Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 8 februarie 2018


Clasa a IX-a
Disciplina: Limba română
Tema: Tehnici ale dialogului. Deazbaterea
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 min
Subcompetențe:
5.1. Elaborarea unui discurs motivaţional în stil publicistic .
10.1. Argumentarea spontană, fluentă a punctului de vedere (în cadrul unei dezbateri).
Obiective operaționale:
O1 - să definească dialogul;
O2 - să definească instanţele comunicării;
O3 -să cunoască principiile ascultării active;
O4 - să cunoască valorile sensurilor cuvintelor în frază (denotaţie/conotaţie).
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
 conversaţia;
 dezbaterea;
 descoperirea;
 lucrul în echipe;

Resurse:
 sala de clasă
 manualul ;
 fişe de lucru ;

Mijloace de învăţământ şi materiale bibliografice:


Manualul de limba și literatura română, cl a IX-a, T. Cartaleanu, M. Ciobanu, O. Cosovan; Curriculum la disciplina Limba română.

Desfășurarea lecției
Erapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea
Evocare Salutul. Organizarea clasei Realizaţi fraze în care să imaginaţi Evaluarea
situaţii diferite: Dacă aş fi pe o verbală
Elevii sunt solicitaţi să comunice o opinie (informaţie, citat,
insulă unde aş putea comunica cu
gând) despre importanţa dialogului (jocul insulei).
toţi oamenii…
Dacă aş fi pe o insulă plină de
oameni cu care n-aş putea
Profesorul enunţă titlul lecţiei şi obiectivele formulate în proiect comunica…

Cum definim dialogul?


Care sunt factorii implicaţi într-o situaţie de comunicare?
Realizarea Prezentarea grafică a schemei factorilor esenţiali ai comunicării, Elevii comentează componentele
sensului realizată de lingvistul Roman Jakobson. schemei.

Elevii numesc principiile ascultării/ Evaluarea


comunicării active. orală
Care sunt principiile ascultării active? Reguli ale dialogului:
Formulaţi exact şi clar mesajul pe care vreţi
Ce înţelegem prin dialog informal şi formal? să-l transmiteţi;
Alegeţi o formulă incipientă de adresare
pentru interlocutor şi situaţia de comunicare;
Care este rolul limbajului conotativ/denotativ în cazul unui Variaţi formulele de adresare;
dialog? Evitaţi utilizarea interjecţiilor şi a incidentelor
care nu spun nimic;
Limbajul Ascultaţi atent replica şi faceţi precizările de
rigoare dacă e nevoie (Am înţeles corect?);
Fiţi atenţi la modul оn care comunicaţi
Conotativ Denotativ (intonaţia, mimica, gestica, poziţia corporală
pe care o aveţi în momentul comunicării).
Sensul conotativ reprezintă Sensul denotativ reuneşte
sensurile secundare și elementele semantice non- Elevii clarifică nunațele neclare.
figurate ale semnificantului subiective, identificabile în
unui cuvânt. afară de context. Denotaţia
reprezintă clasa tuturor
 Câteva tipuri de conotaţii: 
referenţilor posibili (masa:
  1)      sensuri reprezentând
„obiect cu patru picioare, cu o
diferite atribute, cărora li se
suprafaţă plană, cu o anumită
acordă o  importantă mai
destinaţie").
mare. 
  2)     sensuri asociate emotiv
sau afectiv denotaţiei:  „doliu" Apreciere cu
pentru culoarea NEAGRĂ; Elevii citesc textul propus și note
realizează sarcinile date.
Fişa de lucru:
1. Precizează tipologia textului dat, structură şi conţinut
ideatic.
2. Este fragmentul citat un dialog? Daca da, de care?
(formal/informal) Numește instanțele comunicării.
3. Care sunt instanţele comunicării, dar ceilalţi factori
implicaţi în actul comunicării (mesaj, context, canal,
referent, cod)?
4. Se respectă normele ascultării active?
5. Limbajul denotativ/conotativ în contextul fragmentului
citat are importanţă în derularea conversaţiei?

Reflecție Se constată că elevii reuşesc să realizeze un dialog formal, Elevii realizează sarcinile propuse. Apreciere cu
respectând principiile ascultării active. note
Realizaţi 8 replici în care să folosiţi un dialog formal, bazat pe un
limbaj conotativ.
Realizaţi 8 replici în care să folosiţi un dialog informal, bazat pe
un limbaj denotativ.
Ex. 2 pag. 94 Manualul de limba româna, cl. a IX-a.

Extindere Tema pentru acasă Elevii notează tema în agendă.


Se propune elevilor să realizeze ex. 10, pag. 95 Manualul de
limba română, cl. a IX-a.
Anexa 1:

FIŞĂ DE LUCRU:
Citeşte cu atenţie următorul text:
„[…] către impiegat:
- Dacă nu te superi, te-aş ruga… batista…
- Domnule! Strigă impiegatul; înţelege odată că nouă nu ne plăteşte statul aici ca să stăm de vorbă; avem treabă; n-avem vreme de
conversaţie… Spune: ce pofteşti? Aici n-are voie să intre nimeni fără afaceri. Ce afacere ai?
- Ce afacere?
- Da! Ce afacere?
- Am dat o petiţiune… Vreau să ştiu ce s-a făcut. Să-mi daţi un număr.
- Nu ţi s-a dat un număr când ai dat petiţia?
- Nu.
- De ce n-ai cerut?
- N-am dat-o eu.
- Da cine?
- Am trimes-o prin cineva.
- Când? În ce zi?
- Acu vreo două luni…
- Nu ştii cam când?
- Ştiu eu?
- Cum, nu ştii? Cum te cheamă pe d-ta?
- Nae Ionescu.
- Ce cereai în petiţie?
- Eu, nu ceream nimic.
- Cum?
- Nu era petiţia mea.
- Da a cui?
- A unui prietin.
- Care prietin?
- Unul Ghiţă Vasilescu.
- Ce cerea în ea?
- El, nu cerea nimic.
- Cum, nu cerea nimic?
- Nu cerea nimic; nu era petiţia lui.
- Da a cui?
- A unei mătuşi a lui… Ştia că viu la Bucureşti şi mi-a dat-o s-o aduc eu.
- Cum o cheamă pe mătuşa lui d. Ghiţă?
- Nu ştiu.
- Nu ştii nici ce cerea…
- Ba mi se pare că cerea…
- Ce?
- Pensie.
Impiegatul, ieşindu-şi din caracter şi zbierând:
- Domnule, aici este Regia Monopolurilor! Aici nu se primesc petiţii pentru pensii! Du-te la pensii, acolo se primesc petiţii pentru pensii!
- Aşa? La pensii, care va să zică … […]”
I.L.Caragiale, Amicul X…, vol. Momente şi schiţe, Ed. Prietenii cărţii, Bucureşti, 1998, pag. 122-124
Cerinţe:
6. Precizează tipologia textului dat, structură şi conţinut ideatic.
7. Este fragmentul citat un dialog? Daca da, de care? (formal/informal)
8. Care sunt instanţele comunicării, dar ceilalţi factori implicaţi în actul comunicării (mesaj, context, canal, referent, cod)?
9. Se respectă normele ascultării active?
10. Limbajul denotativ/conotativ în contextul fragmentului citat are importanţă în derularea conversaţiei?

S-ar putea să vă placă și