Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Împrumuturi
1 Modelul general de rambursare a ı̂mprumuturilor
ı̂n sistemul clasic
În sistemul clasic, un ı̂mprumut este rambursat prin plăţi eşalonate formate
din:
Definiţia 1.1. Plăţile eşalonate (rente) sunt sume de u.m. plătite (ı̂ncasate)
la anumite intervale de timp, ı̂n regim de dobândă.
Clasificări
– de fructificare (plasament),
– de rambursare (amortizare).
1
– cu procent constant,
– cu procent variabil.
2
Suma Suma
rămasă de rămasă de
Amortis-
An rambursat Dobânda Anuitatea rambursat
mentul
la ı̂nceputul la sfârşitul
anului anului
1 V0 d1 = V0 i Q1 T1 = Q1 + d1 V1 = V0 − Q1
2 V1 d2 = V1 i Q2 T2 = Q2 + d2 V2 = V1 − Q2
..
.
k Vk−1 dk = Vk−1 i Qk Tk = Qk + dk Vk = Vk−1 − Qk
..
.
n Vn−1 dn = Vn−1 i Qn Tn = Qn + dn Vn = 0
3
Exerciţiul 2.1. Să se alcătuiască tabelul de amortizare al unui ı̂mprumut ı̂n
valoare de 2684 u.m. pe 4 ani, cu procentul anual al dobânzii de 20%, ştiind
că plăţile sunt anuităţi posticipate iar rambursarea se face cu amortismente
egale.
4
T2 = Q + d2 = 21116,55 u.m. (a doua anuitate);
V2 = V1 − Q = 32487 u.m.; d3 = V2 i = 32487 · 0,1 = 3248,7 u.m.;
T3 = Q + d3 = 19492,2 u.m. (a treia anuitate);
V3 = V2 − Q = 16243,5 u.m.; d4 = V3 i = 16243,5 · 0,1 = 1624,35 u.m.;
T4 = Q + d4 = 17867,85 u.m. (ultima anuitate).
1 1
unde u = 1 + i este factorul de fructificare anuală a dobânzii, v = =
u 1+i
un − 1 1 − vn
este factorul de actualizare anuală a dobânzii, sne = şi ane = .
i i
Exerciţiul 3.1. Să se alcătuiască tabelul de amortizare al unui ı̂mprumut ı̂n
valoare de 2684 u.m. pe 4 ani, cu procentul anual al dobânzii de 20%, ştiind
că plăţile sunt anuităţi posticipate iar rambursarea se face cu anuităţi egale.
5
Rezolvare. Avem V0 = 2684 u.m., n = 4 ani, p = 20, deci i = 0,2. Atunci,
folosind formulele pentru anuităţi constante, obţinem:
1 i 0,2
Q1 = V 0 · = V0 · n = 2684 · = 500 u.m. (primul amortis-
sne u −1 1, 24 − 1
ment);
d1 = V0 · i = 2684 · 0,2 = 536,8 u.m.;
T = Q1 + d1 = 1036,8 u.m. (anuitatea);
V1 = V0 − Q1 = 2184 u.m.; d2 = V1 i = 1036,8 · 0,2 = 436,8 u.m.;
Q2 = T − d2 = 1036,8 − 436,8 = 600 u.m. (al doilea amortisment);
V2 = V1 − Q2 = 1584 u.m.; d3 = V2 i = 1584 · 0,2 = 316,8 u.m.;
Q3 = T − d3 = 1036,8 − 316,8 = 720 u.m. (al treilea amortisment);
V3 = V2 − Q3 = 864 u.m.; d4 = V3 i = 864 · 0,2 = 172,8 u.m.;
Q4 = T − d3 = 1036,8 − 172,8 = 864 u.m. (ultimul amortisment).
6
Q3 = T − d3 = 20497,4 − 3557,4 = 16940 u.m. (al treilea amortisment);
V3 = V2 − Q3 = 18634 u.m.; d4 = V3 i = 18634 · 0,1 = 1863,4 u.m.;
Q4 = T − d4 = 20497,4 − 1863,4 = 18634 u.m. (ultimul amortisment).
4 Exerciţii de verificare
Exerciţiul 4.1. Alcătuiţi tabelul de amortizare al unui ı̂mprumut ı̂n valoare
de 492 u.m. pe 4 ani cu procentul anual 25%, ştiind că rambursarea se face
posticipat cu amortismente anuale egale.