului. spectacolelor de balet sau
secvențe cu interpretarea
3. Evaluare inițială. dansurilor clasice, baletul.
Utilizarea elementelor de limbaj
coregrafic. 4. Regulile de securitate la lecţiile de dans Evaluare inițială.
clasic.
Explicare regulilor de
5. Cerinţe faţă de costumul de dans sau securitate la lecţiile de dans
Dezvoltarea orientării în spațiu, echipamentul de balet (body, fustă, dres, balete clasic.
a coordonării și a echilibrului în sau pantofi de balet foarte moi sau poante,
pozițiile clasice și în mișcările
accesoriile pentru păr). Expunerea și notarea
clasice.
obligațiunilor elevilor la lecții.
6. Igiena personal (semnificaţia noţiunii „igiena
personală”; igiena costumului și
Dezvoltarea mobilității echipamentului de balet; igiena corpului). Studiul individual asupra
articulare la mâîni, picioare, corpului, vestimentației și
trunchi, gât. 7. Obligaţiunile şi responsabilităţile elevului în igienei personale. (Planșe, fișe,
cadrul lecţiei de dans classic. PPT, esee etc.)

8. Definirea și caracteristicile dansului clasic. Orientarea elevilor în spațiul


Însușirea elementelor sălii.
fundamentale de balet. 9. Frumusețea și plasticitatea corpului în dansul
clasic. Demonstrarea și explicarea
semnificației și necesității
II. Ținuta și poziționarea corpului. barei clasice.
Coordonarea segmentelor
corpului în poziție static și în 10. Ținuta corect a corpului. Respirația și Descrierea cu explicare a
mișcare. poziției corecte a corpului.
orientarea în spațiu.
11. Poziționarea corpului și limbajul corporal. Explicare cu demonstrare a
Însușirea momentelor pozițiilor brațelor și
coregrafiei clasice la bară și la 12. Poziționarea corectă a picioarelor, mâinilor picioarelor.
mijlocul sălii. și a capului.
Algoritmizarea proceselor
13. Bara clasică și oglinda. fiziologice la fixare și
menținerea pozițiilor corecte.
Familiarizarea cu muzica
14. Planul grafic a sălii în perspectiva
specifică dansului classic și Autoevaluare.
schematică, punctele de reper.
obișnuința de interpretare după
acompaniere clasică. Exerciții-jocuri.
15. Fiziologia copiilor și părțile corpului lui.
Formarea poziției corecte a corpului Exerciţii de antrenament.

Deprinderea și fixarea pozițiilor 16. Pozițiile picioarelor I, II, VI. Modelarea poziției corecte
brațelor. prin exersare, explicare,
17. Preparation. demonstrare.

18. Piciorul de bază (sprijin) și piciorul activ Exerciţii de coordonare a


Deprinderea și fixarea pozițiilor (lucrător). mişcărilor cu acompaniament
picioarelor. muzical în tempou lent.
19. Pozițiile brațelor: pregătitoare, I, II, III.
Observarea elementelor
clasice în secvențele video.
20. Reverence din poz. I-a picioarelor cu port
Dezvoltarea creativității
individuale prin dans și pentru de bras. Ilustrarea analitică în planșe a
dans clasic. pozițiilor corecte în mișcările
21. Atitudinea corporală corectă la bară și la clasice.
mijlocul sălii.
Dezvoltarea echilibrului prin Exerciţii de antrenament cu
exerciții specifice dansului III. Plie. fața la bară (mai întâi lateral
clasic. cu piciorul activ, apoi în urmă,
22. Plie - genoflexiune. după însușire se lucrează cu
piciorul în față) .
23. Demi-plie în poziția I (a picioarelor) cu fața
Învățarea elementelor, la bară. Demonstrarea pe etape a
exercițiilor specifice la bară. mișcărilor clasice cu fața la
24. Demi-plie în poziția II (a picioarelor) cu bară.
fața la bară.
Evaluare frontal. Testări scrise
Învățarea exercițiilor la mijloc. 25. Grand plie în pozițiile I (a picioarelor) cu cu bifare și completarea
fața la bară. spațiilor libere.

26. Grand plie în poziția a II cu fața la bară. Evaluare frontală practică


Prezența scenic-artistică și demonstrativă.
interpretarea coregrafică. 27. Demi și grand plie în poziția a I-a cu fața la
Exerciții de mobilitate.
bară.
Claritatea mişcării şi a
Capacitatea de a diferenția o 28. Demi și grand plie în poziția a II-a cu fața direcției de mişcare,
poziție corectă de o poziție la bară. controlul corporal şi
incorectă, in poziții statice sau în eliberarea corpului,
mișcare. 29. Combinație clasică ,,Plie”. schimbarea centrului de
greutate în aterizări şi
IV.Battement. salturi.

Caracterizarea și deosebirea 30. Battement tendu lateral cu fața la bară, Repetarea regulilor de
auditivă a muzicii diferitor piciorul din poz. a I-a. securitate la lecţiile de dans
elemente de dans clasic. clasic.
31. Pas lateral de battement prin poz. I – II – I.
Exerciții de focusare a
32. Passe par terre cu fața la bară din poziția I-a atenției asupra piciorului de
Învățarea exercițiilor specifice a picioarelor. sprijin și lucrul asupra celui
pentru sol, bară, mijloc. activ.
33. Combinație clasică ,,Battement tendu”.
Repetarea obligațiunilor și
responsabilităților
34. Trenaj clasic.
Recunoaşterea elementelor elevilor la lecții.
fundamentale ale dansului
35. Battement tendu jete lateral cu fața la bară.
clasic. Orientarea elevilor în
36. Poziția jete la 35 lateral cu fața la bară.
0 spațiul sălii.

37. Balance cu fața la bară. Exerciții de cizelare și


Interpretarea expresivă a autoevaluare a poziției
mișcărilor clasice la bară și la 38. Poziția jete la 350 înainte cu fața la bară. corecte a corpului.
mijlocul sălii.
39. Poziția jete la 350 în spate cu fața la bară. Evaluare formativă.
40. Combinație clasică ,,Battement tendu jete”.
Exerciții de antrenament
Memorarea elementelor, 41. Dansul ,,Păpușile”. pentru repetarea pozițiilor
pozițiilor, pașilor de dans brațelor și picioarelor.
classic. V. Rond.
Algoritmizarea proceselor
42. Rond de jamb – cerc cu piciorul. fiziologice la fixare și
menținerea pozițiilor
Dezvoltarea pozitivă a corecte.
43. Eversiunea piciorului en dehor.
creativității individuale.
Exerciții pentru
44. Eversiunea piciorului en dedan. expresivitatea
mâinilor/corpului/ capului.
Demonstrarea imaginei artistice 45. Centrul de greutate al corpului în rond.
în interpretarea dansurilor. Exerciții pentru dezvoltarea
46. Picior de sprijin și picior lucrător. plasticității corpului și a
expresivității mișcărilor.
47. Rond de jamb en dehor cu fața la bară.
Propunerea unei combinații de Exerciții pentru dezvoltarea
mișcări expresive. 48. Rond de jamb en dedan cu fața la bară. muzicalității.

Jocuri muzicale.
49. Combinație clasică ,,Rond de jamb par
terre”.
Combinarea unei compoziții Exerciții de modelare a
proprii axate pe o situație din secvențelor de dans clasic.
viață sau din opera literară. 50. Trenaj clasic
Exercițiu-joc de
VI. Alegro antrenament: ,,Descrie
mișcarea” , ,,Explică
51. Flexibilitatea corpului și coordonarea poziția” etc.
Mobilitatea piciorului în poziții mișcărilor.
și mișcări. Teste practice de modelare
52. Port de bras. a poziției corecte prin
exersare, explicare,
demonstrare.
Expresivitatea corporală în 53. Dansul ,,Rândunelele”.
mișcările clasice. Audiere prin receptarea și
54. Sauté în poziția I-a, a II-a. conștientizarea semnalului
sonor și începutul mișcării.
55. Pas echappe.
Sincronizarea mișcărilor clasice Exerciţii de coordonare a
cu ritmul interpretării și melodia. mişcărilor cu
56. Dansul ,,Broscuțele”.
acompaniamentul muzical
în tempou lent, vioi, mediu.
57. Evaluare sumativă.
Corelarea mișcărilor cu muzica. Evaluare sumativă.

Notă:
Evaluările pot fi organizate ca concerte, activități extrașcolare, participări la festival, concursuri și alte practici cultural- artistice.
La finalul I semestru în clasa a I-a elevii vor susține un colocviu.
La finalul semestrului II a clasei a I-a elevii vor susține examen de promovare.
Dansurile și jocurile incluse în planificare sunt de gen orientativ-formativ.
Audieri și vizionări se prevăd din repertoriul pregătit anticipat (pe baza melodiilor clasice).

S-ar putea să vă placă și