Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.V.2021
Clasa: a III-a
Prof. înv. primar: Mihalcea Ilinca
Unitatea şcolară: Liceul Tehnologic Nr.1,Cudalbi-Galati
Aria curriculară: Om și Societate
Disciplina: Educatie Civică
Unitatea de învăţare: Raporturile noastre cu ceilalti oameni
Subiectul: Familia
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Discipline integrate: Muzică și mișcare

COMPETENȚE SPECIFICE:
Educație civică:
1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei;
2.3. Explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului;

Muzică și mișcare:
2.1 Cântarea în colectiv, în grupuri mici și individual, asociind dirijatul intuitiv.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să identifice grupurile sociale din care fac parte (famile, grup de prieteni, colegi
etc);
O2: Să descrie tipurile de relații care se pot stabili între membrii unei familii;
O3: Să recunoască gradele de rudenie existente între membrii unei familii;
O4: Să identifice calităţile membrilor familiei şi rolul acestora;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația, metoda


Ciorchinelui

1
RESURSE MATERIALE: stilou, creion, caiet, tablă, cretă,fişe de lucru (frontale, pe
grupe); leptop; sursa TraLaLA You Tube

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale,


formativă prin comportamentul elevilor ;

RESURSE UMANE: 19 elevi;

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Dumitra Radu, Gherghina Andrei- Manual Educatie Civica clasa a III-a,


Editura-Aramis;
 Didactica specialitatii educatia si cultura civica - Radu Dascalu, Vasile Voinescu,
Editura ARVES, 2006 ;
 „ MECTS -„Educatie Civica, Muzică şi mişcare aprobată prin ordinul ministrului
nr.3656/19.03.2014” , București, 2014 ;
 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip
“blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;

2
Nr. Momentele OB Conținutul instructiv - educativ Strategii didactice Evaluare
Crt. lecţiei
Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Se creează climatul propice pentru
organizatoric desfă şurarea activită ţii:
- aerisirea să lii de clasă ; Conversaţia Frontal Observare
- pregă tirea materialului didactic necesar; Explicația Individual sistematică
- asigurarea disciplinei;

2. Captarea atenției Desctieti urmatoarea imagine: Conversaţia Laptop Frontal Capacitatea


Explicația Video- Individual de a formula
- La ce vă gândiți cand vizualizati Conversația proiector ră spunsuri la
imaginea? euristică Boxe întrebă ri

(Anexa 1)

3. Anunţarea temei - Astăzi, copii, vom discuta despre relațiile pe


şi a obiectivelor care noi le stabilim cu semenii noștri, cu Conversaţia Frontal
prietenii, cu colegii, dar mai ales cu familia. Explicația Individual Observare
Titlul lecției de astăzi este Familia. Vom sistematică
discuta despre responsabilitatile si
indatoririle pe care le avem noi în cadrul
unei familii și vom construi arborele
genealogic al familiei noastre.
4. Dirijarea Se notează data și titlul pe tablă. Obsrvare
învățării Conversaţia Frontal sistematică
Se prezintă elevilor pe video-proiector o Laptop
“scrisoare“ trimisă acasă de o fată aflată într-o Explicația

3
tabără de vară (Anexa 2). Se citeşte conţinutul Video-
O1 scrisorii şi are loc o conversaţie dirijată pe baza proiector
întrebărilor:
- Cui a adresat Diana scrisoarea ei? Demonstrația Boxe
- Cum se numeşte grupul format de Diana Individual Capacitatea
şi părinţii ei? Scrisoare de a formula
- Cine mai poate face parte din familie? Observația ră spunsuri la
- Există mai multe tipuri de familie? întrebă ri
În urma celor discutate se vor nota pe tablă câteva
informații: Frontal
Oamenii fac parte din diferite grupuri
(familia, grupul de prieteni, colegii de clasă etc.). Conversaţia Tabla
Familia este primul grup căruia îi aparținem. Caiete
Familia este formată din părinți, copii, dar și alți Individual
membri precum bunici, unchi, mătuși, verișori etc.
Relațiile din cadrul familiei trebuie să se bazeze pe
O2 iubire, respect, ajutor, încredere. Membrii unei Explicația
familii au drepturi și îndatoriri.

Elevii vor nota in caiet atributiile fiecarui membru Metoda Caiete


O3 din familie .(manual ex.2/pag.32)
Ciorchinelui

5. Obținerea O3 Se va completa de catre elevi spatiile punctate cu Conversaţia Fisa lucru Frontal Capacitatea
performanței termenii potriviti.( Anexa 3) Individual de a formula
ră spunsuri la
Se vor adresa elevilor întrebă ri din lecția de zi Explicația întrebă ri
- Primul grup din care facem parte
O3 este........ .
- Alte grupuri în care suntem membri
4
sunt ............ .
O4 - Care sunt responsabilită țile si
îndatoririle noastre în cadrul familiei?
6. Evaluare Aprecieri verbale asupra modului în care elevii Frontal
au participat la activitate. Conversaţia Individual Aprecieri
Explicația verbale

7. Tema pentru Elevii vor primi o fișă pe care vor completa Conversaţia
acasa arborele genealogic.( Anexa 4 ) Explicația

5
Anexa 1

Identificati urmatoarea imagine.

(56) Acasă - Cântece pentru copii | TraLaLa - YouTube

6
Anexa 2

Dragi părinți,

Aş vrea sã ştiţi că floarea sufletului meu are


nevoie de căldură şi lumină, de cer şi pământ, de speranţă
şi curaj pentru a înflori. Aşa cum după fiecare noapte
vine cu siguranţă ziua, copilăria mea nu poate exista fără
dragostea şi încrederea părinţilor: mama mea cea dragă şi
tatăl meu cel iubit.
Atâta timp cât sunteţi lângã mine mă simt în
siguranţă. Nu mi-e teamă de nimic şi-n jurul meu parcă
este veşnic sărbătoare.
Vă iubesc şi doresc să-mi fiţi tot timpul aproape!

Diana

7
Anexa 3

Fisa de lucru

Completeaza spatiile punctate cu termenii potriviti.

Parintii mamei mele sunt ................................... mei.

Sora mamei mele este ........................... mea.

Fratele tatalui meu este ........................... meu.

Copilul unchiului meu este ................................ meu.

8
Anexa 4
ARBORELE GENEALOGIC

Realizează-ți propriul arbore genealogic, completând cu numele membrilor


familiei tale!

S-ar putea să vă placă și